Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersport Cup Piteå Sprint Fristil
2014-12-07
Deltävling i
Intersport Cup 2015
<<< Intersport cup final
Scandinavisk Cup Falun Free >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
H 21
Final
1
Gustav Nordström
Borås SK
2
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
3
Karl-Johan Westberg
Borås SK
4
Erik Silfver
IFK Umeå
5
Johan Edin
IFK Mora SK
6
Anton Karlsson
Åsarna IK
Semifinal
1
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2
Anton Karlsson
Åsarna IK
3
Erik Silfver
IFK Umeå
4
Johan Edin
IFK Mora SK
5
David Nordström
IFK Umeå
6
Simon Persson
IFK Umeå
Kvartsfinal
1
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2
Johan Edin
IFK Mora SK
3
Anders Svanebo
Stockviks SF
4
Simon Persson
IFK Umeå
5
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
6
Marcus Ruus
Åsarna IK
Kvartsfinal
1
Anton Karlsson
Åsarna IK
2
David Nordström
IFK Umeå
3
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
4
Jacob Engström
Kalix SK
5
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
6
Heikki Korpela
Finland
Semifinal
1
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
2
Gustav Nordström
Borås SK
3
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
4
Martin Bergström
Piteå Elit SK
5
Anders Svanebo
Stockviks SF
6
Jesper Modin
Piteå Elit SK
Kvartsfinal
1
Erik Silfver
IFK Umeå
2
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
3
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
4
Johannes Ringsby
SK Bore
5
Mathias Jonasson
Östersunds SK
6
Jesper Arnesson
Borås SK
Kvartsfinal
1
Gustav Nordström
Borås SK
2
Martin Bergström
Piteå Elit SK
3
Carl Quicklund
Östersunds SK
4
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
5
Johan Forsberg
IFK Umeå
6
Jens Andersson
Kalix SK
Kvartsfinal
1
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
2
Jesper Modin
Piteå Elit SK
3
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
4
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
5
Robin Norum
IFK Umeå
6
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
Kval
1
Johan Edin
IFK Mora SK
2:23:00.857900
2
Carl Quicklund
Östersunds SK
2:25.14430
3
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
2:25.14480
4
Anton Karlsson
Åsarna IK
2:26.14510
5
Erik Silfver
IFK Umeå
2:27.14650
6
Robin Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
2:27.14670
7
Jacob Engström
Kalix SK
2:28.14750
8
Jesper Modin
Piteå Elit SK
2:29.14810
9
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
2:29.14810
10
Simon Persson
IFK Umeå
2:29.14810
11
Karl-Johan Westberg
Borås SK
2:29.14820
12
Gustav Nordström
Borås SK
2:29.14820
13
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
2:29.14840
14
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
2:29.14860
15
Mathias Jonasson
Östersunds SK
2:30.14960
16
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
2:30.14990
17
David Nordström
IFK Umeå
2:31.15030
18
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
2:31.15030
19
Johan Forsberg
IFK Umeå
2:31.15070
20
Marcus Ruus
Åsarna IK
2:31.15080
21
Jens Andersson
Kalix SK
2:31.15090
22
Anders Svanebo
Stockviks SF
2:31.15090
23
Robin Norum
IFK Umeå
2:32.15120
24
Jesper Arnesson
Borås SK
2:33.15220
25
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
2:33.15220
26
Johannes Ringsby
SK Bore
2:33.15250
27
Heikki Korpela
Finland
2:33.15290
28
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
2:34.15330
29
Martin Bergström
Piteå Elit SK
2:34.15340
30
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
2:34.15380
31
Mattias Bångman
Offerdals SK
2:35:00.929900
32
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
2:35.15430
33
Mikael Edström
Strömnäs GIF
2:35.15470
34
Simon Lageson
Åsarna IK
2:35.15480
35
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
2:36.15520
36
Emil Svensson
Åsarna IK
2:36.15520
37
Adam Steen
Falun Borlänge SK
2:36.15520
38
Viktor Brännmark
Bodens SK
2:36.15550
39
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
2:36.15560
40
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
2:36.15580
41
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
2:37.15620
42
Håkan Emilsson
Offerdals SK
2:37.15640
43
Johan Häggström
Kalix SK
2:37.15640
44
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
2:37.15640
45
Adrian Bergström
Bodens SK
2:37.15660
46
Oscar Kardin
Östersunds SK
2:39:00.953900
47
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
2:39:00.953900
48
Arvid Forss
Åsarna IK
2:39:00.953900
49
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
2:39.15830
50
Daniel Holmgren
IFK Umeå
2:39.15830
51
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:39.15850
52
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
2:39.15860
53
Andre Larsson
Svegs IK
2:39.15860
54
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
2:39.15870
55
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
2:39.15890
56
Simeon Deyanov
Järpens SK
2:40:00.959900
57
Simon Öberg
Kalix SK
2:40:00.959900
58
Jens Burman
Åsarna IK
2:40.15910
59
Bob Impola
SK Bore
2:40.15910
60
Daniel Svensson
IFK Mora SK
2:40.15920
61
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:40.15950
62
Petter Engdahl
Östersunds SK
2:40.15990
63
Zackarias Toresson
Sävast Ski Team IF
2:41:00.965900
64
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
2:41.16010
65
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
2:41.16020
66
Pierre Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
2:44.16320
67
Måns Sunesson
Sellnäs IF
2:44.16330
68
Lukas Ebner
Tyskland
2:44.16370
69
Albin Jonsson
Högbo GOIF
2:45:00.989900
70
Martin Norberg
Malmbergets AIF
2:46:00.995900
71
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
2:46:00.995900
72
Tobias Nilsson
IFK Umeå
2:46.16550
73
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
2:47.16620
74
Peter Fredriksson
Kalix SK
2:48:00.1007900
75
Per Sandberg
Filipstads SF
2:50.16930
76
Joel Lager
Garphyttans IF
2:52.17110
77
Julius Källgård
Sävast Ski Team IF
2:53:00.1037900
78
David Thorell
IK Stern
2:57.17610
79
Simon Svanebo
Tynderö IK
2:57.17670
-
Erik Söderlund
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
David Frisk
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Rasmus Blom
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Johan Lövgren
Vännäs SK
23:59:59.8639800
-
Niklas Niska
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Hampus Lindblom
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
Gustav Wuopio
Kuusamon Erae Veikot
23:59:59.8639800
-
David Olofsson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
Anders Jonsson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
Jens Hulgaard
Täfteå IK
23:59:59.8639800