50km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | H 21 | Jan Mattsson | Storvreta IK | 2:26:19.877800 | | 79.1p |
2 | H 35 | Jonas Henningsson | Roslagsbro IF | 2:32:33.915200 | +6:14.37300 | 74.9p |
3 | H 21 | Magnus Björk | IK Rex | 2:32:34.915300 | +6:15.37400 | 74.9p |
4 | H 21 | Fredrik Lindgren | IK Hakarpspojkarna | 2:33:07.918600 | +6:48.40700 | 74.6p |
5 | H 21 | Hampus Ohlström | IK Rex | 2:33:55.923400 | +7:36.45500 | 74.0p |
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:35:00 |
6 | H 45 | Patrik Bauer | Häverödals IF | 2:39:17.955600 | +12:58.77700 | 70.8p |
6 | H 45 | Arne Pettersson | Häverödals IF | 2:39:17.955600 | +12:58.77700 | 70.8p |
8 | H 35 | Guy Utter | Arlanda-Märsta SK | 2:44:04.984300 | +17:45.106400 | 68.2p |
9 | H 35 | Jacob Westling | Grycksbo IF OK | 2:44:12.985100 | +17:53.107200 | 68.1p |
10 | H 45 | Johan Lundvall | Brottby SK | 2:45:33.993200 | +19:14.115300 | 67.4p |
11 | H 21 | Fredrik Norman | Göteborgs SK | 2:46:14.997300 | +19:55.119400 | 67.0p |
12 | H 21 | Fredrik Björck | IK Rex | 2:46:27.998600 | +20:08.120700 | 66.9p |
13 | H 45 | Peter Nordström | Brottby SK | 2:46:30.998900 | +20:11.121000 | 66.9p |
14 | H 45 | Peter Andersson | Häverödals IF | 2:48:07.1008600 | +21:48.130700 | 66.1p |
15 | H 35 | Johan Arnland | Storvreta IK | 2:48:57.1013600 | +22:38.135700 | 65.7p |
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:50:00 |
16 | H 21 | Patrik Tufvesson | IK Rex | 2:50:55.1025400 | +24:36.147500 | 64.7p |
17 | H 21 | Karl Ekström | IK Rex | 2:51:01.1026000 | +24:42.148100 | 64.7p |
18 | H 45 | Kent Persson | Roslagsbro IF | 2:51:08.1026700 | +24:49.148800 | 64.6p |
19 | H 21 | Kent Lundvall | Häverödals IF | 2:51:32.1029100 | +25:13.151200 | 64.4p |
20 | H 45 | Martti Mustonen | Roslagsbro IF | 2:52:40.1035900 | +26:21.158000 | 63.9p |
21 | H 35 | Håkan Dahlén | Bälinge IF | 2:52:59.1037800 | +26:40.159900 | 63.7p |
22 | H 35 | Fredrik Ström | Enköpings Aif | 2:53:52.1043100 | +27:33.165200 | 63.3p |
23 | H 55 | Björn Robert Lindberg | Öregrunds IK | 2:54:53.1049200 | +28:34.171300 | 62.9p |
24 | H 21 | Hampus Rinne | IK Rex | 2:56:07.1056600 | +29:48.178700 | 62.3p |
25 | H 21 | Robert Carlsson | Arlanda-Märsta SK | 2:56:30.1058900 | +30:11.181000 | 62.1p |
26 | H 21 | Andreas Sembrant | Storvreta IK | 2:57:52.1067100 | +31:33.189200 | 61.6p |
27 | H 45 | Christer Eriksson | Strömsbergs IF | 2:57:54.1067300 | +31:35.189400 | 61.5p |
28 | H 35 | Fredrik Stahring | Öregrunds IK | 2:59:07.1074600 | +32:48.196700 | 61.0p |
29 | H 21 | Boris Klimes | Väsby SK | 3:00:01.1080000 | +33:42.202100 | 60.6p |
30 | H 21 | Peter Lundsten | Arlanda-Märsta SK | 3:00:11.1081000 | +33:52.203100 | 60.6p |
31 | H 35 | Olof Borell | IK Rex | 3:01:48.1090700 | +35:29.212800 | 59.9p |
32 | H 45 | Martin Sverdrup | Länsförsäkringar IF | 3:03:10.1098900 | +36:51.221000 | 59.3p |
33 | H 45 | Dan Rimbe | Swedbank IF | 3:03:25.1100400 | +37:06.222500 | 59.2p |
34 | H 35 | Magnus Swedblom | Sundbybergs IK | 3:03:33.1101200 | +37:14.223300 | 59.2p |
35 | H 21 Motion | Micael Lindgren | Sweden | 3:03:41.1102000 | +37:22.224100 | 59.1p |
36 | H 45 | Harry Äijö | Stockholms-Postens IK | 3:03:48.1102700 | +37:29.224800 | 59.1p |
