Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2016-02-13
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2016
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Johansson
Ryda SK
1:56:18.697720
84.9p
2
Claes Theander
Sundbybergs IK
1:56:59.701870
+41.4050
84.2p
3
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:57:04.702320
+46.4500
84.1p
4
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:01:45.730460
+5:27.32640
79.4p
5
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:05:00.749970
+8:42.52150
76.5p
6
Stefan Johansson
Yuppie Ski Club
2:05:04.750330
+8:46.52510
76.4p
7
Pär Forsell
Sya SK
2:06:50.760900
+10:31.63080
74.9p
8
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:07:19.763830
+11:01.66010
74.5p
9
Pär Hedén
Valbo Aif
2:07:37.765610
+11:18.67790
74.3p
10
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:07:43.766210
+11:24.68390
74.2p
11
Julius Hefte
Åkersberga SK
2:08:23.770240
+12:05.72420
73.6p
12
Daniel Palm
Tranemo IF
2:08:35.771480
+12:17.73660
73.5p
13
Niklas Hammarlund
Ockelbo SK
2:08:42.772140
+12:24.74320
73.4p
14
John Junker
Norrbärke SK
2:10:10.780950
+13:52.83130
72.2p
15
Rikard Claesson
Stora Tuna IK SK
2:10:26.782500
+14:07.84680
72.0p
16
Magnus Nygren
Axa SC
2:10:35.783420
+14:17.85600
71.9p
17
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:11:19.787890
+15:01.90070
71.3p
18
Fredrik Georgsson
Jönköpings OK
2:11:27.788620
+15:09.90800
71.2p
19
Conny Eskilson
Eksjö SOK
2:11:46.790520
+15:28.92700
71.0p
20
Lars Olsson
Hestra IF
2:12:14.793310
+15:55.95490
70.6p
21
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:12:19.793830
+16:01.96010
70.6p
22
Eddy Lidström
OK Landehof
2:14:33.807280
+18:15.109460
69.0p
23
David Söderström
Sundbybergs IK
2:14:53.809220
+18:35.111400
68.7p
24
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:15:10.810980
+18:52.113160
68.5p
25
Dan Eriksson
Älvdalens IF SK
2:15:36.813510
+19:17.115690
68.2p
26
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:16:25.818410
+20:06.120590
67.7p
27
Björn Winell
Storvreta IK
2:16:30.818990
+20:12.121170
67.6p
28
Anders Persson
Trosabygdens OK
2:17:11.823080
+20:53.125260
67.1p
29
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:17:38.825770
+21:20.127950
66.8p
30
Ulrik Schäfer
Ufk
2:17:57.827620
+21:39.129800
66.6p
31
Jonaz Kumlander
Turebergs IF
2:18:16.829510
+21:57.131690
66.4p
32
Erik Made
Tärna IK Fjällvinden
2:19:21.836070
+23:03.138250
65.7p
33
Andreas Bertilsköld
Ufk
2:19:23.836210
+23:04.138390
65.7p
34
Niclas Lestander
Abb IF SK
2:19:52.839130
+23:34.141310
65.4p
35
Jesper Backeborn
Axa SC
2:20:01.840000
+23:42.142180
65.3p
36
Fredrik Bergqvist
IFK Sala
2:21:09.846860
+24:51.149040
64.6p
37
Jonas Strandell
Vassunda IF
2:22:24.854330
+26:06.156510
63.8p
38
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:23:51.863010
+27:32.165190
62.9p
39
Daniel Larson
Dala XC Ski Team
2:24:09.864890
+27:51.167070
62.8p
40
Niklas Olsson
Kristinehamns OK
2:24:20.865950
+28:02.168130
62.7p
41
Magnus Carlander
Hestra IF
2:25:19.871840
+29:01.174020
62.1p
42
Per Guvå
Södertälje Nykvarn OK
2:25:21.872080
+29:03.174260
62.1p
43
Peter Rosenqvist
Axa SC
2:25:34.873360
+29:16.175540
61.9p
44
Peter Fange
IFK Sala
2:25:47.874680
+29:29.176860
61.8p
45
Ulrik Härensten
Anderstorps OK
2:25:57.875660
+29:39.177840
61.7p
46
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:27:19.883850
+31:01.186030
61.0p
47
Andreas Övermo
Sweco BIL
2:28:03.888260
+31:45.190440
60.6p
48
Johan Nyman
SOL Tranås
2:28:25.890420
+32:07.192600
60.4p
49
Sebastien Jacquier
3M
2:29:46.898550
+33:28.200730
59.6p
50
Fredrik Schollin-Borg
Baggetorps IF
2:30:01.900050
+33:43.202230
59.5p
51
Ulf Gezelius
IFK Lidingö SOK
2:30:34.903390
+34:16.205570
59.2p
52
Henrik Ejderholm
Ufk
2:30:56.905590
+34:38.207770
59.0p
53
Jimmy Samuelsson
Roslagsbro IF
2:31:37.909690
+35:19.211870
58.7p
54
Anders Carlander
Skogsbygdens IF
2:32:12.913150
+35:54.215330
58.4p
55
Erik Fernholm
Mölndahl Outdoor IF
2:32:24.914310
+36:05.216490
58.3p
56
Johan Stens
Domnarvets GOIF
