Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavisk Cup Falun Free
2015-01-09
Deltävling i
Scandinavian Cup 2015
och
Intersport Cup 2015
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Matti Heikkinen
Finland
34:27.206670
93.9p
2
Anders Nøstdahl Gløersen
Norway
34:34.207340
+6.570
93.6p
3
Finn Haagen Krogh
Norway
34:37.207690
+10.920
93.5p
4
Vegard Bjerkreim Nilsen
Norway
34:40.207960
+12.1190
93.3p
5
Hans Christer Holund
Lyn Ski
34:54.209350
+26.2580
92.8p
6
Håvard Solås Taugbøl
Norway
34:55.209410
+27.2640
92.7p
7
Magne Haga
Åsen IL
34:56.209530
+28.2760
92.7p
8
Simen Krüger Hegstad
Norway
35:03.210290
+36.3520
92.4p
9
Per Kristian Nygård
Vestre Spone IF
35:13.211240
+45.4470
92.0p
10
Lars Nelson
Åsarna IK
35:16.211580
+49.4810
91.8p
11
Vebjørn Turtveit
Voss IL
35:22.212140
+54.5370
91.6p
12
Daniel Stock
Lillehammer SK
35:29.212840
+1:01.6070
91.3p
13
Torgeir Skare Thygesen
IL Korlevoll
35:36.213580
+1:09.6810
91.0p
14
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
35:39.213810
+1:11.7040
90.9p
15
Karl-Johan Westberg
Borås SK
35:40.213950
+1:12.7180
90.8p
16
Eirik Telebond
Klæbu IL
35:41.214070
+1:14.7300
90.8p
17
Egor Sorin
Russia
35:41.214080
+1:14.7310
90.8p
18
Martin Nyenget Løwstrøm
Norway
35:43.214200
+1:15.7430
90.7p
19
Martti Jylhae
Finland
35:43.214260
+1:15.7490
90.7p
20
Emil Iversen
Norway
35:45.214420
+1:17.7650
90.6p
21
Eirik Lorentsen
Henning Sl
35:45.214430
+1:17.7660
90.6p
22
Johan Hoel
Norway
35:48.214740
+1:20.7970
90.5p
23
Torjus Børsheim
Lillehammer SK
35:49.214840
+1:21.8070
90.5p
24
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
35:52.215160
+1:24.8390
90.3p
25
Emil Vedvik
Tydal IL
35:54.215370
+1:27.8600
90.3p
26
Vetle Thyli
Raufoss bedriftsidrettslag
35:56.215540
+1:28.8770
90.2p
27
Didrik Tønseth
Norway
36:02.216110
+1:34.9340
90.0p
28
Eivind Klemoen
Vind IL
36:05.216470
+1:38.9700
89.8p
29
Heikki Kopakka
Ounasvaaran Hiihtoseura
36:07.216670
+1:40.9900
89.7p
30
Rolf Einar Veidekke Jensen
Bossmo Ytteren IL
36:14.217320
+1:46.10550
89.5p
31
Erik Andersson
Malungs IF
36:14.217340
+1:46.10570
89.5p
32
Matias Strandvall
Finland
36:14.217360
+1:46.10590
89.5p
33
Ristomatti Hakola
Finland
36:17.217640
+1:49.10870
89.4p
34
Hallvard Løfald
IK Rindals-Troll
36:17.217650
+1:49.10880
89.4p
35
Martin Bergström
Piteå Elit SK
36:20.217990
+1:53.11220
89.2p
36
Petter Soleng Veidekke Skinstad
Vind IL
36:21.218050
+1:53.11280
89.2p
37
Nils Magnus Grave Bøen
IL Korlevoll
36:24.218380
+1:57.11610
89.1p
38
Jens Burman
Åsarna IK
36:29.218870
+2:02.12100
88.9p
39
Aleksander Dyrberg EK
Bærums Skiklubb
36:31.219000
+2:03.12230
88.8p
40
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
36:32.219160
+2:04.12390
88.8p
41
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
36:32.219160
+2:04.12390
88.8p
42
Lars Ove Aunli
Strindheim IL
36:33.219220
+2:05.12450
88.7p
43
Morten Harjo Pettersen
Vadsø SK
36:34.219320
+2:06.12550
88.7p
44
Johan Hundseth
Kolvereid IL
36:34.219340
+2:06.12570
88.7p
45
Torstein Vestli
Strandbygda IL
36:35.219420
+2:07.12650
88.7p
46
Markus Westgaard Johansen
Trøsken IL
36:36.219510
+2:08.12740
88.6p
47
Magnus Stensås
Lundamo IL
36:37.219630
+2:09.12860
88.6p
48
Pål Golberg
Norway
36:37.219680
+2:10.12910
88.6p
49
Jens Andersson
Kalix SK