37 | H 35 | Lars Hjulström | IFK Enskede | 3:04:21.1106000 | +38:02.228100 | 58.9p |
38 | H 35 | Per Blomgren | Vassunda IF | 3:04:31.1107000 | +38:12.229100 | 58.8p |
39 | H 35 | Stefan Sundell | Nacka Värmdö SK | 3:04:36.1107500 | +38:17.229600 | 58.8p |
40 | H 45 | Piero Sannicolo | Stockholms RK | 3:04:44.1108300 | +38:25.230400 | 58.7p |
41 | H 45 | Mikael Rönnlund | Ockelbo SK | 3:04:53.1109200 | +38:34.231300 | 58.7p |
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 3:05:00 |
42 | H 55 | Ulf Uddbäck | Gävle SK | 3:05:27.1112600 | +39:08.234700 | 58.4p |
43 | H 45 | Anders Ohlin | Knutby IF | 3:06:24.1118300 | +40:05.240400 | 58.1p |
44 | H 45 | Patrik Söderqvist | Storvreta IK | 3:06:55.1121400 | +40:36.243500 | 57.9p |
45 | H 21 Motion | Jan Fräs Jonsson | Pilgrim Consulting | 3:07:03.1122200 | +40:44.244300 | 57.8p |
46 | H 21 Motion | Magnus Lindberg | Ockelbo SK | 3:07:39.1125800 | +41:20.247900 | 57.6p |
47 | H 35 | Lasse Nylund | Rävdun SK | 3:07:40.1125900 | +41:21.248000 | 57.6p |
47 | H 45 | Erik Nylund | Rävdun SK | 3:07:40.1125900 | +41:21.248000 | 57.6p |
49 | H 45 | Fredrik Ahlsson | Sunnersta Aif | 3:08:16.1129500 | +41:57.251600 | 57.3p |
50 | H 45 | Lars Pettersson | Gimo IF SK | 3:09:10.1134900 | +42:51.257000 | 57.0p |
51 | H 21 | Henrik Edholm | Järfälla SK | 3:09:47.1138600 | +43:28.260700 | 56.8p |
52 | H 21 | Simon Andersson | Gimo IF SK | 3:10:45.1144400 | +44:26.266500 | 56.4p |
53 | H 45 | Pontus Rosberg | Ufk | 3:11:56.1151500 | +45:37.273600 | 56.0p |
54 | H 35 | Jonas Andersson | Axa SC | 3:12:04.1152300 | +45:45.274400 | 56.0p |
55 | H 35 | Mattias Jenefeldt | Bilia Sportklubb | 3:12:33.1155200 | +46:14.277300 | 55.8p |
56 | H 21 | Jonathan Andersson | Kexholms SK | 3:12:45.1156400 | +46:26.278500 | 55.7p |
57 | H 35 | Johan Molander | Bälinge IF | 3:12:46.1156500 | +46:27.278600 | 55.7p |
58 | H 35 | Robert Grünau | Häverödals IF | 3:13:24.1160300 | +47:05.282400 | 55.5p |
59 | H 45 | Patrik Åkerlöf | Öregrunds IK | 3:13:29.1160800 | +47:10.282900 | 55.4p |
60 | H 55 | Arne Wenngren | Östervåla IF | 3:13:44.1162300 | +47:25.284400 | 55.4p |
61 | H 35 | Rasmus Bergqvist | Orsa SK | 3:14:02.1164100 | +47:43.286200 | 55.3p |
62 | H 45 | Michael Johansson | Gimo IF SK | 3:14:22.1166100 | +48:03.288200 | 55.1p |
63 | H 55 | Stefan Granath | IF Thor | 3:14:29.1166800 | +48:10.288900 | 55.1p |
64 | H 21 Motion | Henrik Wåhlström | Team Solgården | 3:14:45.1168400 | +48:26.290500 | 55.0p |
65 | H 35 | Joakim Åsberg | Consoden Team IF | 3:16:26.1178500 | +50:07.300600 | 54.4p |
66 | H 35 | Jonas Nyqvist | Enköpings Aif | 3:18:03.1188200 | +51:44.310300 | 53.9p |
67 | H 45 | Lars Lundin | IK Rex | 3:18:25.1190400 | +52:06.312500 | 53.8p |
68 | H 35 | Albert Forsén | Sundbybergs IK | 3:19:50.1198900 | +53:31.321000 | 53.3p |
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:20:00 |
69 | H 65 | Lennart Bernström | Ufk | 3:20:23.1202200 | +54:04.324300 | 53.1p |
70 | H 45 | Erik Ekström | IK Rex | 3:21:48.1210700 | +55:29.332800 | 52.7p |
71 | H 55 | George Samuelsson | IFK Mora SK | 3:21:50.1210900 | +55:31.333000 | 52.7p |
72 | H 21 Motion | Erik Strömberg | Brottby SK | 3:21:51.1211000 | +55:32.333100 | 52.7p |
73 | H 35 | Patrik Lundberg | Häverödals IF | 3:22:06.1212500 | +55:47.334600 | 52.6p |
