Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavia Cup - Vuokatti
2013-12-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 18
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lauri Gummerus
Nivalan Urheilijat
37:06.222590
83.9p
2
Turo Sipilä
Keravan Urheilijat
37:39.225800
+32.3110
82.5p
3
Viljami Kirjavainen
Keuruun Kisailijat
38:27.230690
+1:21.8000
80.5p
4
Topi Taimisto
Hollolan Urheilijat-46
38:30.230950
+1:23.8260
80.4p
5
Lauri Pyhäjärvi
Ounasvaaran Hiihtoseura
38:38.231770
+1:31.9080
80.1p
6
Lauri Lepisto
Kouvolan Hiihtoseura
38:46.232510
+1:39.9820
79.8p
7
Markus Vuorela
Jämin Jänne
38:58.233720
+1:51.11030
79.3p
8
Frans Vainikka
Hollolan Urheilijat-46
38:58.233780
+1:51.11090
79.3p
9
Aleksi Parttimaa
Paimion Urheilijat
38:59.233800
+1:52.11110
79.3p
10
Jussi Karkkulainen
Kiteen Urheilijat
39:05.234420
+1:58.11730
79.0p
11
Kalle Määttä
Oulun Hiihtoseura
39:14.235350
+2:07.12660
78.7p
12
Jani Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
39:16.235580
+2:09.12890
78.6p
13
Karri Hakala
Ylistaron Kilpa-veljet
39:20.235960
+2:13.13270
78.4p
14
Ilari Nissinen
Joensuun Kataja
39:25.236400
+2:18.13710
78.3p
15
Erik Raitala
Noormarkun Nopsa
39:26.236590
+2:20.13900
78.2p
16
Tero Seppälä
Haapajärven Kiilat
39:27.236620
+2:20.13930
78.2p
17
Olli Ojanaho
Ounasvaaran Hiihtoseura
39:39.237850
+2:32.15160
77.7p
18
Kasper Lönnbäck
IF Minken
39:44.238300
+2:37.15610
77.5p
19
Juho Neuvonen
Mikkelin Hiihtäjät
39:49.238830
+2:42.16140
77.3p
20
Aapo Ahonen
Imatran Urheilijat
39:54.239330
+2:47.16640
77.2p
21
Verneri Suhonen
Hollolan Urheilijat-46
40:01.240030
+2:54.17340
76.9p
22
Jussi Rytky
Haapaveden Urheilijat
40:02.240150
+2:55.17460
76.9p
23
Valtteri Niskanen
Lempaalan Kisa
40:07.240660
+3:00.17970
76.7p
24
Valtteri Rantala
Orimattilan Jymy
40:08.240780
+3:01.18090
76.6p
25
Tuukka Gröhn
Joensuun Kataja
40:10.240980
+3:03.18290
76.5p
26
Jonatan Lindqvist
Gamlakarleby IF
40:16.241500
+3:09.18810
76.4p
27
Marco-tapio Niemi
Tampereen Yritys
40:17.241610
+3:10.18920
76.3p
28
Elmeri Karjalainen
Kuhmo-ski
40:25.242400
+3:18.19710
76.0p
29
Vesa Raussi
Vihdin Viesti
40:32.243130
+3:25.20440
75.8p
30
Eero Aittolampi
Ähtärin Urheilijat
40:40.243970
+3:33.21280
75.5p
31
Hannes Holmback
IF Femman
40:55.245470
+3:48.22780
74.9p
32
Ville Nissinen
Keuruun Kisailijat
40:59.245810
+3:52.23120
74.8p
33
Tuomas Nurkkala
Pyhäjärven Pohti
41:04.246360
+3:57.23670
74.6p
34
Eero Vuollet
Posion Pyrintö
41:07.246640
+4:00.23950
74.5p
35
Valtteri Saukkonen
Leppävirran Viri
41:09.246880
+4:02.24190
74.4p
36
Juuso Kivilähde
Noormarkun Nopsa
41:24.248360
+4:17.25670
73.9p
37
Matthias Kalev
Saloisten Reipas
41:52.251130
+4:45.28440
73.0p
38
Roope Haapakangas
Pyhäjärven Pohti
41:54.251320
+4:47.28630
72.9p
39
Joona Koponen
Tampereen Yritys
42:06.252540
+4:59.29850
72.5p
40
Valtteri Markkila
Vaasan Hiihtäjät
42:12.253120
+5:05.30430
72.3p
41
Anssi Koirikivi
Haapajärven Kiilat
42:45.256480
+5:38.33790
71.3p
42
Jari Turtiainen
Mikkelin Hiihtäjät
43:33.261270
+6:26.38580
69.8p
43
Aki-petteri Piiparinen
Lieksan Hiihtoseura
44:01.264050
+6:54.41360
68.9p
44
Antti Mansikka
Imatran Urheilijat
44:10.264980
+7:03.42290
68.7p
-
Juuso Haarala
Gamlakarleby IF
23:59:58.8639700
-
-
Eetu Ikäheimonen
Leppävirran Viri
23:59:58.8639700
-
-
Lauri Varis
Pielaveden Sampo
23:59:58.8639700
-
-
Tuomas Jeskanen
Joensuun Kataja
23:59:59.8639800
-
