Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 6 Classic
2014-01-04
Deltävling i
Tour de Ski 2014
<<< Tour de Ski 7 Final Climb
Tour de Ski 7 Final Climb >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
24:45.148460
98.9p
2
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
24:55.149430
+9.870
98.4p
3
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
25:01.150060
+16.1500
98.1p
4
Sjur Røthe
Voss IL
25:14.151360
+29.2800
97.4p
5
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
25:21.152010
+35.3450
97.1p
6
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
25:23.152260
+38.3700
96.9p
7
Didrik Tønseth
Byåsen IL
25:29.152890
+44.4330
96.6p
8
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
25:30.152990
+45.4430
96.6p
9
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
25:35.153420
+49.4860
96.4p
10
Ilia Chernousov
SKA
25:35.153480
+50.4920
96.3p
11
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
25:36.153500
+50.4940
96.3p
12
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
25:38.153720
+52.5160
96.2p
13
Sergei Dolidovich
Belarus
25:41.154000
+55.5440
96.1p
14
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
25:43.154250
+57.5690
96.0p
15
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
25:44.154320
+58.5760
95.9p
16
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
25:46.154540
+1:00.5980
95.8p
17
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
25:51.155050
+1:05.6490
95.6p
18
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
25:51.155090
+1:06.6530
95.5p
19
Alexander Utkin
Russia
25:52.155140
+1:06.6580
95.5p
20
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
25:54.155320
+1:08.6760
95.4p
21
Ales Razym
Dukla Liberec
25:55.155400
+1:09.6840
95.4p
21
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
25:55.155400
+1:09.6840
95.4p
23
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
25:59.155800
+1:13.7240
95.2p
24
Evgeniy Belov
Russia
25:59.155850
+1:13.7290
95.2p
25
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
26:00.155950
+1:14.7390
95.1p
26
Martin Jaks
Dukla Liberec
26:02.156120
+1:16.7560
95.1p
27
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
26:02.156170
+1:17.7610
95.0p
28
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
26:05.156450
+1:19.7890
94.9p
29
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
26:06.156530
+1:20.7970
94.9p
30
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
26:06.156560
+1:21.8000
94.8p
31
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
26:07.156660
+1:22.8100
94.8p
31
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
26:07.156660
+1:22.8100
94.8p
33
Toni Livers
Gardes Frontière
26:07.156690
+1:22.8130
94.8p
34
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
26:10.156980
+1:25.8420
94.6p
35
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
26:11.157030
+1:25.8470
94.6p
36
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
26:11.157070
+1:26.8510
94.6p
37
Algo Karp
Skiclub Viljandi
26:14.157380
+1:29.8820
94.4p
38
Jonas Dobler
SC Traunstein
26:16.157550
+1:30.8990
94.4p
39
Andrey Larkov
Russia
26:18.157710
+1:32.9150
94.3p
40
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
26:18.157770
+1:33.9210
94.3p
41
Michail Semenov
Belarus
26:19.157810
+1:33.9250
94.2p
42
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
26:20.157950
+1:34.9390
94.2p
43
Jean Marc Gaillard
Pays Rochois
26:21.158010
+1:35.9450
94.1p
44
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
26:23.158210
+1:37.9650
94.1p
45
Alexander Lasutkin
Belarus
26:30.158940
+1:44.10380
93.7p
46
Jonas Baumann
Tambo Splügen
26:36.159500
+1:50.10940
93.5p
47
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
26:36.159570
+1:51.11010
93.4p
48
Ivanou Aliaksei
Belarus
26:42.160140
+1:56.11580
93.2p
49
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
26:42.160150
+1:56.11590
93.1p
50
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
26:46.160530
+2:00.11970
93.0p
51
Martin Johansson
Mora
26:47.160660
+2:02.12100
92.9p
52
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
26:47.160680
+2:02.12120
92.9p
53
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
26:50.160990
+2:05.12430
92.8p
54
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
26:56.161510
+2:10.12950
92.5p
55
Jiri Magal
Dukla Liberec
27:06.162550
+2:20.13990
92.1p
56
Raido Rankel
Skiclub Voru
27:11.163020
+2:25.14460
91.8p
57
Petr Sedov
Russia
27:14.163320
+2:28.14760
91.7p
58
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
27:24.164380
+2:39.15820
91.2p
59
Carl Quicklund
Östersunds SK
27:32.165100
+2:46.16540
90.9p
60
Wenlong Xu
China
27:39.165880
+2:54.17320
90.6p
61
Robin Duvillard
Villard De Lans
27:56.167520
+3:10.18960
89.9p
62
Qinghai Sun
China
28:04.168340
+3:18.19780
89.5p
63
HU Zhou
China
28:34.171340
+3:48.22780
88.2p
-
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
23:59:59.8639800
-