Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2014-02-16
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2014
<<< Orsa Skimarathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:20:56.845550
81.1p
2
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:31:52.911190
+10:56.65540
74.0p
3
Leif Eklund
Tierps IF
2:32:38.915790
+11:42.70140
73.5p
4
Ulf Tingström
IKJ Haninge
2:33:39.921890
+12:43.76240
73.0p
5
Ola Warrén
Turebergs IF
2:35:13.931260
+14:17.85610
72.1p
6
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:35:15.931450
+14:19.85800
72.0p
7
Henrik Granström
Sundbybergs IK
2:38:19.949850
+17:23.104200
70.4p
8
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:39:41.958080
+18:45.112430
69.6p
9
Mats Löfgren
Rembo IK
2:40:09.960810
+19:12.115160
69.4p
10
Joel Ericsson
Täby IS
2:42:40.975930
+21:43.130280
68.1p
11
Håkan Uvhagen
AXA SC
2:43:30.980950
+22:34.135300
67.7p
12
Martin Arkad
AXA SC
2:45:07.990680
+24:11.145030
66.9p
13
Hans Andersson
Jäderfors
2:45:17.991600
+24:20.145950
66.8p
14
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:46:16.997540
+25:19.151890
66.3p
15
Andreas Hiller
AXA SC
2:48:21.1010030
+27:24.164380
65.4p
16
Robert Foss
Upplands Väsby
2:49:08.1014790
+28:12.169140
65.0p
17
Stig Erlandsson
Norra Dals SK
2:49:18.1015790
+28:22.170140
64.9p
18
Mikael Wikström
Högbo GIF
2:50:41.1024020
+29:44.178370
64.3p
19
Patrik Ytterman
Nacka-Värmdö SK
2:50:53.1025240
+29:56.179590
64.2p
20
Mattias Brandt
Attunda OK
2:52:17.1033650
+31:21.188000
63.6p
21
Fredrik Ruben
IFK Lidingö SOK
2:52:46.1036580
+31:50.190930
63.4p
22
Fredrik Karlsson
Vassunda IF
2:53:37.1041600
+32:40.195950
63.0p
23
Stefan Johansson
IFK Sala
2:54:19.1045830
+33:22.200180
62.7p
24
Per-Olov Nilsson
Högbo GIF
2:54:36.1047500
+33:39.201850
62.6p
25
Jonas Sjöstedt
Jumkils IF
2:55:04.1050340
+34:07.204690
62.4p
26
Lars Nilsson
Stensätra SK
2:55:33.1053270
+34:37.207620
62.2p
27
Magnus Cederlöf
Tullinge SK
2:55:39.1053850
+34:43.208200
62.1p
28
Tomas Lindén
Svahn Änglar
2:56:41.1060090
+35:45.214440
61.7p
29
Markus Hedlund
NCC IF
2:57:20.1063990
+36:24.218340
61.4p
30
Peter Gylderud
Högbo GIF
2:58:14.1069350
+37:18.223700
61.1p
31
Håkan Melin
Sundbybergs IK
2:58:22.1070130
+37:25.224480
61.0p
32
John Elofsson
Brovallens IF
2:58:30.1070920
+37:33.225270
61.0p
33
David Wijk
Högbo GIF
3:00:30.1082990
+39:34.237340
60.2p
34
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
3:01:29.1088800
+40:32.243150
59.8p
35
P-O Olsson
Funäsdalens IF
3:01:49.1090840
+40:52.245190
59.7p
36
Niklas Hedberg
Gävle OK
3:01:57.1091650
+41:01.246000
59.6p
37
Pontus Rosberg
Ufk
3:02:09.1092840
+41:12.247190
59.5p
38
Fredrik Strömblad
Täby IS SK
3:02:54.1097320
+41:57.251670
59.3p
39
Martin Myhrberg
Ockelbo SK
3:07:21.1124020
+46:24.278370
57.6p
40
Pål Olofsson
AXA SC
3:09:36.1137560
+48:40.291910
56.8p
41
Urban Bucht
Sollentuna SLK
3:10:01.1140070
+49:05.294420
56.7p
42
Johan Hedlund
FLIR IF
3:10:20.1141910
+49:23.296260
56.6p
43
Krister Säll
Älvkarleby
3:10:49.1144840
+49:52.299190
56.4p
44
Patrik Vestlund
Högbo GIF
3:10:53.1145270
+49:57.299620
56.4p
45
Matti Nylund
Sigtuna OK
3:11:13.1147270
