Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski Oberstorf Sprint
2016-01-05
Deltävling i
Tour de Ski 2016
och
World Cup 2016
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Sophie Caldwell
Usa
2:46.16538
2
Heidi Weng
Norway
2:46.16548
3
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
2:47.16618
4
Ida Ingemarsdotter
Sweden
2:50.16933
5
Therese Johaug
Norway
2:51.17009
6
Stina Nilsson
Sweden
3:13.19281
Semifinal
7
Sandra Ringwald
Tyskland
2:47.16691
8
Ragnhild Haga
Norway
2:50.16944
9
Laura Mononen
Finland
2:49.16862
10
Krista Parmakoski
Finland
2:53.17231
11
Anne Kylloenen
Finland
2:53.17270
12
Alena Prochazkova
Slovakia
2:57.17632
Kvartsfinal
13
Hanna Kolb
Tyskland
2:52.17152
14
Justyna Kowalczyk
Poland
2:54.17388
15
Ida Sargent
Usa
2:58.17795
16
Alenka Cebasek
Slovakia
2:53.17203
17
Denise Herrmann
Tyskland
2:54.17380
18
Lucia Anger
Tyskland
2:55.17483
19
Lucia Scardoni
Italy
2:58.17735
20
Natalia Matveeva
Russia
3:08.18734
21
Alisa Zhambalova
Russia
2:53.17262
22
Kerttu Niskanen
Finland
2:55.17497
23
Stefanie Boehler
Tyskland
2:58.17765
24
Charlotte Kalla
Sweden
3:10.18929
25
Jessica Diggins
Usa
3:17.19660
26
Evelina Settlin
Sweden
2:53.17286
27
Anouk Faivre Picon
Frankrike
2:57.17690
28
Karolina Grohova
Czech Republic
3:03.18246
29
Nicole Fessel
Tyskland
3:13.19248
30
Hanna Falk
Sweden
3:42.22120
Kval
31
Anastasia Dotsenko
Russia
2:52.17102
32
Elena Soboleva
Russia
2:52.17175
33
Virginia DE Martin Topranin
Italy
2:53.17233
34
Kari Øyre Slind
Norway
2:54.17300
35
Rosie Brennan
Usa
2:54.17343
36
Anna Povaliaeva
Russia
2:54.17399
37
Maria Rydqvist
Sweden
2:55.17409
38
Polina Kalsina
Russia
2:55.17429
39
Anna Haag
Sweden
2:55.17443
40
Daria Storozhilova
Russia
2:55.17448
41
Susanna Saapunki
Finland
2:55.17467
42
Yulia Tikhonova
Belarus
2:55.17484
43
Ilaria Debertolis
Italy
2:55.17489
44
Sadie Bjornsen
Usa
2:56.17528
45
Nathalie von Siebenthal
Switzerland
2:56.17597
46
Emma Wikén
Sweden
2:57.17659
47
Olga REPNITSYNA
Russia
2:59.17808
48
Lea Einfalt
Slovakia
2:59.17862
49
Elizabeth Stephen
Usa
3:00.17968
50
Nathalie Schwarz
Austria
3:00.17994
51
Sandra Schuetzova
Czech Republic
3:00.17995
52
Teresa Stadlober
Austria
3:01.18025
53
Caitlin Gregg
Usa
3:01.18046
54
Natalja Iljina
Russia
3:01.18061
55
Petra Novakova
Czech Republic
3:03.18215
56
Monique Siegel
Tyskland
3:03.18272
57
Anastasia Mayngardt
Belarus
3:05.18490
58
Debora Agreiter
Italy
3:07.18632
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Emil Iversen
Norway
2:25.14421
2
Sergey Ustiugov
Russia
2:26.14524
3
Alexey Poltoranin
Kazakstan
2:26.14561
4
Martin Johnsrud Sundby
Norway
2:30.14907
5
Petter jr Northug
Norway
2:35.15453
6
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
