Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Olympic Games Sochi Sprint
2014-02-11
Deltävling i
Olympic Games 2014
<<< Olympic Games Sochi 50 km
Olympic Games Sochi Classic Ladies >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Maiken Caspersen Falla
Norway
2:35.15450
2
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
2:35.15490
2
Vesna Fabjan
Slovakia
2:35.15490
4
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Norway
2:37.15630
5
Ida Ingemarsdotter
Sweden
2:42.16100
6
Sophie Caldwell
Usa
2:47.16670
Semifinal
7
Gaia Vuerich
Italy
2:36.15590
8
Denise Herrmann
Tyskland
2:36.15590
9
Stina Nilsson
Sweden
2:36.15540
10
Katja Visnar
Slovakia
2:37.15680
11
Aurore Jean
Frankrike
2:38.15730
12
Marit Bjørgen
Norway
2:52.17130
Kvartsfinal
13
Mari Laukkanen
Finland
2:37.15650
14
Britta Johansson Norgren
Sweden
2:37.15690
15
Jessica Diggins
Usa
2:38.15710
16
Kikkan Randall
Usa
2:35.15470
17
Anne Kylloenen
Finland
2:37.15610
18
Alenka Cebasek
Slovakia
2:37.15670
19
Natalia Matveeva
Russia
2:38.15770
20
Ida Sargent
Usa
2:39.15810
21
Laurien van der Graaff
Switzerland
2:38.15700
22
Perianne Jones
Canada
2:38.15770
23
Anastasia Dotsenko
Russia
2:38.15780
24
Daria Gaiazova
Canada
2:40.15950
25
Petra Novakova
Czech Republic
2:47.16650
26
Hanna Kolb
Tyskland
2:38.15740
27
Evgenia Shapovalova
Russia
2:38.15780
28
Mona-lisa Malvalehto
Finland
2:41.16020
29
Nika Razinger
Slovakia
2:43.16260
30
Greta Laurent
Italy
2:52.17110
Kval
31
Lucia Anger
Tyskland
2:40.15920
32
Ilaria Debertolis
Italy
2:40.15930
32
Dandan Man
China
2:40.15930
34
Maryna Antsybor
Ukraine
2:40.15960
35
Claudia Nystad
Tyskland
2:41.16010
36
Marion Buillet
Frankrike
2:41.16030
37
Riikka Sarasoja-lilja
Finland
2:41.16060
38
Karolina Grohova
Czech Republic
2:41.16080
39
Alena Prochazkova
Slovakia
2:41.16090
40
Celia Aymonier
Frankrike
2:42.16160
41
Agnieszka Szymanczak
Poland
2:43.16210
42
Rosamund Musgrave
Storbritannien
2:43.16230
43
Heidi Widmer
Canada
2:43.16240
44
Chandra Crawford
Canada
2:43.16260
45
Kateryna Serdyuk
Ukraine
2:44.16310
46
Yelena Kolomina
Kazakstan
2:46.16540
47
Valiantsina Kaminskaya
Bulgaria
2:46.16580
48
Triin Ojaste
Estonia
2:47.16610
49
Timeea Sara
Romania
2:48.16720
50
Irina Khazova
Russia
2:48.16760
51
Li Hongxue
China
2:48.16770
52
Hanna Erikson
Sweden
2:48.16780
53
Nathalie Schwarz
Austria
2:49.16850
54
Teodora Malcheva
Bulgaria
2:49.16870
55
Daniela KOTSCHOVA
Slovakia
2:49.16880
56
Esther Bottomley
Australia
2:50.16950
57
Tatyana Ossipova
Kazakstan
2:51.17040
58
Marina Lisogor
Ukraine
2:53.17220
59
Inga Daushkane
Latvia
2:53.17290
60
Antoniya Grigorova-burgova
Bulgaria
2:54.17330
61
Vedrana Malec
Croatia
2:54.17360
62
Ingrida Ardisauskaite
Lithuania
2:55.17420
63
Sylwia Jaskowiec
Poland
3:01.18020
64
Panagiota TSAKIRI
Greece
3:02.18180
64
Jaqueline Mourao
Brazil
3:02.18180
66
Agnes Simon
Hungary
3:04.18370
67
Kelime Cetinkaya
Turkey
3:05.18400
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Ola Vigen Hattestad
Norway
3:38.21740
2
Teodor Peterson
Sweden
3:39.21860
3
Emil Jönsson
Sweden
3:58.23710
4
Anders Gloeersen
Norway
4:02.24100
5
