Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Free
2014-01-06
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Simen Håkon Østensen
Norway
33:20.199990
95.2p
2
Eldar Rønning
Skogn IL
33:34.201390
+14.1300
94.6p
3
Emil Iversen
Norway
33:38.201720
+17.1630
94.5p
4
Daniel Myrmæl Helgestad
Byåsen IL
33:41.202060
+20.1970
94.3p
5
Martin Nyenget Løwstrøm
Lillehammer SK
34:01.204070
+40.3980
93.5p
6
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
34:08.204700
+47.4610
93.2p
7
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
34:08.204760
+47.4670
93.2p
8
Simen Andreas Sveen
Ring IL
34:20.205910
+59.5820
92.7p
9
Daniel Stock
Lillehammer SK
34:24.206370
+1:03.6280
92.5p
10
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
34:26.206500
+1:05.6410
92.5p
11
Hans Christer Holund
Lyn Ski
34:26.206500
+1:05.6410
92.5p
12
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
34:27.206660
+1:06.6570
92.4p
13
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
34:27.206680
+1:06.6590
92.4p
14
Rune Malo Oedegaard
Molde Og Omegn IF
34:28.206780
+1:07.6690
92.4p
15
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
34:28.206780
+1:07.6690
92.4p
16
Anders Rennemo Tettli
Leksvik IL
34:29.206870
+1:08.6780
92.3p
17
Lars Nelson
Åsarna IK
34:31.207090
+1:11.7000
92.2p
18
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
34:35.207460
+1:14.7370
92.1p
19
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
34:38.207700
+1:17.7610
92.0p
20
Øystein Pettersen
Lillomarka SK
34:39.207810
+1:18.7720
91.9p
21
Mathias Rundgreen
Norway
34:39.207820
+1:18.7730
91.9p
22
Tore Martin Søbak Gundersen
Lillehammer SK
34:39.207840
+1:18.7750
91.9p
23
Rolf Einar Veidekke Jensen
Bossmo Ytteren IL
34:40.207950
+1:19.7860
91.9p
24
Teodor Peterson
Åsarna IK
34:50.208900
+1:29.8810
91.5p
25
Lars Ove Aunli
Strindheim IL
34:50.208950
+1:29.8860
91.5p
26
Bill Impola
SK Bore
34:53.209290
+1:33.9200
91.3p
27
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
34:54.209350
+1:33.9260
91.3p
28
Morten Harjo Pettersen
Vadsø SK
34:57.209620
+1:36.9530
91.2p
29
Jonas Udjus Frorud
Skiptvet IL
35:07.210660
+1:46.10570
90.8p
30
Eirik Lorentsen
Henning Sl
35:15.211460
+1:54.11370
90.5p
31
Vetle Thyli
Raufoss IL Langrenn
35:21.212090
+2:01.12000
90.2p
32
Gjermund Nilsen
Gran IL
35:31.213020
+2:10.12930
89.9p
33
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
35:31.213060
+2:10.12970
89.8p
34
Trygve Henden Gaasø
Fjellhug Vereide
35:31.213060
+2:10.12970
89.8p
35
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
35:34.213320
+2:13.13230
89.7p
36
Håvard Solås Taugbøl
Lillehammer SK
35:34.213350
+2:13.13260
89.7p
37
Ristomatti Hakola
Kankaanpaan Urheilijat
35:35.213410
+2:14.13320
89.7p
38
Daniel Svensson
IFK Mora SK
35:36.213560
+2:15.13470
89.7p
39
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
35:36.213560
+2:15.13470
89.7p
40
Juha Matti Mikkolainen
Valkeakosken Haka
35:36.213570
+2:15.13480
89.6p
41
Eivind Bakkene
Øystre Slidre IL
35:37.213670
+2:16.13580
89.6p
42
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
35:39.213800
+2:18.13710
89.6p
43
Robin Norum
IFK Umeå
35:42.214150
+2:21.14060
89.4p
44
Hallvard Løfald
IK Rindals-Troll
35:48.214790
+2:28.14700
89.2p
45
Øyvind Moen Fjeld
Kjelsås IL
35:51.215000
+2:30.14910
89.1p
46
Erik Söderman
Stockviks SF
35:51.215020
+2:30.14930
89.1p
47
Martin Hammer
Skogn IL
35:52.215140
+2:31.15050
89.0p
48
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
35:56.215540
+2:35.15450
88.9p
49
Viktor Brännmark
Bodens SK
36:00.215900
+2:39.15810
88.8p
50
Petter Soleng Veidekke Skinstad
Vind IL
36:00.215990
+2:40.15900
88.7p
51
Karstein Johaug jr
Gran IL
36:02.216130
+2:41.16040
88.7p
52
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
36:02.216180
+2:41.16090
88.7p
53
Ola Fines Berg
Strindheim IL
36:05.216420
+2:44.16330
88.6p
54
Eirik Telebond
Klæbu IL
36:07.216600
+2:46.16510
88.5p
55
Pål Trøan Aune
Steinkjer Skl
36:11.217030
+2:50.16940
88.3p
56
Dag Frode Trollebø
Heming IL
36:14.217340
+2:53.17250
88.2p
57
Sindre Sætre Hammerlund
Asker SK
36:15.217490
+2:55.17400
88.2p
58
Martin Bergström
Piteå Elit SK
36:16.217540
+2:55.17450
88.1p
59
Erik Andersson
Malungs IF
36:21.218010
+3:00.17920
88.0p
60
Gustav Nordström
Borås SK
36:22.218160
+3:01.18070
87.9p
61
Markus Westgaard Johansen
Trøsken IL
36:25.218480
+3:04.18390
87.8p
62
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
36:26.218500
+3:05.18410
87.8p
63
Joergen Grav
Heming IL
36:26.218580
+3:05.18490
87.8p
64
Markus Ottosson
IFK Umeå
36:28.218760
+3:07.18670
87.7p
65
David Frisk
IFK Mora SK
36:29.218820
+3:08.18730
87.7p
66
Antti Ojansivu
Ylojarven Ryhti
36:31.219040
+3:10.18950
87.6p
67
Heikki Kopakka
Ounasvaaran Hiihtoseura
36:33.219290
+3:13.19200
87.5p
68
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
36:34.219320
+3:13.19230
87.5p
69
Marius Caspersen Falla
Gjerdrum IL
36:34.219370
+3:13.19280
87.5p
70
Petter Rinde Øverland
Gran IL
36:45.220410
+3:24.20320
87.1p
71
Kalle Koistinen
Espoon Hiihtoseura
36:46.220500
+3:25.20410
87.1p
72
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
36:47.220610
+3:26.20520
87.0p
73
Karl-Johan Westberg
Borås SK
36:48.220740
+3:27.20650
87.0p
74
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
36:48.220780
+3:27.20690
86.9p
75
Morten Priks
Karupesa Team
36:49.220830
+3:28.20740
86.9p
76
Antti Honkimaa
Espoon Hiihtoseura
36:50.220980
+3:29.20890
86.9p
77
Jari Huhta
Hollolan Urheilijat-46
36:53.221220
+3:32.21130
86.8p
78
Morten Vannebo
Varden Il,
36:53.221250
+3:32.21160
86.8p
79
Vesa Kallio
Valkeakosken Haka
36:54.221390
+3:34.21300
86.7p
80
Johnny Gode
Stöde IF
37:07.222660
+3:46.22570
86.3p
81
Alvar Johannes Alev
Joulu Skiclub
37:08.222770
+3:47.22680
86.2p
82
Sturla Viking Lie
Viking Tif
37:09.222850
+3:48.22760
86.2p
83
Robert Slotins
Cesis Sbk
37:12.223190
+3:52.23100
86.1p
84
Fridtjof Vaksdal
Kjelsås IL
37:13.223240
+3:52.23150
86.1p
85
Erik Silfver
IFK Umeå
37:13.223250
+3:52.23160
86.1p
86
Fredrik Schwencke
Lyn Ski
37:14.223310
+3:53.23220
