Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Skimarathon
2014-02-08
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2014
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:53:46.682500
91.2p
2
Jimmie Johnsson
AXA sport club
1:53:50.682900
+4.300
91.1p
3
Fredrik Byström
Sollefteå SK
1:53:57.683600
+11.1000
91.0p
4
Bob Impola
SK Bore
1:54:27.686600
+41.4000
90.5p
5
Peo Svahn
Boxholm-Ekeby Sk
1:56:07.696600
+2:21.14000
89.0p
6
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:56:08.696700
+2:22.14100
88.9p
7
Oskar Persson
SK Bore
1:57:25.704400
+3:39.21800
87.8p
8
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:57:33.705200
+3:47.22600
87.6p
9
Adam Steen
Falun-Borlänge SK
1:57:50.706900
+4:04.24300
87.4p
10
Anders Solin
IFK Mora SK
1:59:12.715100
+5:26.32500
86.2p
11
Robert Eriksson
Björkfors GoIF
1:59:39.717800
+5:53.35200
85.8p
12
Samuel Norlén
IK Stern
2:00:22.722100
+6:36.39500
85.2p
13
Tobias Hansson
IFK Mora SK
2:00:23.722200
+6:37.39600
85.2p
14
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:02:17.733600
+8:31.51000
83.6p
15
Tom Ankerstål
Rehns BK
2:02:38.735700
+8:52.53100
83.3p
16
Axel Bergsten
Axa Sports Club
2:02:43.736200
+8:57.53600
83.2p
17
Björn Hänninen
högbo gif
2:03:07.738600
+9:21.56000
82.9p
18
Jack Impola
Malungs IF Skidor
2:03:28.740700
+9:42.58100
82.6p
19
Pontus Nordström
Östervåla if
2:03:52.743100
+10:06.60500
82.3p
20
Emil Brindbergs
Vansbro AIK Skidklubb
2:04:16.745500
+10:30.62900
82.0p
21
Gustaf Niord
Boxholm Ekeby sk
2:04:48.748700
+11:02.66100
81.6p
22
Mattias Argårds
IFK Mora SK
2:05:25.752400
+11:39.69800
81.1p
23
Johan Herrman
SK Ringen
2:05:56.755500
+12:10.72900
80.7p
24
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:06:39.759800
+12:53.77200
80.2p
25
Anton Enberg
Falun-Borlänge SK
2:07:04.762300
+13:18.79700
79.9p
26
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:07:18.763700
+13:32.81100
79.7p
27
Mats Carlberg
Karlslunds IF
2:07:20.763900
+13:34.81300
79.7p
28
Johannes Ringsby
SK Bore
2:08:41.772000
+14:55.89400
78.7p
29
Martin Backéus
Korsnäs IF Skidklubb
2:09:03.774200
+15:17.91600
78.4p
30
Elis Weslien
Nybro ski
2:09:04.774300
+15:18.91700
78.4p
31
Jonatan Steen
Falun-Borlänge SK
2:09:26.776500
+15:40.93900
78.1p
32
Jonas Böhlmark
IFK Mora
2:09:29.776800
+15:43.94200
78.1p
33
Niklas Dahlgren
IK Stern
2:10:38.783700
+16:52.101100
77.3p
34
Anders Boström
Sundbybergs IK
2:11:19.787800
+17:33.105200
76.8p
35
Erik Viklund
Hortlax sk
2:11:39.789800
+17:53.107200
76.6p
36
Ivan Hedlund
IK Stern
2:12:18.793700
+18:32.111100
76.1p
37
Johan Kanto
IK Stern
2:13:07.798600
+19:21.116000
75.6p
38
Viktor Forsblom
Falun Borlänge SK
2:13:18.799700
+19:32.117100
75.5p
39
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:15:30.812900
+21:44.130300
74.0p
40
Christofer Stevenson
Säffle SK
2:16:10.816900
+22:24.134300
73.6p
41
Jens Halvarsson
IK Stern
2:17:14.823300
+23:28.140700
72.9p
42
Erik Wikar
Karlslunds IF
2:17:31.825000
+23:45.142400
72.8p
43
Emil Lundborg
Sya sk
2:17:32.825100
+23:46.142500
72.8p
43
Daniel Södersten
Orsa SK
2:17:32.825100
+23:46.142500
72.8p
45
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:18:22.830100
+24:36.147500
72.2p
46
Sebastian Jansson
Sundbybergs IK
2:18:35.831400
+24:49.148800
72.1p
47
Viktor Ranerfors
Rembo IK
2:18:53.833200
+25:07.150600
71.9p
48
Daniel Nilsson
Ok norrvirdarna
2:19:38.837700
+25:52.155100
71.5p
49
Mathias Myrén
OK Alehof
2:20:09.840800
+26:23.158200
71.2p
50
Henrik Sandén
Karlslunds IF Skidor
2:20:44.844300
+26:58.161700
70.8p
51
Mikael Andersson
Turebergs IF
2:21:00.845900
+27:14.163300
70.7p
52
Björn Lystedt
Vassunda
2:21:57.851600
+28:11.169000
70.1p
53
Rasmus Karlander
GIH IF
2:22:39.855800
+28:53.173200
69.7p
54
Jakob Bergstrand
Enebybergs IF
2:22:42.856100
+28:56.173500
69.7p
55
Björn Wennblom
Yuppie Ski Club
2:22:46.856500
+29:00.173900
69.7p
56
Mårten Bergstrand
Enebybergs IF
2:23:01.858000
+29:15.175400
69.5p
57
Marcus Laggar
Orsa SK
2:23:36.861500
+29:50.178900
69.2p
58
Marcus Trybom
Yuppie Ski Club
2:25:13.871200
+31:27.188600
68.3p
59
Jonas Örn
S18
2:25:30.872900
+31:44.190300
68.1p
60
Joacim Larsson
Lekeryds-Svattorp SK
2:25:57.875600
+32:11.193000
67.9p
61
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:26:43.880200
+32:57.197600
67.5p
62
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
2:26:59.881800
+33:13.199200
67.3p
63
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:27:01.882000
+33:15.199400
67.3p
64
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:27:16.883500
+33:30.200900
67.2p
65
Ludvig Enqvist
Siljansnäs skid och löparklubb
2:27:35.885400
+33:49.202800
67.0p
66
Björn Boström
Järbo if
2:27:40.885900
+33:54.203300
67.0p
67
Alfred Björback
IK Stern
2:27:52.887100
+34:06.204500
66.9p
68
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:28:30.890900
+34:44.208300
66.5p
69
Fredrik Erixon
Tiger Balsam
2:29:29.896800
+35:43.214200
66.0p
70
Simon Hodler
IFK Mora OK
2:29:54.899300
+36:08.216700
65.8p
71
Patrik Karlsson
Knutby if
2:30:13.901200
+36:27.218600
65.7p
72
Viktor Johansson
Sundbybergs IK Skidor
2:30:25.902400
+36:39.219800
65.6p
73
Andreas Sandgren
Hofors AIF Skidor
2:30:30.902900
+36:44.220300
65.5p
74
Mattias Forsberg
Hassela IF
2:30:38.903700
+36:52.221100
65.5p
75
Björn Svernhage
IF Rigor
2:31:35.909400
+37:49.226800
65.0p
76
Jacob Lundqvist
Yuppie Ski Club
2:31:56.911500
+38:10.228900
64.8p
77
Henrik Mattsson
Valbo AIF
2:32:25.914400
+38:39.231800
64.6p
78
Andreas Maxén
Timrå SOK
2:32:42.916100
+38:56.233500
64.4p
79
Albin Bergkvist
högbo gif
2:32:48.916700
+39:02.234100
64.4p
80
George Sandborg
Falköpings AIK Skidor
2:32:55.917400
+39:09.234800
64.3p
81
Matthias Wiktorsson
Karlslunds IF
2:33:40.921900
+39:54.239300
64.0p
82
Nils Zätterström
Yuppie Skiclub
2:33:49.922800
+40:03.240200
63.9p
83
Morgan Åkesson
ssik
2:33:54.923300
+40:08.240700
63.9p
84
Viktor Hjertén
Team Wickman
2:34:08.924700
+40:22.242100
63.8p
85
Ulrik Karlsson
Lessebo OK
2:34:34.927300
+40:48.244700
63.5p
86
Daniel Marström
Yuppie Ski Club
2:35:38.933700
+41:52.251100