H 20
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
35:53.215280
87.3p
2
Lauri Vuorinen
Kouvolan Hiihtoseura
36:31.219040
+37.3660
85.5p
3
Waltteri Vinkanharju
Hyvinkään Hiihtäjät
36:39.219840
+45.4460
85.1p
4
Markus Hietanen
Ounasvaaran Hiihtoseura
36:53.221220
+59.5840
84.5p
5
Juuso Mäkelä
Seinäjoen Hiihtoseura
36:54.221360
+1:00.5980
84.5p
6
Artturi Pensasmaa
Valkeakosken Haka
37:29.224800
+1:35.9420
83.0p
7
Santeri Erola
Espoon Hiihtoseura
37:30.224990
+1:37.9610
82.9p
8
Veli-matti Räsänen
Jämsänkosken Ilves
37:41.226030
+1:47.10650
82.4p
9
Topias Tyni
Metsä-veikot 85
37:53.227270
+1:59.11890
81.9p
10
Olli Vertanen
Saarijärven Pullistus
38:08.228720
+2:14.13340
81.3p
11
Teemu Pöntinen
Mikkelin Hiihtäjät
38:11.229090
+2:18.13710
81.2p
12
Lauri Huotari
Hollolan Urheilijat-46
38:19.229890
+2:26.14510
80.8p
13
Elmo Koivunen
Espoon Hiihtoseura
38:35.231480
+2:42.16100
80.2p
14
Jussi Manninen
Sotkamon Jymy
38:39.231840
+2:45.16460
80.0p
15
Christian Kronberg
IF Lanken
38:41.232050
+2:47.16670
80.0p
16
Wiljam Fors
SK Åsen
38:55.233490
+3:02.18110
79.4p
17
Iiro-mikko Harju
Hyvinkään Hiihtäjät
39:01.234040
+3:07.18660
79.2p
18
Hugo Karlstrom
SK Åsen
39:08.234730
+3:14.19350
78.9p
19
Oscar Hognabba
SK Åsen
39:12.235130
+3:18.19750
78.7p
20
Jaakko Halonen
Pyhäjärven Pohti
39:16.235580
+3:23.20200
78.6p
21
Jyri Takanen
Vehkalahden Veikot
39:22.236150
+3:28.20770
78.4p
22
Antti Kartano
Seinäjoen Hiihtoseura
39:45.238490
+3:52.23110
77.5p
23
Juho Marjaniemi
Noormarkun Nopsa
39:59.239800
+4:05.24420
77.0p
24
Patrik Rajala
Noormarkun Nopsa
40:12.241130
+4:18.25750
76.5p
25
Juho Riipi
Kittilän Kotaveikot
40:21.242040
+4:27.26660
76.2p
26
Robin Carp
Vörå IF
40:38.243790
+4:45.28410
75.5p
27
Joonas Huttunen
Viereman Koitto
41:04.246300
+5:10.30920
74.6p
28
Ville Happonen
Kiteen Urheilijat
41:06.246550
+5:12.31170
74.6p
29
Tero Korhonen
Viereman Koitto
41:11.247000
+5:17.31620
74.4p
30
Jani Voutilainen
Liperin Hiihtoseura
41:19.247840
+5:25.32460
74.1p
31
Arto Niiranen
Liperin Hiihtoseura
41:20.247910
+5:26.32530
74.1p
-
Joona Joensuu
Seinäjoen Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Antti Parkkinen
Ylöjärven Urheilijat
23:59:58.8639700
-
-
Simo Lyyra
Puijon Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Joni Mäki
Vaasan Hiihtäjät
23:59:59.8639800
-
-
Joel Ikonen
Ilomantsin Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Ville Ahonen
Imatran Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Joonas Kähkönen
Joensuun Kataja
23:59:59.8639800
-
-
Joni Mustonen
Muuramen Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Juho Mikkonen
Sulkavan Urheilijat
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Simen Håkon Østensen
Norway
33:46.202530
93.8p
2
Emil Iversen
Norway
33:46.202540
+0
93.8p
3
Mathias Rundgreen
Byåsen IL
34:09.204880
+23.2250
92.5p
4
Martin Nyenget Løwstrøm
Lillehammer SK
34:12.205160
+26.2530
92.4p
5
Vegard Bjerkreim Nilsen
Lillehammer SK
34:13.205290
+27.2660
92.3p
6
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
34:17.205660
+31.3030
92.1p
7
Didrik Tønseth
Norway
34:19.205800
+32.3170
92.0p
8
Torgeir Skare Thygesen
IL Korlevoll
34:20.205910
+33.3280
92.0p
9
Carl Quicklund
Sweden
34:22.206110
+35.3480
91.9p
10
Jens Eriksson
Sweden
34:26.206570
+40.3940
91.6p
11
Daniel Myrmæl Helgestad
Byåsen IL
34:32.207110
+45.4480
91.3p
12
Gustav Eriksson
Sweden
34:32.207180
+46.4550
