Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2015-03-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Tornedalsloppskommittén
Plats: Övertorneå
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
2:19:07.834600
70.7p
2
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
2:19:19.835800
70.5p
3
Emma Bergström
Kalix SK
2:24:01.864000
67.5p
D 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Studentidrott
2:20:04.840300
70.0p
2
Suvi Karjaluoto
Tampere
2:27:20.883900
65.5p
3
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:33:40.921900
62.0p
D 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
3:02:26.1094500
49.9p
2
Annalill Tovås Malmberg
Pajala IF
3:06:37.1119600
48.5p
D 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Maria Montanarella
Sci Nordico Serravalle S.
3:24:58.1229700
43.3p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jacob Engström
Kalix SK
2:02:18.733700
84.3p
2
Niko Koskela
Kurikan Ryhti Fin
2:02:19.733800
84.3p
3
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
2:02:20.733900
84.3p
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Heikki Karjaluoto
Tamperen Pyrinto
2:04:58.749700
81.8p
2
Fredrik Lundbäck
Lulekamraterna
2:12:58.797700
75.1p
3
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:18:44.832300
70.9p
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stefan Messner
Sävast Ski Team
2:10:05.780400
77.4p
2
Mats Riekkola
Luleå Gjutarens IF
2:10:09.780800
77.3p
3
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:11:23.788200
76.3p
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Arvi Ailinpieti
Haparanda SKT
2:14:51.809000
73.7p
2
Pekka Kukkula
Iinhs Fin
2:14:53.809200
73.7p
3
Jan-olov Nilsson
Axa Sports Club
2:16:15.817400
72.7p
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks SK
2:02:42.736100
83.9p
2
Torbjörn Andersson
Strömnäs GIF
2:18:35.831400
71.0p
3
Pauli Rantala
Haparanda SKT
2:21:18.847700
69.2p
H 55
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:17:21.824000
71.9p
2
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:20:54.845300
69.5p
3
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:21:37.849600
69.0p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Janne Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:42:04.972300
57.9p
2
Markku Vuorela
Pellon Ponsi
2:44:54.989300
56.6p
3
Lasse Uusitalo
Pajala IF
2:48:39.1011800
55.0p
H 65
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kalevi Kokkonen
Övertorneå IF
2:28:34.891300
64.8p
2
Kalervo Lohiniva
Aavu
2:36:37.939600
60.5p
3
Svein Harald Karlsen
Rafsbotn IL Nor
2:38:24.950300
59.6p
H 70
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur
2:28:32.891100
64.8p
2
Sakari Ukonmaanaho
Ylikiimingen Nuijam
2:31:57.911600
62.9p
3
Onni Tiiperi
Alpi Fin
2:33:19.919800
62.2p
D 20
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Evelina Niemi
Pello IF
1:23:17.499600
67.1p
2
Karin Rönnbäck
Kalix SK
1:25:06.510500
65.7p
H 20
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Samuli Sulisalo
Karihaaran Visa
1:10:32.423100
79.2p
2
Väinö Pääkkölä
Sieppijärven Sisu
1:12:12.433100
77.4p
3
Samuel Wanhatalo
Aapua IF
1:23:04.498300
67.3p
D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Malin Wikström
IF Polcirkeln
2:50:26.1022500
54.3p
2
Elisabeth Harju
Kuivakangas SK
3:02:24.1094300
49.9p
3
Heli Lehto
Övertorneå IF
3:03:35.1101400
49.5p
H 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmy Bexar
Team Ks-geokonsult
2:31:38.909700
63.1p
2
Heikki Palomaa
No Club
2:39:05.954400
59.3p
3
Erik Kemppainen
IF Polcirkeln
2:39:19.955800
59.2p
H 21 Motion
23km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Esa Rantakeisu
Aavu Fin
1:25:05.510400
65.7p
2
Åke Ersson
Övertorneå IF
1:35:38.573700
58.4p
3
Stefan Ruisniemi
Övertorneå IF
1:37:15.583400
57.5p
H 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Simon Eriksson
Kalix SK
43:51.263000
51.2p
2
Alva Aaro
Pajala IF
44:16.265500
50.7p
3
Tuuli Pantzare
Pajala IF
44:17.265600
50.7p
Se hela resultatlistan
Officiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är uppladdade av arrangörerna själva, detta är alltså officiella resultat.
Läs mer
Öppen tävling
Det här är en
öppen tävling
på Skidresultat.se, det betyder att alla inloggade användare kan ändra/lägga till uppgifter och resultat.
Du kan
ansöka om att bli tävlingsadministratör för den här tävlingen här!
läs mer...
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Tornedalsloppet 2023
Tornedalsloppet 2022
Tornedalsloppet 2019
Tornedalsloppet 2018
Tornedalsloppet 2017
Tornedalsloppet 2016
Tornedalsloppet 2015
Tornedalsloppet 2014
Tornedalsloppet 2013
Tornedalsloppet 2012
Tornedalsloppet 2011
Tornedalsloppet 2010
Tornedalsloppet 2009
Tornedalsloppet 2008
Tornedalsloppet 2007
Tornedalsloppet 2006
Tornedalsloppet 2005
Tornedalsloppet 2004
Tornedalsloppet 2003
Tävlingar i närheten
Scandic Cup Final 2015
Intersport cup final 2015
Scandic Cup Kalix Fristil 2015
Kalixspelen 2015
SM 30/50km 2015
Överkalixspelen 2015
Kukkolaspelen 2015
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan