Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Championships Sprint
2015-02-19
Deltävling i
World Championships Falun 2015
<<< World Championships Mass start M
World Championships Skiathlon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Marit Bjørgen
Norway
3:26.20563
2
Stina Nilsson
Sweden
3:27.20605
3
Maiken Caspersen Falla
Norway
3:27.20662
4
Justyna Kowalczyk
Poland
3:28.20706
5
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
3:32.21173
6
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
3:37.21610
Semifinal
7
Kerttu Niskanen
Finland
3:34.21320
8
Alena Prochazkova
Slovakia
3:34.21386
9
Sophie Caldwell
Usa
3:34.21372
10
Celine Brun Lie
Norway
3:35.21470
11
Katja Visnar
Slovakia
3:41.22005
12
Ida Ingemarsdotter
Sweden
3:45.22416
Kvartsfinal
13
Anastasia Dotsenko
Russia
3:34.21357
14
Francesca Baudin
Italy
3:35.21483
15
Sandra Ringwald
Tyskland
3:38.21703
16
Natalia Matveeva
Russia
3:32.21187
17
Aino-Kaisa Saarinen
Finland
3:37.21655
18
Denise Herrmann
Tyskland
3:37.21674
19
Anne Kylloenen
Finland
3:38.21709
20
Sadie Bjornsen
Usa
3:38.21784
21
Perianne Jones
Canada
3:36.21524
22
Mona-lisa Malvalehto
Finland
3:38.21725
23
Ewelina Marcisz
Poland
3:38.21785
24
Evgenia Shapovalova
Russia
3:39.21848
25
Yulia Romanova
Russia
3:47.22610
26
Laurien van der Graaff
Switzerland
3:38.21706
27
Ida Sargent
Usa
3:41.22022
28
Magdalena Pajala
Sweden
3:41.22034
29
Celia Aymonier
Frankrike
3:45.22455
30
Hanna Falk
Sweden
23:59:57.8639600
Kval
31
Hanna Kolb
Tyskland
3:36.21596
32
Katerina Smutna
Austria
3:37.21631
33
Sylwia Jaskowiec
Poland
3:38.21737
34
Gaia Vuerich
Italy
3:38.21770
35
Kornelia Kubinska
Poland
3:39.21835
36
Kikkan Randall
Usa
3:39.21875
37
Anamarija Lampic
Slovakia
3:39.21888
38
Greta Laurent
Italy
3:39.21895
39
Victoria Carl
Tyskland
3:41.22017
40
Kateryna Serdyuk
Ukraine
3:43.22291
41
Anna Stoyan
Kazakstan
3:43.22298
42
Nika Razinger
Slovakia
3:44.22326
43
Karolina Grohova
Czech Republic
3:44.22343
44
Piret Pormeister
Estonia
3:50.22952
45
Rosamund Musgrave
Storbritannien
3:51.23004
46
Heidi Raju
Estonia
3:51.23020
47
Anna Shevchenko
Kazakstan
3:51.23030
48
Barbora Klementova
Slovakia
3:52.23127
49
Maryna Antsybor
Ukraine
3:52.23153
50
Esther Bottomley
Australia
3:55.23475
51
Jessica YEATON
Australia
3:56.23535
52
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
3:57.23648
53
Ina Lukonina
Bulgaria
4:01.24023
54
Chunxue Chi
China
4:06.24550
55
Timeea Sara
Romania
4:08.24748
56
Xin Li
China
4:11.25037
57
Anna Trnka
Australia
4:13.25212
58
Sarah Hale
Storbritannien
4:13.25233
59
Anda Muizhniece
Latvia
4:15.25497
60
Antoniya Grigorova-burgova
Bulgaria
4:18.25737
61
Chae-won Lee
South Korea
4:19.25867
62
Xanthea Dewez
Australia
4:21.26046
63
Enkhbayar ARIUNTUNGALAG
Mongolia
4:24.26311
64
Vineta PETERSONE
Latvia
4:32.27190
65
Anna Mkhitaryan
Armenia
4:39.27892
66
Ildiko PAPP
Hungary
4:45.28442
67
Jadambaa KHALIUNAA
Mongolia
4:50.28904
68
Neda Bukovskyte
Lithuania
4:50.28946
69
Melina Meyer Magulas
Greece
4:55.29455
70
Agnes Simon
Hungary
5:00.29927
71
Petya STOYCHEVA
Bulgaria
5:00.29985
72
Katya Galstyan
Armenia
5:01.30089
73
Yvonne Mrzljak
Croatia
5:02.30172
74
Tzvetelina PAVLOVA
Bulgaria
5:05.30450
75
Laima Klauza
Latvia
5:06.30513
76
Vaska BLAGOEVA
Bulgaria
5:06.30576
77
Martyna BILIUNAITE
Lithuania
5:13.31243
78
Silvija Adomonyte
Lithuania
5:14.31367
79
Ugne KASTANAUSKAITE
Lithuania
5:17.31634
80
Viktoria ZAMBO
Hungary
5:26.32577
81
Lilit TONOYAN
Armenia
5:28.32798
82
Fanni JUHASZ
Hungary
5:29.32856
83
Doina CRAVCENCO
Moldavia
5:37.33666
84
Haykanush YERITSYAN
Armenia
5:42.34113
85
Samaneh BEIRAMI BAHER
Iran
5:47.34607
86
Rosana Kiroska
Makedonien
5:56.35540
87
Alexandra CAMENSCIC
Moldavia
6:00.35949
88
Georgia Nimpiti
Greece
6:17.37634
89
Farzaneh Rezasoltani
Iran
6:20.37917
90
Kunduz ABDYKADYROVA
Kirgizistan
6:31.39088
91
Dumitrita CIOBANU
Moldavia
7:40.45978
92
Alina LUKIANOVA
Kirgizistan
8:04.48308
93
Juliana TCACIOVA
Moldavia
8:39.51862
94
Makeleta STEPHAN
Tonga
10:54.65367
95
Ekaterina Rudakova
Bulgaria
23:59:59.8639800