36:38.219720
+2:10.12950
88.5p
50
Halvor Thoner Korbøl
Slåstad IL
36:38.219740
+2:10.12970
88.5p
51
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
36:39.219820
+2:11.13050
88.5p
52
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
36:39.219860
+2:11.13090
88.5p
53
Eivind Bakkene
Øystre Slidre IL
36:41.220070
+2:14.13300
88.4p
54
Sindre Høgset
Strindheim IL
36:43.220220
+2:15.13450
88.3p
55
Sindre Sætre Hammerlund
Asker SK
36:43.220220
+2:15.13450
88.3p
56
Lars Habostad Falsen
Heming IL
36:43.220290
+2:16.13520
88.3p
57
Anders Jonsson
Stockviks SF
36:44.220380
+2:17.13610
88.3p
58
Eivind Kvaale Romberg
Høydalsmo IL
36:45.220480
+2:18.13710
88.2p
59
Viktor Brännmark
Bodens SK
36:47.220680
+2:20.13910
88.2p
60
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
36:50.220900
+2:22.14130
88.1p
61
Marcus Ruus
Åsarna IK
36:50.220900
+2:22.14130
88.1p
62
Fredrik Ole Andersen Oldereid
Lyn Ski
36:50.220930
+2:22.14160
88.1p
63
Anders Rennemo Tettli
Leksvik IL
36:52.221100
+2:24.14330
88.0p
64
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
36:52.221170
+2:25.14400
88.0p
65
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
36:54.221380
+2:27.14610
87.9p
66
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
36:56.221550
+2:28.14780
87.8p
67
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
36:57.221630
+2:29.14860
87.8p
68
Heikki Korpela
Pyhäjärven Pohti
36:58.221730
+2:30.14960
87.8p
69
Daniel Svensson
IFK Mora SK
37:00.221920
+2:32.15150
87.7p
70
Robin Norum
IFK Umeå
37:01.222050
+2:33.15280
87.6p
71
Espen Udjus Frorud
Skiptvet IL
37:02.222130
+2:34.15360
87.6p
72
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
37:03.222280
+2:36.15510
87.6p
73
Petter Rinde Øverland
Gran IL
37:05.222480
+2:38.15710
87.5p
74
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
37:06.222570
+2:39.15800
87.4p
75
Oscar Persson
SK Bore
37:07.222640
+2:39.15870
87.4p
76
Lars Suther
IFK Mora SK
37:09.222880
+2:42.16110
87.3p
77
Adrian Bergström
Bodens SK
37:10.222970
+2:43.16200
87.3p
78
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
37:11.223010
+2:43.16240
87.3p
79
Antti Ojansivu
Finland
37:11.223020
+2:43.16250
87.3p
80
Torstein Östnor
Lierne IL
37:12.223190
+2:45.16420
87.2p
81
Thomas Gifstad
Oppegård IL
37:13.223240
+2:45.16470
87.2p
82
Ole Marius Bach
Leksvik IL
37:14.223360
+2:46.16590
87.2p
83
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
37:14.223380
+2:47.16610
87.1p
84
Erik Bråten
Kjelsås IL
37:15.223470
+2:48.16700
87.1p
85
Vegard Hamnes
Lillehammer SK
37:15.223480
+2:48.16710
87.1p
86
Topias Tyni
Metsa-veikot
37:16.223510
+2:48.16740
87.1p
87
Espen Sundsvik
Frol IL
37:21.224040
+2:53.17270
86.9p
88
Nils Persson
Östersunds SK
37:22.224190
+2:55.17420
86.8p
89
Martin Riseth
Byåsen IL
37:23.224250
+2:55.17480
86.8p
90
Simon Lageson
Åsarna IK
37:27.224670
+3:00.17900
86.7p
91
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
37:31.225070
+3:04.18300
86.5p
92
Espen Holen Honganvik
Magnor Ul
37:34.225300
+3:06.18530
86.4p
93
Håkan Emilsson
Offerdals SK
37:36.225570
+3:09.18800
86.3p
94
Jacob Engström
Kalix SK
37:37.225660
+3:09.18890
86.3p
95
Brynjar Leo Kristinsson
Island
37:39.225880
+3:12.19110
86.2p
96
Oscar Kardin
Östersunds SK
37:40.225980
+3:13.19210
86.2p
97