74 | H 21 | Petter Leife | Häverödals IF | 3:22:14.1213300 | +55:55.335400 | 52.5p |
75 | H 65 | Jan-Olov Jonsson | Strömsbergs IF | 3:22:34.1215300 | +56:15.337400 | 52.4p |
76 | H 21 Motion | Mattias Ahlbert | Sya SK | 3:24:13.1225200 | +57:54.347300 | 51.9p |
77 | H 21 | Andreas Crona | Forsmarks IF | 3:25:40.1233900 | +59:21.356000 | 51.5p |
78 | H 55 | Per Ingermarsson | Östhammars SK | 3:26:25.1238400 | +1:00:06.360500 | 51.2p |
79 | H 21 | Christofer Höglund | Scania IF | 3:26:31.1239000 | +1:00:12.361100 | 51.2p |
80 | H 35 | David Hellman | Storvreta IK | 3:27:46.1246500 | +1:01:27.368600 | 50.8p |
81 | H 45 | Roger Wilde | IK Rex | 3:28:40.1251900 | +1:02:21.374000 | 50.6p |
82 | H 21 Motion | Stellan Österberg | Sweden | 3:29:21.1256000 | +1:03:02.378100 | 50.4p |
83 | H 21 | Martin Andersson | IK Rex | 3:29:31.1257000 | +1:03:12.379100 | 50.3p |
84 | H 45 | Lars-Olov Skytt | OK Borgen | 3:31:34.1269300 | +1:05:15.391400 | 49.7p |
85 | H 21 | Patrik Eriksson | Gimo IF SK | 3:31:37.1269600 | +1:05:18.391700 | 49.7p |
86 | H 45 | Jonas Wulff | Consoden Team IF | 3:31:59.1271800 | +1:05:40.393900 | 49.6p |
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:35:00 |
87 | H 21 Motion | Krister Ånöstam | Sweden | 3:35:00.1289900 | +1:08:41.412000 | 48.8p |
88 | H 35 | Henrik Törnros | Öregrunds IK | 3:35:53.1295200 | +1:09:34.417300 | 48.5p |
89 | H 21 | Marcus Svedare | IK Rex | 3:35:59.1295800 | +1:09:40.417900 | 48.5p |
90 | H 21 Motion | Anders Alm | Sweden | 3:36:14.1297300 | +1:09:55.419400 | 48.5p |
91 | H 45 | Tomas Borg | Sundbybergs IK | 3:36:33.1299200 | +1:10:14.421300 | 48.4p |
91 | H 65 | Anders Kihl | Östervåla IF | 3:36:33.1299200 | +1:10:14.421300 | 48.4p |
93 | H 21 Motion | Patrik Bergquist | Why US Active | 3:36:49.1300800 | +1:10:30.422900 | 48.3p |
94 | H 45 | Mats Östlund | Consoden Team IF | 3:36:53.1301200 | +1:10:34.423300 | 48.3p |
95 | H 21 Motion | Mats-Ola Eriksson | Öregrunds IK | 3:37:05.1302400 | +1:10:46.424500 | 48.2p |
96 | H 45 | Sven-Åke Hillgren | Arlanda-Märsta SK | 3:37:27.1304600 | +1:11:08.426700 | 48.1p |
97 | H 65 | Karl Axel Älgamo | Arlanda-Märsta SK | 3:38:45.1312400 | +1:12:26.434500 | 47.8p |
98 | H 21 Motion | Örjan Östman | Öregrunds IK | 3:39:01.1314000 | +1:12:42.436100 | 47.7p |
99 | H 21 Motion | Jens Werner | Gustavsbergs OK | 3:39:06.1314500 | +1:12:47.436600 | 47.7p |
100 | H 21 Motion | Magnus Karlsson | Sweden | 3:42:23.1334200 | +1:16:04.456300 | 46.9p |
101 | H 21 Motion | Jonas Videfors | Estuna IF | 3:43:49.1342800 | +1:17:30.464900 | 46.5p |
102 | H 55 | Olov Sandberg | Arlanda-Märsta SK | 3:44:16.1345500 | +1:17:57.467600 | 46.4p |
103 | H 21 Motion | Mattias Nyberg | Gimo IF SK | 3:44:29.1346800 | +1:18:10.468900 | 46.3p |
104 | H 45 | Juhani Karanta | Nacka Värmdö SK | 3:45:18.1351700 | +1:18:59.473800 | 46.1p |
105 | D 21 Motion | Carina Bäckström | Storvreta IK | 3:45:52.1355100 | +1:19:33.477200 | 46.0p |
105 | H 21 Motion | Bengt Schön | Storvreta IK | 3:45:52.1355100 | +1:19:33.477200 | 46.0p |
107 | H 21 Motion | Erik Öhlén | Uppsala | 3:46:22.1358100 | +1:20:03.480200 | 45.9p |
108 | H 21 Motion | Jonny Persson | Gimo IF SK | 3:47:44.1366300 | +1:21:25.488400 | 45.5p |
109 | H 55 | Per-Erik Gunnarsson | Östervåla IF | 3:48:01.1368000 | +1:21:42.490100 | 45.5p |
