Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Otepää Sprint
2015-01-17
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Otepää Team Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
3:20.19918
2
Stina Nilsson
Sweden
3:20.19978
3
Celine Brun Lie
Norway
3:22.20147
4
Maiken Caspersen Falla
Norway
3:23.20285
5
Evgenia Shapovalova
Russia
3:24.20396
6
Magdalena Pajala
Sweden
3:26.20517
Semifinal
7
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
3:12.19142
8
Ida Ingemarsdotter
Sweden
3:12.19160
9
Jennie Öberg
Sweden
3:12.19180
10
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
3:17.19614
11
Anamarija Lampic
Slovakia
3:17.19655
12
Hanna Falk
Sweden
3:17.19696
Kvartsfinal
13
Katja Visnar
Slovakia
3:00.17952
14
Mona-lisa Malvalehto
Finland
3:01.18043
15
Sadie Bjornsen
Usa
3:02.18196
16
Justyna Kowalczyk
Poland
2:58.17727
17
Natalia Matveeva
Russia
2:58.17787
18
Laurien van der Graaff
Switzerland
3:01.18019
19
Sandra Ringwald
Tyskland
3:02.18123
20
Anastasia Dotsenko
Russia
3:03.18268
21
Denise Herrmann
Tyskland
3:00.17987
22
Anne Kylloenen
Finland
3:01.18039
23
Victoria Carl
Tyskland
3:03.18206
24
Hanna Kolb
Tyskland
3:04.18342
25
Evelina Settlin
Sweden
3:07.18618
26
Yulia Romanova
Russia
3:04.18377
27
Lucia Anger
Tyskland
3:05.18414
28
Elena Soboleva
Russia
3:05.18475
29
Alenka Cebasek
Slovakia
3:06.18568
30
Krista Parmakoski
Finland
3:09.18861
Kval
31
Sophie Caldwell
Usa
3:02.18127
32
Gaia Vuerich
Italy
3:02.18135
33
Mari Eide
Norway
3:02.18174
34
Greta Laurent
Italy
3:03.18225
35
Nika Razinger
Slovakia
3:03.18239
36
Yulia Tchekaleva
Russia
3:04.18308
37
Sylwia Jaskowiec
Poland
3:04.18380
38
Rosie Brennan
Usa
3:04.18398
39
Aino-Kaisa Saarinen
Finland
3:05.18414
40
Barbro Kvåle
Norway
3:06.18510
41
Lucia Scardoni
Italy
3:06.18551
42
Heidi Raju
Estonia
3:08.18715
43
Ida Sargent
Usa
3:08.18740
44
Alysson Marshall
Canada
3:08.18760
45
Riikka Sarasoja-lilja
Finland
3:08.18787
46
Triin Ojaste
Estonia
3:10.18928
47
Valiantsina Kaminskaya
Bulgaria
3:11.19080
48
Kati Tammjarv
Estonia
3:18.19751
49
Seila Peek
Estonia
3:19.19861
50
Kristiina Kresmer
Estonia
3:22.20151
51
Piret Parnik
Estonia
3:25.20456
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Klassisk stil
Final
1
Tomas Northug
Norway
3:50.22959
2
Ola Vigen Hattestad
Norway
3:52.23116
2
Toni Ketelae
Finland
3:52.23116
4
Pål Golberg
Norway
3:56.23587
5
Finn Haagen Krogh
Norway
3:59.23882
6
Sondre Turvoll Fossli
Norway
4:00.23985
Semifinal
7
Eirik Brandsdal
Norway
4:07.24606
8
Timo Andre Veidekke Bakken
Norway
4:07.24652
9
Emil Jönsson
Sweden
3:56.23523
10
Alexander Panzhinskiy
Russia
4:07.24670
11
Vegard Bjerkreim Nilsen
Norway
4:08.24733
12
Sergey Ustiugov
Russia
4:10.24939
Kvartsfinal
13
Alexey Petukhov
Russia
3:27.20632
14
Simeon Hamilton
Usa
3:30.20975
15
Federico Pellegrino
Italy
3:34.21316
16
Ristomatti Hakola
Finland
3:40.21987
17
Andrey PARFENOV
Russia
3:30.20936
18
Andrew Newell
Usa
3:31.21017
19
Emil Nyeng
Norway
3:41.22014
20
Nikolay Morilov
Russia
3:54.23364
21
Sindre Odberg Palm
Norway
3:26.20513
22
Jovian Hediger
Switzerland
3:30.20958
23
Gianluca Cologna
Switzerland
3:32.21166
24
Anssi Pentsinen
Finland
3:41.22044
25
Johan Edin
Sweden
4:18.25714
26
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
3:30.20987
27
Ueli Schnider
Switzerland
3:36.21515
28
Cyril Miranda
Frankrike
3:42.22123
29
Oskar Svensson
Sweden
3:44.22398
30
Carl Quicklund
Sweden
23:59:58.8639700
Kval
31
Nikita Kriukov
Russia
3:26.20502
32
Gleb Retivykh
Russia
3:26.20510
33
Peeter Kummel
Estonia
3:26.20530
34
Teodor Peterson
Sweden
3:26.20581
35
Baptiste Gros
Frankrike
3:27.20605
36
Maicol Rastelli
Italy
3:27.20608
37
Markus Weeger
Tyskland
3:27.20614
38
Dominik Baldauf
Austria
3:27.20643
39
Josef Wenzl
Tyskland
3:27.20677
40
Matias Strandvall
Finland
3:27.20678
41
Jöri Kindschi
Switzerland
3:28.20715
42
Simon Persson
Sweden
3:28.20719
43
Juho Mikkonen
Finland
3:28.20789
44
Nikolay Chebotko
Kazakstan
3:29.20836
45
Len Valjas
Canada
3:29.20871
46
Maciej Starega
Poland
3:30.20910
47
Marko KILP
Estonia
3:30.20928
48
Lennart Metz
Tyskland
3:30.20945
49
Richard JOUVE
Frankrike
3:30.20947
50
Raido Rankel
Estonia
3:30.20948
51
Algo Karp
Estonia
3:31.21000
52
Markus Bader
Austria
3:31.21031
53
Dietmar Noeckler
Italy
3:31.21080
54
Ari Luusua
Finland
3:32.21121
55
Aivar Rehemaa
Estonia
3:32.21133
56
Siim Sellis
Estonia
3:32.21153
57
Erik Bjornsen
Usa
3:32.21180
58
Maciej Kreczmer
Poland
3:33.21205
59
Karel Tammjarv
Estonia
3:35.21459
60
Roman Drusberg Schaad
Switzerland
3:35.21460
61
Jesse Cockney
Canada
3:37.21634
62
Patrick Stewart-jones
Canada
3:38.21701
63
Harald Wurm
Austria
3:38.21722
64
Alvar Johannes Alev
Estonia
3:38.21724
65
Kein Einaste
Estonia
3:38.21793
66
Niklas Liederer
Austria
3:40.21900
67
Andreas Veerpalu
Estonia
3:40.21987
68
Eno Vahtra
Estonia
3:41.22007
69
Kristjan Koll
Estonia
3:42.22131
70
Modestas Vaiciulis
Lithuania
3:45.22427
71
Tomas Kaurson
Estonia
3:47.22622
72
Martin Nassar
Estonia
3:47.22664
73
Alexey Poltoranin
Kazakstan
23:59:59.8639800