91.3p
13
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
34:34.207350
+48.4720
91.2p
14
Sergey Mikayelyan
Armenia
34:36.207570
+50.4940
91.1p
15
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
34:40.207920
+53.5290
90.9p
16
Martin Bergström
Piteå Elit SK
34:42.208180
+56.5550
90.8p
17
Ånund Lid Byggland
Høydalsmo IL
34:43.208270
+57.5640
90.7p
18
Tiio Söderhielm
Sweden
34:47.208650
+1:01.6020
90.5p
19
Simen Krüger Hegstad
Norway
34:48.208740
+1:02.6110
90.5p
20
Espen Udjus Frorud
Skiptvet IL
34:49.208820
+1:02.6190
90.4p
21
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
34:52.209110
+1:05.6480
90.3p
22
Hans Christer Holund
Norway
34:54.209350
+1:08.6720
90.2p
23
Andreas Nygaard
Burfjord IL
34:55.209450
+1:09.6820
90.1p
24
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
34:57.209650
+1:11.7020
90.0p
25
Morten Harjo Pettersen
Vadsø SK
34:59.209810
+1:12.7180
89.9p
26
Daniel Svensson
IFK Mora SK
34:59.209850
+1:13.7220
89.9p
27
Øyvind Moen Fjeld
Kjelsås IL
35:03.210290
+1:17.7660
89.7p
28
Ronny Fredrik Ansnes
Byåsen IL
35:09.210800
+1:22.8170
89.4p
29
Niklas Dyrhaug
Norway
35:11.211030
+1:25.8400
89.3p
30
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
35:12.211120
+1:25.8490
89.3p
31
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:12.211170
+1:26.8540
89.3p
32
Anders Svanebo
Stockviks SF
35:14.211340
+1:28.8710
89.2p
33
Erlend Skippervik Sætre
IL Forsøk
35:19.211850
+1:33.9220
88.9p
34
Marcus Ruus
Gillberga SK
35:20.211900
+1:33.9270
88.9p
35
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:22.212160
+1:36.9530
88.8p
36
Markus Westgaard Johansen
Trøsken IL
35:24.212360
+1:38.9730
88.7p
37
Andreas Myran Steen
Leksvik IL
35:26.212570
+1:40.9940
88.6p
38
Snorri Nord-norge Veidekke Einarsson -
Tromsø SK
35:30.212960
+1:44.10330
88.4p
39
Johan Edin
IFK Mora SK
35:30.212990
+1:44.10360
88.4p
39
Eivind Bakkene
Øystre Slidre IL
35:30.212990
+1:44.10360
88.4p
41
Martin Johansson
Sweden
35:33.213210
+1:46.10580
88.3p
42
Ristomatti Hakola
Finland
35:35.213410
+1:48.10780
88.2p
42
Eirik Lorentsen
Henning Sl
35:35.213410
+1:48.10780
88.2p
44
Halvor Thoner Korbøl
Slåstad IL
35:40.213920
+1:53.11290
87.9p
45
Ole Marius Bach
Leksvik IL
35:40.213970
+1:54.11340
87.9p
46
Trygve Henden Gaasø
Fjellhug Vereide
35:41.214010
+1:54.11380
87.9p
47
Victor Lövdahl
IF Femman
35:42.214150
+1:56.11520
87.8p
48
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
35:42.214190
+1:56.11560
87.8p
49
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
35:45.214440
+1:59.11810
87.7p
50
Petter Soleng Veidekke Skinstad
Vind IL
35:45.214490
+1:59.11860
87.6p
51
Janne Stenbäck
Kuusamon Erae Veikot
35:49.214850
+2:03.12220
87.5p
52
Timo Andre Veidekke Bakken
Konnerud IL
35:50.214970
+2:04.12340
87.4p
53
Pål Trøan Aune
Steinkjer Skl
35:55.215420
+2:08.12790
87.2p
54
Eduard Koviashov
Russia
35:55.215490
+2:09.12860
87.2p
55
Jens Burman
Sweden
35:57.215630
+2:11.13000
87.1p
56
Hallvard Løfald
IK Rindals-Troll
35:58.215730
+2:12.13100
87.0p
57
Olli-pekka Tolvanen
Mikkelin Hiihtäjät
35:59.215840
+2:13.13210
87.0p
58
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
36:01.216020
+2:14.13390
86.9p
59
Anatoliy Romanov
Russia
36:01.216060
+2:15.13430
86.9p
60
Antti Honkimaa
Espoon Hiihtoseura
36:01.216090
+2:15.13460
86.9p
61
Ivan Bilosyuk
Ukraine
36:03.216230
+2:17.13600
86.8p
62
Niko Koskela
Kurikan Ryhti
