Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavisk Cup Vang Sprint
2014-12-13
Deltävling i
Scandinavian Cup 2015
<<< Scandinavisk Cup Joulumae SC Sprint F
Scandinavisk Cup Vang Masstart/Skiathlon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Barbro Kvåle
Lillehammer SK
3:00.17984
2
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
3:00.17986
3
Tuva Toftdahl Staver
Heming IL
3:01.18011
4
Silje Øyre Slind
Oppdal IL
3:01.18028
5
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
3:02.18115
6
Silje Theodorsen
Kvaløysletta Skilag
3:02.18135
Semifinal
7
Emilie Kristoffersen
Lillehammer SK
3:08.18764
8
Thea Krokan Murud
Roterud IL
3:13.19207
9
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Sl
3:08.18778
10
Anne Kjersti Kalvå
Lundamo IL
3:22.20111
11
Katri Lylynperä
Finland
3:10.18919
12
Heini Hokkanen
Finland
4:06.24561
Kvartsfinal
13
Mari Støen Gussiås
Lillehammer SK
3:10.18945
14
Elina Rönnlund
IFK Umeå
3:11.19000
15
Merete Myrseth
Strindheim IL
3:11.19033
16
Marthe Bjørnsgaard
Lillehammer SK
3:09.18878
17
Susanna Saapunki
Finland
3:10.18953
18
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
3:11.19034
19
Eva Svensson
IFK Mora SK
3:12.19152
20
Jackline Lockner
Hudiksvalls IF
3:12.19187
21
Maria Nordström
Ulricehamns IF
3:11.19091
22
Renate Bergset Tjetland
Gjesdal IL
3:12.19167
23
Hedda Bångman
Offerdals SK
3:12.19195
24
Karianne Jevne
Heming IL
3:14.19300
25
Berit Mogstad
Strindheim IL
3:14.19374
26
Anna Svendsen
Tromsø SK
3:13.19217
27
Emma SJOELUND
Finland
3:15.19402
28
Maija Hakala
Finland
3:15.19440
29
Maria Grundvall
IK Kronan
3:17.19690
30
Britt Granrud Torshaug
Nansen IL
3:23.20219
Kval
31
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
3:19.19879
32
Ine Loevlien
Lillehammer SK
3:20.19908
33
Anne Lise Grubbmo
Lierne IL
3:20.19931
34
Frida Erkers
Sundbybergs IK
3:20.19939
35
Maria Ström Nakstad
Byåsen IL
3:20.19952
36
Sylvia Nordskar Thorson
Lillehammer SK
3:21.20066
37
Wenche A. Snildalsli
Strindheim IL
3:23.20212
38
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
3:23.20285
39
Emilie Fleten
Gol IL
3:23.20293
40
Ingeranne Strøm Nakstad
Byåsen IL
3:24.20370
41
Kristine K Torgersen
Lillehammer SK
3:25.20417
42
Helene Albertsen Dahlen
Varden IL
3:25.20432
43
Mathilde Thyli
Lillehammer SK
3:25.20467
44
Emilie Kongsten
Åsen IL
3:25.20487
45
Astrid BRULAND
Kjelsås IL
3:26.20522
46
Stine Skaarseth
Lillehammer SK
3:26.20588
47
Pia Helene Paulsen
Rustad IL
3:27.20671
48
Kristin Haugland
Strindheim IL
3:27.20683
49
Guro Tveito
Voss IL
3:29.20899
50
Marit Robertsen
Kvaløysletta Skilag
3:30.20907
51
Henriette Mikkelsen Heitmann
Lillehammer SK
3:30.20917
52
Hege Djukastein
Heming IL
3:30.20992
53
Anikken Gjerde Alnæs
Gjerdrum IL
3:31.21039
54
Anne Maren Utne Belsby
Kjelsås IL
3:31.21059
55
Marie Rene Sørum Gangsø
Lillehammer SK
3:33.21221
56
Tonje Lerfald Nilssen
Henning Sl
3:36.21592
57
Sigrid Lid Byggland
Høydalsmo IL
3:37.21658
58
Marte Jensen
Runar IL
3:41.22048
59
Sigrid Sugaren
Röros IL
3:46.22598
60
Mia Govasmark
Lillehammer SK
3:54.23320
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Sindre Skar Bjoernestad
Bærums Verk IF Langrenn
3:18.19797
2
Torjus Børsheim
Lillehammer SK
3:19.19801
3
Håvard Solås Taugbøl
Lillehammer SK
3:19.19809
4
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
3:19.19812
5
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
3:19.19827
6
Pål Trøan Aune
Steinkjer Skl
3:19.19840
Semifinal
7
Vegard Bjerkreim Nilsen
Lillehammer SK
3:21.20032
8
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
3:21.20038
9
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
3:21.20064
10
Gjøran Tefre
Førde IL
3:26.20554
11
Eivind Bakkene
Øystre Slidre IL
3:21.20096
12
Eirik Lorentsen
Henning Sl
3:58.23723
Kvartsfinal
13
Martin Hammer
Skogn IL
3:17.19620
14
Eivind Kvaale Romberg
Høydalsmo IL
3:18.19702
15
Martin Nyenget Løwstrøm
Lillehammer SK
3:18.19746
16
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL
3:18.19765
17
Sindre Sætre Hammerlund
Asker SK
3:17.19695
18
Trygve Henden Gaasø
Fjellhug Vereide
3:18.19719
19
Vebjørn Turtveit
Voss IL
3:18.19776
20
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
3:20.19908
21
Mathias Rundgreen
Byåsen IL
3:17.19607
22
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
3:18.19725
23
Timo Andre Veidekke Bakken
Konnerud IL
3:19.19894
24
Marius Caspersen Falla
Gjerdrum IL
3:20.19958
25
Fridtjof Vaksdal
Kjelsås IL
3:22.20137
26
Kasper Stadaas
Heming IL
3:19.19831
27
Hans Christer Holund
Lyn Ski
3:20.19932
28
Juha-matti Mikkolainen
Finland
3:22.20199
29
Ristomatti Hakola
Finland
3:26.20523
30
Anton Karlsson
Åsarna IK
3:35.21438
Kval
31
Ånund Lid Byggland
Høydalsmo IL
3:21.20030
32
Mads Madsgård Granrud
Konnerud IL
3:21.20090
33
Eirik Solvang
Innstrandens IL
3:22.20102
34
Aleksander Dyrberg EK
Bærums Verk IF Langrenn
3:22.20107
35
Hallvard Løfald
IK Rindals-Troll
3:22.20119
36
Peter Andersen
Lillehammer SK
3:22.20142
37
Karl-Johan Westberg
Borås SK
3:22.20159
38
Emil Vedvik
Tydal IL
3:22.20197
39
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
3:22.20199
40
Svein Halvor Dahl
Skarphedin IL
3:23.20208
41
Even Sæteren Hippe
Lillehammer SK
3:23.20251
42
Nils Magnus Grave Bøen
IL Korlevoll
3:23.20283
43
Axel Ekström
Garphyttans IF
3:23.20287
44
Jørgen Sæternes Ulvang
Varden IL
3:23.20290
45
Anders Svanebo
Stockviks SF
3:24.20302
46
Karstein Johaug jr
Gran IL
3:24.20307
47
Chrisander Holth Skjønberg
Birkebeineren IF
3:24.20310
48
Daniel Myrmæl Helgestad
Byåsen IL
3:24.20314
49
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
3:24.20317
50
Snorri Einarsson
Tromsø SK
3:24.20324
51
Lasse Paakkonen
Finland
3:24.20340
52
Martin Bergström
Piteå Elit SK
3:24.20344
53
Erik Silfver
IFK Umeå
3:24.20345
54
Robin Norum
IFK Umeå
3:25.20400
55
Rolf Einar Jensen
Bossmo Ytteren IL
3:25.20454
56
Morten Teksnes
Tromsø SK
3:25.20436
57
Øyvind Larsen
Ranheim SK
3:25.20450
58
Simen Lanes
Oseberg Skilag
3:25.20479
59
Jørgen Haugen Madslien
Kjelsås IL
3:25.20492
60
Lars Ove Aunli
Strindheim IL
3:25.20499
61
Johan Hoel
Åsen IL
3:26.20512
62
Dag Frode Trollebø
Heming IL
3:26.20517
63
Bendik Persch Andersen
Lyn Ski
3:26.20519
64
Magne Haga
Åsen IL
3:26.20535
65
Harri NIEMI
Finland
3:26.20554
66
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
3:26.20555
67
Lars Muren Maukon
Heming IL
3:27.20616
68
Heikki Korpela
Pyhäjärven Pohti
3:27.20628
69
Jesper Modin
Piteå Elit SK
3:27.20634
70
Sindre Høgset
Strindheim IL
3:27.20646
71
Markus Westgaard Johansen
Trøsken IL
3:27.20678
71
Joel Dyrhovden
Samnanger IL
3:27.20678
73
Ole Skrove
Henning Sl
3:27.20679
74
Moritz Madlener
Tsv Buchenberg
3:27.20680
75
Einar Flaktveit Moxnes
Viking Tif
3:27.20698
76
Kristian A Kjonerud
Lillehammer SK
3:28.20700
77
Eirik Asdøl
Bærums Verk IF Langrenn
3:28.20706
78
Torstein Vestli
Strandbygda IL
3:28.20722
79
Thomas Fenne
Voss IL
3:28.20736
80
Eirik EK Hagen
Driv IL
3:28.20752
80
Vahur Teppan
Tartu Skiclub
3:28.20752
82
Kalle Lassila
Vetelin Urheilijat
3:28.20776
83
Magne Lund Hansen
Høybråten & Stovner IL
3:28.20777
84
Oliver Sugaren
Magnor Ul
3:29.20842
85
Erlend Drivenes
Kvam Langrenn Og Skiskyttarklubb
3:29.20853
86
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
3:29.20861
87
Gjermund Løfald
IK Rindals-Troll
3:29.20872
88
Lars Falsen Habostad
Heming IL
3:30.20911
89
Per Harald Skogstad
Lundamo IL
3:30.20923
90
Martin Sulland
Holeværingen, IL
3:30.20978
91
Petter Torås Halseth
Henning Sl
3:31.21022
92
Espen Holen Honganvik
Magnor Ul
3:31.21044
93
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
3:31.21063
93
Vesa Kallio
Finland
3:31.21063
95
Stian Berg
Jømna
3:31.21072
96
Morten Vannebo
Varden IL
3:31.21095
97
Markus Norum Nilsen
Sortland Og Omegn Ski
3:32.21115
98
Didrik Fjeld Elset
Oseberg Skilag
3:32.21127
99
Runar Skaug Mathisen
Vinje IL
3:32.21161
100
Eivind Klemoen
Vind IL
3:33.21243
101
Fredrik Bergsjø
Søndre Høland
3:33.21297
102
Lasse Hulgaard
Danmark
3:34.21302
103
Erik Lippestad Thorstensen
Bærums Verk IF Langrenn
3:34.21319
104
Johan Hundseth
Kolvereid IL
3:34.21360
105
Einar Trefall
Eksingedalen Idrettslag
3:34.21388
106
Joergen Grav
Heming IL
3:35.21400
107
Lars Hagelsteen Vik
Holeværingen, IL
3:36.21537
108
Vegard Hamnes
Lillehammer SK
3:36.21547
109
Janne Mononen
Vantaan Hiihtoseura
3:36.21565
110
Christian Bugge Tvedt
Kvaløysletta Skilag
3:36.21582
111
Jørgen Dahl Paule
Birkebeineren IF
3:36.21584
112
Kristian Santiago Ankersen
Oseberg Skilag
3:37.21663
113
Eirik Finne
Viking Tif
3:37.21679
114
Eivind Maurseth Blindheim
Bulken IL
3:37.21688
115
Marcus Braathen
Sjåstad/Vestre Lier IL
3:39.21857
116
Jonas Torgersen
Asker SK
3:41.22040
117
Ole Marius Bach
Leksvik IL
3:42.22113
118
Øystein Solligård
Orkdal IL
3:42.22137
119
Martin Hegrenes
Førde IL
3:43.22290
120
Kjetil Husevaag Stroemmen
Førde IL
3:44.22318
121
Lars Andre Møen
Voss IL
3:45.22436
122
Ola Raaum Jansen
Spillum IL
3:46.22509
123
Erlend Nysaeter
Fana IL
3:52.23115
124
Ture Lange Nielsen
Danmark
3:53.23241
125
Jo-inge Sandvik
Svorkmo N.O.I.
3:57.23665
126
Jonas Engebret Larsen
Lyn Ski
3:58.23740
127
Martin Andreas Groening Rindalsholt
Strindheim IL
4:01.24056
128
Anders Lundervold
Asker SK
4:02.24158
129
Tue Roemer
Danmark
4:04.24329