Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmfältsloppet
2015-02-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jennie Magnusson
Hägglunds Ski Team SK
2:20:45.844400
58.2p
2
Amanda Flodell
Agnäs IK
2:27:14.883300
+6:29.38800
55.1p
3
Marlene Forsell
Botsmarks SK
2:30:21.902000
+9:36.57500
53.8p
4
Jannike Rönnblom
Skellefteå SK
2:51:02.1026100
+30:17.181600
46.3p
5
Astrid Suissen
Glommersträsk Lappträsk IF
3:21:37.1209600
+1:00:52.365100
38.4p
6
Marlene Nilsson
Täfteå IK
3:25:31.1233000
+1:04:46.388500
37.6p
7
Frida Josefsson
Täfteå IK
3:27:15.1243400
+1:06:30.398900
37.2p
8
Matilda Hedlund
Skellefteå SK
4:08:13.1489200
+1:47:28.644700
30.5p
-
Sandra Sjögren
Axa SC
23:59:58.8639700
-
D 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Susanne Pettersson
Skellefteå XC
2:18:30.830900
59.3p
2
Eva Tjäder
Malå IF
2:54:05.1044400
+35:35.213400
45.4p
3
Erika Lind
Skellefteå SK
2:59:17.1075600
+40:47.244600
43.9p
4
Elin Sixtensson
Arjeplogs SK
3:24:14.1225300
+1:05:44.394300
37.9p
D 55
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Karolina Westerlund
Team Esplanad
3:05:58.1115700
42.1p
2
Eva-sofie Lindberg
Skellefteå SK
3:11:08.1146700
+5:10.30900
40.8p
3
Christina Forslund
Skellefteå SK
3:42:41.1336000
+36:43.220200
34.4p
H 21
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
1:47:42.646100
80.7p
2
Björn Rydvall
Lycksele IF
1:47:43.646200
+1
80.7p
3
Erik Johansson
Tranemo IF
1:48:15.649400
+33.3200
80.2p
4
Per Sandberg
Filipstads SF
1:48:16.649500
+34.3300
80.2p
5
Mattias Westman
Röbäcks SK
1:56:19.697800
+8:37.51600
73.3p
6
Patrik Wikström
Dorotea IF
1:56:50.700900
+9:08.54700
72.9p
7
Erik Nygren
Agnäs IK
2:00:19.721800
+12:37.75600
70.3p
8
Niklas Eriksson
Agnäs IK
2:01:16.727500
+13:34.81300
69.6p
9
Jörgen Johansson
Skellefteå XC
2:01:54.731300
+14:12.85100
69.2p
10
Fredrik Jakobsson
Luleguttene
2:03:56.743500
+16:14.97300
67.8p
11
Robert Forsgren
Jalles Tc Umeå
2:04:50.748900
+17:08.102700
67.2p
12
Olof Bergström
SK Järven
2:05:46.754500
+18:04.108300
66.6p
13
Anders Strandberg
Latikberg IK
2:05:56.755500
+18:14.109300
66.5p
14
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:06:17.757600
+18:35.111400
66.3p
15
Patrik Rådström
Volvo FK
2:07:56.767500
+20:14.121300
65.2p
16
Emil Ledin
Axa SC
2:13:18.799700
+25:36.153500
62.1p
17
Andreas Andersson
Täfteå IK
2:13:22.800100
+25:40.153900
62.0p
18
Torgeir Nilsen Rekve
Bleikvassli IL
2:13:42.802100
+26:00.155900
61.8p
19
Henrik Karlborg
Jalles Tc Umeå
2:16:08.816700
+28:26.170500
60.5p
20
Stefan Hertil
Bergens IF SK
2:17:14.823300
+29:32.177100
59.9p
21
Erik Strandberg
Latikberg IK
2:17:27.824600
+29:45.178400
59.8p
22
Anders Mattisson
Skellefteå XC
2:20:17.841600
+32:35.195400
58.4p
23
Niklas Morkström
Skellefteå SK
2:21:30.848900
+33:48.202700
57.8p
24
Fredrik Söderberg
No Club
