Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2005-03-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 19
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Vegard Kjølhamar
Bull Ski OG Kajakk
2:48:48.1012700
88.8p
2
Jonas Nielsen
Lørenskog SK - Ski
2:50:07.1020600
+1:19.7800
88.2p
3
Per Jørstad
Lillehammer SK
2:56:22.1058100
+7:34.45300
85.4p
4
Stian Ekern
Biri IL
2:56:25.1058400
+7:37.45600
85.4p
5
Tord Hegdahl
Kabelvåg Skilag
2:57:06.1062500
+8:18.49700
85.1p
6
Hallvard Moian Nydal
Asker Skiklubb
2:58:31.1071000
+9:43.58200
84.5p
7
Anders Øen
Team Oslo
2:59:21.1076000
+10:33.63200
84.2p
8
Oddvin Halvorsen Offigstad
Øyer og Tretten IF
2:59:26.1076500
+10:38.63700
84.2p
9
Olav Lundanes
Emblem IL
2:59:42.1078100
+10:54.65300
84.1p
10
Egil Bjerkli
Nittedal IL
2:59:43.1078200
+10:55.65400
84.1p
11
Henning Halvorsen Offigstad
Øyer og Tretten IF
2:59:45.1078400
+10:57.65600
84.0p
12
Tore Krogsveen
Team Statoil
2:59:49.1078800
+11:01.66000
84.0p
13
Jesper Østensen
Fossum IF
3:01:24.1088300
+12:36.75500
83.4p
14
Aleksander Svien
Heming IL
3:01:35.1089400
+12:47.76600
83.3p
15
Martin Stuge Bånerud
Team Milslukern
3:01:43.1090200
+12:55.77400
83.2p
16
Øyvind Moen Fjeld
Kjelsås IL
3:02:39.1095800
+13:51.83000
82.9p
17
Lars Amund Toftegaard
Skarnes IL
3:04:49.1108800
+16:01.96000
82.0p
18
Harald Berge
Fossum IF
3:05:17.1111600
+16:29.98800
81.8p
19
Leif Arne Müller
Tynset IL
3:05:20.1111900
+16:32.99100
81.8p
20
Kristian Sørlund
Koaasen Spårtsforening
3:06:58.1121700
+18:10.108900
81.2p
21
Anders Fiskvik
Tynset IL
3:07:16.1123500
+18:28.110700
81.1p
22
Tomas Moen
Sör-Fron IL
3:07:24.1124300
+18:36.111500
81.0p
23
Christian K Sandvik
Rustad IL
3:07:33.1125200
+18:45.112400
81.0p
24
Lars Vingli Odsæter
Lillehammer SK
3:08:24.1130300
+19:36.117500
80.7p
25
Christian Melsom Myhre
Heming IL
3:08:39.1131800
+19:51.119000
80.6p
26
Lars Rudi
Ringebu Fåvang IL
3:10:15.1141400
+21:27.128600
80.0p
27
Jørgen Braathen
Høybråten & Stovner IL
3:10:24.1142300
+21:36.129500
79.9p
28
Johan Noraker Nossen
Drøbak-frogn IL
3:10:34.1143300
+21:46.130500
79.9p
29
André Botnen
HSG
3:10:56.1145500
+22:08.132700
79.7p
30
Tobias Dahl Fenre
Team Oslo
3:10:57.1145600
+22:09.132800
79.7p
31
Steffen Säterhagen Paulsen
Magnor Ul
3:11:04.1146300
+22:16.133500
79.7p
32
Simon Grøterud
DFI-skigruppa
3:11:20.1147900
+22:32.135100
79.6p
33
Morten Eide Pedersen
Lillehammer SK
3:11:52.1151100
+23:04.138300
79.4p
34
Christoffer Callesen
Asker Skiklubb
3:12:18.1153700
+23:30.140900
79.2p
35
Martin Vaksdal
Kjelsås IL
3:12:25.1154400
+23:37.141600
79.2p
36
Varun Upadhyay
Høybråten & Stovner IL
3:13:07.1158600
+24:19.145800
