Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2006-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åke Eriksson
Orsa SK
2:32:39.915800
63.3p
2
Rasmus Karlander
IFK Mora SK
2:38:35.951400
+5:56.35500
60.6p
3
Lars Klockar
IK Jarl Rättvik
2:40:28.962700
+7:49.46800
59.7p
4
Lennart Bernström
Strängnäs-Malmby OL
2:41:04.966300
+8:25.50400
59.5p
5
Mats Liss
IFK Mora SK
2:42:32.975100
+9:53.59200
58.9p
6
Leif Alfjorden
Karlslunds IF SF
2:43:41.982000
+11:02.66100
58.4p
7
Bo Arvidsson
Orsa Grönklitt AB
2:44:09.984800
+11:30.68900
58.2p
8
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:44:14.985300
+11:35.69400
58.2p
9
Johan Zeberg
Ikj Haninge
2:46:39.999800
+14:00.83900
57.2p
10
Mårten Vinterbäck
Ncc Kamratklubb
2:46:52.1001100
+14:13.85200
57.1p
11
Mats Liss
Dala-Järna IK
2:47:20.1003900
+14:41.88000
57.0p
12
Lars Öjeskog
Orsa SK
2:48:48.1012700
+16:09.96800
56.4p
13
Erik Johansson
Dala-Floda IF
2:52:55.1037400
+20:16.121500
54.9p
14
Stefan Källbäck
Stockholms SIF
2:53:33.1041200
+20:54.125300
54.6p
15
Ulf Jemt
Orsa SK
2:53:35.1041400
+20:56.125500
54.6p
16
Viktor Olofsson
IK Studenterna
2:54:50.1048900
+22:11.133000
54.2p
17
Niklas Alfred Bergström
Sundbybergs IK
2:55:38.1053700
+22:59.137800
53.9p
18
Niklas Melto
Ibm-Klubben
2:55:38.1053700
+22:59.137800
53.9p
19
Stefan Granath
IF Thor
2:56:35.1059400
+23:56.143500
53.6p
20
Lars Byhlin
Stora Tuna IK SK
2:56:54.1061300
+24:15.145400
53.5p
21
David Bergman
Brudpiga RK
2:57:22.1064100
+24:43.148200
53.3p
22
Sven Inge Eriksson
Nyhammars IF
2:57:24.1064300
+24:45.148400
53.3p
23
Hans-Erik Aaltonen
No Club
2:57:28.1064700
+24:49.148800
53.3p
24
Stefan Löhr
Björnstorps IF
2:57:40.1065900
+25:01.150000
53.2p
25
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:57:59.1067800
+25:20.151900
53.1p
26
Johan Hägg
Sundbybergs IK
2:58:42.1072100
+26:03.156200
52.9p
27
Mårten Wesslén
Brottby SK
2:58:57.1073600
+26:18.157700
52.8p
28
Ingemar Tallskog
Dala-Järna IK
2:59:01.1074000
+26:22.158100
52.8p
29
Jon Karlsson
IFK Mora SK
2:59:05.1074400
+26:26.158500
52.7p
30
Peter Bäcke
Hede IK
2:59:10.1074900
+26:31.159000
52.7p
31
Olof Lindén
Falu IK
2:59:32.1077100
+26:53.161200
52.6p
32
Ken Hakats
Skandia Kamratförening IF
2:59:36.1077500
+26:57.161600
52.6p
33
Kjell Edvinsson
Malungs IF
3:01:06.1086500
+28:27.170600
52.1p
34
Lars Andersson
Nyhammars IF
3:01:55.1091400
+29:16.175500
51.8p
35
Daniel Flodman
Stockholms SIF
3:02:09.1092800
+29:30.176900
51.7p
36
Gustaf Folke
Carnegie IF
3:02:14.1093300
+29:35.177400
51.7p
37
Hans-Erik Gustavsson
Abb IF SK
3:03:19.1099800
+30:40.183900
51.4p
38
Henrik Ringmyr
Stockholms SIF
3:05:00.1109900
+32:21.194000
50.8p
39
Jan Wallberg
Järfälla SK
3:05:48.1114700
+33:09.198800
50.6p
40
Per-Erik Axelsson
