Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Flyktingloppet
2015-03-29
Deltävling i
Jemtland Ski Tour 2015
<<< Haldo Hansson
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
David Berg
Bodsjöböle SK
2:00:45.724400
79.8p
2
Serre Solbakken
Nte Bil
2:12:50.796900
+12:05.72400
71.4p
3
Pål Rune Nyvik
Nte Bil
2:14:34.807300
+13:49.82800
70.4p
4
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:15:55.815400
+15:10.90900
69.6p
5
Olav Andreas Opdal
Overhalla IL
2:16:21.818000
+15:36.93500
69.3p
6
Øivind Marius Binde
No Club
2:16:37.819600
+15:52.95100
69.1p
7
Christian Kvatningen
Team OL Fredriksa
2:16:57.821600
+16:12.97100
69.0p
8
Dennis Berglund
Gäddede SK
2:17:10.822900
+16:25.98400
68.8p
9
Emil Rødsjø
Verrastranda IL
2:19:00.833900
+18:15.109400
67.8p
10
Bård Jørgen Elden
Namdalseid IL
2:20:38.843700
+19:53.119200
66.9p
11
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:21:07.846600
+20:22.122100
66.6p
12
Adrian Thorsen
Elvalandet IL
2:21:11.847000
+20:26.122500
66.6p
13
Ole Kristian Sagvik
Pwc Bil
2:21:51.851000
+21:06.126500
66.2p
14
Lars Petter Danielsen
Spillum IL
2:22:21.854000
+21:36.129500
66.0p
15
Mattis Amundsen
Spillum IL
2:22:48.856700
+22:03.132200
65.7p
16
Erik Lona
No Club
2:23:24.860300
+22:39.135800
65.4p
17
Eirik Sævik
Spillum IL
2:23:33.861200
+22:48.136700
65.3p
18
Conny Anjevall
Frösön
2:23:33.861200
+22:48.136700
65.3p
19
Mathias Mørkved
Spillum IL
2:23:46.862500
+23:01.138000
65.2p
20
Hans Erik Ness
Team He-plan
2:24:55.869400
+24:10.144900
64.6p
21
Roger Hasselvold
Overhalla IL
2:25:18.871700
+24:33.147200
64.4p
22
Kjetil Hermanstad
Harran IL
2:26:22.878100
+25:37.153600
63.9p
23
Håvard Jakobsen
Lund IL
2:26:25.878400
+25:40.153900
63.9p
24
August Ness Fiskum
Byåsen IL
2:26:30.878900
+25:45.154400
63.8p
25
Ole Ivar Ness
Jaktlaget Spett OG Spade
2:27:09.882800
+26:24.158300
63.5p
26
Odd Einar Aarmo
Tour DE Tomtvatnet
2:27:09.882800
+26:24.158300
63.5p
27
Fredrik Totsås
Lierne IL
2:27:35.885400
+26:50.160900
63.3p
28
Jan Henning Røysland
Vingrom IL
2:28:07.888600
+27:22.164100
63.0p
29
Anders Grener Owesen
Nte Bil
2:28:07.888600
+27:22.164100
63.0p
30
Ole Sivert Bomo
Snåsa IL
2:28:22.890100
+27:37.165600
62.9p
31
Ola Devik
Røyrvik IF
2:29:18.895700
+28:33.171200
62.5p
32
Kåre Nilssen Kraft
Troms Bil
2:29:26.896500
+28:41.172000
62.4p
33
Hallgeir Stjern
Åfjord IL
2:30:35.903400
+29:50.178900
61.9p
34
Tor Åge Grindberg
Namdal SK
2:31:14.907300
+30:29.182800
61.6p
35
Roger Nilssen
Mjøsski
2:31:23.908200
