Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Inari
2013-02-22
Deltävling i
Scandinavian Cup 2012
<<< Scandinavian Cup Inari
Scandinavian Cup Inari >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Hans Christer Holund
Lyn Ski
37:57.227680
92.6p
2
Kristian Rennemo Tettli
Leksvik IL
38:32.231140
+34.3360
91.4p
3
Snorri Einarsson
Tromsö Skiklubb
38:38.231710
+40.3930
91.2p
4
Lars Nelson
Åsarna IK
38:43.232290
+46.4510
91.0p
5
Daniel Myrmael Helgestad
Byåsen IL
38:45.232460
+47.4680
90.9p
6
Ristomatti Hakola
Finland
38:45.232480
+48.4700
90.9p
7
Simen Andreas Sveen
Ring IL
38:58.233710
+1:00.5930
90.5p
8
Torgeir Skare Thygesen
IL Korlevoll
39:06.234530
+1:08.6750
90.3p
9
Martin Nyenget Löwström
Lillehammer Skiklub
39:06.234540
+1:08.6760
90.3p
10
Daniel Stock
Lillehammer Skiklub
39:06.234560
+1:08.6780
90.3p
11
Morten Harjo Pettersen
Vadsø SK
39:07.234640
+1:09.6860
90.2p
12
Jonas Austmo Kolstad
Henning Skilag
39:14.235340
+1:16.7560
90.0p
13
Topi Kuorelahti
Äänekosken Huima
39:17.235690
+1:20.7910
89.9p
14
Perttu Hyvärinen
Fin
39:20.235990
+1:23.8210
89.8p
15
Jussi Simula
Jämsänkosken Ilves
39:25.236470
+1:27.8690
89.6p
16
Kusti Kittilä
Kalajoen Junkkarit
39:27.236670
+1:29.8890
89.6p
17
Ronny Fredrik Ansnes
Klaebu IL
39:28.236720
+1:30.8940
89.6p
18
Jari Huhta
Fin
39:30.236900
+1:32.9120
89.5p
19
Tomas Northug
Strindheim IL
39:32.237190
+1:35.9410
89.4p
20
Martin Andersen
Engerdal IL
39:35.237440
+1:37.9660
89.3p
21
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
39:42.238160
+1:44.10380
89.1p
22
Sami Lähdesmäki
Fin
39:44.238370
+1:46.10590
89.0p
23
Emil Iversen
IL Varden
39:46.238510
+1:48.10730
89.0p
24
Öyvind Fjeld Moen
Kjelsås IL - Ski
39:47.238650
+1:49.10870
88.9p
25
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
39:48.238720
+1:50.10940
88.9p
26
Mikko Koutaniemi
Vuokatti Ski Team Kainuu
39:51.239020
+1:53.11240
88.8p
27
Martin Johansson
Swe
39:58.239730
+2:00.11950
88.6p
28
Martti Jylhä
Fin
40:03.240200
+2:05.12420
88.5p
29
Juho Mikkonen
Fin
40:05.240450
+2:07.12670
88.4p
30
Johan Westerlund
Piteå Elit
40:09.240860
+2:11.13080
88.3p
31
Per Kristian Nygård
Vestre Spone IF
40:15.241470
+2:17.13690
88.1p
32
Markus Pörsti
Kiteen Urheilijat
40:16.241540
+2:18.13760
88.0p
33
Johan Häggström
Kalix SK
40:20.241990
+2:23.14210
87.9p
34
Ole-marius Bach
Byåsen IL
40:28.242790
+2:31.15010
87.7p
35
Tore Berdal Bjørseth
Byåsen IL
40:31.243090
+2:34.15310
87.6p
36
Juha-matti Mikkolainen
Valkeakosken Haka
40:33.243220
+2:35.15440
87.5p
37
Mads Madsgård Granrud
Konnerud IL
40:34.243370
+2:36.15590
87.5p
38
Heikki Palosaari
Oulun Hiihtoseura
40:42.244150
+2:44.16370
87.2p
39
Janne Stenbäck
Kuusamon Erae Veikot
40:47.244620
+2:49.16840
87.1p
40
Eivind Klemoen Bjeglerud
Vind IL
40:57.245690
+3:00.17910
86.8p
41
Niklas Niska
Bodens SK
41:00.245950
+3:02.18170
86.7p
42
Heikki Korpela
Kempeleen Kiri
41:07.246690
+3:10.18910
86.5p
43
Niko Koskela
Kurikan Ryhti
41:13.247250
+3:15.19470
86.3p
44
Emil Nyeng
Ringebu Fåvang IL
41:14.247360
+3:16.19580
86.3p
45
Espen Mikkelsen
Vadsø SK
41:22.248140
+3:24.20360
86.0p
46
Kalle Koistinen
Espoon Hiihtoseura
41:26.248540
+3:28.20760
85.9p
47
Nils Magnus Grave Böen
IL Korlevoll
41:31.249060
+3:33.21280
85.8p
48
Antti Häkämies
Anjalan Liitto
41:39.249890
+3:42.22110
85.5p
49
Ville Maunuksela
Ounasvaaran Hiihtoseura
