Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Pursuit
2013-12-01
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Lillehammer Classic >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
36:50.220960
97.8p
2
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
36:50.220970
+0
97.8p
3
Alexander Legkov
Dinamo
36:51.221020
+0
97.8p
4
Maurice Manificat
Douane Agy ST Sigismond
36:54.221360
+4.300
97.7p
5
Sergey Ustiugov
Rus
36:55.221410
+4.350
97.7p
6
Calle Halfvarsson
Falun-borlaenge SK
36:55.221420
+4.360
97.7p
7
Marcus Hellner
Gaellivare Skidallians
37:01.222080
+11.1020
97.4p
8
Chris Andre Jespersen
Korlevoll- Odda
37:02.222130
+11.1070
97.4p
9
Noah Hoffman
Ski And Snowboard Club Vail
37:02.222180
+12.1120
97.4p
10
Alexander Bessmertnykh
Rus
37:03.222230
+12.1170
97.4p
11
Lukas Bauer
Dukla Liberec
37:04.222340
+13.1280
97.4p
12
Marc Jean Gaillard
Pays Rochois
37:20.223950
+29.2890
96.9p
13
Petter jr Northug
Strindheim IL
37:27.224680
+37.3620
96.6p
14
Ilia Chernousov
Ska
37:29.224850
+38.3790
96.6p
15
Sjur Roethe
Voss IL
37:30.224900
+39.3840
96.6p
16
Lars Nelson
Aasarna IK
37:31.225000
+40.3940
96.5p
17
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
37:31.225020
+40.3960
96.5p
18
Johannes Duerr
SC Goestling-hochkar-niederoesterre
37:34.225360
+44.4300
96.4p
19
Alexey Poltoranin
Kaz
37:50.226990
+1:00.5930
95.9p
20
Nikolay Chebotko
Cska
37:51.227090
+1:01.6030
95.9p
21
Evgeniy Belov
Rus
37:53.227280
+1:03.6220
95.8p
22
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
37:58.227770
+1:08.6710
95.7p
23
Paal Golberg
Gol IL
38:06.228550
+1:15.7490
95.4p
24
Ales Razym
Dukla Liberec
38:06.228550
+1:15.7490
95.4p
25
Tim Tscharnke
SV Biberau
38:08.228760
+1:18.7700
95.4p
26
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
38:10.228910
+1:19.7850
95.3p
27
Giorgio DI Centa
C.s Carabinieri
38:10.228970
+1:20.7910
95.3p
28
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
38:12.229110
+1:21.8050
95.3p
29
Dmitriy Japarov
Rus
38:16.229560
+1:26.8500
95.1p
30
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
38:16.229570
+1:26.8510
95.1p
31
Sergey Novikov
Saturn
38:19.229890
+1:29.8830
95.0p
32
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
38:20.229910
+1:29.8850
95.0p
33
Toni Livers
Gardes Frontières
38:20.229960
+1:30.8900
95.0p
34
Remo Fischer
Arve Mols
38:21.230020
+1:30.8960
95.0p
35
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
38:23.230290
+1:33.9230
94.9p
36
Oeystein Pettersen
Lillomarka Skiklubb
38:25.230400
+1:34.9340
94.9p
37
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
38:26.230570
+1:36.9510
94.8p
38
Michail Semenov
Belarus
38:27.230630
+1:36.9570
94.8p
39
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
38:27.230630
+1:36.9570
94.8p
40
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:27.230650
+1:36.9590
94.8p
41
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
38:27.230690
+1:37.9630
94.8p
42
Jens Eriksson
Dala Floda IF
38:28.230720
+1:37.9660
94.8p
43
Alex Harvey
Club Nordique Mont St.anne
38:28.230760
+1:38.9700
94.8p
44
Akira Lenting
Waseda University
38:28.230790
+1:38.9730
94.8p
45
Jiri Magal
Dukla Liberec
38:30.230940
+1:39.9880
94.7p
46
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
38:30.230990
+1:40.9930
94.7p
47
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
38:36.231510
+1:45.10450
94.5p
48
Cyril Miranda
Bois D'amont
38:38.231730
+1:47.10670
94.5p
49
Jonas Dobler
SC Traunstein
38:42.232160
+1:52.11100
94.4p
50
Ola Vigen Hattestad
Oerje IL
38:44.232330
+1:53.11270
94.3p
51
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
38:46.232570
+1:56.11510
94.2p
52
Mathias Wibault
Cnisag CS Chamonix
38:51.233000
+2:00.11940
94.1p
53
Denis Volotka
Kaz
38:52.233190
+2:02.12130
94.0p
54
Tiio Soederhielm
Aasarna IK
38:53.233290
+2:03.12230
94.0p
55
Anton Lindblad
Sollefteaa Skidor IF
