Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 7
2013-01-06
Deltävling i
Tour de Ski 2013
<<< Tour de Ski 6
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
9km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
35:52.215150
2
Therese Johaug
Nansen IL
36:20.217940
+27.2690
3
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
38:32.231100
+2:39.15850
4
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
38:57.233620
+3:04.18370
5
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
39:06.234500
+3:13.19250
6
Heidi Weng
IL I Bul
39:21.236060
+3:29.20810
7
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
39:43.238280
+3:51.23030
8
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
40:12.241110
+4:19.25860
9
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
40:15.241450
+4:23.26200
10
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
40:50.244990
+4:58.29740
11
Emma Wikén
Åsarna IK
41:01.246060
+5:09.30810
12
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
41:12.247140
+5:19.31890
13
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
41:29.248800
+5:36.33550
14
Yulia Tchekaleva
Severstal
41:32.249190
+5:40.33940
15
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
42:02.252100
+6:09.36850
16
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
42:23.254270
+6:31.39020
17
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
42:34.255370
+6:42.40120
18
Anna Haag
IFK Mora SK
43:09.258810
+7:16.43560
19
Julia Ivanova
Saturn
43:30.260900
+7:37.45650
20
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
44:20.265920
+8:27.50670
21
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
44:40.267930
+8:47.52680
22
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
44:46.268510
+8:53.53260
23
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
45:09.270850
+9:17.55600
24
Virginia DE Martin Topranin
Forestale
45:13.271200
+9:20.55950
25
Polina Medvedeva
Russian Federation
45:42.274150
+9:50.58900
26
Eva Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
46:10.276930
+10:17.61680
27
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
46:25.278400
+10:32.63150
28
Stefanie Boehler
SC Ibach
46:30.278930
+10:37.63680
29
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
46:36.279560
+10:44.64310
30
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
46:42.280100
+10:49.64850
31
Irina Khazova
Dinamo Kiev
46:48.280750
+10:56.65500
32
Olga Kuziukova
Russian Federation
47:24.284370
+11:32.69120
33
Anouk Faivre Picon
Defense Emhm -pontarlier
47:32.285130
+11:39.69880
34
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
47:40.285950
+11:48.70700
35
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
48:18.289720
+12:25.74470
36
Yelena Jan Kolomina
Zska
48:26.290500
+12:33.75250
37
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
48:31.291070
+12:39.75820
38
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
48:39.291800
+12:46.76550
39
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
48:54.293390
+13:02.78140
40
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
49:05.294480
+13:13.79230
41
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
50:06.300530
+14:13.85280
42
Marina Piller
Forestale
50:08.300740
+14:15.85490
43
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
50:15.301420
+14:22.86170
44
Ekaterina Rudakova
Belarus
50:25.302460
+14:33.87210
45
Tatyana Ossipova
Kazakstan
51:15.307450
+15:23.92200
46
Tatjana Jan Mannima
Skiclub Kivioli
51:36.309590
+15:44.94340
47
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
51:45.310420
+15:52.95170
48
Marina Matrossova
Kazakstan
52:03.312220
+16:10.96970
49
Alena Sannikova
Belarus
52:09.312890
+16:17.97640
50
Oxana Yatskaya
Cska Semipalatinsk
52:30.314960
+16:38.99710
51
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
55:58.335760
+20:06.120510
-
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
23:59:59.8639800
-
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
23:59:59.8639800
-
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
23:59:59.8639800
-
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
9km, Längdskidor, Fristil, Jaktstart
1
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
31:03.186240
2
Dario Cologna
Val Müstair
31:22.188110
+18.1770
3
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
31:44.190310
+40.3970
4
Petter JR Northug
Strindheim IL
32:11.193010
+1:07.6670
5
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
32:15.193480
+1:12.7140
6
Lukas Bauer
Dukla Liberec
32:45.196410
+1:41.10070
7
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
33:07.198680
+2:04.12340
8
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
33:18.199790
+2:15.13450
9
Johan Olsson
Åsarna IK
33:24.200310
+2:20.13970
10
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
33:50.202990
+2:47.16650
11
Alexey Poltoranin
Kazakstan
33:57.203660
+2:54.17320
12
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
34:00.203980
+2:57.17640
13
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
34:01.204070
+2:58.17730
14
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
34:02.204160
+2:59.17820
15
Tobias Angerer
SC Vachendorf
34:04.204340
+3:01.18000
16
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
34:36.207550
+3:33.21210
17
Curdin Perl
Bernina Pontresina
34:39.207810
+3:35.21470
18
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
34:49.208800
+3:45.22460
19
Dmitriy Japarov
Russian Federation
34:49.208870
+3:46.22530
20
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
35:10.210960
+4:07.24620
21
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
35:30.212970
+4:27.26630
22
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
35:34.213360
+4:31.27020
23
Len Valjas
Team Hardwood
35:58.215720
+4:54.29380
24
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
36:11.217010
+5:07.30670
25
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
36:42.220100
+5:38.33760
26
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
36:59.221800
+5:55.35460
27
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:29.224860
+6:26.38520
28
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
37:53.227210
+6:49.40870
29
Remo Fischer
Arve Mols
38:06.228520
+7:02.42180
30
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
38:24.230390
+7:21.44050
31
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
38:32.231100
+7:28.44760
32
Andrey Larkov
Russian Federation
38:54.233330
+7:50.46990
33
Valerio Checchi
Forestale
38:54.233390
+7:51.47050
34
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
39:05.234450
+8:02.48110
35
Michail Semenov
Belarus
39:16.235510
+8:12.49170
36
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
39:24.236300
+8:20.49960
37
Mathias Wibault
Chamonix
39:34.237390
+8:31.51050
38
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
39:46.238510
+8:42.52170
39
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
40:09.240850
+9:06.54510
40
Jiri Magal
Dukla Liberec
40:16.241570
+9:13.55230
41
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
40:17.241630
+9:13.55290
42
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
40:36.243520
+9:32.57180
43
Ales Razym
Dukla Liberec
40:41.244090
+9:38.57750
44
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
41:13.247210
+10:09.60870
45
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri Sez.Sci
41:22.248100
+10:18.61760
46
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
41:42.250140
+10:39.63800
47
Alexander Lasutkin
Belarus
42:12.253130
+11:08.66790
48
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
42:21.254010
+11:17.67670
49
Martin Johansson
Mora
42:29.254820
+11:25.68480
50
Toni Livers
Gardes Frontière
43:32.261120
+12:28.74780
51
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
43:42.262160
+12:39.75820
52
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
44:36.267570
+13:33.81230
53
Vitaliy Shtun
Colos
44:52.269120
+13:48.82780
54
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
45:11.271000
+14:07.84660
55
Anton Lindblad
Sollefteå SK
45:15.271440
+14:12.85100
56
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
46:02.276120
+14:58.89780
57
Algo Karp
Skiclub Viljandi
46:55.281450
+15:52.95110
58
Jonas Baumann
Tambo Splügen
47:17.283600
+16:13.97260
59
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
48:02.288140
+16:59.101800
60
Artem Zhmurko
Lokomotiv
48:09.288870
+17:06.102530
61
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
49:49.298880
+18:46.112540
62
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
51:26.308590
+20:23.122250
63
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
51:47.310620
+20:43.124280
64
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
53:34.321370
+22:31.135030
65
Martin Moeller
Danmark
1:05:29.392800
+34:25.206460
-
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
23:59:59.8639800
-
Alexandr Malyshev
Kazakstan
23:59:59.8639800