110 | H 21 | Andreas Lindgren | Peab Fritid | 3:48:15.1369400 | +1:21:56.491500 | 45.4p |
111 | H 21 Motion | Kristoffer Hoffsten | Järfälla | 3:48:29.1370800 | +1:22:10.492900 | 45.4p |
112 | H 21 Motion | Kalle Svensson | Zuma Sale Support | 3:48:58.1373700 | +1:22:39.495800 | 45.3p |
113 | H 35 | Sara Andersson | Sundbybergs IK | 3:49:20.1375900 | +1:23:01.498000 | 45.2p |
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:50:00 |
114 | H 55 | Håkan Rydin | Ufk | 3:51:00.1385900 | +1:24:41.508000 | 44.8p |
115 | H 45 | Per Edenhamn | Almunge IK | 3:51:03.1386200 | +1:24:44.508300 | 44.8p |
116 | H 21 Motion | Lasse Karlsson | Östhammars SK | 3:51:36.1389500 | +1:25:17.511600 | 44.6p |
117 | H 21 Motion | Hans Rimbe | Vallentuna | 3:51:38.1389700 | +1:25:19.511800 | 44.6p |
118 | H 55 | Gert Georgsson | Gimo IF SK | 3:54:24.1406300 | +1:28:05.528400 | 44.0p |
119 | D 21 Motion | Cecilia Lundgren | Estuna IF | 3:56:24.1418300 | +1:30:05.540400 | 43.6p |
120 | H 21 | Hugo Birgersson | Visborgs OK | 4:03:51.1463000 | +1:37:32.585100 | 42.0p |
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 4:05:00 |
121 | D 21 Motion | Anna-karin Paulsson | Sweden | 4:07:01.1482000 | +1:40:42.604100 | 41.4p |
121 | H 21 Motion | Anders Paulsson | Sweden | 4:07:01.1482000 | +1:40:42.604100 | 41.4p |
123 | H 21 Motion | Tomas Strand | Sweden | 4:10:31.1503000 | +1:44:12.625100 | 40.7p |
124 | H 21 Motion | Alexander Stenmark | Uppsala | 4:14:00.1523900 | +1:47:41.646000 | 40.1p |
125 | H 21 | Martin Karlsson | Öregrunds IK | 4:14:50.1528900 | +1:48:31.651000 | 39.9p |
126 | H 21 Motion | Peter Wahlquist | Estuna IF | 4:16:44.1540300 | +1:50:25.662400 | 39.6p |
127 | H 45 | Bo Ekblom | IF Åland | 4:19:04.1554300 | +1:52:45.676400 | 39.2p |
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 4:20:00 |
128 | H 21 Motion | Jimmy Björk | Sweden | 4:20:43.1564200 | +1:54:24.686300 | 38.9p |
129 | D 21 Motion | Emma Peterson | Uppsala | 4:23:20.1579900 | +1:57:01.702000 | 38.4p |
130 | D 21 Motion | Camilla Helmersson | Ufk | 4:23:21.1580000 | +1:57:02.702100 | 38.4p |
130 | H 21 Motion | Stefan Edelsvärd | Storvreta IK | 4:23:21.1580000 | +1:57:02.702100 | 38.4p |
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:35:00 |
132 | D 21 Motion | Linnea Bohlin | Axa SC | 4:39:30.1676900 | +2:13:11.799000 | 35.9p |
133 | H 21 | Erik Ohlström | IK Rex | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Henrik Jonsson | Gimo IF SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Gustav Holm | Hudiksvalls IF | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Ronny Larsson | Estuna IF | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Robert Pettersson | Storvreta IK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Niklas Lindberg | IK Rex | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Mikael Lange | Storvreta IK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 | Fredrik Leffler | Järfälla SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 35 | Fredrik Arnesson | Storådalens SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 35 | Patrik Ingesson | Storvreta IK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 35 | Fredrik Andersson | Orsa SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 35 | Esbjörn Brolund | Ufk | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Ulf Westin | Ockelbo SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Thomas Gustafsson | IK Rex | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Ulf Angelsiöö | Storvreta IK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Thomas Skogh | Roslagsbro IF | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Johan Landstedt | Arlanda-Märsta SK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 45 | Jan Karlsson | OK Borgen | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 55 | Thomas Foxegård | IK Rex | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 55 | Stefan Djurström | Upplands-Ekeby IF | 23:59:58.8639700 | | |
133 | D 21 Motion | Kariin Nyberg | Sweden | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 Motion | Mats Ahlgren | Sweden | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 Motion | Martin Selander | Sweden | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 Motion | Martin Lindberg | Öregrunds IK | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 Motion | Björn Alm | Sweden | 23:59:58.8639700 | | |
133 | H 21 Motion | Magnus Nyberg | Sweden | 23:59:58.8639700 | | |
159 | H 21 | Martin Jansson | Gimo IF SK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 | Joakim Lindberg | Gävle SK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 | Alexander Herrbring | Häverödals IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 | Andreas Duker | Spirit IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 | Staffan Sandblad | Föreningen IKJ Haninge | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Rickard Ankarkrans | Axa SC | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Magnus Karlsson | Häverödals IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Magnus Wallenborg | IK Rex | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Leif Eklund | Tierps IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Tommy Vikman | Gimo IF SK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 35 | Anders Ahlberg | Häverödals IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 45 | Johan Månflod | Storvreta IK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 45 | Åke Isaksson | Vassunda IF | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 65 | Alvar Hållinder | Gimo IF SK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | D 21 Motion | Gunn-henny Dahl | Ufk | 23:59:59.8639800 | | |
159 | D 21 Motion | Susanne Söderholm | Strängnäs-Malmby OL | 23:59:59.8639800 | | |
159 | D 21 Motion | Tove Österman | Järla IF SK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Henrik Stranning | Sweden | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Patrik Östberg | Sweden | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Ola Kårelid | Sköndals IK | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Jonas Öman | Uppsala | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Kicko Kristmansson | Uppsala | 23:59:59.8639800 | | |
159 | H 21 Motion | Simon Alm | Sweden | 23:59:59.8639800 | | |
|
30km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | D 21 | Emma Bergman | IK Rex | 1:40:00.599900 | | 69.7p |
