Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tåsjödalen Classic Ski
2015-01-18
Deltävling i
Jemtland Ski Tour 2015
<<< Flyktingloppet
Jämtkraft Ski marathon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elin Molin
Sollefteå Skidor IF
2:18:50.832900
80.7p
2
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:26:15.877400
+7:25.44400
75.6p
3
Sara Hallquist
Åsarna IK
2:35:56.935500
+17:06.102500
69.8p
4
Lena Gavelin
Trångsvikens IF
2:43:29.980800
+24:39.147800
65.8p
5
Julie Gausen
Indoroy Il
2:46:42.1000100
+27:52.167100
64.3p
6
Annika Grindborg
ÅS IL
3:08:04.1128300
+49:14.295300
55.6p
7
Marie Östnor
MN Byggservice AS
3:23:41.1222000
+1:04:51.389000
50.6p
8
Elin Mattsson
Östersunds SK
3:27:14.1243300
+1:08:24.410300
49.6p
9
Erica Carlsson
IKSU
3:55:58.1415700
+1:37:08.582700
42.6p
10
Monika Andersson-Falk
IFK Strömsund
4:12:21.1514000
+1:53:31.681000
39.5p
11
Grete Marie Persson
Vattudalens LDK
4:19:03.1554200
+2:00:13.721200
38.3p
-
Karolina Stensen
MN Byggservice AS
23:59:58.8639700
-
-
Elisabeth Hansson
Karlslunds IF
23:59:58.8639700
-
-
Mia Blom
Vattudalens LDK
23:59:58.8639700
-
-
Marie Åhlstedt
Tåsjö IF
23:59:58.8639700
-
-
Susanne Backered
Tåsjö IF
23:59:58.8639700
-
D 35
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Eriksson
Spikbodarnas IK
3:14:31.1167000
53.4p
2
Edel Marie Storaunet
Lierne Ski
3:42:38.1335700
+28:07.168600
45.6p
3
Ida Sjölund
Östersunds SK
3:49:15.1375400
+34:44.208300
44.1p
H 21
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Lövgren
Vännäs SK
2:08:17.769600
89.4p
2
Anton Karlsson
Åsarna IK
2:08:21.770000
+4.300
89.3p
3
Oskar Kardin
Östersunds SK
2:08:24.770300
+7.600
89.3p
4
Erik Andersson
Malungs IF skidor
2:08:53.773200
+36.3500
88.9p
5
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
2:08:54.773300
+37.3600
88.8p
6
Karl Zeitz
Åre SLK
2:12:01.792000
+3:44.22300
86.1p
7
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur
2:12:08.792700
+3:51.23000
86.0p
8
Espen Kveli
Lierne Ski
2:12:24.794300
+4:07.24600
85.8p
9
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:13:09.798800
+4:52.29100
85.2p
10
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:14:08.804700
+5:51.35000
84.4p
11
Eric Simonsson
Landöns IF
2:17:05.822400
+8:48.52700
82.1p
12
Erik Strindlund
Östersunds SK
2:19:01.834000
+10:44.64300
80.6p
13
Patrik Wikström
Dorotea IF
2:19:19.835800
+11:02.66100
80.4p
14
Nils Persson
Östersunds SK
2:21:05.846400
+12:48.76700
79.1p
15
Magnus Oscarsson
Karlslunds IF
2:21:17.847600
+13:00.77900
79.0p
16
Daniel Granberg
Mellansels IF
2:21:18.847700
+13:01.78000
78.9p
17
Calle Sjöstrand
Sollefteå Skidor IF
2:21:27.848600
+13:10.78900
78.8p
18
Erik Jansson Palmer
Saltsjöbadens IF
2:24:45.868400
+16:28.98700
76.6p
19
Börje Cato Moen
MN Byggservice AS
2:26:44.880300
+18:27.110600
75.3p
20
Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:28:53.893200
+20:36.123500
73.9p
21
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:29:15.895400
+20:58.125700
73.7p
22
Måns-Erik Frank
Östersunds SK
2:31:49.910800
+23:32.141100
72.1p
23
Marcus Carlen
Bodsjöböle SK
2:34:22.926100
+26:05.156400
70.6p
24
David Nordqvist
Trångsvikens IF
2:35:10.930900
+26:53.161200
70.2p
25
Mats Wiklund
Skanska IF
2:36:17.937600
+28:00.167900
69.6p
26
John Arvidsson
Hägglunds Ski Team SK
2:38:38.951700
+30:21.182000
68.3p
27
Daniel Persson
Sollefteå Skidor IF
2:38:46.952500
+30:29.182800
68.2p
28
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
2:49:48.1018700
+41:31.249000
62.8p
29
Rickard Johnson
IFK Helsingborg
2:50:01.1020000
+41:44.250300
62.7p
30
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:52:07.1032600
+43:50.262900
61.8p
31