63.0p
87
Mats Jeppsson
OK Gynge
2:35:52.935100
+42:06.252500
62.9p
88
Jimmy Friestad
IK Stern
2:36:07.936600
+42:21.254000
62.8p
89
Nils Danielsson
Stora Skedvi ik
2:36:17.937600
+42:31.255000
62.7p
90
Daniel Hillgren
Stockholms Rullskidklubb
2:36:23.938200
+42:37.255600
62.7p
91
Mattias Tangerby
Axa Sportsclub
2:38:03.948200
+44:17.265600
61.9p
92
Tobias Stridsberg
Vassunda
2:39:07.954600
+45:21.272000
61.5p
93
Anton Trotzig
Dalregementets if
2:40:47.964600
+47:01.282000
60.7p
94
Johan Sjöberg
Sågmyra SK
2:41:20.967900
+47:34.285300
60.5p
95
Anders Möllerberg
Valbo AIF
2:41:49.970800
+48:03.288200
60.3p
96
Anders Roos
Brudpiga
2:42:16.973500
+48:30.290900
60.1p
97
Daniel Franco Cereceda
IKJ Haninge
2:43:17.979600
+49:31.297000
59.7p
98
Peter Andersson
Näs IF
2:43:40.981900
+49:54.299300
59.5p
99
Johan Lehtinen
Dalregementets if
2:44:04.984300
+50:18.301700
59.4p
100
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkårs IF
2:44:36.987500
+50:50.304900
59.1p
101
Björn Ahlepil
Sollentuna
2:44:38.987700
+50:52.305100
59.1p
102
Johan Holm
Axa SC
2:44:54.989300
+51:08.306700
59.0p
103
Andreas Bjurman
IFK Mora SK
2:46:48.1000700
+53:02.318100
58.3p
104
Johan Forsstedt
OK Forsarna
2:47:04.1002300
+53:18.319700
58.1p
105
Jonas Richson
Activitus
2:47:17.1003600
+53:31.321000
58.1p
106
Lars Dahlström
Dala-Järna IK
2:47:21.1004000
+53:35.321400
58.0p
107
Ronnie Bodinger
Nacka Värmdö SK
2:47:42.1006100
+53:56.323500
57.9p
108
Erik Åkesson
ABB IF Ludvika
2:47:52.1007100
+54:06.324500
57.8p
109
Erik Gustafsson
Aktivitus sports club
2:48:01.1008000
+54:15.325400
57.8p
110
Andre Rhodin
Grycksbo IF OK
2:48:04.1008300
+54:18.325700
57.8p
111
Mattias Gränfors
Brittatorp TK
2:48:16.1009500
+54:30.326900
57.7p
112
Erik Wallin
Svegs IK
2:48:21.1010000
+54:35.327400
57.6p
113
Thomas Silfverberg
Axa SC
2:48:26.1010500
+54:40.327900
57.6p
114
Mats Nordbrøden
Halden Skiklubb
2:48:56.1013500
+55:10.330900
57.4p
115
Björn Persson
Orsa SK
2:49:00.1013900
+55:14.331300
57.4p
116
Olle Beckérus
Axa Sports Club
2:50:35.1023400
+56:49.340800
56.8p
117
Linus Fredrikson
mora sk
2:50:41.1024000
+56:55.341400
56.8p
118
Johan Karlsson
slussfors ik
2:51:03.1026200
+57:17.343600
56.6p
119
Carl-alfred Falk
ställbergs ik
2:51:40.1029900
+57:54.347300
56.4p
120
Per Laggar
Orsa SK
2:52:02.1032100
+58:16.349500
56.2p
121
Åke Wressel
Falu IK
2:52:04.1032300
+58:18.349700
56.2p
122
Victor Bryntesson
Malungs IF
2:52:09.1032800
+58:23.350200
56.2p
123
Viktor Junell
IK Jarl Rättvik
2:52:21.1034000
+58:35.351400
56.1p
124
Rickard Lyko
Dala-Järna IK
2:52:37.1035600
+58:51.353000
56.0p
125
Albin Gransten
Sk leksand
2:52:48.1036700
+59:02.354100
56.0p
126
Andreas Liss Andersson
Skidklubben Leksand
2:53:08.1038700
+59:22.356100
55.8p
127
Jonas Adolfsson
SK Bore
2:53:34.1041300
+59:48.358700
55.7p
128
Oscar Stenhammar
IK Rex
2:55:32.1053100
+1:01:46.370500
55.0p
129
David Pettersson
Enköping
2:55:48.1054700
+1:02:02.372100
54.9p
130
Markus Ekestam
IFK Mora SK
2:55:55.1055400
+1:02:09.372800
54.8p
131
Erik Norrbom
Turebergsbergs if
2:55:57.1055600
+1:02:11.373000
54.8p
132
Staffan Holmgren
Gävle Skidkamrater
2:56:03.1056200
+1:02:17.373600
54.8p
133
Johan Bengtsson
Årsunda IF
2:56:06.1056500
+1:02:20.373900
54.8p
134
Ola Stenudd
Stockholm
2:57:17.1063600
+1:03:31.381000
54.4p
135
Olof Bergström
Axa SC
2:58:36.1071500
+1:04:50.388900
53.9p
136
Mikael Pettersson
Bålsta SK
2:58:50.1072900
+1:05:04.390300
53.8p
137
Fredrik Lunde
OK Gipen
3:00:22.1082100
+1:06:36.399500
53.3p
138
Anthony Lawther
Kingussie
3:00:32.1083100
+1:06:46.400500
53.3p
139
Jacob Westman
Sundbyberg
3:01:20.1087900
+1:07:34.405300
53.0p
140
Jan Van Eimern
Optilon Skiers
3:01:24.1088300
+1:07:38.405700
53.0p
141
Peter Hansson
Orsa
3:02:14.1093300
+1:08:28.410700
52.7p
142
Mikael Hellsten
Linköpings SK
3:03:04.1098300
+1:09:18.415700
52.4p
143
Johan Birgersson
Vångabergets slk
3:03:49.1102800
+1:10:03.420200
52.2p
144
Fredrik Johansson
Ludvika
3:04:59.1109800
+1:11:13.427200
51.8p
145
Mattias Åberg
Axa Sports Club
3:05:17.1111600
+1:11:31.429000
51.7p
146
Linus Johansson
If Spirit
3:06:01.1116000
+1:12:15.433400
51.5p
147
Tomek Jansson
Connecta AB
3:06:57.1121600
+1:13:11.439000
51.2p
148
Carl-fredrik Ekstrand
Landsbro IF Skidor
3:07:36.1125500
+1:13:50.442900
51.0p
149
Lukas Löwing Svensson
Broby GoIF
3:08:00.1127900
+1:14:14.445300
50.9p
150
Henrik Littorin
Yuppie Ski Club
3:08:06.1128500
+1:14:20.445900
50.9p
151
Erik Segerström
Grycksbo IF
3:08:08.1128700
+1:14:22.446100
50.9p
152
Tobias Kruemmling
Axa Sports Club
3:08:42.1132100
+1:14:56.449500
50.7p
153
Isak Strömberg
Axa Sports Club
3:09:12.1135100
+1:15:26.452500
50.5p
154
Jacob Frost
Karlsbyhedens IK
3:09:45.1138400
+1:15:59.455800
50.4p
155
Henrik Edholm
Järfälla sk
3:09:56.1139500
+1:16:10.456900
50.3p
156
Peter Wiktorsson
Axa SC
3:10:59.1145800
+1:17:13.463200
50.0p
157
Jan Axelsson
högbo gif
3:11:39.1149800
+1:17:53.467200
49.8p
158
Adrian Gehrig
IFK Mora SK
3:12:10.1152900
+1:18:24.470300
49.7p
159
Jocke Persson
Vallsta Sk
3:12:46.1156500
+1:19:00.473900
49.5p
160
Ola Strömberg
Ludvika
3:13:22.1160100
+1:19:36.477500
49.3p
161
Daniel Ehrin
Norrbärke SK
3:15:05.1170400
+1:21:19.487800
48.8p
162
John Friberg
Sunnersta AIF
3:17:41.1186000
+1:23:55.503400
48.1p
163
Simon Wallin
Rembo IK
3:17:44.1186300
+1:23:58.503700
48.1p
164
Jonas Hagberg
Domnarvets GOIF
3:18:07.1188600
+1:24:21.506000
48.0p
165
Robert Rundqvist
Axa Sports Club
3:19:27.1196600
+1:25:41.514000
47.7p
166
Gustaf Elgemyr
Dala XC ski team
3:21:51.1211000
+1:28:05.528400
47.0p
167
Karl Nielsen
Axa Sportsclub
3:22:02.1212100
+1:28:16.529500
47.0p
168
Martin Svensson
Björkfors GoIF
3:22:52.1217100
+1:29:06.534500
46.8p
169
Petter Carlström
Stockholm
3:23:22.1220100
+1:29:36.537500
46.6p
170
Johan Mattiasson
Sundbybergs IK
3:25:56.1235500
+1:32:10.552900
46.0p
171
Ulf Bjerke
Göteborgs Skidklubb
3:26:04.1236300
+1:32:18.553700
46.0p
172
Jonatan Larsson
Axa SK
3:26:42.1240100
+1:32:56.557500
45.8p
173
Christian Wandt
Sollentuna
3:27:12.1243100
+1:33:26.560500
45.7p
174
Johannes Gårdh
Nacka Värmdö SK