38:56.233510
+2:05.12450
94.0p
56
David Hofer
C.s Carabinieri
39:00.233900
+2:09.12840
93.8p
57
Tobias Angerer
SC Vachendorf
39:02.234190
+2:12.13130
93.8p
58
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
39:10.234970
+2:20.13910
93.5p
59
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
39:19.235860
+2:29.14800
93.3p
60
Algo Karp
Skiclub Viljandi
39:19.235880
+2:29.14820
93.3p
61
Federico Pellegrino
C.s Fiamme Oro
39:21.236060
+2:31.15000
93.2p
62
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:22.236140
+2:31.15080
93.2p
63
Eirik Brandsdal
Kjelsaas IL
39:26.236580
+2:36.15520
93.1p
64
Alexandr Malyshev
Kaz
39:27.236640
+2:36.15580
93.0p
65
Fabio Pasini
C.s.esercito
39:31.237070
+2:41.16010
92.9p
66
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
39:32.237160
+2:42.16100
92.9p
67
Martin Johansson
Mora
39:48.238730
+2:57.17670
92.4p
68
Valerio Checchi
G.s Forestale
39:48.238790
+2:58.17730
92.4p
69
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
39:52.239130
+3:01.18070
92.3p
70
Adrien Backscheider
Gérardmer Ski Nordique
39:53.239290
+3:03.18230
92.3p
71
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors Ski Club
39:54.239370
+3:04.18310
92.3p
72
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
39:57.239650
+3:06.18590
92.2p
73
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
40:09.240850
+3:18.19790
91.8p
74
Mark Starostin
Kaz
40:14.241330
+3:23.20270
91.7p
75
Sergey Cherepanov
Kaz
40:17.241620
+3:26.20560
91.6p
76
Sergei Dolidovich
Belarus
40:19.241800
+3:28.20740
91.6p
77
Alexander Lasutkin
Belarus
40:22.242130
+3:31.21070
91.5p
78
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
40:33.243230
+3:42.22170
91.2p
79
Gianluca Cologna
Val Müstair
40:39.243800
+3:48.22740
91.0p
80
Aliaksei Ivanou
Belarus
40:41.244070
+3:51.23010
90.9p
81
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
40:47.244690
+3:57.23630
90.8p
82
Teodor Peterson
Aasarna IK
41:00.245980
+4:10.24920
90.4p
83
Luca Orlandi
G.s Fiamme Oro
41:47.250650
+4:56.29590
89.2p
84
Sergey Malyshev
Kaz
41:47.250690
+4:57.29630
89.2p
85
Dusan Kozisek
Dukla Liberec
41:54.251320
+5:03.30260
89.0p
86
Tomas Northug
Strindheim IL
41:59.251890
+5:09.30830
88.8p
87
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
42:14.253380
+5:24.32320
88.4p
88
Andrew Newell
Sms T2
42:23.254200
+5:32.33140
88.2p
89
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
42:40.255900
+5:49.34840
87.8p
90
Raido Rankel
Voru Skiclub
42:47.256620
+5:56.35560
87.6p
91
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
42:48.256730
+5:57.35670
87.6p
92
Ruslan Perekhoda
Ukr
42:58.257770
+6:08.36710
87.3p
93
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
43:16.259560
+6:26.38500
86.9p
94
Vitaliy Shtun
Colos
43:21.260030
+6:30.38970
86.7p
95
Arvis Liepins
SK Riga
43:23.260250
+6:32.39190
86.7p
96
Oleksiy Shvidkiy
Ukr
43:29.260890
+6:39.39830
86.5p
97
Sebastian Gazurek
Nks Trojwies Beskidzka
43:40.261960
+6:50.40900
86.3p
98
Wenlong XU
Chn
43:44.262320
+6:53.41260
86.2p
99
Martin Moeller
Dan
44:00.263960
+7:10.42900
85.8p
100
HU Zhou
Chn
44:01.264040
+7:10.42980
85.7p
-
Lasse Hulgaard
Copenhagen Skiing Club
23:59:58.8639700
-
-
Qinghai Sun
Chn
23:59:58.8639700
-
-
Joonas Sarkkinen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Eldar Roenning
Skogn IL
23:59:59.8639800
-
-
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
23:59:59.8639800
-
-
Anssi Pentsinen
Jamsankosken Ilves
23:59:59.8639800
-
-
Martti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
-
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
23:59:59.8639800
-
-
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
23:59:59.8639800
-
-
Yuichi Onda
Arc Communications Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
Simeon Hamilton
Sms T3
23:59:59.8639800
-
-
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