78.9p
37
Niklas Wiik
Fossum IF
3:13:36.1161500
+24:48.148700
78.7p
38
Stian Grenaker
Nes Ski
3:15:05.1170400
+26:17.157600
78.2p
39
Simen Rustad
Gjerdrum IL
3:15:22.1172100
+26:34.159300
78.1p
40
Fredrik Skjeggerud
Ringkollen Skiklubb
3:16:21.1178000
+27:33.165200
77.8p
41
Anders Gullhav
Høybråten & Stovner IL
3:16:37.1179600
+27:49.166800
77.7p
42
Ole Martin Hauge
Valldal IL
3:16:43.1180200
+27:55.167400
77.7p
43
Jørgen Sugar
no club
3:17:17.1183600
+28:29.170800
77.5p
44
Ola Lyng Northug
Strindheim IL
3:17:41.1186000
+28:53.173200
77.3p
45
Thomas Borge
no club
3:17:44.1186300
+28:56.173500
77.3p
46
Didrik Smith
Fossum IF
3:18:07.1188600
+29:19.175800
77.2p
47
Bjarte Haugen
Bjørn
3:18:18.1189700
+29:30.176900
77.1p
48
Hans Kristian Dyste Leirdal
Kolbukameratene IL
3:18:33.1191200
+29:45.178400
77.0p
49
Hans Kristian Stadheim
Sunnylven IL
3:19:23.1196200
+30:35.183400
76.7p
50
Baard Erik Haugen
Rustad IL
3:20:16.1201500
+31:28.188700
76.4p
51
Ørjan Brudal
Rudsbygd IL
3:20:26.1202500
+31:38.189700
76.4p
52
Tarjei Bø
Markane IL
3:21:25.1208400
+32:37.195600
76.0p
53
Nils Einar Maehlum
Brøttum IL
3:21:43.1210200
+32:55.197400
75.9p
54
Petter Andre Besseberg Sjulstad
no club
3:21:55.1211400
+33:07.198600
75.9p
55
Dag Erik Kokkin
Daljokk IL
3:22:16.1213500
+33:28.200700
75.8p
56
Steinar Fredriksen
Nittedal IL
3:22:18.1213700
+33:30.200900
75.8p
57
Lars-Christian Unger
Høybråten & Stovner IL
3:22:20.1213900
+33:32.201100
75.7p
58
Reinar Aaland
Hornindal IL
3:22:22.1214100
+33:34.201300
75.7p
59
Tim Reynolds
Järpens SK
3:22:24.1214300
+33:36.201500
75.7p
60
Morten Vingli Odsæter
Lillehammer SK
3:22:24.1214300
+33:36.201500
75.7p
61
Peder Myhre
Bull Ski OG Kajakk
3:22:50.1216900
+34:02.204100
75.6p
62
Sindre Sangnes
Lyn
3:23:04.1218300
+34:16.205500
75.5p
63
Magnus Hermann
Fossum IF
3:23:09.1218800
+34:21.206000
75.5p
64
Peder Kjærnli
Nes SKIKL
3:23:20.1219900
+34:32.207100
75.4p
65
Rolf Inge Odden
Os IL
3:23:26.1220500
+34:38.207700
75.4p
66
Niclas Gehin
Østre Toten SKIL
3:23:27.1220600
+34:39.207800
75.4p
67
Truls Aastebøl
Årvoll IL
3:23:41.1222000
+34:53.209200
75.3p
68
Eivind Haakenstad Godli
Svea Skilag
3:24:10.1224900
+35:22.212100
75.1p
69
Steffen H. Olsen
Molde Og Omegn IF
3:24:18.1225700
+35:30.212900
75.1p
70
Magnus Bleken
Rudsbygd IL
3:24:22.1226100
+35:34.213300
75.1p
71
Erland Sveipe
Sör-Fron IL
3:24:56.1229500
+36:08.216700
74.9p
72
Kenneth Fegri
Jevnaker IF
3:25:46.1234500
+36:58.221700
74.6p
73
Ole Thomas Helgesen
sjåstad vestre Lier
3:25:57.1235600
+37:09.222800
74.6p
74
Erik Sørlie
Heming IL
3:26:05.1236400
+37:17.223600
74.5p
75
Ørjan Hov
Førde IL
3:26:16.1237500