Mora Trä SK
3:06:14.1117300
+33:35.201400
50.5p
41
Jan Wång
Malmköpings Alpina SK
3:06:28.1118700
+33:49.202800
50.4p
42
Daniel Bingman
Bollsta IK
3:06:45.1120400
+34:06.204500
50.3p
43
Edvard Unsgaard
Sveriges Radio IF
3:07:29.1124800
+34:50.208900
50.1p
44
Niklas Hagman
Envikens IF Sverige
3:07:31.1125000
+34:52.209100
50.1p
45
Simo Ylikoski
Sveaskogs IF
3:07:35.1125400
+34:56.209500
50.1p
46
Ulf Eriksson
Njurunda SK
3:07:53.1127200
+35:14.211300
50.0p
47
Mats Victorin
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:08:15.1129400
+35:36.213500
49.9p
48
Ulf Edsfors
Falu IK
3:08:45.1132400
+36:06.216500
49.7p
49
Fredrik Söderhielm
Danderyds SK
3:09:27.1136600
+36:48.220700
49.5p
49
Andreas Westman
Bollsta IK
3:09:27.1136600
+36:48.220700
49.5p
51
Björn Åkerblom
Vasastans SK
3:09:52.1139100
+37:13.223200
49.4p
52
Sören Torlén
Stockholms SIF
3:09:56.1139500
+37:17.223600
49.4p
53
Sigvard Jonback
Korsnäs IF SK
3:10:30.1142900
+37:51.227000
49.2p
54
Kent Persson
Volvo IF
3:10:44.1144300
+38:05.228400
49.1p
55
Sölve Lindersson
Storebro SC
3:11:27.1148600
+38:48.232700
48.9p
56
Anders Liljenberg
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:11:47.1150600
+39:08.234700
48.8p
57
Hans Åberg
Riddarnas IF
3:11:53.1151200
+39:14.235300
48.8p
58
Mikael Hummelgård
Falun Borlänge SK
3:12:03.1152200
+39:24.236300
48.8p
59
Lars-Göran Westin
Uppsala SLK
3:12:13.1153200
+39:34.237300
48.7p
60
Jan Nordkvist
IFK Mora SK
3:12:14.1153300
+39:35.237400
48.7p
61
Johan Wilhelmsson
Scania IF
3:12:16.1153500
+39:37.237600
48.7p
62
Håkan Jubel
OK Skogshjortarna
3:12:55.1157400
+40:16.241500
48.5p
63
Thomas Lantz
Rembo IK
3:12:58.1157700
+40:19.241800
48.5p
64
Tommy Lundgren
Sollentuna Sbk
3:13:07.1158600
+40:28.242700
48.5p
65
Göran Hamrefors
Volvo IF
3:13:14.1159300
+40:35.243400
48.4p
66
Patrik Rönning
Hudiksvalls IF
3:13:49.1162800
+41:10.246900
48.3p
67
Claudijo Borovic
Sveriges Radio IF
3:13:56.1163500
+41:17.247600
48.2p
68
Ronny Steen
Astrazeneca IF
3:14:44.1168300
+42:05.252400
48.0p
69
Eric Erlandsson
IFK Mora SK
3:15:24.1172300
+42:45.256400
47.8p
70
Jörgen Nordlund
OK Landehof
3:15:59.1175800
+43:20.259900
47.7p
71
Magnus Svensson
Täby OK
3:17:21.1184000
+44:42.268100
47.3p
72
Anders Holm
IK Jarl Rättvik
3:17:26.1184500
+44:47.268600
47.3p
73
Kai Tyvi
Bagarmossen
3:17:35.1185400
+44:56.269500
47.2p
74
Per Mårtensson
Linköpings SK
3:17:57.1187600
+45:18.271700
47.1p
75
Jan Samuelson
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:18:10.1188900
+45:31.273000
47.1p
76
Kristofer Grönlund
IK Livsnerven
3:18:43.1192200
+46:04.276300
46.9p
77
Peter Vikström
Vattenfalls IF
3:19:00.1193900
+46:21.278000
46.9p
78
Mats Jutterström
Stockholms SIF
3:19:03.1194200
+46:24.278300
46.9p
