Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Renrajden
2016-01-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Anmärkning
Kalvrajden 9-14år kommer separat!
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Studentidrott
2:00:27.722600
76.3p
2
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:18:55.833400
+18:28.110700
64.1p
3
Åsa Borgeryd
Strömnäs GIF
2:23:19.859800
+22:52.137100
61.8p
4
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:25:54.875300
+25:27.152600
60.5p
5
Anna Lintzen
Bergnäsets AIK
2:38:42.952100
+38:15.229400
54.8p
6
Ellen Scheidegger
Axa SC
2:39:15.955400
+38:48.232700
54.6p
7
Linnea SILVA
Studentidrott
2:47:19.1003800
+46:52.281100
51.5p
8
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
2:50:34.1023300
+50:07.300600
50.4p
9
Ingrid Persson
Burträsk SK
2:50:57.1025600
+50:30.302900
50.3p
10
Anne Gustavsson
Tärna IK Fjällvinden
2:55:01.1050000
+54:34.327300
48.9p
11
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
3:05:37.1113600
+1:05:10.390900
45.7p
12
Karin Lindholm
Studentidrott
3:15:10.1170900
+1:14:43.448200
43.2p
13
Anna Lindgren
Råneå SK
3:17:48.1186700
+1:17:21.464000
42.5p
14
Zara Norén
Vidsels IK
4:02:30.1454900
+2:02:03.732200
33.9p
-
Linnea Gustafsson
Uddevalla IS
23:59:58.8639700
-
-
Monica Olsson
OK Renen
23:59:59.8639800
-
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Henriksson
Göteborgs SK
1:51:58.671700
83.6p
2
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:52:11.673000
+13.1200
83.4p
3
Lars Tuorema
Kiruna X-country IF
1:55:37.693600
+3:39.21800
80.3p
4
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
1:55:39.693800
+3:41.22000
80.3p
5
Andreas Berglund
Bergnäsets AIK
1:55:48.694700
+3:50.22900
80.1p
6
Thomas Svensson
I 19 IF
1:55:56.695500
+3:58.23700
80.0p
7
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:56:01.696000
+4:03.24200
79.9p
8
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
1:57:19.703800
+5:21.32000
78.8p
9
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
1:57:37.705600
+5:39.33800
78.6p
10
Marcus Look
Studentidrott
1:58:37.711600
+6:39.39800
77.8p
10
Niklas Zakrisson
IFK Kiruna
1:58:37.711600
+6:39.39800
77.8p
12
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
1:59:14.715300
+7:16.43500
77.3p
13
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
1:59:51.719000
+7:53.47200
76.8p
14
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:00:01.720000
+8:03.48200
76.7p
15
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:02:28.734700
+10:30.62900
74.8p
16
Tore Johnsson
Luleguttene
2:02:58.737700
+11:00.65900
74.4p
17
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:03:24.740300
+11:26.68500
74.1p
18
Matin Åkerlund
Kågedalens SK
2:03:41.742000
+11:43.70200
73.9p
19
Simon Öberg
Kalix SK
2:04:16.745500
+12:18.73700
73.4p
20
Petter Alapää
Luleguttene
2:04:52.749100
+12:54.77300
73.0p
21
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:05:21.752000
+13:23.80200
72.7p
22
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:06:23.758200
+14:25.86400
71.9p
23
Kristian Poromaa
Jukkasjärvi IF
2:06:33.759200
+14:35.87400
71.8p
24
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:06:35.759400
+14:37.87600
71.8p
25
Markus Ranner
Luleguttene
2:06:38.759700
+14:40.87900
71.8p
26
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:06:39.759800
+14:41.88000
71.7p
27
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:06:43.760200
+14:45.88400
71.7p
28
Hans Turtola
Överkalix IF
2:06:46.760500
+14:48.88700
71.7p
29
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:07:44.766300
+15:46.94500
71.0p
30
Atle Ager
Studentidrott
2:08:48.772700
+16:50.100900
70.3p
31
Johan Nilsson
Byske SK
2:08:56.773500
+16:58.101700
70.2p
32
Per-Erik Nilsson
Skellefteå XC
2:09:16.775500
+17:18.103700
70.0p
33
Ragnar Steinsen
Luleguttene
2:09:21.776000
+17:23.104200
69.9p
34
Jim Lundmark
Skellefteå SK
2:09:28.776700
+17:30.104900
69.8p
35
Albert Askengren
Visborgs OK
2:10:54.785300
+18:56.113500
68.9p
36
Jonas Nordlander
Bodens SK
2:11:02.786100
+19:04.114300
68.8p
37
Örjan Gustavsson
Tärna IK Fjällvinden
