Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavisk Cup Falun Skiathlon
2015-01-11
Deltävling i
Scandinavian Cup 2015
och
Intersport Cup 2015
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Matti Heikkinen
Finland
1:16:51.461090
93.0p
2
Emil Iversen
Norway
1:16:57.461610
+5.420
92.9p
3
Hans Christer Holund
Lyn Ski
1:17:00.461930
+8.740
92.8p
4
Didrik Tønseth
Norway
1:17:04.462320
+12.1130
92.7p
5
Simen Krüger Hegstad
Norway
1:17:10.462910
+18.1720
92.6p
6
Per Kristian Nygård
Vestre Spone IF
1:17:17.463680
+25.2490
92.5p
7
Vegard Bjerkreim Nilsen
Norway
1:17:31.465070
+39.3880
92.3p
8
Eirik Lorentsen
Henning Sl
1:17:33.465200
+41.4010
92.2p
9
Martin Nyenget Løwstrøm
Norway
1:17:33.465270
+41.4080
92.2p
10
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
1:17:37.465600
+45.4410
92.2p
11
Magne Haga
Åsen IL
1:17:39.465860
+47.4670
92.1p
12
Johan Hoel
Norway
1:17:52.467150
+1:00.5960
91.9p
13
Jens Burman
Åsarna IK
1:18:02.468110
+1:10.6920
91.7p
14
Eirik Brandsdal
Norway
1:18:08.468760
+1:16.7570
91.6p
15
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
1:18:08.468770
+1:16.7580
91.6p
16
Hallvard Løfald
IK Rindals-Troll
1:18:26.470520
+1:34.9330
91.3p
17
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
1:18:29.470880
+1:37.9690
91.2p
18
Vetle Thyli
Raufoss bedriftsidrettslag
1:18:32.471130
+1:40.9940
91.2p
19
Morten Harjo Pettersen
Vadsø SK
1:18:33.471220
+1:41.10030
91.2p
20
Eirik Telebond
Klæbu IL
1:18:51.473000
+1:59.11810
90.9p
21
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:18:59.473890
+2:08.12700
90.7p
22
Ristomatti Hakola
Finland
1:19:00.473960
+2:08.12770
90.7p
23
Daniel Stock
Lillehammer SK
1:19:15.475410
+2:23.14220
90.4p
24
Haakon MIKALSEN
Nordreisa IL
1:19:24.476310
+2:32.15120
90.3p
25
Vebjørn Turtveit
Voss IL
1:19:30.476960
+2:38.15770
90.2p
26
Torjus Børsheim
Lillehammer SK
1:19:32.477120
+2:40.15930
90.1p
27
Eivind Bakkene
Øystre Slidre IL
1:19:36.477540
+2:44.16350
90.1p
28
Øyvind Moen Fjeld
Kjelsås IL
1:19:37.477620
+2:45.16430
90.1p
29
Antti Ojansivu
Finland
1:19:41.478090
+2:50.16900
90.0p
30
Sindre Sætre Hammerlund
Asker SK
1:19:43.478260
+2:51.17070
90.0p
31
Anders Rennemo Tettli
Leksvik IL
1:19:43.478270
+2:51.17080
90.0p
32
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
1:19:57.479610
+3:05.18420
89.7p
33
Eivind Klemoen
Vind IL
1:20:00.479920
+3:08.18730
89.7p
34
Simon Lageson
Åsarna IK
1:20:01.480030
+3:09.18840
89.7p
35
Lars Ove Aunli
Strindheim IL
1:20:02.480180
+3:10.18990
89.6p
36
Jesper Modin
Piteå Elit SK
1:20:15.481440
+3:23.20250
89.4p
37
Viktor Brännmark
Bodens SK
1:20:21.482070
+3:29.20880
89.3p
38
Torgeir Skare Thygesen
IL Korlevoll
1:20:27.482680
+3:35.21490
89.2p
39
Håvard Solås Taugbøl
Norway
1:20:29.482840
+3:37.21650
89.2p
40
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
1:20:30.482910
+3:38.21720
89.2p
41
Pål Trøan Aune
Steinkjer Skl
1:20:45.484440
+3:53.23250
88.9p
42
Karl-Johan Westberg
Borås SK
1:20:57.485610
+4:05.24420
88.7p
43
Johan Hundseth
Kolvereid IL
1:21:02.486110
+4:10.24920
88.6p
44
Petter Soleng Veidekke Skinstad
Vind IL
1:21:02.486190
+4:11.25000
88.6p
45
Fredrik Ole Andersen Oldereid
Lyn Ski
1:21:03.486290
+4:12.25100
88.6p
46
Rolf Einar Veidekke Jensen
Bossmo Ytteren IL
1:21:05.486450
+4:13.25260
88.6p
47
Martin Hammer
Skogn IL
1:21:15.487440