Hans Hansson
Åsele IK
2:52:12.1033100
+43:55.263400
61.8p
32
Daniel Persson
Skibike and Run
2:52:17.1033600
+44:00.263900
61.7p
33
Martin Persson
AXA Sports club
2:52:25.1034400
+44:08.264700
61.7p
34
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:52:35.1035400
+44:18.265700
61.6p
35
Tommy Sjöblom
Hägglunds Ski Team SK
2:52:54.1037300
+44:37.267600
61.5p
36
Patrick Rahm
Storuman IK Skidor
3:01:56.1091500
+53:39.321800
57.8p
37
Örjan Sandler
Orrvikens IK
3:06:21.1118000
+58:04.348300
56.2p
38
Dan Leo Totland
MN Byggservice AS
3:07:34.1125300
+59:17.355600
55.8p
39
Fredrik Backman
Biathlon Östersund
3:07:37.1125600
+59:20.355900
55.7p
40
Tobias Jonsson
Vilhelmina IK
3:14:16.1165500
+1:05:59.395800
53.5p
41
Dan Oskar Stensen
MN Byggservice AS
3:14:32.1167100
+1:06:15.397400
53.4p
42
Anders Zakrisson
IFK Sala
3:22:24.1214300
+1:14:07.444600
51.0p
43
Stig Engström
IFK Strömsund
3:35:43.1294200
+1:27:26.524500
47.3p
44
Sven-Erik Svahn
Svanabyn IF
3:40:31.1323000
+1:32:14.553300
46.1p
45
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:48:23.1370200
+1:40:06.600500
44.3p
46
Marcus Lindh
Åsele IK
5:28:26.1970500
+3:20:09.1200800
29.4p
-
David Fhager
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Kasper Fjellner
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
-
-
Frank Gjersås
MN Byggservice AS
23:59:59.8639800
-
-
Bjarne Arvasli
MN Byggservice AS
23:59:59.8639800
-
-
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
23:59:59.8639800
-
-
Pierre Bryntesson
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-
-
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-
H 35
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Kangas Harju
Ragunda IF
2:20:51.845000
79.3p
2
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
2:26:17.877600
+5:26.32500
75.6p
3
Mikael G Andersson
ÅS IL
2:29:12.895100
+8:21.50000
73.7p
4
Jörgen Roos
Östersunds SK
2:30:43.904200
+9:52.59100
72.8p
5
Ralf Andersson
Hotings IF
2:37:54.947300
+17:03.102200
68.7p
6
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
2:42:18.973700
+21:27.128600
66.4p
7
Marcus Pernevill
IFK Helsingborg
2:43:23.980200
+22:32.135100
65.9p
8
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:44:58.989700
+24:07.144600
65.1p
9
Per-Edvard Jönsson
Tåsjö IF
2:54:04.1044300
+33:13.199200
61.0p
10
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
3:00:04.1080300
+39:13.235200
58.5p
H 50
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:30:50.904900
72.7p
2
Christer Olsson
Hägglunds Ski Team SK
2:34:14.925300
+3:24.20300
70.7p
3
Lars Persson
Östersunds SK
2:41:27.968600
+10:37.63600
66.8p
4
Ove Sandvik
Lierne Ski
2:44:56.989500
+14:06.84500
65.1p
5
Martin Lundberg
Fredrika IK
2:46:35.999400
+15:45.94400
64.3p
6
Magnus Ahlstrand
Tåsjö IF
3:55:15.1411400
+1:24:25.506400
42.8p
D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Hanna Seppas
IFK Mora SK
1:32:32.555100
62.3p
2
Åsa Lindström
Hägglunds SK Ski Team
1:42:34.615300
+10:02.60100
56.2p
3
Christina Winther
Gäddede SK
1:48:44.652300
+16:12.97100
53.0p
4
Britt-Inger Mohlin Grahn
Tåsjö IF
1:56:59.701800
+24:27.146600
49.3p
5
Inga-Lill Ahlqvist
Åsele IF
1:59:28.716700
+26:56.161500
48.2p
6
Veronika Bäckman
Brunflo IF
2:13:44.802300
+41:12.247100
43.1p
7
Veronica Karlsson
Axa SC
2:25:30.872900
+52:58.317700
39.6p
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexander Jakobsson
Hotings IF
1:20:18.481700
71.8p
2
Hellgeir Kveli
Lierne Ski
1:34:43.568200
+14:25.86400
60.9p
3
Patrik Winther
Gäddede SK
1:53:50.682900
+33:32.201100
50.6p
-
Olaug Inderdal
Team Midt-Norsk Byggservice
23:59:59.8639800
-
-
Johnny Nilsson
Team Midt-Norsk Byggservice
23:59:59.8639800
-