Sergey Ustiugov
Russia
4:32.27150
6
Marcus Hellner
Sweden
5:24.32330
Semifinal
7
Bernhard Tritscher
Austria
3:37.21660
8
Alexey Petukhov
Russia
3:37.21690
9
Eirik Brandsdal
Norway
3:37.21610
10
Petter JR Northug
Norway
3:54.23330
11
Federico Pellegrino
Italy
3:56.23500
12
Anton Gafarov
Russia
6:26.38500
Kvartsfinal
13
Renaud Jay
Frankrike
3:37.21600
14
Cyril Miranda
Frankrike
3:37.21660
15
Nikita Kriukov
Russia
3:39.21810
16
David Hofer
Italy
3:44.22390
17
Andrew Newell
Usa
3:37.21610
18
Alex Harvey
Canada
3:37.21690
19
Calle Halfvarsson
Sweden
3:39.21810
20
Tim Tscharnke
Tyskland
3:46.22580
21
Martti Jylhae
Finland
3:38.21700
22
Harald Wurm
Austria
3:38.21730
23
Nikolay Chebotko
Kazakstan
3:39.21870
24
Ville Nousiainen
Finland
3:40.21980
25
Jöri Kindschi
Switzerland
3:47.22690
26
Simeon Hamilton
Usa
3:39.21880
27
Cyril Gaillard
Frankrike
3:40.21980
28
Qinghai Sun
China
3:47.22630
29
Andrew Musgrave
Storbritannien
3:48.22770
30
Dario Cologna
Switzerland
4:39.27870
Kval
31
Josef Wenzl
Tyskland
3:38.21710
32
Thomas Bing
Tyskland
3:38.21730
33
Roman Ragozin
Kazakstan
3:38.21760
34
Anssi Pentsinen
Finland
3:38.21770
35
Sebastian Eisenlauer
Tyskland
3:39.21800
36
Len Valjas
Canada
3:39.21890
37
Torin Koos
Usa
3:40.21930
37
Dietmar Noeckler
Italy
3:40.21930
39
Erik Bjornsen
Usa
3:40.21940
40
Baptiste Gros
Frankrike
3:40.21950
41
Dusan Kozisek
Czech Republic
3:40.21960
42
Andrew Young
Storbritannien
3:40.21970
42
Juho Mikkonen
Finland
3:40.21970
44
Enrico Nizzi
Italy
3:40.21990
45
Yuichi Onda
Japan
3:41.22000
46
Max Hauke
Austria
3:41.22060
47
Jovian Hediger
Switzerland
3:42.22130
48
Michail Semenov
Bulgaria
3:42.22190
49
Ales Razym
Czech Republic
3:43.22220
50
Ruslan Perekhoda
Ukraine
3:43.22260
51
Raido Rankel
Estonia
3:43.22280
52
Peeter Kummel
Estonia
3:44.22300
53
Jesse Cockney
Canada
3:44.22340
53
Martin Moeller
Danmark
3:44.22340
55
Phillip Bellingham
Australia
3:45.22470
56
Devon Kershaw
Canada
3:45.22480
57
Sebastian Gazurek
Poland
3:46.22510
58
Denis Volotka
Kazakstan
3:46.22590
59
Siim Sellis
Estonia
3:48.22710
60
Imanol Rojo
Spain
3:48.22740
61
Arvis Liepins
Latvia
3:49.22830
62
Callum Smith
Storbritannien
3:50.22910
63
Milanko Petrovic
Serbien
3:50.22920
64
Andrey Gridin
Bulgaria
3:50.22960
65
Paul Constantin Pepene
Romania
3:51.23050
66
Peter Mlynar
Slovakia
3:51.23080
66
Maciej Starega
Poland
3:51.23080
68
Daniel Florin Pripici
Romania
3:52.23170
69
Edi Dadic
Croatia
3:52.23190
70
Vytautas Strolia
Lithuania
3:55.23450
71
Janis Paipals
Latvia
3:56.23520
72
Sævar Birgisson
Island
3:59.23850
73
Milan Szabo
Hungary
3:59.23870
74
Apostolos ANGELIS
Greece
4:01.24090
75
Sabahattin OGLAGO
Turkey
4:02.24100
76
Rejhan Smrkovic
Serbien
4:02.24130
77
Victor PINZARU
MDA
4:04.24390
78
Darko Damjanovski
Makedonien
4:08.24760
79
Kari Peters
Luxembourg
4:13.25210
80
Leandro Ribela
Brazil
4:21.26010
81
Oleksii Krasovskyi
Ukraine
4:35.27410
82
Mladen PLAKALOVIC
Bosnia and Herzegovina
4:40.27960
83
Roman Drusberg Schaad
Switzerland
4:56.29560
84
Yonathan Jesus FERNANDEZ
China
4:58.29760
85
Callum Watson
Australia
5:29.32860
86
Wenlong Xu
China
23:59:58.8639700