Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Lahti Individual
2013-03-10
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Drammen Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Petter jr Northug
Strindheim IL
34:35.207460
99.1p
2
Alexey Poltoranin
Kazakstan
35:07.210630
+31.3070
97.6p
3
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
35:10.210970
+35.3410
97.5p
4
Lukas Bauer
Dukla Liberec
35:18.211760
+43.4200
97.1p
5
Tobias Angerer
SC Vachendorf
35:26.212570
+51.5010
96.7p
6
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
35:29.212890
+54.5330
96.6p
7
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
35:34.213390
+59.5830
96.4p
8
Alexander Legkov
Dinamo
35:37.213690
+1:02.6130
96.2p
9
Alexander Bessmertnykh
Rus
35:43.214210
+1:07.6650
96.0p
10
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
35:46.214540
+1:10.6980
95.9p
11
Eldar Rønning
Skogn IL
35:47.214650
+1:11.7090
95.8p
12
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
35:49.214890
+1:14.7330
95.7p
13
Marc Jean Gaillard
Douanes - Pays Rochois
35:51.215010
+1:15.7450
95.6p
14
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
35:53.215270
+1:18.7710
95.5p
15
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
35:54.215340
+1:18.7780
95.5p
16
Tim Tscharnke
SV Biberau
35:54.215350
+1:18.7790
95.5p
17
Emil Joensson
IFK Mora SK
35:55.215410
+1:19.7850
95.5p
18
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
35:56.215560
+1:21.8000
95.4p
19
Ilia Chernousov
Ska
36:01.216080
+1:26.8520
95.2p
20
Nikolay Chebotko
Cska
36:02.216130
+1:26.8570
95.2p
21
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
36:03.216250
+1:27.8690
95.1p
22
Marcus Hellner
Gaellivare Skidallians
36:09.216840
+1:33.9280
94.9p
23
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
36:10.216930
+1:34.9370
94.8p
24
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
36:19.217890
+1:44.10330
94.4p
25
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
36:20.217950
+1:44.10390
94.4p
26
Andrey Larkov
Rus
36:20.217960
+1:45.10400
94.4p
27
Sjur Røthe
Voss IL
36:20.217980
+1:45.10420
94.4p
28
Ales Razym
Dukla Liberec
36:26.218510
+1:50.10950
94.1p
29
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
36:27.218640
+1:51.11080
94.1p
30
Vladislav Skobelev
Rus
36:28.218700
+1:52.11140
94.1p
31
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
36:29.218810
+1:53.11250
94.0p
32
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
36:32.219140
+1:56.11580
93.9p
33
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
36:33.219270
+1:58.11710
93.8p
34
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
36:38.219780
+2:03.12220
93.6p
35
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
36:39.219880
+2:04.12320
93.6p
36
Alexander Utkin
Rus
36:40.219930
+2:04.12370
93.5p
37
Hans Christer Holund
Lyn Ski
36:41.220040
+2:05.12480
93.5p
38
Fabio Pasini
C.s.esercito
36:44.220310
+2:08.12750
93.4p
39
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
36:45.220480
+2:10.12920
93.3p
40
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
36:48.220720
+2:12.13160
93.2p
41
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
36:50.220940
+2:14.13380
93.1p
42
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
36:50.220950
+2:14.13390
93.1p
43
Anton Lindblad
Sollefteaa SK
36:51.221010
+2:15.13450
93.1p
44
Algo Karp
Skiclub Viljandi
36:52.221110
+2:16.13550
93.0p
45
Jiri Magal
Dukla Liberec
36:52.221140
+2:16.13580
93.0p
46
David Hofer
C.s Carabinieri
36:52.221190
+2:17.13630
93.0p
47
Lars Nelson
Aasarna IK
37:00.221920
+2:24.14360
92.7p
47
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
37:00.221920
+2:24.14360
92.7p
49
Mathias Wibault
Cnisag /chamonix
37:01.222030
+2:25.14470
92.7p
50
Snorri Einarsson
