Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2008-02-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Bodens SK
Plats: Boden
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
D 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Sofie Ekberg
Gellivare SK
1:03:11.379000
57.3p
2
Kerstin Holmberg
Strömnäs GIF
1:08:25.410400
52.9p
3
Jenny Jakobsson
Kalix SK
1:10:59.425800
51.0p
H 18
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Viktor Lund Mikko
IFK Kiruna
57:25.344400
63.1p
2
Adrian Bergström
Strömnäs GIF
57:33.345200
62.9p
3
Per Lindgren
Strömnäs GIF
58:09.348800
62.3p
H 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Jim Åhl
Gellivare SK
54:48.328700
66.1p
2
Erik Lindgren
Strömnäs GIF
56:28.338700
64.1p
3
Daniel Halvarsson
Bodens SK
1:00:34.363300
59.8p
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Jakobsson
Råneå SK
2:30:54.905300
53.0p
2
Sandra Halvarsson
F 21 IF
2:38:06.948500
49.9p
3
Annika Berggren
Vittangi SK
2:41:13.967200
48.7p
D 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulla Johansson
Sävast Ski Team IF
3:14:30.1166900
38.5p
2
Anna-Carin Mattsson
Aapua IF
3:33:14.1279300
34.4p
D 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Annika Nilsson
Mefos IK
2:56:01.1056000
43.6p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Lintzén
Luleå Gjutarens IF
1:54:24.686300
77.5p
2
Mikael Larsson
I 19 IF
1:55:02.690100
76.9p
3
Tommy Ljung
Gellivare SK
1:56:09.696800
75.8p
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kjetil Fareth
Alta
1:58:31.711000
73.7p
2
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:59:43.718200
72.6p
3
Ulf Karlsson
Hortlax SK
2:00:38.723700
71.8p
H 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Odd Johan Jacobsen
Alta
2:07:36.765500
66.4p
2
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:08:23.770200
65.9p
3
Lars-Erik From
Mefos IK
2:12:28.794700
63.1p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Geir Kristoffersen
Alta
2:08:46.772500
65.6p
2
Roland Arvidsson
Luleå Gjutarens IF
2:12:25.794400
63.1p
3
Jan Svanberg
Intersport IF
2:12:44.796300
62.9p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Östen Sundberg
OK Vargen
2:29:02.894100
53.9p
2
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
2:38:04.948300
49.9p
3
Kjell Mörtberg
OK Renen
2:39:55.959400
49.2p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Catharina Lysell Bergstrand
Strömnäs GIF
1:15:06.450500
48.2p
2
Camilla Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
1:31:09.546800
39.7p
3
Mona-Lis Sundling
Smedsbyns IF
1:36:59.581800
37.3p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Leif Mäkipiha
Jänkisjärvi IF
1:06:22.398100
54.6p
2
Samuel Lindehag
Strömnäs GIF
1:06:36.399500
54.4p
3
Christer Johansson
Antnäs BK
1:07:00.401900
54.0p
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Linnéa Liljegren
Luleå Polisen
32:36.195500
62.8p
2
Malin Englund
Älvsby IF SK
40:22.242100
50.7p
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Harry Grahn
Råneå SK
40:28.242700
50.6p
2
Tommy Eliasson
Ässjans Fritidsförening
45:11.271000
45.3p
3
Håkan Nilsson
Vuollerims SK
47:54.287300
42.8p
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gunilla Mariedal
Korpilombolo GIF
2:39:14.955300
49.5p
2
Inger Johansson
Sattajärvi IF
2:51:32.1029100
45.0p
3
Marita Nykäinen
Pajala IF
2:57:07.1062600
43.2p
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stefan Juntti
Seskarö IF
2:11:22.788100
63.8p
2
Göran Gunnelbrant
Lkab FF
2:12:38.795700
63.0p
3
Roger Tillstam
IFK Kiruna
2:13:41.802000
62.3p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Bodenloppet 2022
Bodenloppet 2020
Bodenloppet 2019
Bodenloppet 2018
Bodenloppet 2017
Bodenloppet 2016
ICA Kvantum Boden-loppet 2015
ICA Kvantum loppet 2014
Bodenloppet 2013
Bodenloppet 2012
ICA Kvantum/Intersport Rännet 2011
ICA Kvantum/Intersport Rännet 2010
Bodenloppet 2008
Paglaloppet 2007
Bodenloppet 2006
Tävlingar i närheten
Skatamarksloppet 2008
Andörjan 2008
Hemarännet 2008
Ranrennet 2008
Kronanloppet 2008
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan