Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Östersund Free
2015-02-15
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Lahti Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
32:46.196500
98.4p
2
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
32:59.197850
+13.1250
97.8p
3
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
33:04.198390
+18.1790
97.6p
4
Hans Christer Holund
Lyn Ski
33:05.198470
+19.1870
97.6p
5
Johan Olsson
Åsarna IK
33:12.199110
+26.2510
97.3p
6
Didrik Tønseth
Byåsen IL
33:14.199350
+28.2750
97.2p
7
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
33:15.199420
+29.2820
97.2p
8
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
33:15.199470
+29.2870
97.1p
9
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
33:18.199710
+32.3110
97.0p
10
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
33:20.199990
+34.3390
96.9p
11
Anders Nøstdahl Gløersen
Rustad IL
33:21.200020
+35.3420
96.9p
12
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
33:25.200430
+39.3830
96.7p
13
Dario Cologna
Val Müstair
33:28.200710
+42.4110
96.6p
14
Andrey Larkov
Russia
33:29.200860
+43.4260
96.5p
15
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
33:30.200960
+44.4360
96.5p
16
Petter jr Northug
Strindheim IL
33:30.200990
+44.4390
96.5p
17
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
33:35.201460
+49.4860
96.3p
18
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
33:38.201740
+52.5140
96.1p
19
Evgeniy Belov
Russia
33:44.202300
+58.5700
95.9p
20
Lars Nelson
Åsarna IK
33:44.202310
+58.5710
95.9p
21
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
33:46.202530
+1:00.5930
95.8p
22
Lukas Bauer
Dukla Liberec
33:54.203310
+1:08.6710
95.5p
23
Sjur Røthe
Voss IL
33:55.203410
+1:09.6810
95.4p
24
Martin Johansson
IFK Mora SK
33:55.203470
+1:09.6870
95.4p
25
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
33:57.203620
+1:11.7020
95.3p
26
Anders Svanebo
Stockviks SF
34:00.203900
+1:14.7300
95.2p
27
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
34:01.204090
+1:15.7490
95.1p
28
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
34:04.204330
+1:18.7730
95.0p
29
Clement Parisse
Megeve
34:06.204540
+1:20.7940
95.0p
30
Adrien Backscheider
Gerardmer
34:08.204790
+1:22.8190
94.9p
31
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
34:10.204990
+1:24.8390
94.8p
32
Ilia Chernousov
SKA
34:11.205000
+1:25.8400
94.8p
33
Toni Livers
Gardes Frontière
34:16.205550
+1:30.8950
94.5p
34
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
34:22.206110
+1:36.9510
94.3p
35
Vegard Bjerkreim Nilsen
Lillehammer SK
34:24.206350
+1:38.9750
94.2p
36
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
34:27.206660
+1:41.10060
94.1p
37
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
34:29.206840
+1:43.10240
94.0p
38
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
34:40.207920
+1:54.11320
93.6p
39
Tim Tscharnke
SV Biberau
34:41.208090
+1:55.11490
93.5p
40
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
34:44.208320
+1:58.11720
93.4p
41
Michail Semenov
Belarus
34:44.208380
+1:58.11780
93.4p
42
Jonas Baumann
Tambo Splügen
34:45.208430
+1:59.11830
93.4p
43
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
34:46.208520
+2:00.11920
93.3p
44
Alexey Poltoranin
Kazakstan
34:48.208730
+2:02.12130
93.2p
45
Jens Burman
Åsarna IK
34:51.209040
+2:05.12440
93.1p
46
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
34:52.209130
+2:06.12530
93.1p
47
David Hofer
C.S Carabinieri Sez.Sci
34:55.209400
+2:09.12800
93.0p
48
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
34:55.209420
+2:09.12820
93.0p
49
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
34:57.209630
+2:11.13030
92.9p
50
Takatsugu Uda
Tokai University
35:00.209920
+2:14.13320
92.8p
51
Markus Weeger
SC Monte Kaolino Hirschau
35:02.210110
+2:16.13510
92.7p
52
Nikolay Chebotko
Cska
35:06.210570
+2:20.13970
92.5p
53
Lucas Boegl
SC Gaissach
35:08.210700
+2:22.14100
92.4p
54
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
35:12.211170
+2:26.14570
92.3p
55
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
35:14.211340
+2:28.14740
92.2p
56
Jonas Dobler
SC Traunstein
35:18.211740
+2:32.15140
92.0p
57
Martin Bergström
Piteå Elit SK
35:18.211780
+2:32.15180
92.0p
58
Paul Constantin Pepene
Cs Dinamo Bucuresti
35:20.211970
+2:34.15370
91.9p
59
Francesco de Fabiani
CS Esercito
35:28.212790
+2:42.16190
91.6p
60
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
35:29.212840
+2:43.16240
91.6p
61
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
35:29.212860
+2:43.16260
91.6p
62
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
35:35.213470
+2:49.16870
91.4p
63
Aliaksandr Voranau
Belarus
35:41.214040
+2:55.17440
91.1p
64
Erik Andersson
Malungs IF
35:42.214110
+2:56.17510
91.1p
65
Akira Lenting
Team Akira
35:43.214230
+2:57.17630
91.1p
66
Yury Astapenka
Belarus
35:54.215360
+3:08.18760
90.6p
67
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
35:55.215480
+3:09.18880
90.6p
68
Axel Ekström
Garphyttans IF
36:00.215960
+3:14.19360
90.4p
69
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
36:04.216340
+3:18.19740
90.3p
70
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
36:05.216420
+3:19.19820
90.2p
71
Matthew Phillip Gelso
Sun Valley Ski Education Fnd
36:19.217880
+3:33.21280
89.7p
72
Sergei Dolidovich
Belarus
36:26.218520
+3:40.21920
89.4p
73
Sergey Cherepanov
Kazakstan
36:32.219160
+3:46.22560
89.2p
74
Callum Watson
Cooma Ski Club
36:34.219330
+3:48.22730
89.1p
75
Max Hauke
Wsv Liezen
36:47.220650
+4:01.24050
88.7p
76
Gleb Retivykh
Russia
36:51.221060
+4:05.24460
88.5p
77
Karl-Johan Westberg
Borås SK
36:53.221210
+4:07.24610
88.5p
78
Petrica Hogiu
Css Bistrita
36:59.221850
+4:13.25250
88.2p
79
Marcus Ruus
Åsarna IK
37:04.222350
+4:18.25750
88.0p
80
Raido Rankel
Skiclub Voru
37:06.222510
+4:20.25910
88.0p
81
Jan Srail
SK Nove Mesto Na Morave
37:18.223750
+4:32.27150
87.5p
82
Brynjar Leo Kristinsson
Akureyri
37:21.224050
+4:35.27450
87.4p
83
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
37:23.224240
+4:37.27640
87.4p
84
Kyle Bratrud
Usa
37:57.227600
+5:11.31000
86.2p
85
Yordan Chuchuganov
Panichishte
38:07.228640
+5:21.32040
85.8p
86
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
38:48.232700
+6:02.36100
84.5p
87
Apostolos Aggelis
Greece
38:51.233060
+6:05.36460
84.4p
88
Andrew Pohl
New Zealand
39:00.233920
+6:14.37320
84.1p
89
Paul Kovacs
Birkebeiner Nordic Ski Club
39:10.234920
+6:24.38320
83.7p
90
Kleanthis Karamichas
Greece
41:55.251400
+9:09.54800
78.7p
-
Lukas Jakeliunas
SK Viesulas Anyksciai
23:59:59.8639800
-
-
Martin Moeller
Danmark
23:59:59.8639800
-
-
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
23:59:59.8639800
-