Joni Maki
Finland
37:41.226000
+3:13.19230
86.2p
98
Ingvar Folkvord
Sandnes IL
37:43.226210
+3:15.19440
86.1p
99
Thomas Albertsen Dahlén
Varden IL
37:44.226360
+3:16.19590
86.0p
100
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
37:45.226490
+3:18.19720
86.0p
101
Victor Hallquist
Åsarna IK
37:46.226510
+3:18.19740
86.0p
102
Johan Häggström
Kalix SK
37:46.226520
+3:18.19750
86.0p
103
Andreas Veerpalu
Estonia
37:46.226590
+3:19.19820
86.0p
104
Jack Impola
SK Bore
37:49.226820
+3:21.20050
85.9p
105
Truls Torvik
Varden IL
37:50.226910
+3:22.20140
85.8p
106
Callum Watson
Australia
37:50.226980
+3:23.20210
85.8p
107
Axel Bergsten
Axa SC
37:51.227050
+3:23.20280
85.8p
108
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
37:53.227250
+3:25.20480
85.7p
109
Teodor Peterson
IFK Umeå
37:55.227450
+3:27.20680
85.6p
110
Stian Ulberg
Heradsbygd Langrenn
37:56.227570
+3:29.20800
85.6p
111
Sturla Viking Lie
BK Wiking
37:59.227800
+3:31.21030
85.5p
112
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
38:01.228070
+3:34.21300
85.4p
113
Andrei Lamov
Russia
38:02.228190
+3:35.21420
85.4p
114
Ville Ahonen
Imatran Urheilijat
38:08.228750
+3:40.21980
85.2p
115
Jari Huhta
Hollolan Urheilijat-46
38:09.228800
+3:41.22030
85.2p
116
Vidar Undebakke
Strindheim IL
38:09.228820
+3:41.22050
85.1p
117
Chrisander Holth Skjønberg
Birkebeineren IF
38:10.228950
+3:42.22180
85.1p
118
Lars Muren Maukon
Heming IL
38:11.229020
+3:43.22250
85.1p
119
Johan Persson
Järpens SK
38:17.229650
+3:49.22880
84.9p
120
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
38:21.230030
+3:53.23260
84.7p
121
Kristian A Kjonerud
Lillehammer SK
38:21.230060
+3:53.23290
84.7p
122
Erik Silfver
IFK Umeå
38:21.230070
+3:54.23300
84.7p
123
Alvar Johannes Alev
Estonia
38:25.230430
+3:57.23660
84.6p
124
Adam Johansson
IFK Mora SK
38:34.231380
+4:07.24610
84.2p
125
Timo Simonlatser
Estonia
38:35.231450
+4:07.24680
84.2p
126
Patrik Tallbom
Östersunds SK
38:35.231490
+4:08.24720
84.2p
127
Øyvind Larsen
Ranheim SKIKL
38:36.231510
+4:08.24740
84.2p
128
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
38:37.231610
+4:09.24840
84.2p
129
Ronny Wedin
Norbergs SK
38:38.231740
+4:10.24970
84.1p
130
Antti Honkimaa
Espoon Hiihtoseura
38:42.232100
+4:14.25330
84.0p
131
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
38:42.232160
+4:14.25390
84.0p
132
Mats Iversen
Varden IL
38:48.232760
+4:20.25990
83.8p
133
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
38:52.233170
+4:25.26400
83.6p
134
Simon Öberg
Kalix SK
38:53.233220
+4:25.26450
83.6p
135
Even Sæteren Hippe
Lillehammer SK
38:54.233310
+4:26.26540
83.6p
136
Carl Olander
IK Stern
38:56.233520
+4:28.26750
83.5p
137
Hallvard Fjone Riseth
Steinkjer Skl
38:56.233530
+4:28.26760
83.5p
138
Johan Herrman
SK Ringen
38:59.233810
+4:31.27040
83.4p
139
Jørgen Dahl Paule
Birkebeineren IF
39:06.234540
+4:38.27770
83.1p
140
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
39:06.234570
+4:39.27800
83.1p
141
Kristoffer Lamøy
Åsen IL
39:08.234780
+4:41.28010
83.1p
142
Petter Torås Halseth
Henning Sl
39:17.235620
+4:49.28850
82.8p
143
Didrik Fjeld
Oseberg Skilag
39:32.237160
+5:04.30390
82.3p
144
Daniel Holmgren
IFK Umeå
39:33.237210
+5:05.30440
82.2p
145
Rasmus Blom
SK Bore
39:33.237290
+5:06.30520