2:11:27.788600
+19:29.116800
68.6p
38
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:12:38.795700
+20:40.123900
67.8p
39
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:12:39.795800
+20:41.124000
67.8p
40
Mats Hedström
Luleguttene
2:14:23.806200
+22:25.134400
66.8p
41
Marcus Nilsson
Lulekamraterna
2:15:00.809900
+23:02.138100
66.4p
42
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:15:25.812400
+23:27.140600
66.1p
43
Jan Svanberg
Sävast Ski Team IF
2:15:35.813400
+23:37.141600
66.0p
44
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:16:53.821200
+24:55.149400
65.3p
45
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:17:04.822300
+25:06.150500
65.2p
46
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:17:41.826000
+25:43.154200
64.8p
47
Tim Holmlund
IK Studenterna
2:18:28.830700
+26:30.158900
64.4p
48
Joel Medelid
Pajala IF
2:18:52.833100
+26:54.161300
64.2p
49
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:18:54.833300
+26:56.161500
64.2p
50
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:20:03.840200
+28:05.168400
63.5p
51
Fredrik Lindström
Luleguttene
2:20:20.841900
+28:22.170100
63.4p
52
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:20:30.842900
+28:32.171100
63.3p
53
Johan Cylvén
Axa SC
2:21:05.846400
+29:07.174600
63.0p
54
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
2:21:14.847300
+29:16.175500
62.9p
55
Rikard HANSSON
Överkalix IF
2:21:36.849500
+29:38.177700
62.7p
56
Joonas LÄMSÄ
Studentidrott
2:21:38.849700
+29:40.177900
62.7p
57
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:22:09.852800
+30:11.181000
62.4p
58
Daniel Berglund
Axa SC
2:23:53.863200
+31:55.191400
61.5p
59
Mattias Johnelius
Kalix SK
2:25:07.870600
+33:09.198800
60.9p
60
David Eknor
Vattenfalls IF
2:25:41.874000
+33:43.202200
60.6p
61
David Holmgren
Studentidrott
2:25:45.874400
+33:47.202600
60.6p
62
Leif Juntti
Bergnäsets AIK
2:25:49.874800
+33:51.203000
60.5p
63
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:26:37.879600
+34:39.207800
60.2p
64
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:26:49.880800
+34:51.209000
60.1p
65
Björn Borthom
Axa SC
2:27:18.883700
+35:20.211900
59.8p
66
Andreas Ehlis
Axa SC
2:27:26.884500
+35:28.212700
59.8p
67
Fredrik Lindkvist
Strömnäs GIF
2:27:56.887500
+35:58.215700
59.5p
68
Mattias Ek
Axa SC
2:28:22.890100
+36:24.218300
59.3p
69
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:28:46.892500
+36:48.220700
59.1p
70
Juoni Suopanki
Haparanda SKT
2:29:32.897100
+37:34.225300
58.8p
71
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:29:37.897600
+37:39.225800
58.7p
72
Johannes BERGSTEN
Skellefteå XC
2:29:54.899300
+37:56.227500
58.6p
73
Krister Rosendahl
Luleguttene
2:29:57.899600
+37:59.227800
58.6p
74
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:30:32.903100
+38:34.231300
58.3p
75
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
2:31:02.906100
+39:04.234300
58.1p
76
Robin Strålberg
Lkab FF
2:31:18.907700
+39:20.235900
58.0p
77
Jonas Johansson
Luleguttene
2:31:41.910000
+39:43.238200
57.8p
78
Emil Widmark
Studentidrott
2:32:00.911900
+40:02.240100
57.6p
79
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:32:03.912200
+40:05.240400
57.6p
80
Markus Holmlund
Hortlax SK
2:33:02.918100
+41:04.246300
57.2p
81
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:33:46.922500
+41:48.250700
56.9p
82
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
2:33:47.922600
+41:49.250800
56.9p
82
John Sandström
Luleå Gjutarens IF
2:33:47.922600
+41:49.250800
56.9p
82
Patric Nordin
Axa SC
2:33:47.922600
+41:49.250800
56.9p
85
Olle Edström
Axa SC
2:34:13.925200
+42:15.253400
56.7p
86
Marcus Vasara
Luleå Gjutarens IF
2:34:53.929200
+42:55.257400
56.4p
87
Tobias Finnsson
Luleå
2:35:32.933100
+43:34.261300
56.1p
88
Janne Haupe
Luleå Gjutarens IF
2:36:45.940400
+44:47.268600
55.6p
89
Erik Lönnbom
Sunderby SK
2:36:54.941300
+44:56.269500
55.5p
90
Jim Niemi
Sunderby SK
2:37:49.946800
+45:51.275000
55.2p
91
Mathias Vainionpää
Lulekamraterna
2:38:07.948600
+46:09.276800
55.0p
92
Fredrik BÄCK
Vattenfalls IF Luleå