36:03.216290
+2:17.13660
86.8p
63
Rikhard Maki-heikkila
IF Lanken
36:05.216420
+2:18.13790
86.7p
64
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
36:07.216620
+2:20.13990
86.6p
65
Tuomas Myllykoski
IF Lanken
36:10.216940
+2:24.14310
86.5p
66
Johannes Sørli Hagerup
Lyn Ski
36:10.216950
+2:24.14320
86.5p
67
Jarmo Rissanen
Oulun Hiihtoseura
36:17.217630
+2:31.15000
86.2p
68
Antti Ojansivu
Ylojarven Ryhti
36:19.217850
+2:33.15220
86.1p
69
Avo Sambla
Estonia
36:23.218230
+2:37.15600
85.9p
70
Simen Lanes
Oseberg Skilag
36:24.218320
+2:37.15690
85.8p
71
Fredrik Ole Andersen Oldereid
Lyn Ski
36:26.218500
+2:39.15870
85.8p
72
Rolf Einar Veidekke Jensen
Bossmo Ytteren IL
36:28.218780
+2:42.16150
85.6p
73
Christian Bugge Tvedt
Kvaløysletta Skilag
36:28.218790
+2:42.16160
85.6p
74
Janne Tervo
Sotkamon Jymy
36:29.218820
+2:42.16190
85.6p
75
Toni Ketelae
IF Minken
36:29.218860
+2:43.16230
85.6p
76
Ingvar Folkvord
Sandnes IL
36:30.218920
+2:43.16290
85.6p
76
Ville-petteri Saarela
Keminsuun Kisa
36:30.218920
+2:43.16290
85.6p
78
Sami Lahdemaki
Saarijärven Pullistus
36:31.219040
+2:45.16410
85.5p
79
Bendik Persch Andersen
Lyn Ski
36:34.219300
+2:47.16670
85.4p
80
Vesa Kallio
Valkeakosken Haka
36:34.219320
+2:47.16690
85.4p
81
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
36:35.219400
+2:48.16770
85.3p
82
Morten Priks
Estonia
36:35.219460
+2:49.16830
85.3p
83
Martin Nassar
Estonia
36:36.219500
+2:49.16870
85.3p
84
Kimmo Kymäläinen
Kuusamon Erae Veikot
36:39.219850
+2:53.17220
85.1p
85
Andreas Veerpalu
Estonia
36:40.219920
+2:53.17290
85.1p
86
Mikko Kuusela
Vantaan Hiihtoseura
36:42.220120
+2:55.17490
85.0p
87
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
36:43.220290
+2:57.17660
84.9p
88
Petteri Vaherkoski
Hollolan Urheilijat-46
36:45.220400
+2:58.17770
84.9p
89
Artur Yeghoyan
Armenia
36:46.220560
+3:00.17930
84.8p
90
Anders Rennemo Tettli
Leksvik IL
36:49.220810
+3:02.18180
84.7p
91
Jonas Lindell
IF Lanken
36:49.220850
+3:03.18220
84.7p
92
Matti Aalto
Keuruun Kisailijat
36:49.220860
+3:03.18230
84.7p
93
Miikka Kinnunen
Pyhäjärven Pohti
36:50.220900
+3:03.18270
84.7p
94
Martin Mikkelsen
Medkila Skiclub
36:50.220940
+3:04.18310
84.7p
95
Oskar Sjolund
IF Minken
36:51.221090
+3:05.18460
84.6p
96
Juho Halonen
Pyhäjärven Pohti
36:52.221100
+3:05.18470
84.6p
97
Morten Vannebo
Varden Il,
36:54.221350
+3:08.18720
84.5p
98
Jussipekka Pollari
Keuruun Kisailijat
36:58.221790
+3:12.19160
84.3p
99
Arttu Hänninen
Mikkelin Hiihtäjät
37:00.221970
+3:14.19340
84.2p
100
Teemu Härkönen
Vuokatti Ski Team Kainuu
37:01.222050
+3:15.19420
84.2p
101
Kalle Koistinen
Espoon Hiihtoseura
37:06.222540
+3:20.19910
83.9p
102
Espen Mikkelsen
Vadsø SK
37:11.223070
+3:25.20440
83.7p
103
Heikki Kopakka
Ounasvaaran Hiihtoseura
37:13.223260
+3:27.20630
83.6p
104
Harri Niemi
Valkeakosken Haka
37:15.223420
+3:28.20790
83.6p
105
Robin Eriksson
IF Minken
37:16.223570
+3:30.20940
83.5p
106
Niklas Peltoniemi
Teuvan Rivakka
37:17.223660
+3:31.21030
83.5p
107
Samuli Oinonen
Vantaan Hiihtoseura
37:19.223880
+3:33.21250
83.4p
108
Andre Mets
Estonia
37:21.224010
+3:34.21380
83.3p
109
Viktor Romanov
Russia
37:23.224210
+3:36.21580
83.2p
110
Romet Sutt
Estonia
37:23.224260
+3:37.21630
83.2p
111
Joachim Gustafsson
Borgå Akilles
37:23.224290
+3:37.21660
83.2p
112
Ville Karppinen
Kiteen Urheilijat
37:24.224370
+3:38.21740
83.1p
113
Ville Maunuksela