86.0p
87
Joakim Engström
IFK Mora SK
37:15.223430
+3:54.23340
86.0p
88
Håkan Emilsson
Offerdals SK
37:20.223900
+3:59.23810
85.8p
89
Callum Watson
Cooma Ski Club
37:22.224100
+4:01.24010
85.8p
90
Oscar Kardin
Offerdals SK
37:22.224120
+4:01.24030
85.8p
91
Arvid Forss
Åsarna IK
37:28.224720
+4:07.24630
85.5p
92
Jani Simola
Mikkelin Hiihtäjät
37:29.224810
+4:08.24720
85.5p
93
Adrian Bergström
Bodens SK
37:30.224940
+4:09.24850
85.5p
94
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
37:31.225080
+4:10.24990
85.4p
95
Eno Vahtra
Karupesa Team
37:32.225160
+4:11.25070
85.4p
96
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
37:33.225280
+4:12.25190
85.3p
97
Sindre Odberg Palm
Spydeberg IL
37:34.225320
+4:13.25230
85.3p
98
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
37:41.226020
+4:20.25930
85.1p
99
Mads Madsgård Granrud
Konnerud IL
37:45.226490
+4:25.26400
84.9p
100
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
37:57.227690
+4:37.27600
84.5p
101
Fredrik Ole Andersen Oldereid
Lyn Ski
38:01.228070
+4:40.27980
84.4p
102
Lars Muren Maukon
Heming IL
38:02.228180
+4:41.28090
84.3p
103
Hampus Lindblom
Åsarna IK
38:03.228220
+4:42.28130
84.3p
104
Carl Olander
IK Stern
38:03.228290
+4:43.28200
84.3p
105
Mats Iversen
Varden Il,
38:05.228460
+4:44.28370
84.2p
106
Anders Solin
IFK Mora SK
38:14.229330
+4:53.29240
84.0p
107
Håkon Hjelstuen
Lyn Ski
38:16.229530
+4:55.29440
83.9p
108
Henrik Bakke
Lyn Ski
38:16.229530
+4:55.29440
83.9p
109
Simon Persson
IFK Umeå
38:20.229990
+5:00.29900
83.7p
110
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
38:22.230140
+5:01.30050
83.7p
111
Marcus Schei Wiseth
Steinkjer Skl
38:22.230180
+5:01.30090
83.7p
112
Markus Sinijaervi
Valkeakosken Haka
38:24.230330
+5:03.30240
83.6p
113
Torstein Östnor
Lierne IL
38:27.230630
+5:06.30540
83.5p
114
Topi Kuorelahti
Äänekosken Huima
38:32.231140
+5:11.31050
83.3p
115
Niila Ahokas
Nastolan Naseva
38:35.231480
+5:14.31390
83.2p
116
Espen Sundsvik
Frol IL
38:37.231640
+5:16.31550
83.2p
117
Fredrik Grøvdal
Lyn Ski
38:39.231800
+5:18.31710
83.1p
118
Hallvard Fjone Riseth
Steinkjer Skl
38:42.232140
+5:21.32050
83.0p
119
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
38:43.232250
+5:22.32160
83.0p
120
Svein Halvor Dahl
Skarphedin IL
38:44.232300
+5:23.32210
83.0p
121
Petteri Vaherkoski
Hollolan Urheilijat-46
38:53.233290
+5:33.33200
82.6p
122
Einar Flaktveit Viking Moxnes
Viking Tif
38:54.233350
+5:33.33260
82.6p
123
Patrik Tallbom
Östersunds SK
39:02.234160
+5:41.34070
82.3p
124
Per Lindgren
Kalix SK
39:08.234700
+5:47.34610
82.2p
125
Johan Persson
Järpens SK
39:08.234740
+5:47.34650
82.2p
126
Anton Ringen Killi
Selbu IL
39:18.235760
+5:57.35670
81.8p
127
Espen Kveli
Lierne IL
39:35.237470
+6:14.37380
81.3p
128
Ragnar Bragvin Andresen
Njård
39:48.238780
+6:27.38690
80.9p
129
Per Sandberg
Filipstads SF
39:52.239130
+6:31.39040
80.8p
130
Emil Lagergren
Tynderö IK
40:04.240360
+6:43.40270
80.4p
131
Johan Forsberg
IFK Umeå
40:05.240400
+6:44.40310
80.4p
132
