Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stora Vildmannaloppet
2015-01-25
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Rikard Jacobsson
Röbäcks SK
2:15:27.812600
60.4p
2
Dennis Westermark
Axa SC
2:19:11.835000
+3:44.22300
58.5p
3
Mats Jonasson
IFK Strömsund
2:19:16.835500
+3:49.22800
58.5p
4
Andreas Lindgren
Bygdsiljum SK
2:20:02.840100
+4:35.27400
58.1p
5
Pär Lindberg
Skellefteå SK
2:20:14.841300
+4:47.28600
58.0p
6
Christer Jonsson
Hägglunds Ski Team SK
2:20:17.841600
+4:50.28900
58.0p
7
Niklas Gröning
IK Studenterna
2:22:12.853100
+6:45.40400
57.1p
8
Fredrik Toss
IFK Umeå
2:24:20.865900
+8:53.53200
56.1p
9
Nils Lindberg
IK Studenterna
2:24:56.869500
+9:29.56800
55.8p
10
Ola Edström
IFK Arvidsjaur SK
2:26:55.881400
+11:28.68700
54.9p
11
Thomas Sandström
Sweden
2:27:06.882500
+11:39.69800
54.9p
12
Andreas Ritzen
Gellivare Skidallians IK
2:28:43.892200
+13:16.79500
54.2p
13
Ulf Forsberg
Sorsele SK
2:29:01.894000
+13:34.81300
54.0p
14
Ola Adamsson
Arjeplogs SK
2:29:08.894700
+13:41.82000
54.0p
15
Simon Jönsson
Nyåkers IK
2:29:10.894900
+13:43.82200
54.0p
16
Patrik Stenlund
Sävar IK
2:29:12.895100
+13:45.82400
54.0p
17
Östen Strömgrem
Husums IF SK
2:29:26.896500
+13:59.83800
53.9p
18
Ulf Häggblad
IK Studenterna
2:29:32.897100
+14:05.84400
53.8p
19
Lewi Köppler
Skogis IF
2:29:49.898800
+14:22.86100
53.7p
20
Johan Wikström
Ncc IF
2:30:19.901800
+14:52.89100
53.5p
21
Per Edlund
Hägglunds Ski Team SK
2:30:55.905400
+15:28.92700
53.3p
22
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:32:44.916300
+17:17.103600
52.5p
23
Lars Nilsson
Telia IoFF
2:32:49.916800
+17:22.104100
52.5p
24
Roland Grundström
Volvo FK
2:33:14.919300
+17:47.106600
52.3p
25
Kenneth Koskenniemi
Täfteå IK
2:33:32.921100
+18:05.108400
52.2p
26
Per-anders Fredriksson
Tväråbäcks IK
2:34:55.929400
+19:28.116700
51.7p
27
Anders Körning
Stöcke Ts Järnet
2:35:23.932200
+19:56.119500
51.5p
28
Mats Sundling
Röbäcks SK
2:38:03.948200
+22:36.135500
50.5p
29
Björn Sundblad
Täfteå IK
2:41:36.969500
+26:09.156800
49.2p
30
Staffan Lundstedt
IK Studenterna
2:41:43.970200
+26:16.157500
49.2p
31
Anders Bennet
IFK Umeå
2:43:15.979400
+27:48.166700
48.7p
32
Johan Wikner
Håknäs IF
2:44:21.986000
+28:54.173300
48.3p
33
Johan Dahlberg
Lycksele IF
2:44:30.986900
+29:03.174200
48.2p
34
Jonas Höglund
Sweden
2:46:00.995900
+30:33.183200
47.8p
35
Markus Thunberg
Sweden
2:46:31.999000
+31:04.186300
47.6p
36
Johan Hedlund
Robertsfors IK
2:46:55.1001400
+31:28.188700
47.5p
37
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
2:47:14.1003300
+31:47.190600
47.4p
38
Peder Gustavsson
Täfteå IK
2:47:44.1006300
+32:17.193600
47.2p
39
Magnus Holm
Axa SC
2:47:57.1007600
+32:30.194900
47.1p
40
Gustav Pettersson
Gräsmyr IK
2:49:35.1017400
+34:08.204700
46.6p
41
Peter Vestman
IK Studenterna
2:49:39.1017800
+34:12.205100
46.6p
42
Martin Hansson
IFK Umeå
2:50:02.1020100
+34:35.207400
46.5p
43
