Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ranrennet
2013-02-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Niska
Bodens SK
1:58:03.708200
81.8p
2
Andreas Berglund
Försvarets Sk
2:02:32.735100
+4:29.26800
78.1p
3
Zacke Toresson
Ski Team Novus IF
2:02:33.735200
+4:30.26900
78.1p
4
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
2:03:17.739600
+5:14.31300
77.6p
5
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
2:06:42.760100
+8:39.51800
75.0p
6
Jonny Nilimaa
Bodens SK
2:06:56.761500
+8:53.53200
74.8p
7
Robert Hällmark
Axa SC
2:07:06.762500
+9:03.54200
74.7p
8
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:07:37.765600
+9:34.57300
74.4p
9
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:07:44.766300
+9:41.58000
74.3p
10
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:07:45.766400
+9:42.58100
74.3p
11
Fredrik Norman
Göteborgs SK
2:09:05.774400
+11:02.66100
73.3p
12
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
2:09:29.776800
+11:26.68500
73.1p
13
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:10:28.782700
+12:25.74400
72.4p
14
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
2:11:21.788000
+13:18.79700
71.8p
15
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
2:11:31.789000
+13:28.80700
71.7p
16
Fredrik Pajala
Strömnäs GIF
2:11:51.791000
+13:48.82700
71.5p
17
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:14:44.808300
+16:41.100000
69.6p
18
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
2:14:51.809000
+16:48.100700
69.6p
19
Alexander Linder
Kiruna XC
2:15:10.810900
+17:07.102600
69.4p
20
Seppo Koivisto
Lohko
2:16:16.817500
+18:13.109200
68.7p
21
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:17:06.822500
+19:03.114200
68.2p
22
Ingemar Enberg
Försvarets Sk
2:20:13.841200
+22:10.132900
66.4p
23
Sven-erik Pajala
Strömnäs GIF
2:20:27.842600
+22:24.134300
66.3p
24
Per Nilsson
Strömnäs GIF
2:22:15.853400
+24:12.145100
65.3p
25
Roland Arvidsson
Luleå Gjutarens IF
2:22:22.854100
+24:19.145800
65.2p
26
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:24:36.867500
+26:33.159200
64.0p
27
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:24:46.868500
+26:43.160200
63.9p
28
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
2:25:00.869900
+26:57.161600
63.8p
29
Thomas Riström
Postens IF, Luleå
2:25:53.875200
+27:50.166900
63.3p
30
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:26:32.879100
+28:29.170800
63.0p
31
Roger Bergman
Hortlax SK
2:27:33.885200
+29:30.176900
62.5p
32
Tommy Krekula
Jukkasjärvi IF
2:29:50.898900
+31:47.190600
61.4p
33
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:30:34.903300
+32:31.195000
61.0p
34
Per Lundborg
Vattenfalls IF
2:30:43.904200
+32:40.195900
60.9p
35
Thomas Johansson
Råneå SK
2:30:59.905800
+32:56.197500
60.8p
36
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
2:32:36.915500
+34:33.207200
60.1p
37
Erik Skott
Aapua IF
2:33:07.918600
+35:04.210300
59.8p
38
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:35:43.934200
+37:40.225900
58.7p
39
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
2:35:43.934200
+37:40.225900
58.7p
40
Oskar Eriksson
Bergnäsets AIK
2:36:10.936900
+38:07.228600
58.5p
41
Mattias Bergner
Axa SC
2:36:48.940700
+38:45.232400
58.2p
42
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:38:37.951600
+40:34.243300
57.4p
43
Janne Juusola
Axa SC
2:40:46.964500
+42:43.256200
56.5p
44
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:41:19.967800
+43:16.259500
56.3p
45
Gunnar Englund
Luleå Gjutarens IF
2:42:03.972200
+44:00.263900
56.0p
46
Jouni Suopanki
Haparanda SKT
2:42:53.977200
+44:50.268900
55.7p
47
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:44:05.984400
+46:02.276100
55.2p
48
Joel Medelid
Pajala IF
2:47:17.1003600
+49:14.295300
54.0p
49
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:48:12.1009100
+50:09.300800
53.6p
50
Joakim Lundbäck
Kalix SK
2:48:20.1009900
+50:17.301600
53.6p
51
Kristoffer Bergner
Axa SC
2:48:27.1010600
+50:24.302300
53.5p
52
Kent Karlsson
Gellivare Skidallians IK
2:49:36.1017500
+51:33.309200
53.1p
53
Marko Hyrkäs
Övertorneå IF
2:50:03.1020200
+52:00.311900
52.9p
54
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:53:59.1043800
+55:56.335500
51.6p
55
Urban Vilhelmsson
Jokkmokks SK
2:55:09.1050800
+57:06.342500
51.2p
56
Håkan Olovsson
Bodens SK
2:56:19.1057800
+58:16.349500
50.8p
57
Jacob Johansson
Axa SC
2:57:46.1066500
+59:43.358200
50.3p
58
Tobias Bergström
Luleå
2:59:03.1074200
+1:01:00.365900
49.9p
59
Henrik Innala
Råneå SK
3:00:23.1082200
+1:02:20.373900
49.5p
60
Einar Knudsen
Kalix SK
3:00:34.1083300
+1:02:31.375000
49.4p
61
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
3:00:44.1084300
+1:02:41.376000
49.4p
62
Gustav Andersson
Försvarets Sk
3:03:34.1101300
+1:05:31.393000
48.5p
63
Lennart Krekula
Lkab FF
3:04:21.1106000
+1:06:18.397700
48.3p
64
Olov Ström
Lkab FF
3:05:20.1111900
+1:07:17.403600
48.0p
65
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:06:01.1116000
+1:07:58.407700
47.8p
66
Torgny Olofsson
Gammelgården IL
3:07:54.1127300
+1:09:51.419000
47.2p
67
Ingemar Mäki
Lkab FF
3:09:15.1135400
+1:11:12.427100
46.8p
68
Göran Berglund
Mefos IK
3:12:45.1156400
+1:14:42.448100
45.9p
69
Ingvar Westman
Bodens SK
3:13:50.1162900
+1:15:47.454600
45.6p
70
Göran Strömbäck
Korpklubben Nja
3:15:17.1171600
+1:17:14.463300
45.2p
71
Hans Johansson
Kiruna
3:18:58.1193700
+1:20:55.485400
44.3p
72
Ola Eriksson
Jokkmokks SK
3:19:55.1199400
+1:21:52.491100
44.0p
73
Joakim Sörensen
Lkab FF
3:22:20.1213900
+1:24:17.505600
43.4p
74
Kenneth Söderlund
Axa SC
3:24:36.1227500
+1:26:33.519200
42.9p
75
Staffan Eriksson
Bodens SK
3:26:35.1239400
+1:28:32.531100
42.4p
76
Per Jannesson
No Club
3:31:15.1267400
+1:33:12.559100
41.4p
77
Johan Andersson
Korpklubben Nja
3:40:47.1324600
+1:42:44.616300
39.4p
78
Göran Suneson
Skanska IF
3:41:49.1330800
+1:43:46.622500
39.2p
79
Jonas Blomqvist
Bodens SK
3:43:05.1338400
+1:45:02.630100
38.9p
-
Anders Öman
Sca Piteå
23:59:58.8639700
-
-
Åke Gustafsson
Bergnäsets AIK
23:59:58.8639700
-
-
Roger Lundqvist
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
-
Per Lindqvist
Bergnäsets AIK
23:59:59.8639800
-
-
Roger Keskitalo
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Stenberg
No Club
23:59:59.8639800
-