+50:17.301620
56.2p
46
Magnus Wallenberg
IK Rex
3:11:43.1150240
+50:46.304590
56.1p
47
Robert Reijers
IFK Mora
3:12:13.1153220
+51:16.307570
55.9p
48
Joacim Tingstorp
Hammarby IF SF
3:12:24.1154310
+51:27.308660
55.8p
49
Staffan Ahlandsberg
Ski Team Skåne
3:13:06.1158590
+52:10.312940
55.6p
50
Kaj Genas
TIS
3:14:17.1165630
+53:20.319980
55.2p
51
Olof Hansson
AXA SC
3:15:38.1173710
+54:41.328060
54.8p
52
Jerker Axlund
IK Rex
3:15:53.1175260
+54:57.329610
54.7p
53
Johan Uvhagen
AXA SC
3:17:03.1182290
+56:07.336640
54.3p
54
Erik Eng
Täby IS SK
3:18:03.1188290
+57:07.342640
54.0p
55
Tommy Dahlqvist
Huddinge SK LF
3:18:23.1190290
+57:27.344640
53.9p
56
Kenneth Berglund
AXA SC
3:20:06.1200550
+59:10.354900
53.4p
57
Ulf Hedman
Valbo AIF
3:20:14.1201390
+59:18.355740
53.3p
58
Jan Risinger
Björklinge SOK
3:20:28.1202780
+59:32.357130
53.2p
59
Torsten Hemllin
Enköpings AIF
3:20:31.1203080
+59:35.357430
53.2p
60
Patrik Johansson
Sätra IF
3:21:16.1207570
+1:00:20.361920
53.0p
61
Jonas Lindkvist
Mälaröarnas Alpina skidklubb
3:22:32.1215150
+1:01:36.369500
52.6p
62
Nichlas Aldén
Enebyberg
3:22:54.1217360
+1:01:58.371710
52.5p
63
Erik Malmfors
Skogspojkarans OK
3:24:29.1226820
+1:03:32.381170
52.0p
64
Stellan Österberg
Ufk
3:27:51.1247070
+1:06:55.401420
51.1p
65
Thomas Johansson
Bromma-Vällingby SOK
3:28:00.1247990
+1:07:04.402340
51.0p
66
Lars Worén
Edsbyns SK
3:28:08.1248730
+1:07:11.403080
51.0p
67
Jonas Bengtsson
IFK Mora SK
3:30:40.1263980
+1:09:44.418330
50.3p
68
Niklas Willman
Storviks IF
3:30:55.1265430
+1:09:58.419780
50.2p
69
Krister Fjägers
Hammarby IF SF
3:30:58.1265760
+1:10:02.420110
50.2p
70
Martin Hammarström
AXA SC
3:31:17.1267610
+1:10:20.421960
50.1p
71
Magnus Wallin
Strängnäs SK
3:31:41.1270010
+1:10:44.424360
50.0p
72
Jonas Davidsson
Rehns BK
3:32:35.1275440
+1:11:38.429790
49.8p
73
Magnus Jonsson
AXA SC
3:33:17.1279680
+1:12:21.434030
49.6p
74
Markus Hellgren
AXA SC
3:33:19.1279820
+1:12:22.434170
49.6p
75
Niklas Sjöholm
Enköping EAI
3:34:13.1285240
+1:13:16.439590
49.3p
76
Mats Söderlindh
Spikbodarnas IK
3:34:35.1287480
+1:13:39.441830
49.2p
77
Johan Ericsson
Gävle Skidkamrater
3:34:38.1287780
+1:13:42.442130
49.2p
78
Jan Winnberg
Klubblös
3:35:00.1289940
+1:14:03.444290
49.1p
79
Paul-Erik Gemst
Västerås Skidklubb
3:39:26.1316550
+1:18:30.470900
48.0p
80
Danne Wallin
Mehedeby
3:41:02.1326140
+1:20:05.480490
47.6p
81
Stefan Wretman
Söders Sol
3:42:30.1334950
+1:21:34.489300
47.2p
82
Fredrik Randmark
Brandkårens IK
3:43:13.1339250
+1:22:17.493600
47.1p
83
Hans Rynnel
Nacka-Värmdö SK
3:43:21.1340050
+1:22:25.494400
47.0p
84
Jan Berglund
Ockelbo
3:44:24.1346300
+1:23:27.500650
46.8p
85
Mattias Andersson
If Spirit IF
3:45:50.1354990
+1:24:54.509340
46.4p
86
Andreas Penns
Team MartinStenport.se
3:46:05.1356450
+1:25:09.510800
46.4p
87
Max Leissner
AXA SC
3:48:16.1369500
+1:27:19.523850
45.9p
88
Magnus Lindahl
IK Jordbänningarna
3:49:02.1374170
+1:28:06.528520
45.7p
89
Magnus Kaiser
Söders
3:49:17.1375660
+1:28:21.530010
45.7p
90
Fredrik Hammarsten
Nacka-Värmdö
3:50:49.1384890
+1:29:53.539240
45.3p
91
Ola Samnelius
Enskede
3:51:47.1390610
+1:30:50.544960
45.1p
92
Josef Paclt
Patok a.s.
