Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Renrajden Ski Marathon
2015-01-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tarjei Solli
Grøa IL
2:03:10.738900
79.9p
2
Niklas Henriksson
Bodens SK
2:03:12.739100
+2.100
79.9p
3
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
2:03:13.739200
+3.200
79.9p
4
Johan Samuelsson
SK Järven
2:04:45.748400
+1:35.9400
78.7p
5
Johan Lintzén
Team NL Sport
2:05:26.752500
+2:16.13500
78.2p
6
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
2:05:43.754200
+2:33.15200
78.0p
7
Thomas Svensson
I 19 IF
2:06:51.761000
+3:41.22000
77.1p
8
Jonas Persson
Ersnäs IF
2:06:56.761500
+3:46.22500
77.1p
9
Erik Johansson
Tranemo IF
2:07:13.763200
+4:03.24200
76.9p
10
Martin Bergvall
Axa SC
2:08:25.770400
+5:15.31400
76.0p
11
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
2:09:27.776600
+6:17.37600
75.3p
12
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:09:35.777400
+6:25.38400
75.2p
13
Fredrik Lundbäck
Lulekamraterna
2:10:10.780900
+7:00.41900
74.8p
14
Hans Turtola
Kiruna X-country IF
2:10:25.782400
+7:15.43400
74.6p
15
Viktor Carlsson
Skellefteå XC
2:11:32.789100
+8:22.50100
73.9p
16
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:11:38.789700
+8:28.50700
73.8p
17
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
2:11:41.790000
+8:31.51000
73.8p
18
Erik Skott
Aapua IF
2:12:28.794700
+9:18.55700
73.2p
19
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:12:54.797300
+9:44.58300
73.0p
20
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:13:16.799500
+10:06.60500
72.7p
21
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
2:14:12.805100
+11:02.66100
72.1p
22
Mats Henriksson
Luleguttene
2:14:19.805800
+11:09.66800
72.0p
23
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:15:26.812500
+12:16.73500
71.3p
24
Per Anders Breistrand
Luleguttene
2:16:01.816000
+12:51.77000
71.0p
25
Henric Öberg
Strömnäs GIF
2:16:19.817800
+13:09.78800
70.8p
26
Markus Look
Bodens SK
2:16:20.817900
+13:10.78900
70.8p
27
Espen Trældal
Bodens SK
2:17:40.825900
+14:30.86900
70.0p
28
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
2:18:02.828100
+14:52.89100
69.8p
29
Peter Uusitalo
Aapua IF
2:18:26.830500
+15:16.91500
69.5p
30
Tobias Karlsson
Kalix SK
2:18:27.830600
+15:17.91600
69.5p
31
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:18:56.833500
+15:46.94500
69.2p
32
Henrik Strand
Axa SC
2:19:12.835100
+16:02.96100
69.1p
33
Olof Burström
SK Järven
2:19:23.836200
+16:13.97200
69.0p
34
Johan Scott
Aapua IF
2:20:29.842800
+17:19.103800
68.3p
35
Joel Jelf
Studentidrott
2:21:06.846500
+17:56.107500
68.0p
36
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:22:16.853500
+19:06.114500
67.3p
37
Jonas Haapaniemi
Luleguttene
2:22:54.857300
+19:44.118300
67.0p
38
Lukas Skott
Aapua IF
2:23:11.859000
+20:01.120000
66.8p
39
Kristian Poromaa
Junosuando IK
2:23:26.860500
+20:16.121500
66.7p
40
Ragnar Steinsen
Luleguttene
2:23:53.863200
+20:43.124200
66.4p
41
Fredrik Jakobsson
Luleguttene
2:24:01.864000
+20:51.125000
66.4p
42
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:24:02.864100
+20:52.125100
66.4p
43
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:24:05.864400
+20:55.125400
66.3p
44
Atle Berglund Ager
SK Leksand
2:24:25.866400
+21:15.127400
66.1p
45
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:24:35.867400
+21:25.128400
66.1p
46
Lars Matson
Bergnäsets AIK
2:25:13.871200
+22:03.132200
65.7p
47
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:25:18.871700
+22:08.132700
65.7p
48
Ingemar Niemi
Lulekamraterna
2:25:21.872000
+22:11.133000
65.7p
49
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:25:30.872900
+22:20.133900
65.6p
50
Marcus Nilsson
Lulekamraterna
2:25:39.873800
+22:29.134800
65.5p
51
Örjan Gustavsson
Tärna IK Fjällvinden
2:26:03.876200
+22:53.137200
65.3p
52
Christian Lejon
Stöcke Ts Järnet
2:26:33.879200
+23:23.140200
65.0p
53
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
2:27:02.882100
+23:52.143100
64.8p
54
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
2:27:25.884400
+24:15.145400
64.6p
55
Claes Christensson
Arvidsjaur
2:27:33.885200
+24:23.146200
64.5p
56
Lukas Ternborg
Norsjö SK
2:27:59.887800
+24:49.148800
64.3p
57
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:29:04.894300
+25:54.155300
63.7p
58
Kristian Hedström
Axa SC
2:29:22.896100
+26:12.157100
63.6p
59
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:29:50.898900
+26:40.159900
63.4p
60
Filip Salén
OK Renen
2:29:53.899200
+26:43.160200
63.3p
61
Stephan Schnabel
Rutviks SK
2:31:29.908800
+28:19.169800
62.6p
62
Seppo Koivisto
Lohko
2:31:41.910000
+28:31.171000
62.5p
63
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:32:14.913300
+29:04.174300
62.2p
64
Martin Holmberg
Bergnäsets AIK
2:33:50.922900
+30:40.183900
61.5p
65
Per Sandberg
Kappa Kraftliner KK
2:34:46.928500
+31:36.189500
61.0p
66
Fredrik Lindkvist
Strömnäs GIF
2:34:50.928900
+31:40.189900
61.0p
67
Andreas Ramström
Luleå Gjutarens IF
2:34:58.929700
+31:48.190700
60.9p
68
Rickard Strand
Vattenfalls IF
2:35:00.929900
+31:50.190900
60.9p
69
Erik Malmberg
Sunderby SK
2:36:52.941100
+33:42.202100
60.1p
70
David Andersson-junkka
IFK Kiruna
2:36:58.941700
+33:48.202700
60.0p
71
Conny Karlsson
Luleå Gjutarens IF
2:37:45.946400
+34:35.207400
59.7p
72
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:38:05.948400
+34:55.209400
59.6p
73
Anders Borgeryd
Strömnäs
2:38:11.949000
+35:01.210000
59.5p
74
Fredrik Öman
Antnäs BK
2:38:24.950300
+35:14.211300
59.4p
75
Björn Bonthron
Axa SC
2:38:30.950900
+35:20.211900
59.4p
76
Björn Svensson
IK Stern
2:39:04.954300
+35:54.215300
59.1p
77
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:39:17.955600
+36:07.216600
59.0p
78
Mikael Nilsson
Vattenfalls IF
2:39:29.956800
+36:19.217800
58.9p
79
Fredrik Apelqvist
Luleå Gjutarens IF
2:40:01.960000
+36:51.221000
58.7p
80
Andreas Engvall
Bodens SK
2:40:42.964100
+37:32.225100
58.4p
81
Janne Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:41:20.967900
+38:10.228900
58.2p
82
Håkan Petersson
I 19 IF
2:42:40.975900
+39:30.236900
57.6p
83
Andreas Palo
Luleå
2:42:57.977600
+39:47.238600
57.5p
84
Andreas Simons
Axa SC
2:43:06.978500
+39:56.239500
57.4p
85
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:43:28.980700
+40:18.241700
57.3p
86
Mats Hedström
Luleguttene
2:44:06.984500
+40:56.245500
57.0p
87
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:44:27.986600
+41:17.247600
56.9p
88
Rolf Jakobsson
Vattenfalls IF
2:45:46.994500
+42:36.255500
56.4p
89
Erik Sundberg
Barnkliniken
2:46:13.997200
+43:03.258200
56.2p
90
Christoffer Eriksson
Luleguttene
2:47:06.1002500
+43:56.263500
55.9p
91
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:47:56.1007500
+44:46.268500
55.6p
92
Nils Erixon
Sveaskogs IF
2:48:04.1008300
+44:54.269300
55.5p
93
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:48:16.1009500
+45:06.270500
55.4p
94
Magnus Gunnarfeldt
Lulekamraterna
2:48:43.1012200
+45:33.273200
55.3p
95
Per Sundberg
OK Renen
2:48:50.1012900
+45:40.273900
55.2p
96
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:49:57.1019600
+46:47.280600
54.8p
97
Anders Bergbom
Sävast Ski Team IF
2:50:53.1025200
+47:43.286200
54.5p
98
Mathias Vainionpää
Lulekamraterna
2:51:10.1026900
+48:00.287900
54.4p
99
Lars Oscarsson
Hortlax SK
2:52:20.1033900
+49:10.294900
53.9p
100
Roland Strömgren
Bergnäsets AIK
2:53:04.1038300
+49:54.299300
53.7p
101
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:55:12.1051100
+52:02.312100
52.9p
102
Axel Rombrandt
Axa SC
2:55:25.1052400
+52:15.313400
52.9p
103
Jonas Abrahamsson
Luleguttene
2:55:37.1053600
+52:27.314600
52.8p
104
BO Häll
Arjeplogs SK
2:55:39.1053800
+52:29.314800
52.8p
105
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:55:44.1054300
+52:34.315300
52.8p
106
Linus Lundbäck
Peab Fritid
2:57:26.1064500
+54:16.325500
52.2p
107
Mikael Renström
Lulekamraterna
3:00:32.1083100
+57:22.344100
51.2p
108
Erik Lundqvist
Sellnäs IF
3:02:20.1093900
+59:10.354900
50.6p
109
Johan Gyllefjord
Luleguttene
3:05:33.1113200
+1:02:23.374200
49.6p
110
Fred Sundström
Hägglunds Ski Team SK
3:06:35.1119400
+1:03:25.380400
49.3p
111
Ove Larsson
Bergnäsets AIK
3:06:38.1119700
+1:03:28.380700
49.3p
112
Bengt Asplund
Strömnäs GIF
3:07:48.1126700
+1:04:38.387700
48.9p
113
Jan Gustafsson
Tärna IK Fjällvinden
3:08:13.1129200
+1:05:03.390200
48.8p
114
Robert Rensgard
Axa SC
3:08:32.1131100
+1:05:22.392100
48.7p
115
Anders Rensgard
Mefos IK
3:08:34.1131300
+1:05:24.392300
48.7p
116
Håkan Olovsson
Bodens SK
3:08:41.1132000
+1:05:31.393000
48.7p
117
Börje Bromalm
Aapua IF
3:09:41.1138000
+1:06:31.399000
48.4p
118
Henrik Wahlberg
Övertorneå IF
3:10:08.1140700
+1:06:58.401700
48.3p
119
Tomas Bäckman
Göteborg/Majorna OK
3:10:19.1141800
+1:07:09.402800
48.2p
120
Mikael Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
3:11:10.1146900
+1:08:00.407900
48.0p
121
Mats Nordberg
Luleå Gjutarens IF
3:12:44.1156300
+1:09:34.417300
47.5p
122
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:18:45.1192400
+1:15:35.453400
45.9p
123
Göran Kihlanki
Luleå Gjutarens IF
3:21:20.1207900
+1:18:10.468900
45.3p
124
Per Westermark
Lulekamraterna
3:26:46.1240500
+1:23:36.501500
43.9p
125
Olof Johansson
Axa SC
3:30:05.1260400
+1:26:55.521400
43.2p
126
Hans Sundvall
OK Vargen
3:44:08.1344700
+1:40:58.605700
40.2p
127
Viktor Bengtsson
Sävast Ski Team IF
3:56:40.1419900
+1:53:30.680900
37.8p
128
Daniel Runebjörk
Sundsvalls SLK
3:56:50.1420900
+1:53:40.681900
37.8p