Tromsoe Skiklubb Langrenn
37:04.222370
+2:29.14810
92.5p
51
Matias Strandvall
IF Minken
37:13.223250
+2:37.15690
92.2p
52
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
37:13.223260
+2:38.15700
92.2p
53
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:19.223850
+2:43.16290
91.9p
54
Sergey Novikov
Saturn
37:20.223960
+2:45.16400
91.9p
55
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
37:26.224540
+2:50.16980
91.6p
56
Federico Pellegrino
C.s Fiamme Oro
37:26.224590
+2:51.17030
91.6p
57
Carl Quicklund
Oestersunds SK
37:36.225520
+3:00.17960
91.2p
58
Tomas Northug
Strindheim IL
37:42.226110
+3:06.18550
91.0p
59
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
37:43.226280
+3:08.18720
90.9p
60
Mark Starostin
Kazakstan
37:45.226420
+3:09.18860
90.9p
61
Andrew Newell
Stratton Mountain School
37:46.226520
+3:10.18960
90.9p
62
Antti Ojansivu
Ylojarven Ryhti
37:50.226920
+3:14.19360
90.7p
63
Ristomatti Hakola
Kankaanpaan Urheilijat
37:50.226970
+3:15.19410
90.7p
64
Martin Johansson
Mora
37:53.227250
+3:17.19690
90.6p
65
Adrien Mougel
LA Bressaude
37:59.227800
+3:23.20240
90.3p
66
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:05.228420
+3:29.20860
90.1p
67
Torin Koos
Bridger Ski Fnd
38:09.228800
+3:33.21240
90.0p
68
Romain Vandel
Emhm Bois D Amont
38:12.229130
+3:36.21570
89.8p
69
Topi Kuorelahti
Äänekosken Huima
38:16.229500
+3:40.21940
89.7p
70
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
38:16.229510
+3:40.21950
89.7p
71
Jari Huhta
Hollolan Urheilijat-46
38:18.229750
+3:42.22190
89.6p
72
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
38:19.229840
+3:43.22280
89.6p
73
Konrad Motor
Azs Awf Katowice
38:24.230350
+3:48.22790
89.4p
74
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
38:25.230430
+3:49.22870
89.3p
75
Sami Lahdemaki
Saarijarven Pullistus
38:25.230490
+3:50.22930
89.3p
76
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors Ski Club
38:28.230770
+3:53.23210
89.2p
77
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
38:36.231540
+4:00.23980
88.9p
78
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
38:37.231660
+4:02.24100
88.9p
79
Tiio Soederhielm
Aasarna IK
38:59.233830
+4:23.26270
88.0p
80
Callum Watson
Cooma Ski Club
39:53.239230
+5:17.31670
86.1p
81
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
40:08.240760
+5:33.33200
85.5p
-
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
23:59:58.8639700
-
-
Mark Van Der Ploeg
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Len Valjas
Team Hardwood
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
25:38.153790
91.1p
2
Marit Bjoergen
Rognes IL
26:02.156100
+23.2210
89.7p
3
Heidi Weng
IL I Bul
26:04.156340
+25.2450
89.6p
4
Therese Johaug
IL Nansen
26:07.156610
+28.2720
89.4p
5
Kerttu Niskanen
Vieremän Koitto
26:34.159310
+55.5420
87.9p
6
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
26:40.159910
+1:01.6020
87.6p
7
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
26:46.160590
+1:08.6700
87.2p
8
Aino- Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
26:47.160610
+1:08.6720
87.2p
9
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
IL Heming
26:48.160720
+1:09.6830
87.1p
10
Olga Kuziukova
Rus
26:59.161840
+1:20.7950
86.5p
11
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
27:02.162190
+1:24.8300
86.4p
12
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
27:11.163070
+1:32.9180
85.9p
13
Julia Ivanova
Saturn
27:13.163240
+1:34.9350
85.8p
14
Mariya Guschina
Sputnik
27:13.163290
+1:35.9400
85.8p
15
Alija Iksanova
Dinamo
27:16.163570
+1:37.9680
85.6p
16
Emma Wiken
Aasarna IK
27:17.163650
+1:38.9760
85.6p
17
Masako jr Ishida
Hokkaido Ski Team
27:21.164090
+1:43.10200
85.4p
18
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
27:22.164130
+1:43.10240
85.3p
19