2:22:48.856700
+35:06.210500
57.2p
25
Viktor Forsberg
Agnäs IK
2:25:27.872600
+37:45.226400
55.9p
26
Pär Lindberg
Skellefteå SK
2:26:25.878400
+38:43.232200
55.5p
27
Nils Erixon
Sveaskogs IF
2:30:17.901600
+42:35.255400
53.8p
28
Magnus Jonsson
Öre-Långsele IF
2:30:30.902900
+42:48.256700
53.7p
29
David Eriksson
Team Esplanad
2:31:21.908000
+43:39.261800
53.4p
30
Olov Sundström
Skellefteå SK
2:31:22.908100
+43:40.261900
53.4p
31
Fredrik Theolin
Malå IF
2:32:28.914700
+44:46.268500
52.9p
32
André Lindsköld
Röbäcks SK
2:32:58.917700
+45:16.271500
52.7p
33
Per Johansson
Axa SC
2:33:50.922900
+46:08.276700
52.4p
34
Johan Dahlberg
Axa SC
2:34:56.929500
+47:14.283300
51.9p
35
Joakim Andersson
Täfteå IK
2:36:31.939000
+48:49.292800
51.3p
36
Emil Ljungdahl
Hjärnarps Gh OL
2:38:33.951200
+50:51.305000
50.6p
37
Peter Marklund
Kågedalens SK
2:39:55.959400
+52:13.313200
50.1p
38
Roland Grundström
Volvo FK
2:41:24.968300
+53:42.322100
49.5p
39
Fredrik Wennerström
IF Berguven
2:41:25.968400
+53:43.322200
49.5p
40
Andreas Persson
Kågedalens SK
2:42:02.972100
+54:20.325900
49.3p
41
Simon Andersson
Öre-Långsele IF
2:42:04.972300
+54:22.326100
49.3p
42
Lars Lindblom
Axa SC
2:45:34.993300
+57:52.347100
48.1p
43
Anders Marklund
Kågedalens SK
2:46:04.996300
+58:22.350100
47.9p
44
Oskar Sjöberg
Lycksele IF
2:46:25.998400
+58:43.352200
47.8p
45
Erik Jonsson
Täfteå IK
2:47:31.1005000
+59:49.358800
47.4p
46
Peter P Göthesson
Axa SC
2:48:26.1010500
+1:00:44.364300
47.1p
47
Niklas Dahl
Axa SC
2:51:38.1029700
+1:03:56.383500
46.1p
48
Jonatan Jacobsson
Lycksele IF
2:59:16.1075500
+1:11:34.429300
43.9p
49
Fredrik Nilsson
Lycksele IF
3:10:19.1141800
+1:22:37.495600
41.0p
50
Stefan Nilsson
Anundsjö IF
3:10:23.1142200
+1:22:41.496000
41.0p
51
Magnus Johansson
Axa SC
4:19:13.1555200
+2:31:31.909000
29.1p
-
Simon Tanderyd
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Nilsson
Täfteå IK
23:59:58.8639700
-
H 40
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:56:20.697900
73.3p
2
Magnus Oskarsson
Karlslunds IF SF
1:59:22.716100
+3:02.18100
71.0p
3
Per Anders Breistrand
Luleguttene
2:00:11.721000
+3:51.23000
70.4p
4
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:01:28.728700
+5:08.30700
69.5p
5
Robert Arvidsson
Norsjö SK
2:01:35.729400
+5:15.31400
69.4p
6
Ragnar Steinsen
Luleguttene
2:05:47.754600
+9:27.56600
66.6p
7
Håkan Lundberg
Skellefteå XC
2:05:50.754900
+9:30.56900
66.5p
8
Petter Alapää
Luleguttene
2:06:22.758100
+10:02.60100
66.2p
9
Thomas Wallin
Team Esplanad
2:06:36.759500
+10:16.61500
66.1p
10
Mats Tiensun
Hemmingsmarks IF
2:10:17.781600
+13:57.83600
63.8p
11
Mellet Tverå
Korgen IL
2:14:01.804000
+17:41.106000
61.7p
12
Lars Nyström
Volvo FK
2:14:35.807400
+18:15.109400
61.4p
13
Joakim Sehlstedt
Skellefteå SK
2:15:07.810600
+18:47.112600
61.1p
14
Mikael Olsson
Sävar IK
