Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2014-12-28
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Skinnarloppet
Intersportloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:01:51.731050
77.9p
2
Anders Wånell
Sundbybergs IK
2:02:56.737540
+1:04.6390
77.1p
3
Anders Johansson
Ryda SK
2:04:14.745320
+2:22.14170
76.1p
4
Ola Warrén
Turebergs IF
2:06:51.761070
+5:00.29920
74.3p
5
Leif Eklund
Tierps IF
2:06:59.761880
+5:08.30730
74.3p
6
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:09:08.774780
+7:17.43630
72.8p
7
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:10:13.781290
+8:22.50140
72.2p
8
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:11:15.787440
+9:23.56290
71.5p
9
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:12:01.792090
+10:10.60940
71.0p
10
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
2:12:07.792680
+10:16.61530
71.0p
11
Stefan Carlen
OK Landehof
2:12:52.797130
+11:00.65980
70.5p
12
Thomas Gustafsson
IK Rex
2:13:40.801970
+11:49.70820
70.0p
13
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
2:14:46.808590
+12:55.77440
69.4p
14
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:15:06.810560
+13:15.79410
69.2p
15
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:15:11.811020
+13:19.79870
69.2p
16
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:15:37.813650
+13:46.82500
68.9p
17
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:15:37.813670
+13:46.82520
68.9p
18
Martin Andersen
Falu IK
2:16:09.816860
+14:18.85710
68.6p
19
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:16:20.817970
+14:29.86820
68.5p
20
Patrik Valberg
Uddevalla IS
2:16:22.818180
+14:31.87030
68.5p
21
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:17:11.823050
+15:20.91900
68.0p
22
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
2:18:06.828570
+16:15.97420
67.5p
23
Kennet Berglund
Axa SC
2:19:23.836200
+17:31.105050
66.8p
24
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:20:08.840770
+18:17.109620
66.4p
25
Martin Törnqvist
Ica-Handlarnas IF
2:21:57.851600
+20:05.120450
65.4p
26
Kent Lindgren
Östansjö SK
2:23:54.863340
+22:02.132190
64.4p
27
Tomas Berg
Källbottens IK
2:24:14.865320
+22:22.134170
64.3p
28
Johan Byström
Gävle SK
2:24:16.865540
+22:24.134390
64.3p
29
Håkan Sandahl
Axa SC
2:24:37.867660
+22:46.136510
64.1p
30
Kristian Stenshamn
Turebergs IF
2:25:56.875590
+24:05.144440
63.4p
31
Peter Hilmersson
Göteborgs Slalomklubb
2:26:51.881060
+25:00.149910
63.0p
32
Staffan Ahlandsberg
IF Ski Team Skåne
2:32:34.915310
+30:42.184160
60.4p
33
Mikael Sandzelius
Älvdalens IF SK
2:34:21.926080
+32:30.194930
59.6p
34
Jonas Axelsson
Intersport IF
2:34:58.929770
+33:07.198620
59.3p
35
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:36:00.935970
+34:09.204820
58.9p
36
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:38:54.953340
+37:02.222190
57.7p
37
Mikael Fridholm
Axa SC
2:41:04.966310
+39:12.235160
56.8p
38
Erik Mattson
Sweden
2:41:44.970390
+39:53.239240
56.6p
39
Fredrik Lennmark
Grip OK
2:44:26.986510
+42:34.255360
55.5p
40
Mikael Magnér
Sweden
2:45:10.990920
+43:18.259770
55.3p
41
Martin Moldin
Azif
2:48:29.1010880
+46:38.279730
54.1p
42
Erik Malmfors
Skogspojkarnas OK
2:52:37.1035610
+50:45.304460
52.6p
43
Stefan Fredriksson
Nyköpings OK
2:56:11.1057040
+54:19.325890
51.5p
44
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
2:58:13.1069240
+56:21.338090
50.8p
45
Mats Pettersson
IFK Mora SK
2:59:54.1079330
+58:02.348180
50.3p
46
Pär Petterson
Axa SC
3:00:16.1081500
+58:24.350350
50.2p
47
Per Finnhammar
Axa SC
3:00:52.1085160
+59:01.354010
50.0p
48
Fredrik Nilsson
Gnosjö FK
3:01:29.1088820
+59:37.357670
49.8p
49
Lars Gunnarsson
Malungs IF
3:04:01.1104050
+1:02:10.372900
49.1p
50
David Wästlund
OK Tyr
3:04:15.1105440
+1:02:23.374290
49.0p
51
Jonas Lexell
IFK Gnesta
3:14:30.1166960
+1:12:39.435810
46.2p
52
Per-anders Eklund
Arvika IS
3:21:15.1207460
+1:19:24.476310
44.5p
53
Henrik Rosencrantz
Lk Uppsala
3:23:52.1223180
+1:22:01.492030
43.9p
54
Jan Gustavsson
Roslagsbro IF
3:40:58.1325770
+1:39:07.594620
40.2p
55
Lars Karlsson
Axa SC
3:59:09.1434880
+1:57:18.703730
36.9p
-
Pär Sundqvist
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Christer Sehlstedt
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Lars-erik Odén
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Nylund
Rävdun SK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Jernström
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
-
Michael Jansson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
-
Michael Jacobson
Saltsjöbadens SLK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Hultner
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Folkesson
Dala XC Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
Anders Berglund
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Hans Andersson
Rehns BK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Strandell
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Kylebäck
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Hult
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
-
-
Olof Hansson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Eriksson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:59.8639800
-