Ounasvaaran Hiihtoseura
37:28.224750
+3:42.22120
83.0p
114
Toomas Kollo
Estonia
37:31.225000
+3:44.22370
82.9p
115
Patrick Kronberg
IF Lanken
37:31.225090
+3:45.22460
82.8p
116
Christoffer Lindvall
IF Minken
37:32.225100
+3:45.22470
82.8p
117
Topi Kuorelahti
Äänekosken Huima
37:32.225170
+3:46.22540
82.8p
118
Eric Storvall
IK Kronan
37:36.225500
+3:49.22870
82.7p
119
Pekka Pääkkönen
Sotkamon Jymy
37:41.226060
+3:55.23430
82.4p
120
Jari Kalliokoski
Vetelin Urheilijat
37:42.226180
+3:56.23550
82.4p
121
Seon-beom Park
South Korea
37:43.226270
+3:57.23640
82.3p
122
Tadevos Poghosyan
Armenia
37:53.227220
+4:06.24590
81.9p
123
Pauli Keisanen
Ähtärin Urheilijat
37:58.227750
+4:12.25120
81.7p
124
Toni Huuskonen
Viitasaaren Viesti
38:09.228890
+4:23.26260
81.2p
125
Tomi Mikkonen
Imatran Urheilijat
38:12.229170
+4:26.26540
81.1p
126
Petteri Nissinen
Joensuun Kataja
38:13.229220
+4:26.26590
81.1p
127
Yong-jin Cho
South Korea
38:13.229260
+4:27.26630
81.1p
128
Martti Rell
Estonia
38:15.229470
+4:29.26840
81.0p
129
Antti-pekka Raasu
Vehkalahden Veikot
38:18.229710
+4:31.27080
80.9p
130
Markus Isola
Oulun Hiihtoseura
38:25.230410
+4:38.27780
80.6p
131
Eino Vuollet
Posion Pyrintö
38:27.230610
+4:40.27980
80.5p
132
Petteri Kymäläinen
Kuusamon Erae Veikot
38:29.230820
+4:42.28190
80.5p
133
Johan Salmelin
Espoon Hiihtoseura
38:34.231380
+4:48.28750
80.2p
134
Jesse Heckrodt
Canada
38:39.231810
+4:52.29180
80.1p
135
Mart Kevin Polluste
Estonia
38:41.232060
+4:55.29430
80.0p
136
Rami Petäsnoro
Oulun Hiihtoseura
38:48.232770
+5:02.30140
79.7p
137
Arttu Nyman
Anjalan Liitto
38:52.233150
+5:06.30520
79.5p
138
Ville Pajunen
Hollolan Urheilijat-46
39:04.234340
+5:18.31710
79.1p
139
Teemu Salminen
Aavasaksan Urheilijat
39:11.235040
+5:25.32410
78.8p
140
Simo Rautiainen
Kontiolahden Urheilijat
39:40.237940
+5:54.35310
77.7p
141
Petri Torvinen
Ristijärven Pyry
39:48.238760
+6:02.36130
77.4p
142
Otso Klemola
Vantaan Hiihtoseura
40:07.240600
+6:20.37970
76.7p
143
Jonas Dahlström
Vaasan Hiihtäjät
40:36.243510
+6:49.40880
75.6p
144
Tae-sung Kim
South Korea
40:50.244990
+7:04.42360
75.1p
145
Miikka Minkkinen
Ristijärven Pyry
41:14.247340
+7:28.44710
74.3p
146
Teemu Mäkeläinen
Ristijärven Pyry
41:28.248730
+7:42.46100
73.8p
147
Vitaliy Melnikov
Russia
41:52.251110
+8:05.48480
73.0p
148
Artsem Haikevich
Belarus
42:20.253920
+8:33.51290
72.1p
149
Yauheni Skarahodau
Belarus
43:47.262680
+10:01.60050
69.4p
-
Kalle Lassila
Vetelin Urheilijat
23:59:58.8639700
-
-
Jani Simola
Mikkelin Hiihtäjät
23:59:58.8639700
-
-
Reima Idström
Inarin Yritys
23:59:58.8639700
-
-
Samu Sjöblom
Borgå Akilles
23:59:58.8639700
-
-
Esa Mursu
Posion Pyrintö
23:59:58.8639700
-
-
Eivind Klemoen Bjeglerud
Vind IL
23:59:59.8639800
-
-
Emil Sorsell
Storforshei IF
23:59:59.8639800
-
-
Tuomas Huopana
Keuruun Kisailijat
23:59:59.8639800
-
-
Santtu Nyman
Anjalan Liitto
23:59:59.8639800
-
-
Johan Gustafsson
Borgå Akilles
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Paakkonen
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Kusti Kittilä
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Mikita Kupryianau
Belarus
23:59:59.8639800
-
D 18
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jasmi Joensuu
Seinäjoen Hiihtoseura
27:07.162620
78.8p
2
Titta Kuorelahti
Äänekosken Huima
27:45.166420
+38.3700
76.9p
3
Anette Veerpalu
Reisjärven Pilke
28:21.170090
+1:14.7370