2:39:25.956400
+47:27.284600
54.5p
93
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:39:27.956600
+47:29.284800
54.5p
94
Fredrik Byström
Vilhelmina IK
2:39:31.957000
+47:33.285200
54.5p
95
Tony Stenvall
Tärna IK Fjällvinden
2:39:45.958400
+47:47.286600
54.4p
96
Oskar Carlbark
Studentidrott
2:40:22.962100
+48:24.290300
54.1p
97
Lars Oskersson
Hortlax SK
2:41:04.966300
+49:06.294500
53.9p
98
Johan Riesbeck
Mefos IK
2:42:08.972700
+50:10.300900
53.4p
99
Johan Svensson
Mefos IK
2:43:13.979200
+51:15.307400
53.0p
100
Håkan Petersson
I 19 IF
2:43:38.981700
+51:40.309900
52.9p
101
Johan Dahlberg
Axa SC
2:45:13.991200
+53:15.319400
52.3p
102
Erik Wallström
Luleguttene
2:45:16.991500
+53:18.319700
52.3p
103
Klas Lundqvist
Axa SC
2:48:53.1013200
+56:55.341400
51.0p
104
Robert Rensgard
OK Renen
2:53:17.1039600
+1:01:19.367800
49.5p
105
Matz Johansson
Axa SC
2:54:10.1044900
+1:02:12.373100
49.2p
106
Stefan Juntti
Axa SC
2:55:28.1052700
+1:03:30.380900
48.8p
107
Daniel Cedering
Överkalix IF
2:57:18.1063700
+1:05:20.391900
48.2p
108
Peter Uneby
Skogså IF
2:57:36.1065500
+1:05:38.393700
48.1p
109
Janne Gustafsson
Tärna IK Fjällvinden
2:58:53.1073200
+1:06:55.401400
47.7p
110
Leif Edvall
Luleguttene
3:01:10.1086900
+1:09:12.415100
47.0p
111
Mattias Zakrissson
Axa SC
3:01:28.1088700
+1:09:30.416900
46.9p
112
Göran Berglund
Mefos IK
3:02:32.1095100
+1:10:34.423300
46.6p
113
Mikael Cylvén
Luleå Gjutarens IF
3:05:20.1111900
+1:13:22.440100
45.8p
114
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:05:27.1112600
+1:13:29.440800
45.8p
115
Göran Kihlanki
Luleå Gjutarens IF
3:15:48.1174700
+1:23:50.502900
43.0p
116
Johan Norén
Vidsels IK
3:25:31.1233000
+1:33:33.561200
40.7p
117
Roger Berggren
Jukkasjärvi IF
3:32:41.1276000
+1:40:43.604200
39.2p
118
Patrik Lindström
Axa SC
3:40:59.1325800
+1:49:01.654000
37.6p
-
Martin Norberg
Övertorneå IF
23:59:58.8639700
-
-
Espen Trældal
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Tommy Bergström
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Mattsson
Luleå
23:59:58.8639700
-
-
Peter Johansson
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
-
Johan Samuelsson
SK Järven
23:59:58.8639700
-
-
Jan Nilsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Almqvist
Luleguttene
23:59:59.8639800
-
-
Markus Norman
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
-
Rolf Ritzén
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Malmberg
Sunderby SK
23:59:59.8639800
-
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karin Rönnbäck
Kalix SK
1:15:52.455100
58.2p
2
Annika Segerlund
Luleå
1:34:59.569800
+19:07.114600
46.5p
3
Lena Edström
F 21 IF
1:37:57.587600
+22:05.132400
45.1p
4
Susanne Edgert
Luleå Gjutarens IF
1:40:45.604400
+24:53.149200
43.8p
5
Gunilla Rova
I 19 IF
1:44:54.629300
+29:02.174100
42.1p
6
Petra Åhl
Gällivare Endurance
1:46:28.638700
+30:36.183500
41.5p
7
Lotta Norén
Vidsels IK
1:56:43.700200
+40:51.245000
37.8p
-
Maria Sundström
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
-
Helena Trældal
Axa SC
23:59:59.8639800
-
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Matson
Bergnäsets AIK
1:05:38.393700
67.2p
2
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
1:09:41.418000
+4:03.24200
63.3p
3
Harald Larsson
Luleå Gjutarens IF
1:11:56.431500
+6:18.37700
61.4p
4
Sammi Sammi
Sami IF
1:11:57.431600
+6:19.37800
61.3p
5
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
1:13:28.440700
+7:50.46900
60.1p
6
Mario Mattei
Sävast Ski Team IF
1:13:29.440800
+7:51.47000
60.1p
7
Börje Bromalm
Aapua IF
1:30:21.542000
+24:43.148200
48.8p
8
Peter Johansson
Luleå
1:34:59.569800
+29:21.176000
46.5p
-
Håkan HOLMLUND
Luleå
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
35:06.210500
58.6p
2
Kristina Mattei
Sävast Ski Team IF
40:43.244200
+5:37.33600
50.5p
-
Mikaela Langås
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mats Gustavsson
Ersnäs IF
33:40.201900
61.1p
2
Daniel Medelid
Bodens SK
37:59.227800
+4:19.25800
54.2p
3
Jan Olof Andersson
Morjärvs SK
41:37.249600
+7:57.47600
49.4p
4
Fredrik Udén
Luleå
46:54.281300
+13:14.79300
43.9p