82.2p
146
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
39:36.237570
+5:09.30800
82.1p
147
Arttu Nyman
Anjalan Liitto
39:36.237580
+5:09.30810
82.1p
148
Ole Gunnar Wangensteen
Fjellblom IL
39:37.237610
+5:09.30840
82.1p
149
Marcos Puigdefabregas
Spain
39:38.237760
+5:10.30990
82.1p
150
Adam Steen
Falun Borlänge SK
39:41.238030
+5:13.31260
82.0p
151
Per Sandberg
Filipstads SF
39:48.238760
+5:20.31990
81.7p
152
David Nordström
IFK Umeå
39:49.238820
+5:21.32050
81.7p
153
Jørgen Sæternes Ulvang
Varden IL
39:50.238920
+5:22.32150
81.7p
154
Sondre Handeland
Sauda IL
39:51.239050
+5:23.32280
81.6p
155
Marcus Sjåstad Braathen
Sjåstad Vestre Lier IL
39:56.239550
+5:28.32780
81.5p
156
Lars Stenseth
Stavanger Skiklubb
40:00.239930
+5:32.33160
81.3p
157
Phillip Bellingham
Australia
40:11.241000
+5:43.34230
81.0p
158
Emil Svensson
Åsarna IK
40:21.242010
+5:53.35240
80.7p
159
Steffen Ulsrud Grue
Åsen IL
40:21.242020
+5:53.35250
80.7p
160
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
40:24.242300
+5:56.35530
80.6p
161
Joel Lager
Garphyttans IF
40:35.243430
+6:07.36660
80.2p
162
Måns Sunesson
Sellnäs IF
40:41.244070
+6:14.37300
80.0p
163
Johan Forsberg
IFK Umeå
40:46.244560
+6:18.37790
79.9p
164
Eirik EK Hagen
Driv IL
40:53.245260
+6:25.38490
79.6p
165
Andreas Grann
Sunne SLF
41:02.246160
+6:34.39390
79.4p
166
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
41:15.247480
+6:48.40710
78.9p
167
Jens Hulgaard
Danmark
41:37.249640
+7:09.42870
78.3p
168
Tomas Karlberg
Nacka Värmdö SK
42:02.252110
+7:34.45340
77.5p
169
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
42:16.253530
+7:48.46760
77.1p
170
Albin Jonsson
Högbo GOIF
42:34.255300
+8:06.48530
76.6p
171
Jesper Brofjärd
Borås SK
43:10.258940
+8:42.52170
75.6p
172
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
45:24.272330
+10:56.65560
72.0p
173
Andras Klaus Csucs
Hungary
45:43.274210
+11:15.67440
71.5p
174
Morten Mikkelstrup
Danmark
45:50.274970
+11:23.68200
71.3p
-
Daniel Nordebo
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
-
-
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
23:59:58.8639700
-
-
Juho Mikkonen
Finland
23:59:58.8639700
-
-
David Thorell
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Erik Ohlström
IK Rex
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Andre Larsson
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Sondre Grønvold
Lyn Ski
23:59:59.8639800
-
-
Ole Martin Erdal
Førde IL
23:59:59.8639800
-
-
Reinar Aaland
Hornindal IL
23:59:59.8639800
-
-
Eivind Schjelderup Skarpsno
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
-
Ole Skrove
Henning Sl
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
23:59:59.8639800
-
-
Haakon MIKALSEN
Nordreisa IL
23:59:59.8639800
-
-
Fridtjof Vaksdal
Kjelsås IL
23:59:59.8639800
-
-
Jari Makela
Ilmajoen Kisailijat
23:59:59.8639800
-
-
Heikki Palosaari
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Oliver Sugaren
Magnor Ul
23:59:59.8639800
-
-
Rikhard Maki-heikkila
IF Lanken
23:59:59.8639800
-
-
Anssi Pentsinen
Finland
23:59:59.8639800
-
-
Ari Luusua
Finland
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Myrmæl Helgestad
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
-
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-