2 | D 21 | Kristina Roberto | Karlslunds IF SF | 1:40:06.600500 | +6.500 | 69.7p |
3 | D 21 | Linnéa Jonsson | Roslags-Länna IF | 1:45:52.635100 | +5:52.35100 | 65.9p |
4 | D 35 | Pernilla Söderqvist | Bälinge IF | 1:48:01.648000 | +8:01.48000 | 64.6p |
5 | D 35 | Sanna Wallenborg | IK Rex | 1:48:29.650800 | +8:29.50800 | 64.3p |
6 | D 21 | Caroline Ström | Tierps IF | 1:50:20.661900 | +10:20.61900 | 63.2p |
7 | D 21 | Emma Jonsson | Gimo IF SK | 1:54:27.686600 | +14:27.86600 | 60.9p |
8 | D 35 | Petra Söderqvist | Uppsala SLK | 1:55:42.694100 | +15:42.94100 | 60.3p |
9 | D 45 | Susanne Jansson | Öregrunds IK | 1:56:23.698200 | +16:23.98200 | 59.9p |
10 | D 45 | Ann-Mari Silfver | IK Rex | 1:57:33.705200 | +17:33.105200 | 59.3p |
11 | D 21 | Caroline Wilbois | Göteborgs SK | 2:00:03.720200 | +20:03.120200 | 58.1p |
12 | D 35 | Carolina Andersson | Häverödals IF | 2:00:50.724900 | +20:50.124900 | 57.7p |
13 | D 45 | Ann Christin Pousette | Knutby IF | 2:01:53.731200 | +21:53.131200 | 57.2p |
14 | D 45 | Åsa Pettersson | Brottby SK | 2:02:14.733300 | +22:14.133300 | 57.1p |
15 | D 35 | Sofia Hjulström | Kils OK | 2:06:09.756800 | +26:09.156800 | 55.3p |
16 | H 21 Motion | Samuel Johnson | Ufk | 2:06:55.761400 | +26:55.161400 | 55.0p |
17 | D 21 | Elin Lind | Strömsbergs IF | 2:10:32.783100 | +30:32.183100 | 53.4p |
18 | D 35 | Susanne Wahlqvist | OK Roslagen | 2:12:39.795800 | +32:39.195800 | 52.6p |
19 | D 21 Motion | Maria Wallin Fredholm | Gimo IF SK | 2:17:47.826600 | +37:47.226600 | 50.6p |
20 | D 35 | Lena Bergström | Öregrunds IK | 2:18:43.832200 | +38:43.232200 | 50.3p |
21 | D 21 | Lisa Silfver | IK Rex | 2:21:10.846900 | +41:10.246900 | 49.4p |
22 | D 21 | Kirsi Jokinen | Ufk | 2:26:31.879000 | +46:31.279000 | 47.6p |
23 | H 21 Motion | Anders Sörling | Gimo IF SK | 2:27:48.886700 | +47:48.286700 | 47.2p |
24 | D 21 | Viktoria Åkerlöf | Öregrunds IK | 2:28:24.890300 | +48:24.290300 | 47.0p |
24 | D 35 | Madeleine Stahring | Öregrunds IK | 2:28:24.890300 | +48:24.290300 | 47.0p |
26 | H 21 Motion | Robert Fredholm | Dnb | 2:29:46.898500 | +49:46.298500 | 46.6p |
27 | D 21 | Katarina Ström | Tierps IF | 23:59:58.8639700 | | |
28 | D 45 | Cecilia Ingard | IK Rex | 23:59:59.8639800 | | |
28 | H 21 Motion | Anders Jansson | Täby OK | 23:59:59.8639800 | | |
28 | H 21 Motion | Johan Edenhamn | Almunge IK | 23:59:59.8639800 | | |
28 | H 21 Motion | Göran Petersson | Knutby | 23:59:59.8639800 | | |
10km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | H 20 | Joakim Eriksson | IFK Mora SK | 29:01.174000 | | 72.9p |
2 | H 20 | Emil Eriksson | Tierps IF | 31:21.188000 | +2:20.13900 | 67.5p |
3 | H 20 | Elias Claesson | Öregrunds IK | 32:54.197300 | +3:53.23200 | 64.3p |
4 | H 20 | Anton Kindlund | Bälinge IF | 37:02.222100 | +8:01.48000 | 57.1p |
5 | H 20 | Algot Laurell | Arlanda-Märsta SK | 38:29.230800 | +9:28.56700 | 55.0p |
6 | H 20 | Kevin Järlund | Knutby IF | 23:59:59.8639800 | | |
6km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | H 16 | Victor Kyllingstad | Häverödals IF | 20:29.122800 | | |
2 | H 16 | Isak Häggström | Storvreta IK | 20:30.122900 | +1 | |
3 | D 20 | Elin Karlsson | OK Borgen | 22:37.135600 | +2:08.12700 | 60.5p |
4 | D 20 | Clara Sporrong | Storvreta IK | 24:34.147300 | +4:05.24400 | 55.7p |