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
27:27.164620
+1:48.10730
85.1p
20
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
27:27.164680
+1:48.10790
85.0p
21
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
27:30.164910
+1:51.11020
84.9p
22
Virginia DE Martin Topranin
G.s Forestale
27:35.165420
+1:56.11530
84.7p
23
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
27:36.165520
+1:57.11630
84.6p
24
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
27:36.165540
+1:57.11650
84.6p
25
Alena Prochazkova
LK Slavia Umb Banska Bystrica
27:36.165560
+1:57.11670
84.6p
26
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
27:43.166230
+2:04.12340
84.2p
27
Kari Vikhagen Gjeitnes
Henning Skilag
27:45.166460
+2:06.12570
84.1p
28
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
27:48.166790
+2:10.12900
84.0p
28
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
27:48.166790
+2:10.12900
84.0p
30
Tuva Toftdahl Staver
IL Heming
27:51.167010
+2:12.13120
83.9p
31
Elena Soboleva
Rus
27:51.167020
+2:12.13130
83.9p
32
Kristin Størmer Steira
IL Forsoek
27:51.167030
+2:12.13140
83.8p
33
Daria Gaiazova
Nordique Mont ST Anne
27:59.167830
+2:20.13940
83.4p
34
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
28:01.168030
+2:22.14140
83.3p
35
Britt Ingunn Nydal
Njaard
28:02.168130
+2:23.14240
83.3p
36
Evgenia Shapovalova
Uralets
28:05.168440
+2:26.14550
83.1p
37
Bettina Gruber
Sas
28:08.168750
+2:29.14860
83.0p
38
Natalia Zhukova
Rus
28:13.169260
+2:34.15370
82.7p
39
Jennie Oeberg
Piteaa Elit
28:13.169280
+2:34.15390
82.7p
40
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
28:22.170160
+2:43.16270
82.3p
40
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
28:22.170160
+2:43.16270
82.3p
42
Daria Godovanichenko
Rus
28:23.170250
+2:44.16360
82.3p
43
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
28:24.170380
+2:45.16490
82.2p
44
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
28:26.170520
+2:47.16630
82.1p
45
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
28:30.170950
+2:51.17060
81.9p
46
Magdalena Pajala
Piteaa Elit
28:32.171120
+2:53.17230
81.8p
47
Julia Svan
Vansbro AIK Skidklubb
28:35.171470
+2:56.17580
81.7p
48
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
28:41.172030
+3:02.18140
81.4p
49
Maria Graefnings
Falun Borlaenge SK
28:45.172480
+3:06.18590
81.2p
50
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
28:51.173030
+3:12.19140
80.9p
51
Triin Ojaste
Karupesa Team
28:51.173070
+3:12.19180
80.9p
52
Britta Johansson Norgren
Sollefteaa SK
28:53.173230
+3:14.19340
80.8p
53
Mia Eriksson
Piteaa Elit
28:58.173730
+3:19.19840
80.6p
54
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country Ski Club
28:59.173880
+3:20.19990
80.5p
55
Manon Locatelli
Méaudre
29:06.174550
+3:27.20660
80.2p
56
Heidi Raju
Sportclub Sparta
29:10.174980
+3:31.21090
80.0p
57
Tanja Kauppinen
Leppävirran Viri
29:17.175680
+3:38.21790
79.7p
58
Katri Lylynpera
Ylojarven Ryhti
29:22.176190
+3:44.22300
79.5p
59
Marika Sundin
Sollefteaa SK
29:25.176420
+3:46.22530
79.4p
60
Silja Tarvonen
Kangasniemen Kalske
29:54.179300
+4:15.25410
78.1p
61
Rosie Park Brennan
City Nordic Ski Club
30:02.180170
+4:23.26280
77.7p
62
Anni Kainulainen
Hameenlinnan Hiihtoseura
30:05.180470
+4:26.26580
77.6p
63
Heini Hokkanen
Kangasniemen Kalske
30:22.182170
+4:43.28280
76.9p
64
Aimee Watson
Nsw Ski Association
30:46.184550
+5:07.30660
75.9p
65
Krista Niiranen
Liperin Hiihtoseura
32:19.193880
+6:40.39990
72.2p
-
Aurore Jean
Douanes Skieurs Rousselands
23:59:59.8639800
-
-
Ingvild Flugstad Oestberg
Gjøvik SK
23:59:59.8639800
-
-
Anna Haag
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Perianne Jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Celine Brun-lie
Njård
23:59:59.8639800
-