75.1p
4
Anni Alakoski
Reisjärven Pilke
28:45.172430
+1:38.9710
74.0p
5
Karoliina Ukskoski
Perhon Kiri
29:21.176040
+2:14.13320
72.4p
6
Senni Vuolle
Seinäjoen Hiihtoseura
29:26.176500
+2:18.13780
72.2p
7
Johanna Pykäläinen
Liperin Hiihtoseura
29:31.177010
+2:23.14290
72.0p
8
Elin Lövdahl
IF Femman
29:41.178080
+2:34.15360
71.6p
9
Amanda Backman
IF Femman
29:47.178650
+2:40.15930
71.3p
10
Emilia Kulhelm
Maaningan Mahti
29:50.178910
+2:42.16190
71.2p
11
Jutta Pulkkinen
Karihaaran Visa
29:53.179200
+2:45.16480
71.1p
12
Vilma Jylhä
Juvan Urheilijat
29:58.179700
+2:50.16980
70.9p
13
Julia Häger
IF Minken
30:01.180040
+2:54.17320
70.7p
14
Jennifer Klemets
IF Femman
30:14.181390
+3:07.18670
70.2p
15
Julia Haukilehto
Järviseudun Hiihtoseura
30:24.182320
+3:17.19600
69.8p
16
Saana Peltola
Kaustisen Pohjan-veikot
30:26.182520
+3:19.19800
69.7p
17
Sanna-mari Purola
Järviseudun Hiihtoseura
30:32.183140
+3:25.20420
69.5p
18
Petra Viirumäki
Järviseudun Hiihtoseura
30:35.183450
+3:28.20730
69.3p
19
Milla Rajala
Järviseudun Hiihtoseura
30:38.183720
+3:31.21000
69.2p
20
Pia Vähäkuopus
Oulun Hiihtoseura
30:41.184080
+3:34.21360
69.1p
21
Anni Ahonen
Imatran Urheilijat
30:42.184180
+3:35.21460
69.0p
22
Mari Heiskanen
Sonkajärven Pahka
30:45.184480
+3:38.21760
68.9p
23
Sara Simonen
One Way Proteam
30:50.184910
+3:42.22190
68.8p
24
Ilona Saastamoinen
Liperin Hiihtoseura
31:00.185960
+3:53.23240
68.3p
25
Alexandra Enlund
IF Femman
31:03.186200
+3:55.23480
68.2p
26
Noora Pursiainen
Maaningan Mahti
31:07.186620
+4:00.23900
68.1p
27
Salla Loukusa
Kuivasjärven Aura
31:10.186940
+4:03.24220
68.0p
28
Roosa Marjaniemi
Noormarkun Nopsa
31:15.187420
+4:08.24700
67.8p
29
Laura Saastamoinen
Sotkamon Jymy
31:28.188740
+4:21.26020
67.3p
30
Eevi Sormunen
Puijon Hiihtoseura
31:28.188770
+4:21.26050
67.3p
31
Jessi Haapala
Teuvan Rivakka
31:33.189230
+4:26.26510
67.1p
32
Inka Koljonen
Karinaisten Kunto
31:42.190180
+4:35.27460
66.7p
33
Aija Söyrinki
Oulun Hiihtoseura
31:44.190330
+4:37.27610
66.7p
34
Fanny Storvall
IK Kronan
32:09.192830
+5:02.30110
65.8p
35
Rita Rajala
Noormarkun Nopsa
33:02.198160
+5:55.35440
63.9p
36
Elina Kukkonen
Liperin Hiihtoseura
33:16.199570
+6:09.36850
63.4p
37
Heidi Pennanen
Sonkajärven Pahka
33:39.201840
+6:32.39120
62.7p
38
Oona Virkkunen
Maaningan Mahti
33:50.202900
+6:42.40180
62.3p
-
Pauliina Roivanen
Ruoveden Pirkat
23:59:58.8639700
-
-
Roosa Juuska
Haapaveden Urheilijat
23:59:59.8639800
-
-
Tytti Jaatinen
Juuan Jänne
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Loukusa
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Anne Pitkänen
Punkalaitumen Kunto
23:59:59.8639800
-
-
Vilma Nissinen
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Katri Lylynperä
Ylojarven Ryhti
26:14.157390
81.6p
2
Nea Katajala
Kymin Koskenpojat
27:12.163190
+58.5700
78.5p
3
Elsa Airaksinen
Puijon Hiihtoseura
27:32.165180
+1:17.7690
77.5p
4
Leena Nurmi
Kymin Koskenpojat
27:47.166650
+1:32.9160
76.8p
5
Jenni Tolonen
Liperin Hiihtoseura
28:15.169410
+2:00.11920
75.5p
6
Hanna Varjus
Imatran Urheilijat
28:26.170530
+2:11.13040
74.9p
7
Andrea Julin
IF Minken
28:43.172210
+2:28.14720
74.1p
8
Oona Kettunen
Vehkalahden Veikot
29:05.174460
+2:50.16970
73.1p
9
Anni Huuha
Oulaisten Huima
29:26.176520
+3:11.19030
72.2p
10
Kaisa Sipinen
Kouvolan Hiihtoseura
29:29.176810
+3:14.19320
72.1p
11
Jenni Hildén
Huhtasuon Hiihto 2000
29:32.177170