5 | H 16 | Bobby Brahm | Vassunda IF | 25:03.150200 | +4:34.27300 | |
6 | H 16 | Waldemar Andersson | Häverödals IF | 26:20.157900 | +5:51.35000 | |
7 | H 16 | Axel Ekström | IK Rex | 26:21.158000 | +5:52.35100 | |
8 | D 20 | Matilda Funke Jansson | Tierps IF | 26:35.159400 | +6:06.36500 | 51.4p |
9 | D 20 | Malin Funke Jansson | Tierps IF | 28:48.172700 | +8:19.49800 | 47.5p |
10 | D 16 | Lovisa Åsberg | Storvreta IK | 23:59:59.8639800 | | |
10 | H 16 | Joel Häggström | Storvreta IK | 23:59:59.8639800 | | |
10 | H 16 | Melker Claesson | Öregrunds IK | 23:59:59.8639800 | | |
3km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | H 14 | Oliver Angelsiöö | Storvreta IK | 9:25.56400 | | |
2 | H 14 | Edvin Nordström | Brottby SK | 9:34.57300 | +9.800 | |
3 | H 14 | Victor Svensson | Vassunda IF | 9:36.57500 | +11.1000 | |
4 | H 14 | Olle Grywenz | Storvreta IK | 9:41.58000 | +16.1500 | |
5 | D 14 | Gry Kyllingstad | Häverödals IF | 10:36.63500 | +1:11.7000 | |
6 | D 14 | Alva Karlsson | OK Borgen | 10:42.64100 | +1:17.7600 | |
7 | D 14 | Johanna Ingard | IK Rex | 10:43.64200 | +1:18.7700 | |
8 | D 14 | Sara Toreheim | Sweden | 10:44.64300 | +1:19.7800 | |
9 | H 12 | Arvid Schön | Storvreta IK | 10:55.65400 | +1:30.8900 | |
10 | H 12 | Alexander Melin | Sundbybergs IK | 10:57.65600 | +1:32.9100 | |
11 | D 14 | Alva Wesslén | Brottby SK | 11:15.67400 | +1:50.10900 | |
12 | D 14 | Lise-lotte Ronnerfors | Tierps IF | 11:18.67700 | +1:53.11200 | |
13 | D 14 | Vilma Carlsson | Tierps IF | 11:19.67800 | +1:54.11300 | |
14 | D 12 | Amanda Eriksson | Öregrunds IK | 11:26.68500 | +2:01.12000 | |
15 | D 14 | Johanna Axelsson | Storvreta IK | 11:42.70100 | +2:17.13600 | |
16 | D 12 | Josefine Fridsjö | Tierps IF | 11:48.70700 | +2:23.14200 | |
17 | H 12 | Gabriel Söderqvist | Storvreta IK | 11:49.70800 | +2:24.14300 | |
18 | D 14 | Julia Andersson | Häverödals IF | 12:01.72000 | +2:36.15500 | |
19 | H 12 | David Sjöberg | Gimo IF SK | 12:04.72300 | +2:39.15800 | |
20 | D 12 | Lisa Åkerlöf | Öregrunds IK | 12:17.73600 | +2:52.17100 | |
20 | H 12 | David Melin | Gimo IF SK | 12:17.73600 | +2:52.17100 | |
22 | H 12 | Karl Grywenz | Storvreta IK | 12:26.74500 | +3:01.18000 | |
23 | D 14 | Sonja Karlson | Storvreta IK | 12:37.75600 | +3:12.19100 | |
24 | H 14 | Karl Brahm | Vassunda IF | 12:41.76000 | +3:16.19500 | |
25 | H 12 | Martin Björk | IK Rex | 12:44.76300 | +3:19.19800 | |
26 | H 14 | Joel Wahlqvist | OK Roslagen | 13:01.78000 | +3:36.21500 | |
27 | D 12 | Julia Löfström | Månkarbo IF | 13:03.78200 | +3:38.21700 | |
28 | D 14 | Madeleine Söderqvist | Bälinge IF | 13:04.78300 | +3:39.21800 | |
29 | H 12 | Hampus Arnestrand | Öregrunds IK | 13:05.78400 | +3:40.21900 | |
30 | H 12 | Filip Holmgren | Gimo IF SK | 13:06.78500 | +3:41.22000 | |
31 | D 14 | Meta Nordesjö | Brottby SK | 13:07.78600 | +3:42.22100 | |
32 | H 12 | Sammy Andersson | Gimo IF SK | 13:08.78700 | +3:43.22200 | |
33 | H 12 | Gustav Näslund | Arlanda-Märsta SK | 13:15.79400 | +3:50.22900 | |
34 | H 12 | Samuel Linde | Månkarbo IF | 13:20.79900 | +3:55.23400 | |
35 | H 12 | Ludwig Sandberg | IK Rex | 13:37.81600 | +4:12.25100 | |
36 | D 14 | Elin Larsson | Månkarbo IF | 13:40.81900 | +4:15.25400 | |
