Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Classic
2014-11-30
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Lillehammer Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:09.210840
98.4p
2
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
35:19.211870
+10.930
97.9p
3
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:21.212090
+12.1150
97.8p
4
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
35:22.212100
+12.1160
97.8p
5
Alexander Bessmertnykh
Russia
35:29.212810
+19.1870
97.5p
6
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35:36.213570
+27.2630
97.2p
7
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
35:37.213620
+27.2680
97.2p
8
Simen Håkon Østensen
Fossum IF
35:37.213670
+28.2730
97.2p
9
Pål Golberg
Gol IL
35:40.213920
+30.2980
97.1p
10
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
35:41.214080
+32.3140
97.0p
11
Didrik Tønseth
Byåsen IL
35:46.214590
+37.3650
96.8p
11
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
35:46.214590
+37.3650
96.8p
13
Francesco de Fabiani
CS Esercito
35:50.214950
+41.4010
96.6p
14
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
35:51.215050
+42.4110
96.6p
15
Sjur Røthe
Voss IL
35:53.215210
+43.4270
96.5p
16
Lars Nelson
Åsarna IK
35:56.215500
+46.4560
96.4p
17
Alexey Poltoranin
Kazakstan
35:56.215520
+46.4580
96.4p
18
Martin Jaks
Dukla Liberec
35:56.215580
+47.4640
96.4p
19
Evgeniy Belov
Russia
35:59.215890
+50.4950
96.2p
20
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
36:03.216250
+54.5310
96.1p
21
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:06.216510
+56.5570
96.0p
22
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
36:10.216920
+1:00.5980
95.8p
23
Petter jr Northug
Strindheim IL
36:12.217110
+1:02.6170
95.7p
24
Dario Cologna
Val Müstair
36:14.217360
+1:05.6420
95.6p
25
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
36:18.217750
+1:09.6810
95.5p
26
Martin Johansson
IFK Mora SK
36:19.217820
+1:09.6880
95.5p
27
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
36:19.217830
+1:09.6890
95.5p
28
Tim Tscharnke
SV Biberau
36:19.217850
+1:10.6910
95.4p
29
Dmitriy Japarov
Russia
36:21.218010
+1:11.7070
95.4p
30
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
36:21.218070
+1:12.7130
95.4p
31
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
36:22.218170
+1:13.7230
95.3p
32
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
36:24.218350
+1:15.7410
95.2p
33
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
36:25.218490
+1:16.7550
95.2p
34
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
36:30.218940
+1:21.8000
95.0p
35
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
36:35.219450
+1:26.8510
94.8p
36
Lukas Bauer
Dukla Liberec
36:38.219760
+1:29.8820
94.7p
37
Ales Razym
Dukla Liberec
36:39.219850
+1:30.8910
94.6p
38
Algo Karp
Skiclub Viljandi
36:42.220160
+1:33.9220
94.5p
39
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
36:44.220320
+1:34.9380
94.5p
40
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri Sez.Sci
36:49.220860
+1:40.9920
94.2p
41
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
36:53.221220
+1:43.10280
94.1p
42
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
36:53.221260
+1:44.10320
94.1p
43
Maicol Rastelli
CS Esercito
36:55.221480
+1:46.10540
94.0p
44
Curdin Perl
Bernina Pontresina
36:56.221520
+1:46.10580
94.0p
45
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
36:56.221560
+1:47.10620
94.0p
46
Toni Ketelae
IF Minken
36:57.221610
+1:47.10670
93.9p
47
Michail Semenov
Belarus
36:57.221670
+1:48.10730
93.9p
48
Ristomatti Hakola
Jämin Jänne
37:01.222030
+1:51.11090
93.8p
49
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
37:09.222850
+2:00.11910
93.5p
50
Kouhei Shimizu
Cold Weather Combat Training Unit
37:10.222910
+2:00.11970
93.4p
51
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
37:10.222950
+2:01.12010
93.4p
52
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
37:10.222960
+2:01.12020
93.4p
53
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
37:11.223060
+2:02.12120
93.4p
54
Akira Lenting
Team Akira
37:14.223370
+2:05.12430
93.3p
55
Matias Strandvall
IF Minken
37:15.223420
+2:05.12480
93.2p
56
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
37:16.223530
+2:06.12590
93.2p
57
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
37:16.223560
+2:07.12620
93.2p
58
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
37:16.223590
+2:07.12650
93.2p
59
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
37:21.224080
+2:12.13140
93.0p
60
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
37:22.224190
+2:13.13250
92.9p
60
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
37:22.224190
+2:13.13250
92.9p
62
Ueli Schnider
Gardes Frontière
37:23.224290
+2:14.13350
92.9p
63
Mathias Wibault
Chamonix
37:28.224700
+2:18.13760
92.7p
64
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
37:45.226440
+2:36.15500
92.1p
65
Jonas Baumann
Tambo Splügen
37:50.226940
+2:41.16000
91.9p
66
Sergey Malyshev
Kazakstan
37:51.227010
+2:41.16070
91.9p
67
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
37:57.227650
+2:48.16710
91.6p
68
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
37:58.227720
+2:48.16780
91.6p
69
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
38:02.228120
+2:52.17180
91.5p
70
Jesper Modin
Piteå Elit SK
38:03.228200
+2:53.17260
91.4p
71
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
38:08.228740
+2:59.17800
91.2p
72
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
38:16.229520
+3:06.18580
90.9p
73
Adrien Backscheider
Gerardmer
38:16.229560
+3:07.18620
90.9p
74
Yury Astapenka
Belarus
38:18.229790
+3:09.18850
90.8p
75
Oleksii Krasovskyi
Ukraine
38:24.230390
+3:15.19450
90.6p
76
Antti Lampinen
Mikkelin Hiihtäjät
38:46.232560
+3:37.21620
89.8p
77
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
38:50.232930
+3:40.21990
89.7p
78
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
38:50.232990
+3:41.22050
89.7p
79
Gianluca Cologna
Val Müstair
38:51.233050
+3:42.22110
89.7p
80
Bostjan Klavzar
Tsk Logatec
38:55.233410
+3:45.22470
89.5p
81
Raido Rankel
Skiclub Voru
38:57.233650
+3:48.22710
89.4p
82
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
39:05.234490
+3:56.23550
89.2p
83
Andrew Newell
Stratton Mountain School
39:08.234760
+3:59.23820
89.1p
84
Jakub Graef
Dukla Liberec
39:12.235140
+4:03.24200
88.9p
85
Josef Wenzl
SC Zwiesel
39:33.237210
+4:23.26270
88.2p
86
Alexander Lasutkin
Belarus
39:37.237670
+4:28.26730
88.0p
87
Andrey Gridin
Bulgaria
39:41.238030
+4:31.27090
87.9p
88
Jacob KORDUTCH
Dukla Liberec
40:00.239990
+4:51.29050
87.2p
89
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
40:06.240500
+4:56.29560
87.1p
90
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
40:43.244280
+5:34.33340
85.8p
91
Jincai Shang
China
40:58.245780
+5:49.34840
85.3p
92
Yordan Chuchuganov
Panichishte
41:12.247140
+6:03.36200
84.9p
93
Detao XIN
Jilin
42:34.255390
+7:25.44450
82.3p
94
Artur Yeghoyan
Armenia
43:32.261170
+8:23.50230
80.6p
-
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
23:59:58.8639700
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:58.8639700
-