Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Jämtkraft Ski marathon
2015-01-25
Deltävling i
Jemtland Ski Tour 2015
<<< Flyktingloppet
ICA-Loppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:14:03.804207
76.6p
2
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
2:15:21.812093
+1:18.7786
75.7p
3
Sara Hallquist
Åsarna IK
2:26:02.876130
+11:59.71823
69.2p
4
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:26:02.876166
+11:59.71859
69.2p
5
Anna Maria Nilsson
Biathlon Östersund
2:34:01.924075
+19:58.119768
65.1p
6
Johanna Åström
Lucksta IF
2:42:25.974468
+28:22.170161
61.2p
7
Anna Rindborg
Funäsdalens IF
2:49:01.1014000
+34:57.209693
58.5p
8
Amanda Torgrimsson
I 21 IF
3:03:49.1102872
+49:46.298565
53.1p
9
Marie Ostnor
Team MN Byggservice
3:15:47.1174642
+1:01:44.370335
49.5p
10
Malin Johansson
Östersunds SK
3:18:18.1189749
+1:04:15.385442
48.8p
11
Olga Dobrodnjova
Östersunds SK
3:40:33.1323293
+1:26:30.518986
43.3p
-
Gunnel Karlsson
Järpens SK
23:59:59.8639800
-
D 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marie Ohlsson
Fältjägarnas IF
2:43:53.983259
60.6p
2
Malin Bernhardsson
No Club
3:15:37.1173677
+31:44.190318
49.5p
3
Ida Sjölund
Östersunds SK
3:25:50.1234911
+41:56.251552
46.8p
4
Maria Grund
Offerdals SK
3:31:23.1268245
+47:29.284886
45.4p
5
Pia Gryckdal
ÅS IL
3:36:58.1301738
+53:04.318379
44.1p
6
Anna Wikstrand
No Club
3:47:31.1365088
+1:03:38.381729
41.9p
7
Veronica Bäckman
Brunflo IF
3:55:34.1413356
+1:11:40.429997
40.3p
-
Marie Eriksson
Hallens SK
23:59:58.8639700
-
D 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Iréne Burman
Jämtkraft IF
3:20:42.1204156
48.1p
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Karlsson
Åsarna IK
1:55:51.695020
91.4p
2
Oskar Kardin
Östersunds SK
1:55:51.695067
+0
91.4p
3
Jesper Modin
Piteå Elit SK
1:55:52.695188
+1.68
91.3p
4
Erik Andersson
Malungs IF
1:56:33.699218
+41.4098
90.7p
5
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur
2:00:47.724669
+4:56.29549
86.8p
6
Mathias Jonasson
Östersunds SK
2:03:54.743339
+8:03.48219
84.2p
7
Simon Persson
IFK Umeå
2:04:37.747661
+8:46.52541
83.6p
8
André Jakobsson
Östersunds SK
2:06:26.758513
+10:34.63393
82.2p
9
Erik Strindlund
Östersunds SK
2:07:08.762734
+11:17.67614
81.6p
10
Petter Berggrund
Skidcenter
2:10:54.785344
+15:03.90224
78.8p
11
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:12:14.793387
+16:23.98267
77.8p
12
Lorents Ola Aasvold
Snåsa IL
2:12:20.793951
+16:29.98831
77.8p
13
Jon Arne Gaundal
Snåsa Il-team Nava
2:12:45.796450
+16:54.101330
77.5p
14
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
2:13:44.802333
+17:53.107213
76.8p
15
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:13:57.803630
+18:06.108510
76.7p
16
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
2:14:19.805838
+18:28.110718
76.4p
17
Audun Thonstad
Team Nava
2:15:58.815773
+20:07.120653
75.3p
18
Börje Cato Moen
Team MN Bybbservice
2:16:19.817882
+20:28.122762
75.1p
19
Thomas Nordman
IK Nocout.se
2:16:55.821420