79
Leif Bergqvist
Sundbybergs IK
3:20:00.1199900
+47:21.284000
46.6p
80
Mark Tersman-Toll
Riddarnas IF
3:20:14.1201300
+47:35.285400
46.5p
81
Johan Toll
Riddarnas IF
3:20:15.1201400
+47:36.285500
46.5p
82
Andreas Lundberg
IFK Mora SK
3:20:52.1205100
+48:13.289200
46.4p
83
Tore Nallgård
IFK Västerås SK
3:21:48.1210700
+49:09.294800
46.1p
84
Ingvar Andersson
OK Landehof
3:23:09.1218800
+50:30.302900
45.8p
85
Tom Robérts
Enebybergs IF
3:23:10.1218900
+50:31.303000
45.8p
86
Anders Nisser
Domnarvets GOIF
3:23:51.1223000
+51:12.307100
45.6p
87
Patrik Edström
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:24:23.1226200
+51:44.310300
45.5p
88
Per Puro-Brelin
Orsa SK
3:24:48.1228700
+52:09.312800
45.4p
89
Per Stäring
Korsnäs IF SK
3:24:58.1229700
+52:19.313800
45.4p
90
Magnus Hagfjärd
Handelsbankens IF
3:25:27.1232600
+52:48.316700
45.2p
91
Lars Erik Wiklund
Envikens IF Sverige
3:25:45.1234400
+53:06.318500
45.2p
92
Jonny Borg
Sparresäter FK
3:26:13.1237200
+53:34.321300
45.1p
93
Johan Stäring
Göteborgs SK
3:26:23.1238200
+53:44.322300
45.0p
94
Jens Olsson
IK Jarl Rättvik
3:26:52.1241100
+54:13.325200
44.9p
95
Pelle Söderberg
OK Landehof
3:26:56.1241500
+54:17.325600
44.9p
96
Rolf Haraldsson
Falun Borlänge SK
3:28:45.1252400
+56:06.336500
44.4p
97
Greger Wikner
Östersunds SK
3:28:50.1252900
+56:11.337000
44.4p
98
Bert Olsson
Östersunds SK
3:29:00.1253900
+56:21.338000
44.4p
99
Håkan Lennartsson
Göteborgs Hamns IF
3:29:22.1256100
+56:43.340200
44.3p
100
Bertil Nilsson
Målilla Mörlunda SK
3:29:22.1256100
+56:43.340200
44.3p
101
Tomas Olsson
IFK Mora SK
3:29:31.1257000
+56:52.341100
44.3p
102
Mats Morin
Lo-Borgens IF
3:29:44.1258300
+57:05.342400
44.2p
103
Fredrik Hansson
IK Jarl Rättvik
3:30:37.1263600
+57:58.347700
44.0p
104
Per Westerlund
Trafikverket FF
3:30:53.1265200
+58:14.349300
43.9p
105
Kjell Torlén
Hammarby IF SF
3:31:12.1267100
+58:33.351200
43.9p
106
Ulf Lundberg
Falun Borlänge SK
3:31:21.1268000
+58:42.352100
43.8p
107
Peter Sahrin
Falun Borlänge SK
3:32:00.1271900
+59:21.356000
43.7p
108
Thomas Sahrin
Falun Borlänge SK
3:32:01.1272000
+59:22.356100
43.7p
109
Chris Bales
OK Kåre
3:33:03.1278200
+1:00:24.362300
43.5p
110
Mats Tanse
Grycksbo IF OK
3:33:32.1281100
+1:00:53.365200
43.3p
111
Fredrik Bergstöm
Joa IF
3:34:18.1285700
+1:01:39.369800
43.2p
112
Bo Ekström
Bromma Vällingby SOK
3:35:16.1291500
+1:02:37.375600
43.0p
113
Johan Bergsgård
I2 IF
3:35:57.1295600
+1:03:18.379700
42.8p
114
Johan Wallander
Göteborgs Hamns IF
3:36:13.1297200
+1:03:34.381300
42.8p
115
Christian Madsen
Danmark
3:37:14.1303300
+1:04:35.387400
42.5p
116
Patrik Niklasson
Envikens IF Sverige
3:37:56.1307500
+1:05:17.391600
42.4p
117
Carl-Johan Svensson
Axa SC
3:38:41.1312000
+1:06:02.396100
42.2p