+37:28.224700
74.5p
76
Ole Simensen
Østerdal Garnison
3:26:20.1237900
+37:32.225100
74.4p
77
Kai Rune Haugerø
Flatås IL
3:26:29.1238800
+37:41.226000
74.4p
78
Simon Grøndahl
Rælingen SKIKL
3:26:42.1240100
+37:54.227300
74.3p
79
Vegard Raaum
Gjøvik SK
3:26:57.1241600
+38:09.228800
74.2p
80
Lasse Søberg
SF Grei
3:27:17.1243600
+38:29.230800
74.1p
81
Bjørnar Engevik
Runar IL
3:27:52.1247100
+39:04.234300
74.0p
82
Martin A. Just
Heming IL
3:27:55.1247400
+39:07.234600
73.9p
83
Johnny Hauge
Fjellhug Vereide
3:28:34.1251300
+39:46.238500
73.7p
84
Lars Petter Hauge
Valldal IL
3:28:36.1251500
+39:48.238700
73.7p
85
Henning C Strandhagen
Asker Skiklubb
3:28:44.1252300
+39:56.239500
73.7p
86
Lars Frederic Nordbakken
Gjerdrum IL
3:28:54.1253300
+40:06.240500
73.6p
87
Gullbrand Julius Aas
Bjerke IL
3:28:57.1253600
+40:09.240800
73.6p
88
Eirik Kaasa
no club
3:29:07.1254600
+40:19.241800
73.6p
89
Per Mikael Haugen
Singsaas IL
3:29:12.1255100
+40:24.242300
73.5p
90
Sigbjørn Ytrehus
NTNUI
3:29:13.1255200
+40:25.242400
73.5p
91
Bjørn Erik Heiberg
Sjåstad Vestre Lier IL
3:29:22.1256100
+40:34.243300
73.5p
92
Svein Arne Haugen
NTNUI
3:29:25.1256400
+40:37.243600
73.5p
93
Anders Fossum
Inderøy IL
3:30:03.1260200
+41:15.247400
73.3p
94
Kristian Nilsen
Nybygda IL
3:30:03.1260200
+41:15.247400
73.3p
95
Mats Grønbech Tidemandsen
Rustad IL
3:30:15.1261400
+41:27.248600
73.2p
96
Even Antonsen
Daljokk IL
3:30:18.1261700
+41:30.248900
73.2p
97
Stian Stærkeby Jelstad
Vikersund IF
3:30:43.1264200
+41:55.251400
73.1p
98
Emil Arne Melby8717
Eide IL
3:30:51.1265000
+42:03.252200
73.0p
99
Knut Petter Åstebøl
Rustad IL
3:31:09.1266800
+42:21.254000
72.9p
100
Sondre Eriksen
Vikersund IF
3:31:24.1268300
+42:36.255500
72.9p
101
Eirik Michalsen
Asker Skiklubb
3:31:33.1269200
+42:45.256400
72.8p
102
Sondre Sheldon
Geilo IL
3:31:36.1269500
+42:48.256700
72.8p
103
Ove Sollie
Vinn IL
3:31:46.1270500
+42:58.257700
72.7p
104
Henrik Gulliksen
Hokksund IL
3:32:06.1272500
+43:18.259700
72.6p
105
Torgeir Bekkemoen
Åsnes
3:32:32.1275100
+43:44.262300
72.5p
106
John Christian Deighan Hanssen
Asker Skiklubb
3:32:38.1275700
+43:50.262900
72.5p
107
Odd Morten Tronstad
Inderøy IL
3:32:45.1276400
+43:57.263600
72.4p
108
Hermann Smith
Fossum IF
3:32:48.1276700
+44:00.263900
72.4p
109
Fredrik Høilo Granheim
Bjerke IL
3:32:49.1276800
+44:01.264000
72.4p
110
Bjørn Jordheim Halvorsen
Høybråten & Stovner IL
3:33:02.1278100
+44:14.265300
72.4p
111
Mats Nåvik Hval
no club
3:33:03.1278200
+44:15.265400
72.4p
112
Andreas Ree
Asker Skiklubb
3:33:17.1279600
+44:29.266800
72.3p
113
Per Kristian Nygård
Vestre Spone
3:33:27.1280600
+44:39.267800
72.2p
114
Vegard Godø
Emblem IL
3:33:38.1281700
+44:50.268900
72.2p
115
Per-Henrik Bernstrøm
Sportssenteret Halden
3:34:48.1288700
+46:00.275900
71.8p
116
Morten Sverdrup-Thygeson
Bærum OCK
3:34:51.1289000
+46:03.276200
71.8p
117
Einar Often
Tynset IL
3:35:20.1291900
+46:32.279100
71.7p
118
Knut Simensen
Os IL
3:35:20.1291900
+46:32.279100
71.7p
119
Mikkel Brudvik Sanderud
Vang IL
3:35:24.1292300
+46:36.279500
71.7p
120
Håkon Smedberg
Bjørn Myhre Sport
3:35:30.1292900
+46:42.280100
71.6p
121
Johan Arnljot Hestnes
Betna IL
3:35:36.1293500
+46:48.280700
71.6p
122
Jens Høiås
Skjelstadmark
3:36:13.1297200
+47:25.284400
71.4p
123
Iver Aastebøl
Årvoll
3:36:29.1298800
+47:41.286000
71.3p
124
Torbjørn Fredlund
Gjøvik SK
3:37:01.1302000
+48:13.289200
71.2p
125
Heine Nysæther
Bulken IL
3:37:36.1305500
+48:48.292700
71.0p
126
Fredrik Saxebøl
Drøbak-frogn IL
3:37:38.1305700
+48:50.292900
71.0p
127
Stig Carlson Strandhagen
Asker Skiklubb
3:38:20.1309900
+49:32.297100
70.8p
128
Vegard Bonkerud
Veldre Ski
3:38:20.1309900
+49:32.297100
70.8p
129
Eirik Messelt
Østerdal Garnison
3:38:24.1310300
+49:36.297500
70.8p
130
Magnus Mellbye Larsen
Asker Skiklubb
3:38:35.1311400
+49:47.298600
70.7p
131
Morten Stenstad Lien
Asker Skiklubb
3:38:46.1312500
+49:58.299700
70.7p
132
Jacob Aspelin
Oddasat BIL
3:39:00.1313900
+50:12.301100
70.6p
133
Ole Christian Falck
Rykene
3:39:11.1315000
+50:23.302200
70.5p
134
Gøran Ellegård
Vang IL
3:39:29.1316800
+50:41.304000
70.5p
135
Ole Jørgen Børseth
skjelstamark il
3:40:11.1321000
+51:23.308200
70.3p
136
Rune Andre Bjørnerud
Eina Sportsklubb
3:40:45.1324400
+51:57.311600
70.1p
137
Ove Sætra
Asker Skiklubb
3:41:14.1327300
+52:26.314500
70.0p
138
Simen Berger
Magnor Ul
3:42:28.1334700
+53:40.321900
69.6p
139
Sigurd Hoff
Brandbu IF
3:43:15.1339400
+54:27.326600
69.4p
140
Frank Fredriksen
Vindbjart
3:43:37.1341600
+54:49.328800
69.3p
141
Petter Kaarby
Østerdal Garnison
3:43:45.1342400
+54:57.329600
69.3p
142
Sigmund Røed Waaler
Sjåstad
3:44:32.1347100
+55:44.334300
69.0p
143
Arne Berg
Meldal IL
3:44:35.1347400
+55:47.334600
69.0p
144
Max Hopkins
Team Frodahl
3:44:49.1348800
+56:01.336000
69.0p
145
Edvin Søvik
Skimt
3:45:07.1350600
+56:19.337800
68.9p
146
Daniel Elje
Vind IL
3:45:36.1353500
+56:48.340700
68.8p
147
Thorstein Molle
Spydeberg IL
3:46:33.1359200
+57:45.346400
68.5p
148
Kent Tore Sollid
Ørn IF
3:47:00.1361900
+58:12.349100
68.4p
149
Harald Solhaug Næss
Enebakk if
3:47:11.1363000
+58:23.350200
68.3p
150
Hallvard Magne Magerøy
Ulvungen IL
3:47:37.1365600
+58:49.352800
68.2p
151
Sondre Woll
Nesodden IF - Ski
3:48:21.1370000
+59:33.357200
68.0p
152
Hans Frederiksen Jordet
Ottestad SK
3:48:57.1373600
+1:00:09.360800
67.9p
153
Harald Gundersen
Sarpsborg Bandyklubb
3:49:13.1375200
+1:00:25.362400
67.8p
154
Christof Willinger
Kontiki Saga Reisen
3:49:28.1376700
+1:00:40.363900
67.7p
155
Simen Furnes
Asker Skiklubb
3:49:35.1377400
+1:00:47.364600
67.7p
156
Christian Giødesen Lund
Dansk Skiforbund
3:49:51.1379000
+1:01:03.366200
67.6p
157
Stian Bergersen
Asker Skiklubb
3:49:56.1379500
+1:01:08.366700
67.6p
158
Bjørnar Strandbakke
Nedre Snertingdal IL
3:50:10.1380900
+1:01:22.368100
67.5p
159
Simen Borglin Knudsen
Høybråten & Stovner IL
3:50:20.1381900
+1:01:32.369100
67.5p
160
Petter Lund
Hs IL
3:50:22.1382100
+1:01:34.369300
67.5p
161
Stein Ola Lund
IL Nor
3:50:24.1382300
+1:01:36.369500
67.5p
162
Magnus Asbjørn Berg
Christiania Roklub
3:51:07.1386600
+1:02:19.373800
67.3p
163
Henning Ove Saure
Bjørke IL
3:51:27.1388600
+1:02:39.375800
67.2p
164
Steinar Matsen
Rustad IL
3:51:30.1388900
+1:02:42.376100
67.2p
165
Pål Hardersen Prydz
Fossum IF
3:51:31.1389000
+1:02:43.376200
67.2p
166
Knut Erlend Steinsland
Vindbjart
3:51:47.1390600
+1:02:59.377800
67.1p
167
Per Erik Råbøl Mæhlum
Søre ÅL IL
3:51:48.1390700
+1:03:00.377900
67.1p
168
Thomas Navestad
Varteig IL
3:52:01.1392000
+1:03:13.379200
67.0p
169
Brede Seim
Høvik Rør
3:52:03.1392200
+1:03:15.379400
67.0p
170
Roger Furuseth
Nordre Land IL
3:52:11.1393000
+1:03:23.380200
67.0p
171
Christian Harto
Fossum IF
3:52:41.1396000
+1:03:53.383200
66.9p
172
Sindre Haverstad
Bjørn Myhre Sport
3:53:32.1401100
+1:04:44.388300
66.7p
173
Olav Lie Sveen
Flisa IL
3:53:54.1403300
+1:05:06.390500
66.6p
174
Simen Bergsodden
Moelven IL
3:53:58.1403700
+1:05:10.390900
66.5p
175
Nikolai Nordberg Nørgaard
NTNUI
3:54:01.1404000
+1:05:13.391200
66.5p
176
Marius Koksvik Sætherbø
no club
3:54:02.1404100
+1:05:14.391300
66.5p
177
Martin Skaarer
Kråkstad IL
3:54:26.1406500
+1:05:38.393700
66.4p
178
Torbjørn Vala
Rustad IL
3:54:33.1407200
+1:05:45.394400
66.4p
179
Jan Erik Wergeland
Valdres folkehøgskule
3:55:13.1411200
+1:06:25.398400
66.2p
180
Jonas Jensen Croff
Rustad IL
3:55:27.1412600
+1:06:39.399800
66.2p
181
David Swift
IL ROS Røyken og Spikkestad
3:55:39.1413800
+1:06:51.401000
66.1p
182
Sindre Bråthen
Lillehammer SK
3:57:11.1423000
+1:08:23.410200
65.7p
183
Håkon Grönsveen Olsrud
Nordbygda Løten Ski
3:57:57.1427600
+1:09:09.414800
65.5p
184
Jonas Pauck Rogne
Lommedalen IL
3:58:12.1429100
+1:09:24.416300
65.5p
185
Knut Qvigstad
Heming IL
3:58:29.1430800
+1:09:41.418000
65.4p
186
Geir Johan Einang
Dalebrand IL
3:58:48.1432700
+1:10:00.419900
65.3p
187
Sindre Pedersen
Bossekop Ungdoms lag
3:59:58.1439700
+1:11:10.426900
65.0p
188
Christoffer Garseg Mørk
Bærums Skiklubb
4:00:10.1440900
+1:11:22.428100
65.0p
189
Thor Kristian Skottene
Gjøvik SK
4:00:43.1444200
+1:11:55.431400
64.9p
190
Eirik Nørstebø
Lommedalen IL
4:01:05.1446400
+1:12:17.433600
64.8p
191
Anders Dahl
Kråkstad
4:01:37.1449600
+1:12:49.436800
64.6p
192
Cato-Andrè Granseth
Mesnali SL
4:02:31.1455000
+1:13:43.442200
64.4p
193
Sondre Eide
Hålandsdal IL
4:02:54.1457300
+1:14:06.444500
64.3p
194
Lars Petter Bryn
Nesodden IF - Ski
4:04:43.1468200
+1:15:55.455400
63.9p
195
Thomas Johansen Søbstad
Lyngstad Omegn IL
4:05:54.1475300
+1:17:06.462500
63.6p
196
Jon Olav Volden
Os IL
4:06:03.1476200
+1:17:15.463400
63.6p
197
Åsmund Lindvik Råbøl
Søre ÅL IL
4:06:13.1477200
+1:17:25.464400
63.6p
198
Tor Ingve Aamodt
Østerdal Garnison
4:06:27.1478600
+1:17:39.465800
63.5p
199
Ola Gunnar Weihe
Rinna IL
4:06:35.1479400
+1:17:47.466600
63.5p
200
Tor Inge Tønnesen
Valle IL
4:09:28.1496700
+1:20:40.483900
62.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Hans Andreas H. Lien
Nordre Land IL
4:10:06.1500500
+1:21:18.487700
62.7p
202
Anders Madsen
Ready Langrennsgruppe
4:12:43.1516200
+1:23:55.503400
62.1p
203
Jostein Svendsen
Oseberg Skilag
4:13:01.1518000
+1:24:13.505200
62.0p
204
Tarjei Korsbrekke
Emblem
4:14:13.1525200
+1:25:25.512400
61.7p
205
Mats Emil Sand
Kil
4:14:38.1527700
+1:25:50.514900
61.7p
206
Eirik Olssen
Veldre Ski
4:17:43.1546200
+1:28:55.533400
61.0p
207
Simen Bjøringsøy
Hærland il
4:17:57.1547600
+1:29:09.534800
60.9p
208
Fridtjof Aaserud
I.L Vinn Sande
4:19:42.1558100
+1:30:54.545300
60.6p
209
Petter Røe Nåvik
Lillehammer SK
4:20:18.1561700
+1:31:30.548900
60.4p
210
Kristian Notto Simensen
Christiania Roklub
4:20:23.1562200
+1:31:35.549400
60.4p
211
Jon Peter Lund
IL Trysilgutten
4:23:02.1578100
+1:34:14.565300
59.9p
212
Kent Remi Bjørnbakken
no club
4:23:08.1578700
+1:34:20.565900
59.8p
213
Fredrik Hope
no club
4:23:21.1580000
+1:34:33.567200
59.8p
214
Kristian Opsahl Bredesen
Fossum IF
4:23:48.1582700
+1:35:00.569900
59.7p
215
Steffen Johansen
Jømna
4:23:58.1583700
+1:35:10.570900
59.7p
216
Øyvind Lier
Gran IL
4:24:06.1584500
+1:35:18.571700
59.6p
217
Amund Hognestad Jensen
Eidsvoll SK
4:24:20.1585900
+1:35:32.573100
59.6p
218
Håvard Kroglund
Vang IL
4:24:23.1586200
+1:35:35.573400
59.6p
219
Martin Hoset
Liungen IF
4:24:36.1587500
+1:35:48.574700
59.5p
220
Olav Johannes Deelstra
ÅS IL
4:27:18.1603700
+1:38:30.590900
59.0p
221
Jonas Måøy
Nesodden IF - Ski
4:27:36.1605500
+1:38:48.592700
58.9p
222
Erik Hjelle Carlson
Lillehammer SK
4:27:49.1606800
+1:39:01.594000
58.9p
223
Knut Ola Dølven
Smashing Tigers
4:27:49.1606800
+1:39:01.594000
58.9p
224
Håkon Skjæret
Stor-elvdal SK
4:27:59.1607800
+1:39:11.595000
58.9p
225
Stian Baardsgaard Hanssen
Luftkrigsskolen Bil
4:29:35.1617400
+1:40:47.604600
58.5p
226
Peter Storm Hanssen
Fossum IF
4:29:45.1618400
+1:40:57.605600
58.5p
227
Joakim Bjerke
Fossum IF
4:30:43.1624200
+1:41:55.611400
58.3p
228
Odd Arne Skjong
Emblem IL
4:31:29.1628800
+1:42:41.616000
58.2p
229
Teis Lindemark
Asker
4:31:32.1629100
+1:42:44.616300
58.2p
230
Jørgen Tiltnes
Rustad
4:32:25.1634400
+1:43:37.621600
58.0p
231
Ola Brandtsegg Lome
Kvitehaugen Ski & Balkl
4:32:51.1637000
+1:44:03.624200
57.9p
232
Åsmund Sandvik
Grøa IL
4:33:54.1643300
+1:45:06.630500
57.7p
233
Sigurd Kapperud
Rustad IL
4:36:50.1660900
+1:48:02.648100
57.1p
234
Magnus Løvstad
no club
4:37:05.1662400
+1:48:17.649600
57.1p
235
Erlend Moster Knudsen
Runar IL
4:40:02.1680100
+1:51:14.667300
56.5p
236
Jørgen Grønsund
Østerdal Garnison
4:42:18.1693700
+1:53:30.680900
56.1p
237
Bill Hall
no club
4:43:40.1701900
+1:54:52.689100
55.9p
238
Espen Eikaas Syljuåsen
Trøgstad IL
4:44:09.1704800
+1:55:21.692000
55.8p
239
Martin Horvei
Hærens Jegerkommando
4:44:29.1706800
+1:55:41.694000
55.7p
240
Magnus Weydahl
no club
4:44:41.1708000
+1:55:53.695200
55.7p
241
Bredo Simensen Larsen
Veldre Ski
4:45:02.1710100
+1:56:14.697300
55.6p
242
Johnny Schmidt
Sørum Sjakklubb
4:46:05.1716400
+1:57:17.703600
55.4p
243
Erling Guderud
no club
4:46:48.1720700
+1:58:00.707900
55.3p
244
Fredrik Rønningen
Runar IL
4:47:07.1722600
+1:58:19.709800
55.3p
245
Vegard Nygjelten
Tolga IL
4:47:18.1723700
+1:58:30.710900
55.2p
246
Lars Halvor Stokstad
Sørum IL
4:50:06.1740500
+2:01:18.727700
54.7p
247
Lars Martin Riiser Haraldsen
Asker Basketball Club
4:51:25.1748400
+2:02:37.735600
54.5p
248
Lars Kilanger
Brumunddal Ski
4:52:30.1754900
+2:03:42.742100
54.3p
249
Sigmund Fjære
no club
4:53:33.1761200
+2:04:45.748400
54.2p
250
Eirik Henanger
Årdalstangen IL
4:57:14.1783300
+2:08:26.770500
53.5p
251
Øyvind Alvsaker
Østerdal Garnison
4:57:47.1786600
+2:08:59.773800
53.4p
252
Christian Aas Nyhus
Østre Toten Skilag
5:01:32.1809100
+2:12:44.796300
52.8p
253
Bjarte Resaland Wiik
Driv IL
5:02:28.1814700
+2:13:40.801900
52.7p
254
Richard Blålid
no club
5:05:17.1831600
+2:16:29.818800
52.2p
255
Lars Mejdell Hektoen
Gammeldalen IL
5:09:49.1858800
+2:21:01.846000
51.5p
256
Eirik Skøien
Skøiens Elitelag
5:12:35.1875400
+2:23:47.862600
51.1p
257
Torgeir Åsgård
Grøa IL
5:13:30.1880900
+2:24:42.868100
51.0p
258
Martin Hellesjø
SHIUL
5:14:22.1886100
+2:25:34.873300
50.8p
259
Yngve Olsen Hvoslef
MMB
5:15:35.1893400
+2:26:47.880600
50.7p
260
Christian Aarvold Hofland
FiasCompany Group Ltd.