+21:04.126300
74.7p
20
Oskar Grangert
IK Nocout.se
2:17:18.823732
+21:27.128612
74.5p
21
Christian Lejon
Stöcke TS Järnet
2:18:27.830609
+22:35.135489
73.7p
22
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
2:18:27.830689
+22:36.135569
73.7p
23
Anders Önegård
Offerdals SK
2:20:32.843156
+24:41.148036
72.4p
24
Markus Hansson
Åsarna IK
2:21:26.848512
+25:34.153392
71.9p
25
Martin Landgren
Falköpings AIK
2:24:06.864523
+28:15.169403
70.3p
26
Eric Wåglin
Axa Sportsclub
2:27:24.884330
+31:33.189210
68.5p
27
Johan Andreasson
Östersunds SK
2:27:49.886864
+31:58.191744
68.3p
28
Kasper Fjellner
Åre SLK
2:27:55.887433
+32:04.192313
68.2p
29
Tommy Olsson
Mörsils IF
2:28:09.888821
+32:18.193701
68.1p
30
Daniel Ajax
Ragunda IF
2:29:54.899301
+34:02.204181
67.2p
31
Johan Karlsson
Mariestadcyklisten
2:32:34.915390
+36:43.220270
65.8p
32
Per Almqvist
Axa SC
2:32:47.916637
+36:56.221517
65.7p
33
Robert Bergman
Östersund SK
2:33:28.920741
+37:37.225621
65.3p
34
Stefan Ajax
Rörsjöns IK
2:36:10.936962
+40:19.241842
64.0p
35
Niklas Persson
Hede SK
2:39:39.957874
+43:48.262754
62.4p
36
Martin Jonsson
Marieby IF
2:40:13.961200
+44:21.266080
62.2p
37
Andreas Lindström
Östersunds SK
2:40:29.962826
+44:38.267706
62.0p
38
Emil Binsell-gerdin
Njord
2:40:31.963022
+44:40.267902
62.0p
39
Joakim Olsson
Brunflo IF
2:42:55.977432
+47:04.282312
61.0p
40
Erik Memmi
Halmstad OK
2:43:05.978472
+47:14.283352
60.9p
41
Hannes Bäckbro
Ösk Motion
2:49:46.1018597
+53:55.323477
58.2p
42
Fredrik Bäckman
Biathlon Östersund
2:52:36.1035548
+56:45.340428
57.1p
43
Anders Memmi
Halmstad OK
2:55:52.1055150
+1:00:01.360030
55.9p
44
Fredrik Brodin
IK Stern
2:56:38.1059797
+1:00:47.364677
55.6p
45
Henrik Sekander
Gäddede SK
2:58:38.1071702
+1:02:46.376582
54.9p
46
Jacob Vackdahl
Ösk
2:58:54.1073383
+1:03:03.378263
54.8p
47
Jesper Rudberg
Vålådalens SK
2:59:50.1078965
+1:03:59.383845
54.5p
48
Anders Toutin
ÅS IF
3:06:22.1118182
+1:10:31.423062
52.3p
49
Michael Ärfström
Funäsdalens IF
3:13:52.1163127
+1:18:01.468007
50.0p
50
Magnus Svedberg
Ösk
3:15:58.1175736
+1:20:07.480616
49.4p
51
Petter Mahrs
Ösk
3:22:48.1216742
+1:26:57.521622
47.6p
52
Lars Frank
Content Innovation
3:23:33.1221259
+1:27:42.526139
47.4p
53
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:26:33.1239261
+1:30:42.544141
46.6p
54
David Roos
Axa Sports Club
4:05:22.1472159
+2:09:31.777039
38.5p
-
Fredrik Forsling
Hede Skidklubb
23:59:58.8639700
-
-
Gustav Grimbe
ÅS IF
23:59:58.8639700
-
-
Nicklas Hillgren
Jämtkraft IF
23:59:58.8639700
-
-
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Albin Alfredsson
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Ola Karlsson
Litsbygdens SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Kangsharju
Ragunda IF
2:07:50.766956
81.1p
2
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
2:10:12.781156
+2:22.14100
79.3p
3
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:15:22.812167
+7:32.45111
75.7p
4
Jörgen Roos
Östersunds SK
2:16:41.820050
+8:50.52994