+3:17.19680
71.9p
12
Miia Säilynoja
Sievin Sisu
29:32.177180
+3:17.19690
71.9p
13
Jonna Juntunen
Kainuun Hiihtoseura
29:43.178200
+3:28.20710
71.5p
14
Johanna Niskakoski
Reisjärven Pilke
30:06.180500
+3:51.23010
70.5p
15
Milla Tiainen
Maaningan Mahti
30:28.182790
+4:14.25300
69.6p
16
Mira Haapalainen
Maaningan Mahti
30:33.183200
+4:18.25710
69.4p
17
Iina Laurén
Oulun Hiihtoseura
31:21.188010
+5:06.30520
67.6p
18
Reetta Hyvärinen
Riistaveden Urheilijat
31:37.189630
+5:22.32140
66.9p
19
Janina Järvelä
Paltamon Urheilijat
32:51.197060
+6:36.39570
64.3p
-
Petra Torvinen
Kainuun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Inka Komonen
Nastolan Naseva
23:59:59.8639800
-
-
Susanna Siekkinen
Metsä-veikot 85
23:59:59.8639800
-
-
Kati Roivas
Liperin Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Emilia Myllykoski
Noormarkun Nopsa
23:59:59.8639800
-
-
Marika Huovinen
Puijon Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Kathrine Rolsted Harsem
Varden Il,
25:41.154030
83.5p
2
Julia Svan
Sweden
25:43.154210
+1.80
83.4p
3
Laura Mononen
Hämeenlinnan Hiihtoseura
25:44.154370
+3.240
83.3p
4
Evelina Settlin
Sweden
25:53.155240
+12.1110
82.8p
5
Linn Sömskar
IFK Umeå
26:13.157220
+31.3090
81.7p
6
Mari Eide
Øystre Slidre IL
26:14.157320
+32.3190
81.7p
7
Marthe Kristoffersen
Norway
26:15.157470
+34.3340
81.6p
8
Svetlana Bochkareva
Russia
26:16.157540
+35.3410
81.5p
9
Marina Lisogor
Ukraine
26:25.158470
+44.4340
81.0p
10
Anna Dyvik
Sweden
26:28.158780
+47.4650
80.9p
11
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
26:30.158930
+49.4800
80.8p
12
Lina Korsgren
Sweden
26:32.159180
+51.5050
80.6p
13
Jonna Sundling
Sweden
26:32.159190
+51.5060
80.6p
14
Barbro Kvåle
Lillehammer SK
26:45.160420
+1:03.6290
80.0p
15
Marika Sundin
Sollefteå Skidor IF
26:46.160580
+1:05.6450
79.9p
16
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
26:49.160850
+1:08.6720
79.7p
17
Maria Nysted Grønvoll
Furuflaten IL
26:49.160890
+1:08.6760
79.7p
18
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
26:51.161080
+1:10.6950
79.6p
19
Britt Ingunn Nydal
Norway
26:52.161130
+1:11.7000
79.6p
20
Silje Øyre Slind
Oppdal IL
26:52.161190
+1:11.7060
79.6p
21
Emilie Kristoffersen
Lillehammer SK
26:58.161730
+1:17.7600
79.3p
22
Tuva Toftdahl Staver
Norway
27:01.162040
+1:20.7910
79.1p
23
Laura Alba
Lahden Hiihtoseura
27:06.162560
+1:25.8430
78.9p
24
Kati Venäläinen
Noormarkun Nopsa
27:06.162580
+1:25.8450
78.8p
25
Eva Svensson
IFK Mora SK
27:11.163090
+1:30.8960
78.6p
26
Elin Mohlin
Sweden
27:12.163160
+1:31.9030
78.5p
27
Helene Söderlund
IFK Mora SK
27:15.163440
+1:34.9310
78.4p
28
Ragnhild Haga
Norway
27:16.163540
+1:35.9410
78.3p
29
Maria Ström Nakstad
Byåsen IL
27:21.164050
+1:40.9920
78.1p
30
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
27:28.164750
+1:47.10620
77.7p
31
Jenni Raivio
Ruoveden Pirkat
27:34.165350
+1:53.11220
77.4p
32
Heini Hokkanen
Kangasniemen Kalske
27:39.165880
+1:58.11750
77.2p
33
Ina Lukonina
Belarus
27:43.166200
+2:01.12070
77.0p
34
Anni Kainulainen
Hämeenlinnan Hiihtoseura
27:43.166290
+2:02.12160
77.0p
35
Tiia Rantala
Oulun Hiihtoseura
27:47.166600
+2:05.12470
76.8p
36
Britt Granrud Torshaug
Nansen IL
27:48.166770
+2:07.12640
76.7p
37
Astrid Øyre Slind
Oppdal IL
27:50.166910
+2:08.12780
76.7p
38
Alina Karchukova
Belarus
28:01.168030
+2:20.13900
76.1p
39
Ruut Vähämetsä
Oulun Hiihtoseura
28:07.168630