+30:38.183700
61.5p
36
Elg Elstad
Gartland SK
2:31:37.909600
+30:52.185100
61.4p
37
Jan Morten Rogstad
Elva/Namsskogan IL
2:31:37.909600
+30:52.185100
61.4p
38
Geir Staldvik
Elva/Namsskogan IL
2:31:53.911200
+31:08.186700
61.3p
39
Viktor Johnsson
Kälens SK
2:32:39.915800
+31:54.191300
60.9p
40
Sondre Sklett
Grong IL
2:33:00.917900
+32:15.193400
60.8p
41
Stian Brekkvassmo
Elva/Namsskogan IL
2:33:11.919000
+32:26.194500
60.7p
42
Ivar Asbjørn Lervåg
IL Hållingen
2:33:34.921300
+32:49.196800
60.5p
43
Øivind Mollan
Saplov
2:33:58.923700
+33:13.199200
60.3p
44
Jo Arne Kjøglum
Sprek OG Gla Bonde
2:34:06.924500
+33:21.200000
60.3p
45
Kristoffer Odin Hakli Foss
Botnan IL
2:34:06.924500
+33:21.200000
60.3p
46
Henrik Sekander
Östersunds SK
2:34:38.927700
+33:53.203200
60.0p
47
Sverker Högbom
Häggsjöns IK
2:34:40.927900
+33:55.203400
60.0p
48
Vegar Brøndbo
Nexans Bil
2:34:43.928200
+33:58.203700
60.0p
49
Per Ivar Skogmo
No Club
2:35:40.933900
+34:55.209400
59.6p
50
Gabriell Søfting
Lierne IL
2:36:14.937300
+35:29.212800
59.3p
51
Leif Alexander Eie
Team Rød Spesial
2:36:52.941100
+36:07.216600
59.1p
52
Knut Kure
Grue Finnskog IL
2:37:16.943500
+36:31.219000
58.9p
53
Erik Belbo
Snåsa IL
2:37:17.943600
+36:32.219100
58.9p
54
Magnar Hegland
Lierne IL
2:37:20.943900
+36:35.219400
58.9p
55
Trond Hestvik
Salsbruket IL
2:37:35.945400
+36:50.220900
58.8p
56
Bendik Woldseth Brørs
SPKL Nessegutten
2:37:41.946000
+36:56.221500
58.7p
57
Sein Tore Øie
Team Rød Spesial
2:38:04.948300
+37:19.223800
58.6p
58
Jørgen Bergli
Lierne IL
2:38:18.949700
+37:33.225200
58.5p
59
Fredrik Lian
No Club
2:38:42.952100
+37:57.227600
58.3p
60
Arne Bjørgan
Foldereid IL
2:39:17.955600
+38:32.231100
58.1p
61
Hans Oskar Devik
Røyrvik IF
2:39:22.956100
+38:37.231600
58.0p
62
Kjell Arne Raaum
Salmonor
2:40:11.961000
+39:26.236500
57.7p
63
Yngve Angelo
Overhalla IL
2:40:14.961300
+39:29.236800
57.7p
64
Knut Gjølga
Inderøy IL
2:40:15.961400
+39:30.236900
57.7p
65
Rolf Åge Aagård
Team He-plan
2:40:16.961500
+39:31.237000
57.6p
66
Arnt Sitter
Spillum IL
2:41:40.969900
+40:55.245400
57.1p
67
Terje Homo
Lierne IL
2:41:40.969900
+40:55.245400
57.1p
68
Ted Jönsson
Gäddede SK
2:42:02.972100
+41:17.247600
56.9p
69
Lasse Øien
Namsos IL
2:42:30.974900
+41:45.250400
56.8p
70
Bengt Hemmingsson
Bodsjöböle SK
2:42:42.976100
+41:57.251600
56.7p
71
Sverre Petter Solum
Overhalla IL
2:42:47.976600
+42:02.252100
56.6p
72
Roald Sand
Ogndal IL
2:42:52.977100
+42:07.252600
56.6p
73
Knut Solbakken
Nte Bil
2:43:00.977900