37 | D 12 | Lina Åhnberg | Storvreta IK | 13:58.83700 | +4:33.27200 | |
38 | H 12 | Kevin Sjölander | Öregrunds IK | 14:05.84400 | +4:40.27900 | |
39 | H 12 | Gustaf Axén | Bälinge IF | 14:08.84700 | +4:43.28200 | |
40 | D 12 | Sara Ingard | IK Rex | 14:10.84900 | +4:45.28400 | |
41 | D 12 | Tilde Boström | Gimo IF SK | 16:32.99100 | +7:07.42600 | |
42 | D 12 | Ellen Bylund | Gimo IF SK | 16:38.99700 | +7:13.43200 | |
43 | D 12 | Julia Törnros | Öregrunds IK | 17:44.106300 | +8:19.49800 | |
44 | H 12 | Hampus Claesson | Öregrunds IK | 23:59:59.8639800 | | |
44 | H 12 | Johan Tell | Öregrunds IK | 23:59:59.8639800 | | |
44 | H 14 | Simon Thor | Vassunda IF | 23:59:59.8639800 | | |
44 | H 14 | David Sundqvist | IK Rex | 23:59:59.8639800 | | |
44 | H 14 | Axel Bergström | Öregrunds IK | 23:59:59.8639800 | | |
|
1.4km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart |
1 | H 10 | Jacob Lundkvist | Sundbybergs IK | 5:19.31800 | | |
2 | H 10 | Simon Arnestrand | Öregrunds IK | 5:22.32100 | +3.200 | |
3 | D 10 | Josefine Söderqvist | Bälinge IF | 5:30.32900 | +11.1000 | |
4 | D 10 | Josefin Ahnbrink | Sundbybergs IK | 5:32.33100 | +13.1200 | |
5 | H 10 | Lukas Karlberg | IK Rex | 5:55.35400 | +36.3500 | |
6 | D 10 | Alba Johansson | Sundbybergs IK | 5:57.35600 | +38.3700 | |
7 | H 10 | Lukas Söderqvist | Storvreta IK | 6:02.36100 | +43.4200 | |
8 | H 10 | Elliot Angelsiöö | Storvreta IK | 6:07.36600 | +48.4700 | |
9 | D 10 | Moa Wallenborg | IK Rex | 6:09.36800 | +50.4900 | |
10 | H 10 | Simon Claesson | Öregrunds IK | 6:27.38600 | +1:08.6700 | |
11 | D 10 | Lina Sjöberg | Gimo IF SK | 6:36.39500 | +1:17.7600 | |
12 | D 10 | Moa Söderqvist | Storvreta IK | 6:42.40100 | +1:23.8200 | |
12 | D 10 | Alva Adill | Öregrunds IK | 6:42.40100 | +1:23.8200 | |
14 | D 10 | Lykke Kyllingstad | Häverödals IF | 7:01.42000 | +1:42.10100 | |
15 | H 10 | Pontus Åkerström | Häverödals IF | 7:05.42400 | +1:46.10500 | |
16 | D 10 | Frida Jansson | Öregrunds IK | 7:07.42600 | +1:48.10700 | |
17 | D 10 | Ellen Bergström | OK Borgen | 7:24.44300 | +2:05.12400 | |
18 | D 10 | Felicia Gustafsson | Öregrunds IK | 7:29.44800 | +2:10.12900 | |
19 | D 10 | Evelina Granefjäll | Bälinge IF | 7:30.44900 | +2:11.13000 | |
20 | D 10 | Engla Boström | Gimo IF SK | 7:38.45700 | +2:19.13800 | |
21 | D 10 | Fannie Sjölander | Öregrunds IK | 7:40.45900 | +2:21.14000 | |
22 | D 10 | Agnes Eriksson | Bälinge IF | 7:42.46100 | +2:23.14200 | |
23 | D 10 | Thea Öjdahl | Månkarbo IF | 7:49.46800 | +2:30.14900 | |
24 | H 10 | Anders Björk | IK Rex | 8:13.49200 | +2:54.17300 | |
25 | D 10 | Tindra Grip | Bälinge IF | 8:17.49600 | +2:58.17700 | |
26 | D 10 | Sanna Ringefors | Tierps IF | 8:19.49800 | +3:00.17900 | |
27 | D 10 | Idde Sundberg | Öregrunds IK | 8:24.50300 | +3:05.18400 | |
28 | H 10 | Joel Johansson | Bälinge IF | 8:27.50600 | +3:08.18700 | |
29 | H 10 | Lukas Dahlén | Bälinge IF | 8:33.51200 | +3:14.19300 | |
30 | D 10 | Amanda Strandberg | Månkarbo IF | 9:08.54700 | +3:49.22800 | |
31 | D 10 | Isa Skogehall | Bälinge IF | 12:18.73700 | +6:59.41800 | |
32 | H 10 | Edvin Schön | Storvreta IK | 23:59:59.8639800 | | |
32 | H 10 | Axel Rudehill Sundell | Järla IF SK | 23:59:59.8639800 | | |
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför)