Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Canmore Skiathlon
2012-12-16
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Liberec Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:17:47.466630
96.6p
2
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
1:17:48.466700
+0
96.6p
3
Sjur Røthe
Voss IL
1:17:49.466800
+1.70
96.5p
4
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:17:49.466820
+1.90
96.5p
5
Eldar Rønning
Skogn IL
1:17:50.466900
+2.170
96.5p
6
Andrey Larkov
Russian Federation
1:17:50.466920
+2.190
96.5p
7
David Hofer
C.S Carabinieri
1:17:50.466960
+3.230
96.5p
8
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:17:51.467020
+3.290
96.5p
9
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
1:17:52.467130
+5.400
96.5p
10
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
1:17:52.467160
+5.430
96.5p
11
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
1:17:52.467160
+5.430
96.5p
12
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:17:55.467400
+7.670
96.4p
13
Petter Eliassen
Byåsen IL
1:17:56.467530
+9.800
96.4p
14
Evgeniy Belov
Russian Federation
1:18:01.468080
+14.1350
96.2p
15
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
1:18:09.468860
+22.2130
96.1p
16
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
1:18:10.468900
+22.2170
96.0p
17
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
1:18:10.468980
+23.2250
96.0p
18
Eugeniy Dementiev
Dinamo Kiev
1:18:13.469270
+26.2540
96.0p
19
Alexander Utkin
Russian Federation
1:19:39.477890
+1:52.11160
94.0p
20
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
1:19:43.478230
+1:56.11500
93.9p
21
Mark Starostin
Kazakstan
1:19:44.478320
+1:56.11590
93.9p
22
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
1:20:01.480030
+2:14.13300
93.5p
23
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
1:20:34.483340
+2:47.16610
92.8p
24
Martin Johansson
Mora
1:20:36.483560
+2:49.16830
92.7p
25
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
1:20:37.483620
+2:49.16890
92.7p
26
Nikolay Khokhryakov
Dinamo Kiev
1:20:37.483630
+2:50.16900
92.7p
27
John Kristian Dahl
Strindheim IL
1:20:45.484480
+2:58.17750
92.5p
28
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
1:21:10.486920
+3:22.20190
92.0p
29
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
1:21:22.488120
+3:34.21390
91.7p
30
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
1:21:23.488290
+3:36.21560
91.7p
31
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
1:21:25.488400
+3:37.21670
91.7p
32
Christophe Perrillat Collomb
Douanes Grand-Bornand
1:21:25.488480
+3:38.21750
91.6p
33
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:21:28.488730
+3:41.22000
91.6p
34
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
1:21:35.489430
+3:48.22700
91.4p
35
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:22:13.493270
+4:26.26540
90.6p
36
Matthew Phillip Gelso
Sun Valley Ski Education Fnd
1:22:25.494410
+4:37.27680
90.4p
37
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
1:22:27.494680
+4:40.27950
90.3p
38
Brian Mckeever
Foothills Nordic Ski Club
1:22:30.494910
+4:42.28180
90.3p
39
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
1:22:40.495900
+4:52.29170
90.1p
40
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
1:22:46.496570
+4:59.29840
89.9p
41
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
1:23:13.499230
+5:26.32500
89.4p
42
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
1:23:14.499360
+5:27.32630
89.4p
43
Christopher Hamilton
Big Thunder Nordic Ski Club
1:23:17.499600
+5:29.32870
89.3p
44
Andrew Pohl
New Zealand
1:23:29.500810
+5:41.34080
89.1p
45
Sergey Cherepanov
Kazakstan
1:23:34.501340
+5:47.34610
89.0p
46
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
1:23:35.501450
+5:48.34720
88.9p
47
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:23:38.501770
+5:51.35040
88.9p
48
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
1:24:01.504000
+6:13.37270
88.4p
49
Carl Quicklund
Östersunds SK
1:24:40.507940
+6:53.41210
87.6p
50
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
1:25:09.510820
+7:21.44090
87.1p
51
David Greer
Whitehorse Cross Country S.c
1:25:09.510830
+7:22.44100
87.1p
52
Frederic Touchette
Nordique Mont ST Anne
1:25:10.510920
+7:22.44190
87.1p
53
Matthew Edward Liebsch
Usa
1:25:10.510950
+7:23.44220
87.1p
54
Leonid Vinogradov
Russian Federation
1:25:10.510970
+7:23.44240
87.0p
55
David Norris
Montana State University Ski Team
1:25:31.513080
+7:44.46350
86.6p
56
Knute Johnsgaard
Whitehorse Cross Country S.c
1:25:42.514100
+7:54.47370
86.4p
57
Nils Koons
New Zealand
1:26:15.517490
+8:28.50760
85.8p
58
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
1:27:10.522980
+9:23.56250
84.8p
59
Erik Carleton
Rocky Mountain Racers
1:29:23.536280
+11:36.69550
82.4p
60
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
1:30:55.545470
+13:08.78740
80.8p
-
John Parry
Whitehorse Cross Country S.c
23:59:58.8639700
-
-
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
23:59:58.8639700
-
-
Oeystein Pettersen
Lillomarka SK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Jaeger
Gardes Frontière
23:59:58.8639700
-
-
Brent Mcmurtry
Foothills Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Jovian Hediger
Bex
23:59:59.8639800
-
-
Patrick Stewart-jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-