+2:26.14500
75.8p
40
Emma SJOELUND
IF Minken
28:08.168700
+2:26.14570
75.8p
41
Päivi Roivainen
Siilinjarven Hiihtoseura
28:14.169320
+2:32.15190
75.5p
42
Hennariikka Rahkola
IF Lanken
28:14.169390
+2:33.15260
75.5p
43
Emilie Fleten
Gol IL
28:15.169410
+2:33.15280
75.5p
44
Pauliina Pohja
Huhtasuon Hiihto 2000
28:28.170740
+2:47.16610
74.8p
45
Saana Kemppainen
Vuokatti Ski Team Kainuu
28:29.170830
+2:48.16700
74.8p
46
Alisa Pyrrö
Lahden Hiihtoseura
28:32.171130
+2:51.17000
74.6p
47
Yana Hrakovich
Belarus
28:37.171670
+2:56.17540
74.4p
48
Eeva Ahervo
Vantaan Hiihtoseura
28:44.172320
+3:02.18190
74.1p
49
Riikka-liisa Räsänen
Nastolan Naseva
28:49.172860
+3:08.18730
73.9p
50
Marja-terttu Repo
Siilinjarven Hiihtoseura
28:54.173330
+3:13.19200
73.6p
51
Terttu Lappi
Kangasniemen Kalske
28:56.173590
+3:15.19460
73.5p
52
Tiia Uusi-autti
Ounasvaaran Hiihtoseura
28:57.173610
+3:15.19480
73.5p
53
Elisa Pelttari
Pellon Ponsi
29:00.173950
+3:19.19820
73.4p
54
Chae-won Lee
South Korea
29:01.174080
+3:20.19950
73.3p
55
Jennifer Antell
IF Femman
29:10.174980
+3:29.20850
72.9p
56
Emma Hämäläinen
Kiteen Urheilijat
29:12.175130
+3:31.21000
72.8p
57
Anda Muizhniece
Latvia
29:16.175550
+3:35.21420
72.6p
58
Tiia Huuskonen
Pyhäjärven Pohti
29:20.175960
+3:39.21830
72.5p
59
Milla Saarinen
Huhtasuon Hiihto 2000
29:21.176030
+3:40.21900
72.4p
60
Eeva Nurmi
Kymin Koskenpojat
29:22.176140
+3:41.22010
72.4p
61
Mari Maikku
Aavasaksan Urheilijat
29:26.176510
+3:44.22380
72.2p
62
Laura Karkkulainen
Kiteen Urheilijat
29:33.177250
+3:52.23120
71.9p
63
Henna Kallunki
Ounasvaaran Hiihtoseura
29:36.177510
+3:54.23380
71.8p
64
Laura Holopainen
Espoon Hiihtoseura
29:43.178200
+4:01.24070
71.5p
65
Jey-ri JU
South Korea
29:44.178390
+4:03.24260
71.4p
66
Paivi Piminainen
Kainuun Hiihtoseura
29:53.179230
+4:12.25100
71.1p
67
Merja Kuukasjärvi
Pyhäjärven Pohti
29:57.179690
+4:16.25560
70.9p
67
Laura Joensuu
Ounasvaaran Hiihtoseura
29:57.179690
+4:16.25560
70.9p
69
Merja Juotasniemi
Ounasvaaran Hiihtoseura
30:15.181440
+4:34.27310
70.1p
70
Yuliya Bandarenka
Belarus
30:30.182960
+4:49.28830
69.5p
71
Janita Luttunen
Oulun Hiihtoseura
30:37.183630
+4:56.29500
69.3p
72
Anna-kaisa Lall
IF Femman
30:42.184130
+5:01.30000
69.1p
73
Tiina Idström
Inarin Yritys
30:44.184330
+5:03.30200
69.0p
74
Syuzanna Varsoyan
Armenia
30:59.185860
+5:18.31730
68.4p
75
Janette Mäki
Karinaisten Kunto
30:59.185870
+5:18.31740
68.4p
76
Laima Klauza
Latvia
31:40.189980
+5:59.35850
66.8p
77
Jenna Laukkanen
Valkeakosken Haka
31:43.190260
+6:02.36130
66.7p
78
Mari Laitala
Reisjärven Pilke
32:10.192950
+6:29.38820
65.7p
-
Ida Indahl
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Martine EK Hagen
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Anne Kjersti Veidekke Kalvå
Lundamo IL
23:59:59.8639800
-
-
Maria Grundvall
IK Kronan
23:59:59.8639800
-
-
Silja TARVONEN
Kangasniemen Kalske
23:59:59.8639800
-
-
Elisa Pitkänen
Vantaan Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Ann-mary Aehtaevae
Team Kallesport
23:59:59.8639800
-
-
Eevakaisa Loukusa
Siilinjarven Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Johanna Ukkola
Siilinjarven Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Eeva Palosaari
Oulun Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Pauliina Kietäväinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Marie Sippus
Vörå IF
23:59:59.8639800
-