74.8p
5
Torbjörn Eid
Heimdal Ski
2:16:47.820683
+8:57.53627
74.8p
6
Peder Andréason
Åre Längdskidklubb
2:18:35.831493
+10:45.64437
73.6p
7
Niklas Allberg
Östersunds SK
2:20:15.841470
+12:25.74414
72.6p
8
Thomas Tänglander
Östersunds SK
2:23:00.857925
+15:09.90869
71.0p
9
Mattias Elg
Åre Längdskidklubb
2:23:27.860673
+15:37.93617
70.7p
10
Harald Vinsnesbakk
Heimdal Ski
2:23:38.861796
+15:48.94740
70.6p
11
Mikael Lundholm
Östersunds SK
2:25:44.874300
+17:53.107244
69.4p
12
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:27:20.883951
+19:29.116895
68.5p
13
Ralf Andersson
Hotings IF
2:28:38.891756
+20:47.124700
67.8p
14
Patrik Finn
Östersunds SK
2:30:05.900423
+22:14.133367
67.1p
15
Marcus Pernevill
IFK Helsingborg
2:30:06.900562
+22:16.133506
67.0p
16
Dan Leo L Totland
Team MN Byggservice
2:32:41.916094
+24:51.149038
65.7p
17
Lars Norlander
Östersunds SK
2:32:43.916261
+24:53.149205
65.7p
18
Tommy Anjevall
Östersunds SK
2:33:37.921658
+25:47.154602
65.3p
19
Rickard Johnson
IFK Helsingborg
2:34:27.926625
+26:36.159569
64.9p
20
Martin Kristiansson
Trångsvikens IF
2:35:35.933476
+27:45.166420
64.3p
21
Daniel Sandgren
Östersunds SK
2:37:02.942169
+29:12.175113
63.6p
22
Erik Persson
Östersunds SK
2:37:35.945461
+29:45.178405
63.4p
23
Robert Nilsson
Myssjö-Ovikens IF
2:37:49.946845
+29:58.179789
63.3p
24
Brant Gjertsås
Lierne IL
2:38:25.950477
+30:35.183421
63.0p
25
Michael Westin
Bondsjöhöjdens IK
2:38:58.953748
+31:07.186692
62.7p
26
Per-Edvard Jönsson
Tåsjö IF
2:39:27.956694
+31:37.189638
62.5p
27
Staffan Abrahamsson
Axa SC
2:40:27.962664
+32:37.195608
62.1p
28
Håkan Sjöqvist
Östersunds SK
2:41:06.966525
+33:15.199469
61.8p
29
Johan Pettersson
Bondsjöhöjdens IK
2:42:05.972456
+34:14.205400
61.3p
30
Håkan Stenskog
Indals-Lidens SK
2:43:24.980314
+35:33.213258
60.8p
31
Johan Forssen
Frösö IF
2:44:15.985424
+36:24.218368
60.4p
32
Dan Leo L Sunnerheim
Järpens SK
2:45:10.990993
+37:20.223937
60.0p
33
Gunnar Neselius
Linköpings SK
2:45:18.991745
+37:27.224689
60.0p
34
Morten Jakobsen
Byggklima
2:45:47.994606
+37:56.227550
59.8p
35
Wilhelm Skoglund
Utsikten
2:45:54.995372
+38:04.228316
59.7p
36
Lars Theland
Jämtkraft IF
2:46:24.998394
+38:34.231338
59.5p
37
Mårten Eneberg
Spikbodarnas IK
2:46:32.999175
+38:42.232119
59.4p
38
Martin Ohlsson
OK Storsjön
2:52:34.1035345
+44:43.268289
57.1p
39
Tony Svensson
Stöde IF
2:52:42.1036188
+44:52.269132
57.0p
40
Karl-Arne Nordström
Erikslunds SK
2:53:09.1038870
+45:19.271814
56.9p
41
Karl-Johan Andersson
Östersunds SK
2:55:37.1053640
+47:46.286584
55.9p
42
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:56:54.1061398
+49:04.294342
55.5p
43
Daniel Ivarsson
Jämtkraft IF
2:57:15.1063457
+49:25.296401
55.4p
44
Markus Flinkberg
Östersunds SK
2:59:26.1076543
+51:35.309487
54.6p
45
Tobias Lundqvist
Fjällframfart SK
3:03:27.1100675
+55:37.333619
53.2p
46
Pär-erik Petrusson
Jämtkraft IF
3:03:42.1102101
+55:51.335045
53.2p
47
Mikael Eriksson
Östersunds SK
3:05:04.1110305
+57:13.343249
52.7p
48
Gunell Herbert
Västerås Skidklubb
3:07:59.1127881
+1:00:09.360825
51.8p
49
Niklas Svensson
Östersunds SK
3:08:55.1133489
+1:01:05.366433
51.5p
50
Dan Oskar Stensen
Amanbas
3:09:43.1138235
+1:01:52.371179
51.3p
51
Jan Lindblad
ÅS IL
3:09:47.1138641
+1:01:56.371585
51.2p
52
Joel Larsson
Åsele IK
3:12:09.1152899
+1:04:19.385843
50.5p
53
Tony Nilsson Johansson
Axa SC
3:12:52.1157125
+1:05:01.390069
50.3p
54
Arne Mårtensson
Åsarna IK
3:13:45.1162467
+1:05:55.395411
50.1p
55
Björn Stenecker
Sundbybergs IK
3:14:15.1165460
+1:06:25.398404
49.9p
56
Göran Tronde
Jämtkraft IF
3:14:17.1165603
+1:06:26.398547
49.9p
57
Brodie Donaldson
Asa
3:15:15.1171459
+1:07:25.404403
49.6p
58
Erik Fransén
IF Ski Team Skåne
3:16:02.1176161
+1:08:12.409105
49.4p
59
Kalle Eneland
Frösö IF
3:16:16.1177597
+1:08:26.410541
49.3p
60
Christian Andersson
Spikbodarnas IK
3:18:30.1190999
+1:10:40.423943
48.7p
61
Jonas Norling
ÅS IL
3:21:50.1210949
+1:13:59.443893
47.8p
62
David Kunze
Vattudalens Ldk
3:22:37.1215689
+1:14:47.448633
47.6p
63
Björn Ollars
Östersunds SK
3:24:41.1228097
+1:16:51.461041
47.1p
64
Pär Fransson
Skellefteå SK
3:25:14.1231314
+1:17:23.464258
46.9p
65
Kristoffer Åkerlund
Östersunds SK
3:29:02.1254159
+1:21:12.487103
46.0p
66
Daniel Falk
Semså Fritid
3:34:12.1285183
+1:26:22.518127
44.7p
67
Karl-Erik Johansson
ÅS IL
3:36:07.1296600
+1:28:16.529544
44.3p
68
Bengt Gryckdal
ÅS IL
3:36:58.1301731
+1:29:07.534675
44.1p
69
Jimmy Persson
Brunflo IF
3:45:43.1354252
+1:37:52.587196
42.2p
70
Anders V Aloandersson
Trevål IF
3:46:07.1356631
+1:38:16.589575
42.1p
71
Niklas Persson
Axa SC
3:48:37.1371679
+1:40:47.604623
41.6p
72
Björn Andersson
Östersunds SK
3:52:35.1395465
+1:44:45.628409
40.9p
-
Dániel Alverlind
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Roger Hållstrand
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Wikman
ÅS IL
23:59:58.8639700
-
-
Erik Flodin
Timrå SOK
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Bergström
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan Persson
Offerdals SK
2:18:56.833568
73.4p
2
Ola Berget
Skauga
2:19:04.834355
+7.687
73.3p
3
Brent Landsem
Strindheim IL
2:21:44.850375
+2:48.16707
71.7p
4
Per Persson
Jämtkraft IF
2:22:49.856866
+3:52.23198
71.1p
5
Peter Spångberg
IF Berguven
2:23:23.860260
+4:26.26592
70.7p
6
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:24:21.866077
+5:25.32409
70.2p
7
Ove Nesterud
Östersunds SK
2:26:51.881053
+7:54.47385
68.8p
8
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:27:24.884318
+8:27.50650
68.5p
9
Lars Persson
Östersunds SK
2:28:48.892725
+9:51.59057
67.7p
10
Bengt-Olof Hagström
Hägglunds Ski Team SK
2:29:13.895224
+10:16.61556
67.5p
11
Mats Jonsson
Duveds IF
2:40:12.961158
+21:15.127490
62.2p
12
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:42:31.975042
+23:34.141374
61.1p
13
Mikael Åkerlund
Follafoss IL
2:43:53.983264
+24:56.149596
60.6p
14
Stefan Andersson
Brunflo IF
2:45:47.994620
+26:50.160952
59.8p
15
Stefan Othberg
Östersunds SK
2:46:46.1000561