41:46.250520
+3:48.22740
85.3p
50
Aku Nikander
Fin
42:01.252010
+4:03.24230
84.9p
51
Daniel Svensson
Sweden
42:04.252340
+4:06.24560
84.8p
52
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
42:13.253280
+4:16.25500
84.5p
53
Martin Bergström
Piteå Elit
42:39.255890
+4:42.28110
83.8p
54
Janne Tervo
Sotkamon Jymy
42:41.256010
+4:43.28230
83.8p
55
Joni Seppä
Inarin Yritys
42:49.256890
+4:52.29110
83.5p
56
Niila Ahokas
Kausalan Yritys
42:57.257650
+4:59.29870
83.3p
57
Tomi Lehtola
Lapin Sudet
44:22.266160
+6:24.38380
81.0p
58
Eirik Lorentsen
Henning Skilag
47:02.282150
+9:04.54370
77.0p
-
Rami Petäsnoro
Oulun Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Antti Haahti
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Reima Idström
Kuusamon Erä-veikot
23:59:58.8639700
-
-
Tommi Lavonen
Anjalan Liitto
23:59:58.8639700
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Tuva Staver Toftdahl
Heming IL - Ski
29:24.176300
83.4p
2
Laura Ahervo
Finland
29:39.177820
+15.1420
82.7p
3
Kari Gjeitnes Vikhagen
Henning Sl
29:53.179270
+29.2870
82.0p
4
Kathrine Harsem
Varden Il,
29:58.179750
+34.3350
81.7p
5
Mia Eriksson
Piteå Elit
30:02.180170
+38.3770
81.5p
6
Britt Ingunn Nydal
Njård
30:06.180590
+42.4190
81.3p
7
Öyre Astrid Slind
Team Trøndelag
30:22.182120
+58.5720
80.6p
8
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
30:25.182490
+1:01.6090
80.4p
9
Maria Grundvall
Fin
30:26.182510
+1:02.6110
80.4p
10
Emilie Kristoffersen
Lillehammer Skiklub
30:29.182800
+1:05.6400
80.3p
11
Öyre Kari Slind
Oppdal IL - Ski
30:32.183120
+1:08.6720
80.1p
12
Barbro Kvåle
Brandbu IF
30:41.184000
+1:17.7600
79.7p
13
Mari Eide
Oystre Slidre IL
30:46.184510
+1:22.8110
79.5p
14
Marte Monrad-hansen
Heming IL - Ski
30:51.185050
+1:27.8650
79.2p
15
Marjaana Pitkänen
Viereman Koitto
30:54.185340
+1:30.8940
79.1p
16
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
30:55.185410
+1:31.9010
79.1p
17
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
30:59.185820
+1:35.9420
78.9p
18
Maria Gräfnings
Sweden
31:07.186660
+1:43.10260
78.5p
19
Heini Hokkanen
Kangasniemen Kalske
31:13.187250
+1:49.10850
78.3p
20
Silja Tarvonen
Kangasniemen Kalske
31:25.188420
+2:01.12020
77.7p
21
Marika Sundin
Sollefteå SK
31:28.188720
+2:04.12320
77.6p
22
Tanja Kauppinen
Finland
31:32.189110
+2:08.12710
77.4p
23
Nysted Maria Groenvoll
Furuflaten IL
31:35.189430
+2:11.13030
77.3p
24
Linn Sömskar
IFK Umeå
31:41.190040
+2:17.13640
77.0p
25
Eeva Palosaari
Oulun Hiihtoseura
31:45.190420
+2:21.14020
76.9p
26
Anne Kjersti Kalvå
Lundamo IL
31:52.191150
+2:28.14750
76.6p
27
Emilie Fleten
Gol IL
31:54.191350
+2:30.14950
76.5p
28
Merete Myrseth
Strindheim IL
32:21.194020
+2:57.17620
75.4p
29
Jenni Raivio
Ruoveden Pirkat
32:25.194490
+3:01.18090
75.2p
30
Emma Sjölander
Piteå Elit
32:38.195780
+3:14.19380
74.7p
31
Ruut Vähämetsä
Oulun Hiihtoseura
32:51.197010
+3:27.20610
74.2p
32
Josefin Sandvik
IF Brahe
33:02.198150
+3:38.21750
73.7p
33
Maria Sundström
Strömnäs GIF
33:39.201890
+4:15.25490
72.3p
34
Tiia Uusi-autti
Ounasvaaran Hiihtoseura
34:04.204370
+4:40.27970
71.4p
35
Eevakaisa Loukusa
Saloisten Reipas
35:52.215150
+6:28.38750
67.6p
36
Tiina Idström
Kuusamon Erae Veikot
36:09.216800
+6:45.40400
67.1p
37
Iina Ahokas
Nastolan Naseva
36:17.217680
+6:53.41280
66.8p
38
Janina Virta
Inarin Yritys
38:48.232790
+9:24.56390
62.2p