Anders Ringsell
Axa SC
2:51:21.1028000
+35:54.215300
46.1p
44
Jan Lundström
Volvo FK
2:51:27.1028600
+36:00.215900
46.0p
45
Mathias Björkén
Telia IoFF
2:52:04.1032300
+36:37.219600
45.8p
46
Ove Lindström
Hägglunds IOFK
2:52:57.1037600
+37:30.224900
45.6p
47
Johan Sunesson
IFK Umeå
2:53:14.1039300
+37:47.226600
45.5p
48
Andreas Hult
IFK Mora SK
2:53:20.1039900
+37:53.227200
45.5p
49
Richard Jonsson
Skellefteå SK
2:53:59.1043800
+38:32.231100
45.3p
50
Joakim Ekspong
Korsnäs IF SK
2:54:54.1049300
+39:27.236600
45.0p
51
Patrik Ekspong
Korsnäs IF SK
2:54:57.1049600
+39:30.236900
45.0p
52
Anton Pantze
Bolidens SK
2:55:38.1053700
+40:11.241000
44.8p
53
Sven Stigenlöv
Högåkers OK
2:55:52.1055100
+40:25.242400
44.7p
54
Tormund Anesäter
Umedalens IF
2:56:11.1057000
+40:44.244300
44.6p
55
Tommy Enrud
Sweden
2:57:04.1062300
+41:37.249600
44.4p
56
Magnus Trillkott
Skatteverket Solna
2:58:28.1070700
+43:01.258000
44.0p
57
Jan Sandberg
IK Studenterna
2:58:38.1071700
+43:11.259000
43.9p
58
Tomas Lundberg
Sweden
2:59:34.1077300
+44:07.264600
43.7p
59
Håkan Helmersson
Telia IoFF
2:59:38.1077700
+44:11.265000
43.7p
60
Morgan Lindström
Hägglunds Ski Team SK
3:01:03.1086200
+45:36.273500
43.3p
61
Anders Thunberg
Team Esplanad
3:01:24.1088300
+45:57.275600
43.2p
62
Helge Brändström
IFK Umeå
3:01:32.1089100
+46:05.276400
43.2p
63
Fredrik Östman
Sweden
3:01:52.1091100
+46:25.278400
43.1p
64
Mats Persson
Röbäcks SK
3:03:14.1099300
+47:47.286600
42.7p
65
Morgan Sahlström
Axa SC
3:04:40.1107900
+49:13.295200
42.3p
66
Staffan Sten
Sweden
3:06:57.1121600
+51:30.308900
41.8p
67
Magnus Sneen
Hägglunds IOFK
3:07:09.1122800
+51:42.310100
41.7p
68
Per Carlehed
Lycksele IF
3:07:11.1123000
+51:44.310300
41.7p
69
Marcus Sandström
Vindelns IF
3:09:35.1137400
+54:08.324700
41.1p
70
Robin Bäckström
IFK Rundvik
3:15:22.1172100
+59:55.359400
39.7p
71
Richard Lindberg
IFK Umeå
3:18:14.1189300
+1:02:47.376600
39.1p
72
Andreas Brink
Axa SC
3:20:00.1199900
+1:04:33.387200
38.7p
73
Jonatan Öhman
Axa SC
3:20:59.1205800
+1:05:32.393100
38.5p
74
Håkan Homlund
IFK Umeå
3:23:36.1221500
+1:08:09.408800
38.0p
75
Mikael Berglund
Sweden
3:27:01.1242000
+1:11:34.429300
37.3p
76
Valdemar Sten
Sweden
3:29:52.1259100
+1:14:25.446400
36.7p
77
Mats Eriksson
Umedalens IF
3:54:17.1405600
+1:38:50.592900
32.5p
78
Robert Ludvigsson
Sweden
4:05:09.1470800
+1:49:42.658100
31.0p
79
Joakim Englund
Sweden
4:24:35.1587400
+2:09:08.774700
28.5p
-
Richard Ramnefält
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Norberg
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Peter Nilsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Pettersson
Gräsmyr IK
23:59:59.8639800
-
-
Staffan Lundstedt
IK Studenterna
23:59:59.8639800
-
-
Simon Sahlström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Anders Lyrén
Norum-Djäkneboda SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Öbrand
Lycksele IF
23:59:59.8639800
-