2:18:22.830100
+22:02.132100
59.4p
15
Johan Haga
Hägglunds Ski Team SK
2:19:04.834300
+22:44.136300
59.0p
16
Tommy Andersson
Gottne IF
2:23:20.859900
+27:00.161900
56.9p
17
Jörgen Norén
Malå IF
2:24:56.869500
+28:36.171500
56.2p
18
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:38:58.953700
+42:38.255700
50.4p
19
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
2:39:01.954000
+42:41.256000
50.4p
20
Mats Zingmark
Team Esplanad
2:39:29.956800
+43:09.258800
50.2p
21
Michael Andersson
Råneå SK
2:39:55.959400
+43:35.261400
50.1p
22
Roger Ekebjörk
Strömnäs GIF
2:40:37.963600
+44:17.265600
49.8p
23
Peder Gustavsson
Täfteå IK
2:40:59.965800
+44:39.267800
49.7p
24
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:41:13.967200
+44:53.269200
49.6p
25
Paul Erik van Gemst
Västerås Skidklubb
2:43:20.979900
+47:00.281900
48.8p
26
Markus Ragnarsson
Lycksele IF
2:45:45.994400
+49:25.296400
48.0p
27
Rickard Till
Sveaskogs IF
2:51:13.1027200
+54:53.329200
46.3p
28
Niklas Gustafsson
Hortlax SK
3:08:48.1132700
+1:12:28.434700
41.4p
29
Pär Fransson
Skellefteå SK
3:15:04.1170300
+1:18:44.472300
39.9p
H 50
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:47:58.647700
80.4p
2
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:07:37.765600
+19:39.117800
65.4p
3
Per Reinholdt
Lulekamraterna
2:08:20.769900
+20:22.122100
65.0p
4
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:09:31.777000
+21:33.129200
64.3p
5
Johan Svensk
Team Esplanad
2:11:12.787100
+23:14.139300
63.3p
6
Hjert Lind
Team Esplanad
2:11:59.791800
+24:01.144000
62.8p
7
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:13:07.798600
+25:09.150800
62.2p
8
Peter Andersson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:05.876400
+38:07.228600
55.7p
9
Ulf Holmqvist
Team Esplanad
2:26:15.877400
+38:17.229600
55.6p
10
Hans Göran Vesterlund
Skellefteå XC
2:26:42.880100
+38:44.232300
55.4p
11
Jan Hermansson
Jalles Tc Umeå
2:29:06.894500
+41:08.246700
54.3p
12
Une Jonsson
Skellefteå SK
2:31:52.911100
+43:54.263300
53.2p
13
Rickard Jacobsson
Lycksele IF
2:34:27.926600
+46:29.278800
52.1p
14
Hans Liedgren
Kågedalens SK
2:40:14.961300
+52:16.313500
49.9p
15
Steinar Berg
Bleikvassli IL
2:46:30.998900
+58:32.351100
47.8p
16
Mikael Forsgren
No Club
2:47:29.1004800
+59:31.357000
47.4p
17
Mikael Eriksson-lind
Sveaskogs IF
2:51:35.1029400
+1:03:37.381600
46.1p
18
Per Westergren
Täfteå IK
2:53:34.1041300
+1:05:36.393500
45.5p
19
Peter Ledin
Sollefteå SK
3:00:47.1084600
+1:12:49.436800
43.5p
20
Stefan Nordin
Axa SC
3:02:48.1096700
+1:14:50.448900
42.9p
H 60
43km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:07:11.763000
65.7p
2
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:13:04.798300
+5:53.35200
62.2p
3
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:15:31.813000
+8:20.49900
60.8p
4
