Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 6
2013-01-05
Deltävling i
Tour de Ski 2013
<<< Tour de Ski 7
Tour de Ski 7 >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexey Poltoranin
Kazakstan
39:01.234050
96.1p
2
Len Valjas
Team Hardwood
39:01.234060
+0
96.1p
3
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
39:01.234090
+0
96.1p
4
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
39:02.234120
+0
96.1p
5
Tobias Angerer
SC Vachendorf
39:02.234140
+0
96.1p
6
Johan Olsson
Åsarna IK
39:04.234330
+2.180
96.0p
7
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
39:09.234800
+7.650
95.9p
8
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
39:09.234870
+8.720
95.9p
9
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
39:10.234930
+8.780
95.8p
10
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
39:11.235010
+9.860
95.8p
11
Dario Cologna
Val Müstair
39:12.235120
+10.970
95.8p
12
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
39:14.235340
+12.1190
95.7p
13
Andrey Larkov
Russian Federation
39:14.235350
+13.1200
95.7p
14
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
39:15.235410
+13.1260
95.7p
15
Lukas Bauer
Dukla Liberec
39:15.235450
+14.1300
95.7p
16
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
39:16.235500
+14.1350
95.7p
17
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
39:17.235640
+15.1490
95.6p
18
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
39:17.235660
+16.1510
95.6p
19
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
39:18.235760
+17.1610
95.6p
20
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:19.235850
+18.1700
95.6p
21
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
39:21.236030
+19.1880
95.5p
22
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:22.236110
+20.1960
95.5p
23
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
39:23.236280
+22.2130
95.4p
24
Dmitriy Japarov
Russian Federation
39:24.236340
+22.2190
95.4p
25
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
39:24.236340
+22.2190
95.4p
26
Curdin Perl
Bernina Pontresina
39:25.236410
+23.2260
95.4p
27
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
39:27.236640
+25.2490
95.3p
28
Petter JR Northug
Strindheim IL
39:30.236980
+29.2830
95.2p
29
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
39:33.237240
+31.3090
95.2p
30
Ales Razym
Dukla Liberec
39:36.237560
+35.3410
95.1p
31
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
39:41.238010
+39.3860
94.9p
32
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
39:42.238150
+41.4000
94.9p
33
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
39:45.238440
+43.4290
94.8p
34
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
39:50.238970
+49.4820
94.6p
35
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
39:52.239140
+50.4990
94.6p
36
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
39:57.239650
+56.5500
94.4p
37
Jonas Baumann
Tambo Splügen
39:59.239860
+58.5710
94.4p
38
Mathias Wibault
Chamonix
40:01.240090
+1:00.5940
94.3p
39
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
40:07.240620
+1:05.6470
94.2p
40
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
40:17.241680
+1:16.7530
93.9p
41
Valerio Checchi
Forestale
40:22.242160
+1:21.8010
93.7p
42
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
40:30.242940
+1:28.8790
93.5p
43
Vitaliy Shtun
Colos
40:32.243120
+1:30.8970
93.4p
44
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
40:34.243300
+1:32.9150
93.4p
45
Remo Fischer
Arve Mols
40:34.243330
+1:32.9180
93.4p
46
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri
40:38.243760
+1:37.9610
93.3p
47
Martin Johansson
Mora
40:39.243810
+1:37.9660
93.2p
48
Michail Semenov
Belarus
40:41.244070
+1:40.9920
93.2p
49
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
40:57.245610
+1:55.11460
92.7p
50
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
41:02.246120
+2:00.11970
92.6p
51
Algo Karp
Skiclub Viljandi
41:09.246800
+2:07.12650
92.4p
52
Jiri Magal
Dukla Liberec
41:09.246820
+2:07.12670
92.4p
53
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
41:18.247720
+2:16.13570
92.1p
54
Anton Lindblad
Sollefteå SK
41:28.248700
+2:26.14550
91.9p
55
Alexander Lasutkin
Belarus
41:39.249830
+2:37.15680
91.6p
56
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
41:40.249980
+2:39.15830
91.5p
57
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
41:44.250320
+2:42.16170
91.4p
58
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
41:47.250640
+2:45.16490
91.3p
59
Artem Zhmurko
Lokomotiv
42:00.251990
+2:59.17840
91.0p
60
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
42:02.252130
+3:00.17980
90.9p
61
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
42:04.252340
+3:02.18190
90.9p
62
Toni Livers
Gardes Frontière
42:12.253190
+3:11.19040
90.6p
63
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
42:32.255110
+3:30.20960
90.1p
64
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
42:34.255320
+3:32.21170
90.1p
65
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
42:42.256190
+3:41.22040
89.8p
66
Alexandr Malyshev
Kazakstan
44:16.265560
+5:15.31410
87.4p
67
Martin Moeller
Danmark
46:18.277730
+7:16.43580
84.5p
-
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
23:59:58.8639700
-
-
Nikolay Chebotko
Cska
23:59:59.8639800
-
-
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
23:59:59.8639800
-
-
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
23:59:59.8639800
-
-
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:59:59.8639800
-
-
Ruslan Perekhoda
Ukraina
23:59:59.8639800
-