3:28:32.1251100
+1:34:46.568500
45.4p
175
Oscar Haeger
Enköping
3:30:01.1260000
+1:36:15.577400
45.0p
176
Håkan Berg
Stockholm
3:31:54.1271300
+1:38:08.588700
44.6p
177
Arvid Wahlman
Nacka
3:38:20.1309900
+1:44:34.627300
43.1p
178
Jens Persson
Laxå OK
3:39:44.1318300
+1:45:58.635700
42.8p
179
Anders Karlsson
Axa
3:42:14.1333300
+1:48:28.650700
42.3p
180
Emil Jansson
Axa Sports Club
3:56:56.1421500
+2:03:10.738900
39.4p
181
Ola Andrée
Axa Sports Club
4:22:21.1574000
+2:28:35.891400
35.3p
-
Rasmus Andersson
Malungs IF
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Argårds
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Björklund
Bjursås IK
23:59:58.8639700
-
-
Pontus Carlsson
Sundborns GoIF
23:59:58.8639700
-
-
Oscar Claeson
Yuppie Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Mattias Hansson
Karlsbyhedens IK
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Karlsson
AFAB Ski Team
23:59:58.8639700
-
-
Martin Landgren
Falköpings AIK Skidor
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Nilsson
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Peter Nordin
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Norman
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
-
-
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
23:59:58.8639700
-
-
Rickard Svensson
sok viljan
23:59:58.8639700
-
-
Espen Weltzien
Sundbyberg IK
23:59:58.8639700
-
-
Erik Wenneborg
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Martin Arkad
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Jesper Arnesson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby Sk
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Marcus Berndt
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Blom
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Anders Eriksson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Gräfnings
Falun/Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Göthe
kvarnsveden goif
23:59:59.8639800
-
-
Otto Jandér
AXA sport club
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Karlsson
Karlslunds IF
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Klintberg
Gävle Skidkamrater
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Larsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Gert Lind
Team esplanad Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Lövgren
Logica IF
23:59:59.8639800
-
-
Dan Moberg
Ifk Skövde sk
23:59:59.8639800
-
-
Johan Nilsson
Edsbyns SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Staffas
Dala XC ski team
23:59:59.8639800
-
-
Linus Studeny
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Ståhlberg
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Torgny Sundquist
Gnosjö FK
23:59:59.8639800
-
-
Ludvig Syrén
Leksand
23:59:59.8639800
-
-
Per-Johan Wickman
Tierps IF
23:59:59.8639800
-
-
Petter Huitfeldt
IF Hagen
23:59:59.8639800
-
-
Henning Karlsson
Nybro ski
23:59:59.8639800
-
-
Oscar Stenhammar
IK Rex
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Truedsson
No Club
23:59:59.8639800
-