5:16:07.1896600
+2:27:19.883800
50.6p
261
Jon Ivar Føyen
Kfum
5:17:14.1903300
+2:28:26.890500
50.4p
262
Andreas Næss
Flautangen BIL
5:18:52.1913100
+2:30:04.900300
50.2p
263
Mikkel Bakli
Storm
5:20:15.1921400
+2:31:27.908600
50.0p
264
Kim Hasle
no club
5:20:48.1924700
+2:32:00.911900
49.9p
265
Askil Storbråten
Sporten Hafjell
5:23:27.1940600
+2:34:39.927800
49.5p
266
Anders Sætersmoen
Ås idrettslag
5:24:27.1946600
+2:35:39.933800
49.4p
267
Morten Sætre
Sand If
5:27:33.1965200
+2:38:45.952400
49.0p
268
Eirik Krogen Hagen
Ullensaker SK
5:30:48.1984700
+2:42:00.971900
48.5p
269
Lasse Horvei Larsen
no club
5:37:31.2025000
+2:48:43.1012200
47.6p
270
Halvor Glad
Sarpsborg SK
5:38:07.2028600
+2:49:19.1015800
47.5p
271
Espen Langerud Sannes
no club
5:47:32.2085100
+2:58:44.1072300
46.3p
272
Torkil Dyb Remøy
no club
5:48:35.2091400
+2:59:47.1078600
46.2p
273
Magnus Kronstad
no club
5:48:42.2092100
+2:59:54.1079300
46.2p
274
Christian Klouman
no club
5:49:00.2093900
+3:00:12.1081100
46.2p
275
Trond Veastad
Nittedal IL
5:53:03.2118200
+3:04:15.1105400
45.7p
276
Eivind Ellingsen
no club
5:53:27.2120600
+3:04:39.1107800
45.6p
277
Stian Aamodt
Tyristubben
5:59:11.2155000
+3:10:23.1142200
44.9p
278
Henrik Andersen
No Club
6:07:59.2207800
+3:19:11.1195000
43.9p
279
Sondre Svenningsen
Østerdal Garnison
6:12:38.2235700
+3:23:50.1222900
43.4p
280
Stian Reinhardtsen
no club
6:15:44.2254300
+3:26:56.1241500
43.1p
281
Håkon Høyem
Songe SK
6:16:47.2260600
+3:27:59.1247800
43.0p
282
Simen Andreas Henrik Knudsen
NTNUI
6:18:17.2269600
+3:29:29.1256800
42.8p
283
Hans Andreas Aamodt
Østerdal Garnison
6:19:43.2278200
+3:30:55.1265400
42.7p
284
Tom Finstad
no club
6:19:48.2278700
+3:31:00.1265900
42.7p
285
Lars Henrik Manengen
Fias Company Group Ltd
6:25:57.2315600
+3:37:09.1302800
42.0p
286
Kjetil Sandvik Nilsson
FF Lillehammer
6:30:50.2344900
+3:42:02.1332100
41.5p
287
Andreas Rønningen Sandbu
FF Lillehammer
6:30:50.2344900
+3:42:02.1332100
41.5p
288
Kevin Grindland
no club
6:30:50.2344900
+3:42:02.1332100
41.5p
289
Ola Moen
no club
6:38:27.2390600
+3:49:39.1377800
40.8p
290
Asbjørn Horndalen
no club
6:46:43.2440200
+3:57:55.1427400
40.0p
291
Håvard Hammer
no club
6:48:33.2451200
+3:59:45.1438400
39.8p
292
Christian Knutsen
no club
6:51:09.2466800
+4:02:21.1454000
39.6p
293
Arne Johan Bjerklund
Bjerklunds Transport
7:49:20.2815900
+5:00:32.1803100
35.0p