Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Toblach Classic
2014-02-01
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Toblach Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
37:02.222170
99.1p
2
Dario Cologna
Val Müstair
37:05.222460
+2.190
99.0p
3
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
37:20.223930
+17.1660
98.5p
4
Dmitriy Japarov
Russia
37:26.224550
+23.2280
98.2p
5
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
37:30.224910
+27.2640
98.1p
6
Petter JR Northug
Strindheim IL
37:51.227000
+48.4730
97.3p
7
Lars Nelson
Åsarna IK
37:51.227030
+48.4760
97.3p
8
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
37:57.227660
+54.5390
97.1p
9
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
38:00.227960
+57.5690
97.0p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
38:01.228050
+58.5780
96.9p
11
Alexey Poltoranin
Kazakstan
38:04.228350
+1:01.6080
96.8p
12
Eldar Rønning
Skogn IL
38:10.228930
+1:07.6660
96.6p
13
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
38:12.229170
+1:10.6900
96.5p
14
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
38:13.229260
+1:10.6990
96.5p
15
Lukas Bauer
Dukla Liberec
38:14.229330
+1:11.7060
96.5p
16
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
38:15.229480
+1:13.7210
96.4p
17
Sjur Røthe
Voss IL
38:17.229670
+1:15.7400
96.4p
18
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
38:20.229960
+1:17.7690
96.3p
19
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
38:22.230110
+1:19.7840
96.2p
20
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
38:24.230350
+1:21.8080
96.1p
21
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
38:28.230710
+1:25.8440
96.0p
22
Ilia Chernousov
SKA
38:35.231470
+1:33.9200
95.7p
23
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
38:41.232050
+1:38.9780
95.5p
24
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
38:46.232590
+1:44.10320
95.3p
25
Simen Håkon Østensen
Fossum IF
38:50.232980
+1:48.10710
95.2p
26
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:55.233400
+1:52.11130
95.0p
27
Valerio Checchi
G.s Forestale
38:56.233530
+1:53.11260
95.0p
28
Didrik Tønseth
Byåsen IL
38:57.233660
+1:54.11390
95.0p
29
Akira Lenting
Waseda University
39:02.234130
+1:59.11860
94.8p
30
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
39:08.234780
+2:06.12510
94.6p
31
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
39:12.235170
+2:10.12900
94.4p
32
Alexander Utkin
Russia
39:17.235620
+2:14.13350
94.3p
33
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
39:17.235650
+2:14.13380
94.3p
34
Nikolay Khokhryakov
Dinamo Kiev
39:26.236530
+2:23.14260
94.0p
35
Tim Tscharnke
SV Biberau
39:26.236580
+2:24.14310
94.0p
36
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
39:27.236610
+2:24.14340
93.9p
37
Luca ORLANDI
G.S. Fiamme Oro
39:28.236710
+2:25.14440
93.9p
38
Sergey Cherepanov
Kazakstan
39:29.236890
+2:27.14620
93.8p
39
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
39:31.237070
+2:29.14800
93.8p
40
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
39:32.237130
+2:29.14860
93.8p
41
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
39:34.237330
+2:31.15060
93.7p
42
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
39:35.237410
+2:32.15140
93.7p
43
Fabio Pasini
CS Esercito
39:37.237610
+2:34.15340
93.6p
44
Curdin Perl
Bernina Pontresina
39:38.237730
+2:35.15460
93.6p
45
Pål Golberg
Gol IL
39:41.238060
+2:38.15790
93.5p
46
Alexander Bessmertnykh
Russia
39:43.238210
+2:40.15940
93.4p
47
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
39:43.238250
+2:40.15980
93.4p
48
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
39:45.238480
+2:43.16210
93.3p
49
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
39:46.238530
+2:43.16260
93.3p
50
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
39:48.238710
+2:45.16440
93.2p
51
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
39:48.238760
+2:45.16490
93.2p
52
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
39:53.239200
+2:50.16930
93.1p
53
David Hofer
C.S Carabinieri
40:01.240050
+2:58.17780
92.8p
54
Tobias Angerer
SC Vachendorf
40:03.240240
+3:00.17970
92.7p
55
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
40:03.240270
+3:01.18000
92.7p
56
Janmatie Kostner
G.S. Fiamme Oro
40:06.240530
+3:03.18260
92.6p
57
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
40:07.240600
+3:04.18330
92.6p
58
Claudio Muller
G.s Forestale
40:07.240690
+3:05.18420
92.6p
59
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
40:10.240900
+3:07.18630
92.5p
60
Sergio RIGONI
G.S. Fiamme Oro
40:13.241270
+3:11.19000
92.4p
61
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri
40:19.241800
+3:16.19530
92.2p
62
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
40:24.242340
+3:21.20070
92.0p
63
Giovanni Gullo
G.S Fiamme Gialle
40:46.244560
+3:43.22290
91.3p
64
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
40:48.244770
+3:46.22500
91.2p
65
Andrej Buric
Tsk Buducnost
40:52.245190
+3:50.22920
91.1p
66
Daniel Yeuilla
Italy
41:04.246380
+4:02.24110
90.7p
67
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
41:18.247710
+4:15.25440
90.3p
68
Javier Gutierrez
CLUB Esqui Solvay
41:19.247880
+4:17.25610
90.3p
69
Brian Gregg
Loppet Nordic Racing
41:32.249100
+4:29.26830
89.9p
70
Mark Starostin
Kazakstan
41:40.249950
+4:37.27680
89.6p
71
Stefano Gardener
G.s Forestale
41:45.250460
+4:42.28190
89.5p
72
Gianluca Cologna
Val Müstair
41:52.251110
+4:49.28840
89.3p
73
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
42:21.254040
+5:18.31770
88.4p
74
Callum Watson
Cooma Ski Club
42:29.254860
+5:26.32590
88.1p
75
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
43:22.260170
+6:20.37900
86.6p
76
Alexander Standen
Huntly Nordic Ski Club
44:15.265460
+7:12.43190
85.1p
77
Seyed Sattar Seyd
Iran
45:00.269980
+7:58.47710
83.8p
78
Arvis Liepins
Riga Ski Club Lva
45:04.270390
+8:02.48120
83.7p
79
Federico Pablo Cichero
Club Andino Ushuaia
48:21.290040
+11:18.67770
78.7p
-
Nikolay Chebotko
Cska
23:59:58.8639700
-
-
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-