23:59:59.8639800
-
-
Matias Strandvall
IF Minken
23:59:59.8639800
-
-
Jovian Hediger
Bex
23:59:59.8639800
-
-
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
-
-
Len Valjas
Team Hardwood
23:59:59.8639800
-
-
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
23:59:59.8639800
-
-
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
23:59:59.8639800
-
-
Andrey Gridin
Bul
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Moelgaard
Copenhagen SC
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Marit Bjoergen
Rognes IL
27:28.164710
92.1p
2
Charlotte Kalla
Piteaa Elit
27:28.164790
+0
92.1p
3
Therese Johaug
IL Nansen
27:29.164840
+1.30
92.1p
4
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
27:59.167800
+30.2990
90.7p
5
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
28:30.170900
+1:01.6090
89.2p
6
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
IL Heming
28:30.170970
+1:02.6160
89.2p
7
Yulia Tchekaleva
Severstal
28:32.171100
+1:03.6290
89.1p
8
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
29:06.174510
+1:38.9700
87.6p
9
Heidi Weng
IL I Bul
29:06.174580
+1:38.9770
87.6p
10
Julia Ivanova
Saturn
29:07.174620
+1:39.9810
87.5p
11
Britta Johansson Norgren
Sollefteaa Skidor IF
29:07.174640
+1:39.9830
87.5p
12
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
29:11.175040
+1:43.10230
87.3p
13
Ingvild Flugstad Oestberg
Gjoevik Skiklubb
29:12.175170
+1:44.10360
87.3p
14
Kristin Stoermer Steira
IL Forsoek
29:17.175620
+1:49.10810
87.1p
15
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
29:18.175740
+1:50.10930
87.0p
16
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
29:19.175860
+1:51.11050
87.0p
17
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
29:20.175990
+1:52.11180
86.9p
18
Masako jr Ishida
Hokkaido Ski Team
29:22.176160
+1:54.11350
86.9p
19
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden-salzburg
29:23.176290
+1:55.11480
86.8p
20
Ida Ingemarsdotter
Aasarna IK
29:24.176380
+1:56.11570
86.8p
21
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
29:25.176420
+1:57.11610
86.7p
22
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Skilag
29:30.176970
+2:02.12160
86.5p
23
Kerttu Niskanen
Vieremän Koitto
29:36.177510
+2:08.12700
86.3p
24
Jessica Diggins
Sms T2
29:37.177630
+2:09.12820
86.2p
25
Eva Vrabcova - Nyvltova
Olfin Car - Vella Trutnov
29:38.177780
+2:10.12970
86.2p
26
Celia Aymonier
Les Fourgs
29:40.177900
+2:11.13090
86.1p
27
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
29:40.177960
+2:12.13150
86.1p
28
Aino-kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
29:45.178420
+2:17.13610
85.9p
29
Polina Medvedeva
Rus
29:46.178510
+2:18.13700
85.8p
30
Celine Brun-lie
Njaard
29:49.178860
+2:21.14050
85.7p
31
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
29:59.179870
+2:31.15060
85.3p
32
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
30:00.179920
+2:32.15110
85.3p
33
Mariya Guschina
Sputnik
30:07.180680
+2:39.15870
84.9p
34
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
30:09.180850
+2:41.16040
84.9p
35
Aurore Jean
Les Skieurs Rousselands
30:15.181490
+2:47.16680
84.6p
36
Claudia Nystad
Wsc Erzgebierge Oberwiesenthal
30:16.181530
+2:48.16720
84.6p
37
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
30:20.181930
+2:52.17120
84.4p
38
Emma Wiken
Aasarna IK
30:21.182040
+2:53.17230
84.4p
39
Coraline Hugue
Défense Emhm Crévoux
30:24.182320
+2:56.17510
84.3p
40
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
30:26.182500
+2:57.17690
84.2p
41
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
30:26.182580
+2:58.17770
84.2p
42
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
30:27.182640
+2:59.17830
84.1p
43
Hanna Erikson
Åsarna IK
30:28.182710
+3:00.17900
84.1p
44
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
30:31.183070
+3:03.18260