2:32:47.916660
+36:29.218840
58.1p
57
Martin Othozon
Falu IK
2:32:59.917820
+36:41.220000
58.0p
58
Thomas Berggren
Falu IK
2:33:32.921160
+37:14.223340
57.7p
59
Peter Jacobson
Q-Med FF
2:34:25.926430
+38:07.228610
57.3p
60
Hans Larsson
Eds SK
2:35:51.935070
+39:33.237250
56.6p
61
Daniel Larsson
Norrbärke SK
2:36:04.936300
+39:45.238480
56.5p
62
Andreas Avedal
Axa SC
2:36:05.936400
+39:46.238580
56.5p
63
Pierre Ahlström
Brovallens IF
2:37:03.942210
+40:44.244390
56.0p
64
Otto Carlander
Sya SK
2:37:41.946010
+41:22.248190
55.7p
65
Anders Meriloo
Karlslunds IF SF
2:38:16.949580
+41:58.251760
55.4p
66
Thomas Andersson
Sälens IF
2:38:19.949870
+42:01.252050
55.4p
67
Kristoffer Gerhardsson
Roslagsbro IF
2:38:53.953230
+42:35.255410
55.2p
68
Håkan Lindström
Föreningen IKJ Haninge
2:38:54.953310
+42:35.255490
55.2p
69
Micael Lindgren
Storvreta IK
2:38:54.953320
+42:36.255500
55.2p
70
Anders Martin
SOK Viljan
2:39:56.959550
+43:38.261730
54.7p
71
Erik Backman
Dala XC Ski Team
2:40:10.960920
+43:52.263100
54.6p
72
Håkan Strandberg
IF Rigor
2:40:15.961480
+43:57.263660
54.5p
73
Jakob Ibsen Jensen
No Club
2:40:21.962040
+44:03.264220
54.5p
74
Stefan Haag
Hagfors SF
2:40:52.965150
+44:34.267330
54.3p
75
Peter Holver
Ornäs IK
2:41:28.968730
+45:10.270910
54.0p
76
Andreas Johansson
Axa SC
2:42:03.972220
+45:45.274400
53.8p
77
Joakim Wickholm
Attunda IF
2:43:29.980830
+47:11.283010
53.1p
78
Lars-gunnar Andersson
IK Rex
2:43:36.981590
+47:18.283770
53.1p
79
Andreas Lundquist
IK Rex
2:44:09.984800
+47:50.286980
52.9p
80
Allan Everum
Axa SC
2:45:11.991070
+48:53.293250
52.4p
81
Mikael Magnusson
Sundbybergs IK
2:47:11.1003040
+50:53.305220
51.6p
82
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
2:48:13.1009280
+51:55.311460
51.2p
83
Ola Petersson
Brudpiga RK
2:49:10.1014980
+52:52.317160
50.9p
84
Joakim Landström
Åshammars IK
2:49:52.1019170
+53:34.321350
50.6p
85
Joakim Wadström
Skogsbygdens IF
2:50:00.1019930
+53:42.322110
50.5p
86
Peter Thunell
Swedbank IF
2:50:08.1020730
+53:50.322910
50.5p
87
Ola Backlund
Orsa SK
2:50:35.1023480
+54:17.325660
50.3p
88
Fredrik Rylander
Regna IF
2:51:35.1029410
+55:16.331590
49.9p
89
Markus Alfredsson
Åtvidabergs IF
2:51:43.1030250
+55:25.332430
49.9p
90
Erik Eng
Team Ormsalva
2:53:09.1038850
+56:51.341030
49.4p
91
Fredrik Nilsson
Gnosjö FK
2:53:52.1043130
+57:34.345310
49.1p
92
Kent Erikssonpripp
Nyköpings OK
2:58:01.1068060
+1:01:43.370240
47.7p
93
Joakim Kvist
IFK Österbymo
2:58:12.1069120
+1:01:54.371300
47.6p
94
Jonny Wiklund
Sweco IF
2:58:41.1072070
+1:02:23.374250
47.4p
95
Tim Bisander
Axa SC
2:58:47.1072600
+1:02:28.374780
47.4p
96
Stefan Nordström
Pålsboda GOIF
3:01:55.1091480
+1:05:37.393660
46.4p
97
Mika Wahlroos
Hasarna IK
3:02:19.1093810
+1:06:00.395990
46.2p
98
Mattias Broström
Nässjö SF
3:02:48.1096750
+1:06:30.398930
46.1p
99
Jimmy Skord
Älvdalens IF SK
3:03:13.1099270
+1:06:55.401450
46.0p
100
Henrik Löfgren
Axa SC
3:03:38.1101780
+1:07:20.403960
45.8p
101
Mats Pettersson
IFK Mora SK
3:05:20.1111970
+1:09:02.414150
45.3p
102
Rickard Ankarkrans
Axa SC
3:08:11.1129060
+1:11:53.431240
44.4p
103
Jesper Forsman
Häverödals SK
3:09:04.1134340
+1:12:46.436520
44.2p
104
Matias Olsson
Storvreta IK
3:09:51.1139000
+1:13:32.441180
44.0p
105
Magnus Östlin
Bålsta SK
3:16:25.1178410
+1:20:06.480590
42.1p
106
Fredrik Svensson
Västberga PF
3:19:56.1199500
+1:23:37.501680
41.2p
107
Bengt B Hansson
Vild-Hasses Vildmarkscamp
3:34:10.1284900
+1:37:51.587080
37.9p
108
Fredrik Nilsson
Lennartsfors IF
3:43:51.1343040
+1:47:33.645220
35.9p
109
Per Borg
Vassunda IF
3:44:05.1344440
+1:47:47.646620
35.9p
-
Erik Hermansson
Åkersberga SK
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Olsson
OK Linné
23:59:58.8639700
-
-
Peter Eriksson
Skogsbygdens IF
23:59:58.8639700
-
-
Mats Westerberg
Broby GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Lars Wedholm
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Hooker
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Bergqvist
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-