2:39.15840
Semifinal
7
Ristomatti Hakola
Finland
2:27.14644
8
Oskar Svensson
Sweden
2:27.14696
9
Len Valjas
Canada
2:28.14704
10
Anssi Pentsinen
Finland
2:32.15112
11
Stanislav Volzhentsev
Russia
2:29.14884
12
Finn Haagen Krogh
Norway
3:05.18471
Kvartsfinal
13
Emil Jönsson
Sweden
2:27.14612
14
Federico Pellegrino
Italy
2:28.14712
15
Martti Jylhae
Finland
2:28.14729
16
Alex Harvey
Canada
2:28.14743
17
Andrew Newell
Usa
2:28.14722
18
Carl Quicklund
Sweden
2:28.14778
19
Maicol Rastelli
Italy
2:29.14812
20
Andreas Katz
Tyskland
2:31.15072
21
Maxim Vylegzhanin
Russia
2:27.14696
22
Dario Cologna
Switzerland
2:29.14859
23
Sami Jauhojärvi
Finland
2:30.14960
24
Iivo Niskanen
Finland
2:32.15118
25
Maurice Manificat
Frankrike
2:41.16004
26
Didrik Tønseth
Norway
2:28.14715
27
Francesco de Fabiani
Italy
2:30.14926
28
Sjur Røthe
Norway
2:31.15014
29
Maciej Starega
Poland
2:32.15162
30
Niklas Dyrhaug
Norway
23:59:58.8639700
Kval
31
Andrew Young
Storbritannien
2:30.14935
32
Alexander Legkov
Russia
2:30.14940
33
Evgeniy Belov
Russia
2:30.14959
34
Devon Kershaw
Canada
2:30.14964
35
Matti Heikkinen
Finland
2:30.14976
36
Andrey Larkov
Russia
2:30.14978
37
Dietmar Noeckler
Italy
2:30.14991
38
Erik Bjornsen
Usa
2:31.15024
39
Karel Tammjarv
Estonia
2:31.15079
39
Bernhard Tritscher
Austria
2:31.15079
41
Jonas Baumann
Switzerland
2:32.15101
42
Adrien Backscheider
Frankrike
2:32.15106
43
Simon Andersson
Sweden
2:32.15115
44
Martin Jaks
Czech Republic
2:32.15155
45
Hans Christer Holund
Norway
2:32.15158
46
Dominik Baldauf
Austria
2:32.15161
47
Jean Marc Gaillard
Frankrike
2:33.15250
48
Jens Burman
Sweden
2:33.15259
49
Thomas Bing
Tyskland
2:33.15271
50
Jonas Dobler
Tyskland
2:34.15310
51
Alexander Bessmertnykh
Russia
2:35.15434
52
Ilia Chernousov
Russia
2:35.15446
53
Giandomenico Salvadori
Italy
2:35.15447
54
Mattia Pellegrin
Italy
2:35.15475
55
Andrew Musgrave
Storbritannien
2:36.15542
56
Dusan Kozisek
Czech Republic
2:36.15564
57
Curdin Perl
Switzerland
2:36.15575
58
Konstantin Glavatskikh
Russia
2:37.15602
59
Ivan Babikov
Canada
2:37.15633
60
Philipp Haelg
Liechtenstein
2:37.15672
61
Noah Hoffman
Usa
2:37.15685
62
Lucas Boegl
Tyskland
2:37.15692
63
Michail Semenov
Belarus
2:37.15697
64
Paul Constantin Pepene
Romania
2:38.15717
65
Yury Astapenka
Belarus
2:38.15723
66
Toni Livers
Switzerland
2:38.15797
67
Ivan Perrillat Boiteux
Frankrike
2:39.15806
68
Veselin Tsinzov
Bulgaria
2:39.15894
69
Robin Duvillard
Frankrike
2:40.15932
70
Raido Rankel
Estonia
2:41.16055
71
Petr Knop
Czech Republic
2:43.16221
72
Roland Clara
Italy
2:43.16280
73
Sergei Dolidovich
Belarus
2:46.16529
74
Simeon Hamilton
Usa
23:59:59.8639800
74
Anders Gloeersen
Norway
23:59:59.8639800