+42:15.253400
56.6p
74
Ola Ålmo
Snåsa IL
2:43:03.978200
+42:18.253700
56.5p
75
Bjørn Steinar Rønningen
Kolvereid IL
2:43:19.979800
+42:34.255300
56.4p
76
Stig Eidesmo
Sweco BIL
2:43:46.982500
+43:01.258000
56.3p
77
Geir Jostein Fiskum
Otterøy IL
2:43:53.983200
+43:08.258700
56.2p
78
Olav Weglo
Spillum IL
2:44:02.984100
+43:17.259600
56.2p
79
Serre Homstad
Overhalla IL
2:44:06.984500
+43:21.260000
56.1p
80
Ole Michael Namsvatn
Froland IL
2:44:08.984700
+43:23.260200
56.1p
81
Jan Ove Klingen
Spillum IL
2:44:45.988400
+44:00.263900
55.9p
82
Leif Nordland
Haukeland Sykehus Bedriftsidrettslag
2:44:55.989400
+44:10.264900
55.8p
83
Ole A Hustad
Frol IL
2:45:07.990600
+44:22.266100
55.7p
84
Olav Ådne Rotvold
Inderøy IL
2:45:22.992100
+44:37.267600
55.7p
85
Frans Otto Kveli
No Club
2:45:26.992500
+44:41.268000
55.6p
86
Sten Kjelås
Beitstad
2:45:33.993200
+44:48.268700
55.6p
87
Rune Kongsmo
No Club
2:45:38.993700
+44:53.269200
55.6p
88
Arne Nordin
No Club
2:45:50.994900
+45:05.270400
55.5p
89
Rune Glasø
Sprova IL
2:46:01.996000
+45:16.271500
55.4p
90
Knut Anders Strand
Naprapatkompaniet AS
2:46:26.998500
+45:41.274000
55.3p
91
Pål Brørs
Nessegutten IL
2:46:38.999700
+45:53.275200
55.2p
92
Henrik Ingerhed
Dalarö SK
2:47:02.1002100
+46:17.277600
55.0p
93
Arne Tørris Haug
SpareBank1 SMN Skiklubb
2:47:11.1003000
+46:26.278500
55.0p
94
Bernt Ivar Elvseth
Lierne IL
2:47:42.1006100
+46:57.281600
54.8p
95
Roger Angelo
Namdal Løpeklubb
2:48:01.1008000
+47:16.283500
54.7p
96
Jostein Mikael Hårstad
No Club
2:48:28.1010700
+47:43.286200
54.5p
97
Robin Angelo
Pharmaq
2:48:28.1010700
+47:43.286200
54.5p
98
Stig Atle Viken
Spillum IL
2:48:30.1010900
+47:45.286400
54.5p
99
Birger A Sørgaard
Overhalla IL
2:49:15.1015400
+48:30.290900
54.2p
100
Sten Vikestad
Kula IL
2:50:17.1021600
+49:32.297100
53.9p
101
Stig Vikestad
Kula IL
2:51:33.1029200
+50:48.304700
53.4p
102
Geir Kvello
Namdal SK
2:51:50.1030900
+51:05.306400
53.3p
103
Jan Lreo Fjeldstad
Leka
2:51:51.1031000
+51:06.306500
53.3p
104
Gunnar Andersson
Offerdals SK
2:53:20.1039900
+52:35.315400
52.8p
105
Morten Moe
Grong IL
2:53:26.1040500
+52:41.316000
52.8p
106
Vidar Skevik
Inderøy IL
2:54:28.1046700
+53:43.322200
52.4p
107
Gunnar Kvarnlöf
Anvågens SK
2:54:35.1047400
+53:50.322900
52.4p
108
Christer Lundqvist
Brunflo IF
2:55:35.1053400
+54:50.328900
52.0p
109
Erlend Namsvatn
No Club
2:56:31.1059000
+55:46.334500
51.7p
110
Lars Henrik Totsås
No Club
2:56:35.1059400
+55:50.334900
51.7p
111
Jonas Nygren
Näldens IF
2:56:35.1059400