+27:49.166893
59.4p
16
Per Hörnell
Östersunds SK
2:51:06.1026503
+32:09.192835
57.6p
17
Pär Hylback
Östersunds SK
2:56:36.1059571
+37:40.225903
55.6p
18
Lars Ledin
Själevad SK IF
2:58:16.1069555
+39:19.235887
55.0p
19
Göran Nilsson
Ragunda IF
3:02:49.1096876
+43:53.263208
53.5p
20
Staffan Näslund
Östersunds SK
3:08:32.1131162
+49:35.297494
51.6p
21
Mikael Kvarnlöf
Anvågens SK
3:14:05.1164410
+55:08.330742
50.0p
22
Jan-Olof Berglin
Brånan
3:14:20.1165919
+55:23.332251
49.9p
23
Torsten Pettersson
Bondsjöhöjdens IK
3:15:26.1172553
+56:29.338885
49.6p
24
Jan Molde
Östersunds SK
3:25:50.1234912
+1:06:53.401244
46.8p
-
Per Steen
Brunflo IF
23:59:58.8639700
-
-
Krister Haraldsson
Brunflo IF
23:59:58.8639700
-
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
1:06:08.396786
76.2p
2
Maria Jonasson
Östersunds SK
1:09:22.416191
+3:14.19305
72.6p
3
Alicia Persson
Stockviks SF
1:12:26.434565
+6:17.37679
69.4p
4
Johanna Andersson
Falu IK
1:13:34.441339
+7:25.44453
68.4p
5
Isabelle Persson
Stockviks SF
1:14:27.446651
+8:18.49765
67.5p
6
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
1:15:16.451511
+9:07.54625
66.8p
7
Hanna Seppas
IFK Mora SK
1:16:00.455976
+9:51.59090
66.1p
8
Sofie Björklund
Järpens SK
1:17:18.463742
+11:09.66856
65.0p
9
Emma Hansson
Edsbyns SK
1:21:50.490995
+15:42.94109
61.3p
10
Marie Simonsson
Landöns SK
1:24:13.505226
+18:04.108340
59.5p
11
Natali Forss
Östersunds SK
1:25:30.512938
+19:21.116052
58.6p
12
Ann-lie Åslund
Åsarna IK
1:26:27.518616
+20:18.121730
58.0p
13
Sanna EL Kott Helander
Juristfirma Mats EL Kott
1:27:23.524274
+21:14.127388
57.3p
14
Maja Vestin
Hägglunds Ski Team SK
1:27:25.524450
+21:16.127564
57.3p
15
Lisa EK
Åre SLK
1:28:37.531639
+22:28.134753
56.5p
16
Lina EL Kott Helander
Juristfirma Mats EL Kott
1:29:23.536223
+23:14.139337
56.0p
17
Emma Åsberg
Duveds IF
1:30:33.543262
+24:24.146376
55.3p
18
Carina Magnusson
Brunflo IF
1:35:37.573642
+29:28.176756
52.3p
19
Kerstin Arnemo
Östersunds SK
1:40:02.600167
+33:53.203281
49.9p
20
Gunnel Karlsson
Järpens SK
1:40:04.600314
+33:55.203428
49.9p
21
Gerd Eriksson
Offerdals SK
1:41:24.608314
+35:15.211428
49.3p
22
Gun Eriksson
Offerdals SK
1:41:24.608334
+35:15.211448
49.2p
23
Carolina Stensen
Amanbas
1:43:57.623679
+37:48.226793
48.0p
24
Eivor Lindgren
Fåker IK
1:46:48.640775
+40:39.243889
46.7p
25
Ellinor Sjöstad
No Club
1:48:00.647900
+41:51.251014
46.2p
26
Olaug Inderdal
MN Byggservice AS
1:50:49.664897
+44:41.268011
45.0p
27
Katarina Skylare
Ösk
1:52:53.677226
+46:44.280340
44.2p
28
Ida Eriksson
Jämtkraft IF
1:54:07.684625
+47:58.287739
43.7p
29
Gisela Johansson
No Club
1:54:30.686959
+48:21.290073
43.5p
30
Ylva Jansryd
Jämtkraft IF
1:54:48.688794
+48:40.291908
43.4p
31
Nora Jonsson
Aspås IF
2:02:23.734243
+56:14.337357
40.7p
32
Karin Waernebo Pettersson
Jämtkraft IF
2:04:05.744497
+57:57.347611
40.1p
33
Christina Abelson
Friskis O Svettis
2:09:38.777705
+1:03:29.380819
38.4p
34
Amanda Venczel
No Club
2:10:20.781922
+1:04:11.385036
38.2p
35
Ninni Skyttner
Hammerdals IF
2:26:20.877911
+1:20:11.481025
33.9p
36
Karolina Holmqvist
Hammerdals IF
2:27:44.886300
+1:21:35.489414
33.6p
-
Stina Bolö
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Emily Fornas
No Club
23:59:59.8639800
-
H 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jens Burman
Åsarna IK
56:04.336385
90.4p
2
Max Novak
Offerdals SK
57:18.343772
+1:13.7287
88.4p
3
Emil Svensson
Åsarna IK
57:32.345149
+1:27.8664
88.0p
4
Olov Roos
Östersunds SK
57:53.347231
+1:48.10746
87.5p
5
Nils Persson
Östersunds SK
58:12.349192
+2:08.12707
87.0p
6
Carl Olander
IK Stern
1:00:02.360141
+3:57.23656
84.2p
7
Henrik Ottosson
Åsarna IK
1:00:10.360935
+4:05.24450
84.1p
8
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
1:00:12.361166
+4:07.24681
84.0p
9
Daniel Södersten
Orsa SK
1:01:29.368825
+5:24.32340
82.2p
10
Carl Rotvold
Åsarna IK
1:01:41.370094
+5:37.33609
81.9p
11
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
1:01:50.370931
+5:45.34446
81.7p
12
Anders Roos
Östersunds SK
1:01:57.371680
+5:52.35195
81.6p
13
Andreas Grann
Sunne Slf
1:02:47.376694
+6:43.40209
80.4p
14
John Leander
Åsarna IK
1:02:49.376816
+6:44.40331
80.4p
15
Arvid Jonsson
Duveds IF
1:02:50.376900
+6:45.40415
80.4p
16
Jesper Thor
Åsarna IK
1:02:50.376958
+6:45.40473
80.4p
17
Axel Jonsson
Duveds IF
1:04:37.387690
+8:33.51205
78.1p
18
Elias Olofsson
Vårby IK
1:05:47.394675
+9:42.58190
76.7p
19
Daniel Lewandowski
Östersunds SK
1:07:21.404041
+11:16.67556
74.8p
20
Anton Eriksson
Stuguns SK
1:07:25.404419
+11:20.67934
74.8p
21
Jack Sjödin
Junsele IF
1:10:06.420512
+14:01.84027
71.8p
22
Magnus Nordlander
IK Nocout.se
1:13:33.441202
+17:28.104717
68.4p
23
Leandro Lutz
Brazil Cross Country Ski Team
1:14:33.447243
+18:28.110758
67.4p
24
Marcus Hjortsfeldt
Östersund
1:19:50.478930
+23:45.142445
62.9p
25
Måns Eriksson
Spikbodarnas IK
1:21:51.491062
+25:46.154577
61.3p
26
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
1:23:25.500482
+27:20.163997
60.1p
27
Joel Mohlin
Jämtkraft IF
1:29:53.539248
+33:48.202763
55.7p
28
Magnus Mattsson
Örnsköldsvik OK
1:29:59.539833
+33:54.203348
55.6p
29
Gunnar Kvarnlöf
Offerdals SK
1:33:20.559935
+37:15.223450
53.6p
30
Robert Onsander
Östersunds SK
1:33:24.560398
+37:20.223913
53.5p
31
Per Erik Olsson
Jämtkraft IF
1:35:28.572784
+39:23.236299
52.4p
32
Nicklas Israelsson
Dikanäs IF
1:38:54.593322
+42:49.256837
50.5p
33
Tommy Lahdenperä
Undersåkers IF
1:39:00.593931
+42:55.257446
50.5p
34
Mats Åsell
Jämtkraft IF
1:47:08.642773
+51:03.306288
46.6p
35
Fredrik Bergström
Jämtkraft IF
1:50:28.662748
+54:23.326263
45.1p
36
Johan Fågelin
Östersund
1:50:43.664263
+54:38.327778
45.0p
37
Kjell-ivan Olofsson
Jämtkraft IF
1:53:55.683402
+57:50.346917
43.8p
38
Linus Eriksson
*
1:54:30.686967
+58:25.350482
43.5p
39
Lars G Andersson
Jämtkraft IF
2:03:03.738207
+1:06:58.401722
40.5p
40
Hans Jonsson
Aspås IF
2:14:17.805639
+1:18:12.469154
37.0p
-
Mattias Bångman
Offerdals SK
23:59:58.8639700
-
-
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-