84.0p
45
Laura Mononen
Hameenlinnan Hiihtoseura
30:41.184030
+3:13.19220
83.6p
46
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
30:51.185000
+3:22.20190
83.2p
47
Elena Soboleva
Rus
30:56.185510
+3:28.20700
83.0p
48
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
31:00.185980
+3:32.21170
82.8p
49
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev Kiev
31:07.186640
+3:39.21830
82.5p
50
Natalia Zhukova
Rus
31:08.186770
+3:40.21960
82.5p
51
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
31:13.187260
+3:45.22450
82.3p
52
Stina Nilsson
IFK Mora SK
31:19.187860
+3:51.23050
82.1p
53
Sandra Ringwald
ST Schonach-rohrhardsberg
31:22.188180
+3:54.23370
81.9p
54
Sylwia Jaskowiec -
Lks Hilltop Wisniowa
31:26.188540
+3:58.23730
81.8p
55
Magdalena Pajala
Piteaa Elit
31:27.188650
+3:59.23840
81.7p
56
Alija Iksanova
SC Neftekhimik
31:28.188750
+4:00.23940
81.7p
57
Ilaria Debertolis
G.s Fiamme Oro
31:29.188850
+4:01.24040
81.7p
58
Petra Novakova
LK Slovan Karlovy Vary
31:31.189060
+4:03.24250
81.6p
59
Katja Visnar
Tsk Ogp Grad Bled
31:39.189840
+4:11.25030
81.3p
60
Maryna Antsybor
Dinamo
31:50.190930
+4:22.26120
80.9p
61
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
31:51.191070
+4:23.26260
80.8p
62
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt-salzburg
31:52.191130
+4:24.26320
80.8p
63
Yelena Kolomina
Zska
31:52.191190
+4:24.26380
80.8p
64
Sophie Caldwell
Sms T2
31:53.191290
+4:25.26480
80.7p
65
Tetyana Antypenko
Ukr
31:54.191350
+4:26.26540
80.7p
66
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors Ski Club
31:55.191410
+4:27.26600
80.7p
67
Zoya Zaviedieieva
Ukr
31:56.191580
+4:28.26770
80.6p
68
Tatyana Ossipova
Kaz
32:00.191940
+4:32.27130
80.5p
69
Lucia Scardoni
S.c Bosco
32:00.191970
+4:32.27160
80.5p
70
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
32:01.192070
+4:33.27260
80.4p
71
Kateryna Grygorenko
Ukr
32:10.192980
+4:42.28170
80.1p
72
Karolina Grohova
Dukla Liberec
32:14.193300
+4:45.28490
80.0p
73
Martin Virginia DE Topranin
G.s Forestale
32:18.193730
+4:50.28920
79.8p
74
Michiko Kashiwabara
Waseda University
32:18.193750
+4:50.28940
79.8p
75
Marina Matrossova
Kaz
32:20.193990
+4:52.29180
79.7p
76
Chunxue Chi
Chn
32:22.194140
+4:54.29330
79.7p
77
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
32:27.194670
+4:59.29860
79.5p
78
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
32:43.196240
+5:15.31430
78.9p
79
Viktoriya Lanchakova
Kaz
32:46.196510
+5:18.31700
78.8p
80
Tanja Kauppinen
Leppaevirran Viri
32:47.196630
+5:19.31820
78.8p
81
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
32:49.196890
+5:21.32080
78.7p
82
Dandan Man
Chn
32:56.197550
+5:28.32740
78.5p
83
Antoniya Grigorova-burgova
Alexander Logistics
33:03.198230
+5:35.33420
78.2p
84
Elisa Brocard
C.s.esercito
33:23.200290
+5:55.35480
77.5p
85
Naoko Omori
Akita Xerox Ski Team
33:39.201860
+6:11.37050
77.0p
86
Anna Stoyan
Kaz
35:43.214250
+8:15.49440
72.9p
-
Agnieszka Szymanczak
Lks Klimczok Bystra
23:59:58.8639700
-
-
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Marina Piller
G.s Forestale
23:59:58.8639700
-
-
Anastasia Dotsenko
Rus
23:59:59.8639800
-
-
Hongxue LI
Chn
23:59:59.8639800
-
-
Valiantsina Kaminskaya
Belarus
23:59:59.8639800
-
-
Evgenia Shapovalova
Uralets
23:59:59.8639800
-
-
Natalia Matveeva
Dinamo
23:59:59.8639800
-
-
Alena Prochazkova
LK Slavia Umb Banska Bystrica
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
23:59:59.8639800
-
-
Bettina Bern Gruber
Sas
23:59:59.8639800
-
-
Piret Pormeister
Sportsclub Sparta
23:59:59.8639800
-
-
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
23:59:59.8639800
-
-
Daria Gaiazova
Club Nordique Mont Ste-anne
23:59:59.8639800
-
-
Triin Ojaste
Karupesa Team
23:59:59.8639800
-
-
Maria Grundvall
IK Kronan
23:59:59.8639800
-
-
Ingrida Ardisauskaite
Utena Ski Club
23:59:59.8639800
-