+4:23.26250
88.4p
48
Martin Bergström
Piteå Elit SK
1:21:20.487970
+4:28.26780
88.3p
49
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:21:30.488940
+4:38.27750
88.2p
50
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
1:21:32.489170
+4:40.27980
88.1p
51
Magnus Stensås
Lundamo IL
1:21:42.490110
+4:50.28920
88.0p
52
Ville Ahonen
Imatran Urheilijat
1:21:42.490120
+4:50.28930
88.0p
53
Eivind Kvaale Romberg
Høydalsmo IL
1:21:53.491200
+5:01.30010
87.8p
54
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
1:21:56.491590
+5:05.30400
87.7p
55
Espen Udjus Frorud
Skiptvet IL
1:22:09.492800
+5:17.31610
87.5p
56
Lauri Vuorinen
Finland
1:22:20.493960
+5:28.32770
87.4p
57
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:22:23.494200
+5:31.33010
87.3p
58
Andreas Veerpalu
Estonia
1:22:23.494230
+5:31.33040
87.3p
59
Topias Tyni
Metsa-veikot
1:22:25.494420
+5:33.33230
87.3p
60
Johan Häggström
Kalix SK
1:22:26.494510
+5:34.33320
87.3p
61
Erik Andersson
Malungs IF
1:22:34.495340
+5:42.34150
87.1p
62
Nils Magnus Grave Bøen
IL Korlevoll
1:22:37.495620
+5:45.34430
87.1p
63
Oscar Kardin
Östersunds SK
1:22:48.496740
+5:56.35550
86.9p
64
Lars Suther
IFK Mora SK
1:22:56.497520
+6:04.36330
86.8p
65
Martin Riseth
Byåsen IL
1:22:59.497890
+6:08.36700
86.7p
66
Heikki Korpela
Pyhäjärven Pohti
1:23:02.498170
+6:10.36980
86.7p
67
Anton Karlsson
Åsarna IK
1:23:06.498500
+6:14.37310
86.6p
68
Gustav Nordström
Borås SK
1:23:08.498750
+6:16.37560
86.6p
69
Anders Jonsson
Stockviks SF
1:23:10.498950
+6:18.37760
86.6p
70
Jari Huhta
Hollolan Urheilijat-46
1:23:15.499420
+6:23.38230
86.5p
71
Jens Andersson
Kalix SK
1:23:17.499600
+6:25.38410
86.5p
72
Robin Norum
IFK Umeå
1:23:19.499820
+6:27.38630
86.4p
73
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
1:23:21.500090
+6:30.38900
86.4p
74
Halvor Thoner Korbøl
Slåstad IL
1:23:25.500400
+6:33.39210
86.3p
75
Erik Bråten
Kjelsås IL
1:23:26.500530
+6:34.39340
86.3p
76
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:23:30.500990
+6:39.39800
86.2p
77
Even Sæteren Hippe
Lillehammer SK
1:23:32.501100
+6:40.39910
86.2p
78
Jørgen Sæternes Ulvang
Varden IL
1:23:35.501460
+6:43.40270
86.2p
79
Peter Andersen
Lillehammer SK
1:23:37.501680
+6:45.40490
86.1p
80
Espen Sundsvik
Frol IL
1:23:58.503740
+7:06.42550
85.8p
81
Erik Silfver
IFK Umeå
1:23:59.503800
+7:07.42610
85.8p
82
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:24:07.504610
+7:15.43420
85.7p
83
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:24:08.504740
+7:16.43550
85.7p
84
Marius Caspersen Falla
Gjerdrum IL
1:24:19.505810
+7:27.44620
85.5p
85
Karstein Johaug jr
Gran IL
1:24:28.506750
+7:36.45560
85.4p
86
Chrisander Holth Skjønberg
Birkebeineren IF
1:24:29.506810
+7:37.45620
85.3p
87
Torstein Östnor
Lierne IL
1:24:39.507830
+7:47.46640
85.2p
88
Callum Watson
Australia
1:24:42.508180
+7:50.46990
85.1p
89
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
1:24:54.509310
+8:02.48120
85.0p
90
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
1:24:54.509370
+8:02.48180
85.0p
91
Adrian Bergström
Bodens SK
1:25:04.510300
+8:12.49110
84.8p
92
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
1:25:16.511590
+8:25.50400
84.6p
93
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
1:25:48.514700
+8:56.53510
84.2p
94
Lars Habostad Falsen
Heming IL