+55:50.334900
51.7p
112
Karl Kristoffer Winter
No Club
2:57:42.1066100
+56:57.341600
51.4p
113
Arnfinn Kolstad
No Club
2:58:17.1069600
+57:32.345100
51.2p
114
Ivar Reinås
Frol IL
2:58:21.1070000
+57:36.345500
51.1p
115
Stig Engström
No Club
2:58:31.1071000
+57:46.346500
51.1p
116
Knut Lian
No Club
2:58:42.1072100
+57:57.347600
51.0p
117
Ole Roland Berg
Sprek OG Gla Bonde
2:58:47.1072600
+58:02.348100
51.0p
118
Knut Georg Sandvik
Kbuss Bil
2:58:49.1072800
+58:04.348300
51.0p
119
Ole Kristian Moe Skille
No Club
2:58:58.1073700
+58:13.349200
51.0p
120
Jan Roger Sørdahl
Åfjord IL
2:59:02.1074100
+58:17.349600
50.9p
121
Morten Haugen
Homstadnesset Jaktlag
2:59:21.1076000
+58:36.351500
50.8p
122
Jan Vidar Rønning
Tranabakkan SK
2:59:59.1079800
+59:14.355300
50.6p
123
Harald Bugge Midthjell
Verdal IL
3:00:28.1082700
+59:43.358200
50.5p
124
Petter Giskås
Salmonor
3:00:54.1085300
+1:00:09.360800
50.3p
125
Marius Flasnes
Overhalla IL
3:01:16.1087500
+1:00:31.363000
50.2p
126
John Otto Johansen
Nte Bil
3:01:21.1088000
+1:00:36.363500
50.2p
127
Björn Odin Vist
Skogn IL
3:01:33.1089200
+1:00:48.364700
50.1p
128
Kristian Foss
Botnan IL
3:02:18.1093700
+1:01:33.369200
49.9p
129
Jann Endre Edvardsen
No Club
3:02:53.1097200
+1:02:08.372700
49.7p
130
Robert Ødegård
Nte Bil
3:04:00.1103900
+1:03:15.379400
49.4p
131
Jan Einar Nilssen
Grong IL
3:04:58.1109700
+1:04:13.385200
49.1p
132
Mads Kristiansen
Flatanger IL
3:06:32.1119100
+1:05:47.394600
48.7p
133
Ole Nybo
Jølsrud Skiforening
3:06:32.1119100
+1:05:47.394600
48.7p
134
Arne Hallvard Laugen
Foldereid IL
3:06:41.1120000
+1:05:56.395500
48.6p
135
Alf Dagfinn Ringstad
Ronglan IL
3:06:50.1120900
+1:06:05.396400
48.6p
136
Arild Pedersen
Kveeidet IL
3:08:01.1128000
+1:07:16.403500
48.2p
137
Håvard Elstad
Lierne IL
3:08:03.1128200
+1:07:18.403700
48.2p
138
Carl Hartman
Uppsala Löparklubb
3:08:55.1133400
+1:08:10.408900
48.0p
139
Ove Westgård
Leka
3:09:07.1134600
+1:08:22.410100
47.9p
140
Karl-Erik Johansson
ÅS IL
3:09:23.1136200
+1:08:38.411700
47.9p
141
Morten Skevik
Team Nava
3:09:24.1136300
+1:08:39.411800
47.8p
142
Geir Asle Edvardsen
Kolvereid IL
3:10:01.1140000
+1:09:16.415500
47.7p
143
Kjell Einar Totsås
Team OL Fredriksa
3:10:08.1140700
+1:09:23.416200
47.6p
144
Øyvind Haugland
Pharmaq
3:10:20.1141900
+1:09:35.417400
47.6p
145
Odd Arne Flasnes
Overhalla IL
3:10:20.1141900
+1:09:35.417400
47.6p
146
Einar Rönningen
Skogn IL
3:10:28.1142700
+1:09:43.418200
47.6p
147
Dan Westerberg
Falu IK
3:10:29.1142800
+1:09:44.418300
47.5p
148
Steingrim Holm
Kolvereid IL
3:10:41.1144000
+1:09:56.419500
47.5p
149
Knut Blomdahl
Lierne IL
3:11:15.1147400
+1:10:30.422900
47.3p
150
Karl Morten Mathisen
Overhalla IL
3:12:05.1152400
+1:11:20.427900
47.1p
151
Kåre Johannes Sandmo
Felleskjøpet
3:12:37.1155600
+1:11:52.431100
47.0p
152
Erik Sand
Ogndal IL
3:13:35.1161400
+1:12:50.436900
46.7p
153
Erlend Grønseth
Danske Bank
3:13:36.1161500
+1:12:51.437000
46.7p
154
Henrik Bardosson
IFK Strömsund
3:13:36.1161500
+1:12:51.437000
46.7p
155
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:13:58.1163700
+1:13:13.439200
46.6p
156
Jörgen Nilsson
IFK Strömsund
3:14:33.1167200
+1:13:48.442700
46.5p
157
Odin Magnus Johnson
Helgådal IL
3:14:56.1169500
+1:14:11.445000
46.4p
158
Ove Løfsnæs
Team Løfsnæs
3:16:36.1179500
+1:15:51.455000
45.9p
159
Mads Håvard Fagerstrand
Lierne IL
3:16:48.1180700
+1:16:03.456200
45.9p
160
Sten Anders Øien
No Club
3:16:50.1180900
+1:16:05.456400
45.9p
161
Roger Engesvik
Spillum IL
3:17:18.1183700
+1:16:33.459200
45.7p
162
Ole Morten Sand
No Club
3:18:03.1188200
+1:17:18.463700
45.5p
163
Hans Kristian Musum
Skanska Aktiv
3:18:48.1192700
+1:18:03.468200
45.4p
164
Bernt Bendiksen
Spillum IL
3:19:33.1197200
+1:18:48.472700
45.2p
165
Joar Nybo
Skiforeningen
3:19:37.1197600
+1:18:52.473100
45.2p
166
Jon Sverre Finsaas
Leksdal IL
3:21:00.1205900
+1:20:15.481400
44.8p
167
Frode Stifjell
Skorovas IL
3:21:14.1207300
+1:20:29.482800
44.8p
168
Martin Jakobsson
No Club
3:22:56.1217500
+1:22:11.493000
44.3p
169
Tormod Johansen
Otterøy IL
3:24:39.1227800
+1:23:54.503300
43.9p
170
Jan Grawe
Vilan
3:30:02.1260100
+1:29:17.535600
42.7p
171
Jan Frode Kveli
No Club
3:30:47.1264600
+1:30:02.540100
42.5p
172
Bengt Ericsson
Slätta SK
3:31:43.1270200
+1:30:58.545700
42.3p
173
Vidar Dale
Nte Bil
3:32:18.1273700
+1:31:33.549200
42.2p
174
Bjørn Tore Haug
Tine Verdal
3:33:54.1283300
+1:33:09.558800
41.9p
175
Bengt Engdahl
No Club
3:37:47.1306600
+1:37:02.582100
41.0p
176
Johannes Haugen
Homstadnesset Jaktlag
3:37:47.1306600
+1:37:02.582100
41.0p
177
Simon Lind
No Club
3:38:16.1309500
+1:37:31.585000
41.0p
178
Lars Tiderman
Gäddede SK
3:38:17.1309600
+1:37:32.585100
40.9p
179
Stein Larsen
No Club
3:38:44.1312300
+1:37:59.587800
40.9p
180
Pål Lid
Overhalla IL
3:39:53.1319200
+1:39:08.594700
40.6p
181
Knut Finsaas
Leksdal IL
3:40:14.1321300
+1:39:29.596800
40.6p
182
Arne Gunnar Barstad
Inderøy IL
3:44:59.1349800
+1:44:14.625300
39.6p
183
Olle Torekull
Vsvok
3:45:53.1355200