Fredrik Karlsson
Röbäcks SK
2:21:32.849100
+14:21.86000
57.8p
5
Sture Sundberg
Skellefteå XC
2:38:35.951400
+31:24.188300
50.5p
6
Roland Lindgren
Volvo FK
2:39:12.955100
+32:01.192000
50.3p
7
Kenrick Pettersson
Vidsels IK
2:39:29.956800
+32:18.193700
50.2p
8
Leopold Sjöström
Sorsele SK
2:41:14.967300
+34:03.204200
49.6p
9
Rolf Isaksson
Team Esplanad
2:47:22.1004100
+40:11.241000
47.5p
10
Kjell Arne Arnsen
Bodö
2:50:06.1020500
+42:55.257400
46.6p
11
Curt Sjöstedt
Team Esplanad
2:51:31.1029000
+44:20.265900
46.2p
12
Mikael Hultdin
Umedalens IF
2:51:46.1030500
+44:35.267400
46.1p
13
Sune Westman
Team Esplanad
2:53:26.1040500
+46:15.277400
45.6p
14
Rolf Burman
Skellefteå SK
3:01:43.1090200
+54:32.327100
43.2p
15
Henry Pilstål
IFK Tärendö
3:10:10.1140900
+1:02:59.377800
41.0p
16
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:25:29.1232800
+1:18:18.469700
37.6p
17
Wolfgang Voge
No Club
3:26:24.1238300
+1:19:13.475200
37.4p
H/D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Gustavsson
Malå IF
1:09:38.417700
61.2p
2
Stig Anders Andersson
Sorsele SK
1:17:27.464600
+7:49.46800
55.0p
3
Björn Thomassen
Malå IF
1:19:35.477400
+9:57.59600
53.5p
4
Johan Grensell
No Club
1:22:55.497400
+13:17.79600
51.4p
5
Lars-Göran Norén
Malå IF
1:22:56.497500
+13:18.79700
51.4p
6
Pelle Renling
Malå IF
1:23:37.501600
+13:59.83800
51.0p
7
Lars Lind
Skellefteå SK
1:24:06.504500
+14:28.86700
50.7p
8
Tomas Jonsson
Rentjärn SK
1:28:01.528000
+18:23.110200
48.4p
9
Katarina Jonsson
Rentjärn SK
1:33:03.558200
+23:25.140400
45.8p
10
Lisa Önnerlöv
Rentjärn SK
1:34:50.568900
+25:12.151100
44.9p
11
Ulrica Stenberg
Malå IF
1:34:51.569000
+25:13.151200
44.9p
12
Stefan Larsson
Malå IF
1:35:57.575600
+26:19.157800
44.4p
13
Pontus Lundberg
Mellanström
1:36:16.577500
+26:38.159700
44.3p
14
Evelina Gusavsson
Malå IF
1:36:48.580700
+27:10.162900
44.0p
15
Mats Eriksson
No Club
1:41:05.606400
+31:27.188600
42.2p
16
Maggan Eriksson
Skellefteå SK
1:51:04.666300
+41:26.248500
38.4p
17
Lena Samuelson
No Club
1:58:36.711500
+48:58.293700
35.9p
18
Per Fahlman
Bureå IF
2:01:17.727600
+51:39.309800
35.1p
19
Maria Block
Glommersträsk Lappträsk IF
2:05:03.750200
+55:25.332400
34.1p
20
Tony Frank
Malå IF
2:15:06.810500
+1:05:28.392700
31.5p
21
Paula Frank
Malå IF
2:48:45.1012400
+1:39:07.594600
25.3p
H/D 21 Motion
13km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Piribauer
IFK Arvidsjaur SK
43:04.258300
60.4p
2
Henrik Sjölund
Malå IF
51:43.310200
+8:39.51800
50.3p
3
Mona Larsson
Kokträsk SK
56:10.336900
+13:06.78500
46.3p
4
Berit Sandström
Malå IF
56:57.341600
+13:53.83200
45.7p
5
Agnes Roslund
Malå IF
57:27.344600
+14:23.86200
45.3p
6
Steve Johansson
Malå IF
1:01:50.370900
+18:46.112500
42.1p
7
Jenny Hicks
Malå IF
1:37:27.584600
+54:23.326200
26.7p
8
Damien Hicks
Malå IF
1:37:49.586800
+54:45.328400
26.6p