1:25:53.515200
+9:01.54010
84.1p
95
Sturla Viking Lie
BK Wiking
1:25:56.515560
+9:04.54370
84.0p
96
Truls Torvik
Varden IL
1:25:58.515700
+9:06.54510
84.0p
97
Jacob Engström
Kalix SK
1:26:06.516520
+9:14.55330
83.9p
98
Markus Westgaard Johansen
Trøsken IL
1:26:10.516930
+9:18.55740
83.8p
99
Rikhard Maki-heikkila
IF Lanken
1:26:14.517390
+9:23.56200
83.8p
100
Axel Bergsten
Axa SC
1:26:17.517600
+9:25.56410
83.7p
101
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
1:26:21.518020
+9:29.56830
83.7p
102
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL
1:26:34.519350
+9:42.58160
83.5p
103
Jørgen Dahl Paule
Birkebeineren IF
1:26:35.519400
+9:43.58210
83.5p
104
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
1:26:45.520450
+9:53.59260
83.3p
105
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:27:05.522460
+10:13.61270
83.0p
106
Sindre Høgset
Strindheim IL
1:27:30.524910
+10:38.63720
82.7p
107
Simon Öberg
Kalix SK
1:27:38.525710
+10:46.64520
82.6p
108
Ingvar Folkvord
Sandnes IL
1:27:44.526370
+10:52.65180
82.5p
109
Mats Iversen
Varden IL
1:27:48.526760
+10:56.65570
82.4p
110
Emil Svensson
Åsarna IK
1:28:00.527990
+11:09.66800
82.2p
111
Sondre Handeland
Sauda IL
1:28:05.528470
+11:13.67280
82.2p
112
Øyvind Larsen
Ranheim SKIKL
1:28:35.531460
+11:43.70270
81.7p
113
Kristian A Kjonerud
Lillehammer SK
1:28:39.531830
+11:47.70640
81.7p
114
Hallvard Fjone Riseth
Steinkjer Skl
1:28:41.532090
+11:50.70900
81.6p
115
Brynjar Leo Kristinsson
Island
1:29:13.535290
+12:22.74100
81.2p
116
Per Sandberg
Filipstads SF
1:29:22.536180
+12:30.74990
81.1p
117
Johan Forsberg
IFK Umeå
1:29:33.537270
+12:41.76080
80.9p
118
Fridtjof Vaksdal
Kjelsås IL
1:30:08.540740
+13:16.79550
80.5p
119
Oskar Sjolund
IF Minken
1:30:59.545850
+14:07.84660
79.8p
120
Marcos Puigdefabregas
Spain
1:37:55.587430
+21:03.126240
74.6p
-
Anssi Pentsinen
Finland
23:59:58.8639700
-
-
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Svensson
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Espen Holen Honganvik
Magnor Ul
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
23:59:58.8639700
-
-
Oscar Persson
SK Bore
23:59:58.8639700
-
-
Emil Vedvik
Tydal IL
23:59:58.8639700
-
-
Vidar Undebakke
Strindheim IL
23:59:58.8639700
-
-
Kasper Stadaas
Heming IL
23:59:58.8639700
-
-
Aleksander Dyrberg EK
Bærums Skiklubb
23:59:58.8639700
-
-
Petter Rinde Øverland
Gran IL
23:59:58.8639700
-
-
Marcus Sjåstad Braathen
Sjåstad/Vestre Lier IL
23:59:58.8639700
-
-
Lars Nelson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Ole Marius Bach
Leksvik IL
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Young
Storbritannien
23:59:59.8639800
-
-
Antti Honkimaa
Espoon Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Heikki Palosaari
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Stian Ulberg
Heradsbygd Langrenn
23:59:59.8639800
-
-
Jari Makela
Ilmajoen Kisailijat
23:59:59.8639800
-
-
Victor Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
23:59:59.8639800
-
-
Vegard Hamnes
Lillehammer SK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Holmgren
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Carl Olander
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Eivind Schjelderup Skarpsno
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
-
Morten Mikkelstrup
Danmark
23:59:59.8639800
-