+1:45:08.630700
39.4p
184
Fredrik Jonsson
Marieby GoIF
3:47:30.1364900
+1:46:45.640400
39.1p
185
Reidar Alfred Monsen
Melhus IL
3:48:37.1371600
+1:47:52.647100
38.9p
186
Eirik Bach
Lierne IL
3:48:49.1372800
+1:48:04.648300
38.9p
187
Vegard Hjelde
Momarka IL
3:49:01.1374000
+1:48:16.649500
38.9p
188
Jon Kristian Storli
IT Brannvesen
3:50:02.1380100
+1:49:17.655600
38.7p
189
Roger Sverre Sevaldsen
No Club
3:51:07.1386600
+1:50:22.662100
38.5p
190
Terje Husvik
No Club
3:52:26.1394500
+1:51:41.670000
38.2p
191
Bjørnar Smines
Lund IL
3:54:53.1409200
+1:54:08.684700
37.8p
192
Yngve Venes
No Club
4:04:01.1464000
+2:03:16.739500
36.3p
193
Bjørn Høgaas
Nte Bil
4:14:59.1529800
+2:14:14.805300
34.6p
194
Johan Höglund
IF Murklan
4:26:00.1595900
+2:25:15.871400
33.1p
195
Lars Kanon
Scandinova SK
4:51:11.1747000
+2:50:26.1022500
30.0p
-
Christian Lejon
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Erik Prebensen
Spillum IL
23:59:59.8639800
-
-
Erlend Angelo
Namdal Løpeklubb
23:59:59.8639800
-
-
Knut Inge Modell
Team HS Bygg
23:59:59.8639800
-
-
Lars Ketil Aasland
Gjensidige Bil
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Maritha Granqvist
Jormvattnets IF
23:59:59.8639800
-
-
Ola Lauve Rønning
Harran IL
23:59:59.8639800
-
-
Per Anders Bard
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Andre Reitlo
Nte Bil
23:59:59.8639800
-
-
Arild Hammer
Overhalla IL
23:59:59.8639800
-
-
Bjørn Sagmo
Trones IL
23:59:59.8639800
-
-
Bjørn Steinar Røvik
Inderøy IL
23:59:59.8639800
-
-
Christer Karlsson
IFK Lit
23:59:59.8639800
-
-
Einar Otto Ingulfsvann
Tunnsjø IL
23:59:59.8639800
-
-
Erlend Reinholtsen
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Jan Magnar Klinkenberg
Grong IL
23:59:59.8639800
-
-
Jan Ståle Ahlin
IL Hållingen
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Kvello
Namsos IL
23:59:59.8639800
-
-
Kenneth Elfving
Banafjäls IF
23:59:59.8639800
-
-
Kent-Andre Fordelsen
Rana Brannvesen b.i.l
23:59:59.8639800
-
-
Kjetil Ravlo
Nessegutten IL
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Morin
Faveo
23:59:59.8639800
-
-
Odd Eirik Elden
Staven United
23:59:59.8639800
-
-
Ove Jonny Knudsen
Nte Bil
23:59:59.8639800
-
-
Per Marsfjell
Nexans Bil
23:59:59.8639800
-
-
Ronny Ole Sandnes
Nærøy IL
23:59:59.8639800
-
-
Roy Blom
Spillum IL
23:59:59.8639800
-
-
Sturla Flått
Overhalla IL
23:59:59.8639800
-
-
Tor Even Hammer
Henning Sl
23:59:59.8639800
-
-
Vegar Angelo
Overhalla IL
23:59:59.8639800
-
-
Östen Strömgrem
Husums IF SK
23:59:59.8639800
-