Tobias Nilsson
IFK Umeå
40:12.241190
+6:52.41100
80.1p
133
Nils Persson
Östersunds SK
40:15.241400
+6:54.41310
80.1p
134
Mattias Jonasson
Östersunds SK
40:20.241920
+6:59.41830
79.9p
135
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
40:27.242690
+7:07.42600
79.7p
136
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
40:43.244260
+7:22.44170
79.2p
137
Simon Sveder
Hällefors SK
41:35.249470
+8:14.49380
77.6p
138
Ole Gunnar Wangensteen
Fjellblom IL
41:37.249670
+8:16.49580
77.6p
139
Pierre Bryntesson
Sollefteå Skidor IF
41:39.249810
+8:18.49720
77.5p
140
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
41:55.251440
+8:34.51350
77.1p
141
Niclas Eriksson
Hägglunds SK
42:13.253250
+8:52.53160
76.6p
142
Daniel Holmgren
IFK Umeå
42:16.253500
+8:55.53410
76.5p
143
Gustav Larsson
Hudiksvalls IF
42:26.254550
+9:05.54460
76.2p
144
Erik Strindlund
Östersunds SK
42:29.254830
+9:08.54740
76.1p
145
Jackson Bursill
Nsw XC Ski Team
43:03.258230
+9:42.58140
75.2p
146
Alasdair Tutt
Birkebeiner Nordic Ski Club
45:04.270330
+11:43.70240
72.0p
147
Jesper Boman
Strömnäs GIF
45:55.275450
+12:34.75360
70.8p
148
Andre Larsson
Svegs IK
46:07.276620
+12:46.76530
70.5p
-
Ole Marius Bach
Leksvik IL
23:59:58.8639700
-
-
Ronny Fredrik Ansnes
Byåsen IL
23:59:58.8639700
-
-
Madis Vaikmaa
Sportclub Sparta
23:59:58.8639700
-
-
Heikki Palosaari
Oulun Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Andre Von Essen
Spydeberg IL
23:59:58.8639700
-
-
Taavi Lehemaa
Karupesa Team
23:59:58.8639700
-
-
Per Olav Ødegård Holm
Byåsen IL
23:59:58.8639700
-
-
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Eirik Kurland Olsen
Lillehammer SK
23:59:59.8639800
-
-
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
23:59:59.8639800
-
-
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
-
Ånund Lid Byggland
Høydalsmo IL
23:59:59.8639800
-
-
Anders Svanebo
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
23:59:59.8639800
-
-
Jens Andersson
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
-
Vegard Bjerkreim Nilsen
Lillehammer SK
23:59:59.8639800
-
-
Harri Niemi
Valkeakosken Haka
23:59:59.8639800
-
-
Andres Kollo
Karupesa Team
23:59:59.8639800
-
-
Victor Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Niska
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Sondre Turvoll Fossli
Hokksund IL
23:59:59.8639800
-
-
Rikhard Maki-heikkila
IF Lanken
23:59:59.8639800
-
-
Markus Hietanen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Harald Kempe
Tynderö IK
23:59:59.8639800
-
-
Erlend Drivenes
Kvam Langrenn Og Skiskyttarklubb
23:59:59.8639800
-
-
Simon James Platt
Lakeland Cross Country Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Johannes Sørli Hagerup
Lyn Ski
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Holmqvist
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Strand
Tverrelvdalen IL
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
23:59:59.8639800
-
-
Bendik Persch Andersen
Lyn Ski
23:59:59.8639800
-
-
Andrei Lamov
Russia
23:59:59.8639800
-