3:52:30.1394960
+1:31:34.549310
44.9p
93
Anders Fältenhag
Högbo GIF
3:53:28.1400730
+1:32:31.555080
44.7p
94
Lars Kalander
Vaxholms Kanotsällskap
3:53:39.1401880
+1:32:43.556230
44.7p
95
Conny Eklund
IF Åland
3:55:26.1412500
+1:34:29.566850
44.3p
96
Thomas Ehrenbrand
AXA SC
3:55:39.1413820
+1:34:42.568170
44.3p
97
Fredrik Agardh
Handelsbanken IF
3:58:17.1429690
+1:37:21.584040
43.7p
98
Ludwig Brogård
Väsby SK
3:58:48.1432740
+1:37:51.587090
43.6p
99
Johannes Jögi
Nacka-Värmdö SK
3:58:54.1433370
+1:37:58.587720
43.6p
100
Peter Hyvönen
Attunda
4:00:34.1443370
+1:39:38.597720
43.2p
101
Jörgen Pettersson
AXA SC
4:00:50.1444990
+1:39:54.599340
43.2p
102
Klas Bonde
Sollentuna
4:03:12.1459150
+1:42:16.613500
42.7p
103
Jens Eriksson
Västerås
4:06:59.1481880
+1:46:03.636230
42.0p
104
Tommy Korhonen
Ericsson IF
4:09:55.1499430
+1:48:58.653780
41.4p
105
Donny Långström
Ufk
4:12:14.1513300
+1:51:17.667650
41.0p
106
Johan Hanson
Mälarö SOK
4:17:58.1547780
+1:57:02.702130
40.0p
107
Marcus Forsling
Enebybergs IF
4:18:13.1549240
+1:57:16.703590
39.9p
-
Daniel Diané
Järfälla SK
23:59:57.8639600
-
-
Robert Tingåker
Nacka-Värmdö SK
23:59:57.8639600
-
-
Roger Edbom
Clas Ohlson IF
23:59:57.8639600
-
-
Eric Coulibaly
Bromma
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Gustafsson
Karlslunds IF
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Neumuller
Lidingö SOK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Rynnel
Nacka-Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Holmberg
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Jonell
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Lindberg
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Johan Lundberg
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Markus Norsted
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Bengt Rehn
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Hans Rofors
AXA SC
23:59:59.8639800
-
-
Mats Schultze
Bromma
23:59:59.8639800
-
-
Pär Larsson
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Blomendal
IKJ Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Dan Lindgren
Korsnäs Skidor
23:59:59.8639800
-
-
Ola Christiansson
Nacka
23:59:59.8639800
-
-
Olof Carlstoft
Nacka-Värmdö
23:59:59.8639800
-
-
CJ Hedbeck
Nacka-Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Holmström
Norrköping SK
23:59:59.8639800
-
-
Ulf Borgert
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
-
Kristofer Arwin
Sollentuna SLK
23:59:59.8639800
-
-
Per Ängsås
Stockholms Rullskidklubb
23:59:59.8639800
-
-
Björn Stenecker
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Göran Westman
Sweco IF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Danielsson
Sya Sk
23:59:59.8639800
-
-
Peter Alberius
Täby IS
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Becker
Vaxholms RF
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Hammarlund
Ockelbo SK
23:59:59.8639800
-
-
Ulf Karlsson
Storviks IF
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Aspholm
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Tony Jansson
IK Bakhalt
23:59:59.8639800
-