118
Böre Andersson
Peab Fritid
3:38:43.1312200
+1:06:04.396300
42.2p
119
Hans Malmberg
IK Stern
3:39:35.1317400
+1:06:56.401500
42.0p
120
Knut Stein
Norway
3:40:11.1321000
+1:07:32.405100
41.9p
121
Johan Molander
Procordia Food
3:40:27.1322600
+1:07:48.406700
41.9p
122
Per-Olof Bergkvist
Korsnäs IF SK
3:40:58.1325700
+1:08:19.409800
41.7p
123
Lasse Melto
Ibm-Klubben
3:42:02.1332100
+1:09:23.416200
41.5p
124
Lars Jonasson
Östersunds SK
3:42:54.1337300
+1:10:15.421400
41.3p
125
Erik Brändström
Härdade Yngl. Fostr. SK
3:43:34.1341300
+1:10:55.425400
41.2p
126
Olle Flodman
Atlas Copco IF
3:44:13.1345200
+1:11:34.429300
41.1p
127
Johan Barkelius
Trafikverket FF
3:45:21.1352000
+1:12:42.436100
40.9p
128
Erik Tennerud
Väsby SK
3:45:40.1353900
+1:13:01.438000
40.8p
129
Jörgen Tyskhagen
IK Jarl Rättvik
3:46:41.1360000
+1:14:02.444100
40.6p
130
Martin Tisell
OK Landehof
3:48:01.1368000
+1:15:22.452100
40.3p
131
Björn Rombo
Korsnäs IF SK
3:48:23.1370200
+1:15:44.454300
40.3p
132
Fredrik Eriksson
Hvetlanda SK
3:50:09.1380800
+1:17:30.464900
39.9p
133
Lennart Lundberg
Volvo Flygmotor FF
3:50:20.1381900
+1:17:41.466000
39.9p
134
Simon Åberg
Järla IF SK
3:50:21.1382000
+1:17:42.466100
39.9p
135
Jörgen Eriksson
IFK Mora SK
3:50:21.1382000
+1:17:42.466100
39.9p
136
Peter Bergh
Lugi SK
3:51:21.1388000
+1:18:42.472100
39.7p
137
Georg Thors
Malungs IF
3:51:53.1391200
+1:19:14.475300
39.6p
138
Pär Thyrén
Orsa SK
3:52:42.1396100
+1:20:03.480200
39.4p
139
Björn Svensson
Team Nanny SC
3:52:46.1396500
+1:20:07.480600
39.4p
140
Erik Rygran
Scania IF
3:53:18.1399700
+1:20:39.483800
39.3p
141
Ingemar Jönsson
Järfälla SK
3:54:58.1409700
+1:22:19.493800
39.0p
142
Kristoffer Klefbohm
Vattenfalls IF
3:55:34.1413300
+1:22:55.497400
38.9p
143
Per Johan Norbro
Stockholms SIF
3:56:16.1417500
+1:23:37.501600
38.8p
144
Per H Elofsson
Telia IF, Farsta
3:57:16.1423500
+1:24:37.507600
38.6p
145
Pelle Engström
IFK Moras OK
3:59:11.1435000
+1:26:32.519100
38.3p
146
Jan Wennebring
Hammarby IF SF
4:01:48.1450700
+1:29:09.534800
37.8p
147
Tomas Hillborg
Bjursås IK
4:02:36.1455500
+1:29:57.539600
37.7p
148
Leif Andersson
Hammarby IF SF
4:04:28.1466700
+1:31:49.550800
37.4p
149
Mattias Olsson
Domnarvets GOIF
4:05:01.1470000
+1:32:22.554100
37.3p
150
Kenneth Lissmats
IFK Mora SK
4:05:27.1472600
+1:32:48.556700
37.2p
151
Roine Lundin
Brottby SK
4:06:30.1478900
+1:33:51.563000
37.0p
152
Magnus Olsson
Sparresäter FK
4:07:48.1486700
+1:35:09.570800
36.8p
153
Hans Sjögren
Spårvägens SK
4:08:53.1493200
+1:36:14.577300
36.6p
154
Niklas Westerholm
Stockholms SIF
4:13:47.1522600
+1:41:08.606700
35.9p
155
Per Andersson
Surahammars SOK
4:14:30.1526900
+1:41:51.611000
35.8p
156
Per Åsberg
Eskilstuna IK
4:23:33.1581200
+1:50:54.665300
34.4p