Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Canmore Skiathlon
2012-12-16
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Liberec Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:17:47.466630
96.6p
2
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
1:17:48.466700
+0
96.6p
3
Sjur Røthe
Voss IL
1:17:49.466800
+1.70
96.5p
4
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:17:49.466820
+1.90
96.5p
5
Eldar Rønning
Skogn IL
1:17:50.466900
+2.170
96.5p
6
Andrey Larkov
Russian Federation
1:17:50.466920
+2.190
96.5p
7
David Hofer
C.S Carabinieri
1:17:50.466960
+3.230
96.5p
8
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:17:51.467020
+3.290
96.5p
9
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
1:17:52.467130
+5.400
96.5p
10
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
1:17:52.467160
+5.430
96.5p
11
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
1:17:52.467160
+5.430
96.5p
12
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:17:55.467400
+7.670
96.4p
13
Petter Eliassen
Byåsen IL
1:17:56.467530
+9.800
96.4p
14
Evgeniy Belov
Russian Federation
1:18:01.468080
+14.1350
96.2p
15
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
1:18:09.468860
+22.2130
96.1p
16
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
1:18:10.468900
+22.2170
96.0p
17
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
1:18:10.468980
+23.2250
96.0p
18
Eugeniy Dementiev
Dinamo Kiev
1:18:13.469270
+26.2540
96.0p
19
Alexander Utkin
Russian Federation
1:19:39.477890
+1:52.11160
94.0p
20
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
1:19:43.478230
+1:56.11500
93.9p
21
Mark Starostin
Kazakstan
1:19:44.478320
+1:56.11590
93.9p
22
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
1:20:01.480030
+2:14.13300
93.5p
23
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
1:20:34.483340
+2:47.16610
92.8p
24
Martin Johansson
Mora
1:20:36.483560
+2:49.16830
92.7p
25
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
1:20:37.483620
+2:49.16890
92.7p
26
Nikolay Khokhryakov
Dinamo Kiev
1:20:37.483630
+2:50.16900
92.7p
27
John Kristian Dahl
Strindheim IL
1:20:45.484480
+2:58.17750
92.5p
28
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
1:21:10.486920
+3:22.20190
92.0p
29
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
1:21:22.488120
+3:34.21390
91.7p
30
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
1:21:23.488290
+3:36.21560
91.7p
31
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
1:21:25.488400
+3:37.21670
91.7p
32
Christophe Perrillat Collomb
Douanes Grand-Bornand
1:21:25.488480
+3:38.21750
91.6p
33
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:21:28.488730
+3:41.22000
91.6p
34
Kevin Sandau
Foothills Nordic Ski Club
1:21:35.489430
+3:48.22700
91.4p
35
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:22:13.493270
+4:26.26540
90.6p
36
Matthew Phillip Gelso
Sun Valley Ski Education Fnd
1:22:25.494410
+4:37.27680
90.4p
37
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
1:22:27.494680
+4:40.27950
90.3p
38
Brian Mckeever
Foothills Nordic Ski Club
1:22:30.494910
+4:42.28180
90.3p
39
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
1:22:40.495900
+4:52.29170
90.1p
40
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
1:22:46.496570
+4:59.29840
89.9p
41
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
1:23:13.499230
+5:26.32500
89.4p
42
Michael Sinnott
Sun Valley Ski Education Fnd
1:23:14.499360
+5:27.32630
89.4p
43
Christopher Hamilton
Big Thunder Nordic Ski Club
1:23:17.499600
+5:29.32870
89.3p
44
Andrew Pohl
New Zealand
1:23:29.500810
+5:41.34080
89.1p
45
Sergey Cherepanov
Kazakstan
1:23:34.501340
+5:47.34610
89.0p
46
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
1:23:35.501450
+5:48.34720
88.9p
47
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:23:38.501770
+5:51.35040
88.9p
48
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
1:24:01.504000
+6:13.37270
88.4p
49
Carl Quicklund
Östersunds SK
1:24:40.507940
+6:53.41210
87.6p
50
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
1:25:09.510820
+7:21.44090
87.1p
51
David Greer
Whitehorse Cross Country S.c
1:25:09.510830
+7:22.44100
87.1p
52
Frederic Touchette
Nordique Mont ST Anne
1:25:10.510920
+7:22.44190
87.1p
53
Matthew Edward Liebsch
Usa
1:25:10.510950
+7:23.44220
87.1p
54
Leonid Vinogradov
Russian Federation
1:25:10.510970
+7:23.44240
87.0p
55
David Norris
Montana State University Ski Team
1:25:31.513080
+7:44.46350
86.6p
56
Knute Johnsgaard
Whitehorse Cross Country S.c
1:25:42.514100
+7:54.47370
86.4p
57
Nils Koons
New Zealand
1:26:15.517490
+8:28.50760
85.8p
58
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
1:27:10.522980
+9:23.56250
84.8p
59
Erik Carleton
Rocky Mountain Racers
1:29:23.536280
+11:36.69550
82.4p
60
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
1:30:55.545470
+13:08.78740
80.8p
-
John Parry
Whitehorse Cross Country S.c
23:59:58.8639700
-
-
Sylvan Ellefson
Ski Snowboard Club Vail
23:59:58.8639700
-
-
Oeystein Pettersen
Lillomarka SK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Jaeger
Gardes Frontière
23:59:58.8639700
-
-
Brent Mcmurtry
Foothills Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Jovian Hediger
Bex
23:59:59.8639800
-
-
Patrick Stewart-jones
Nakkertok Ski Club
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
15km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Dubbeljakt
1
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
42:51.257050
88.0p
2
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
43:26.260540
+34.3390
86.8p
3
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
43:26.260550
+35.3400
86.8p
4
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
43:27.260630
+35.3480
86.8p
5
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
43:27.260640
+35.3490
86.7p
6
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
43:27.260670
+36.3520
86.7p
7
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
43:28.260720
+36.3570
86.7p
8
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
44:09.264890
+1:18.7740
85.3p
9
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
44:10.264900
+1:18.7750
85.3p
10
Anna Haag
IFK Mora SK
44:10.264970
+1:19.7820
85.3p
11
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
44:11.265000
+1:19.7850
85.3p
12
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
44:11.265080
+1:20.7930
85.3p
13
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
44:12.265170
+1:21.8020
85.3p
14
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
44:29.266880
+1:38.9730
84.7p
15
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
44:30.266910
+1:38.9760
84.7p
16
Irina Khazova
Dinamo Kiev
44:30.266950
+1:39.9800
84.7p
17
Virginia DE Martin Topranin
Forestale
44:30.266960
+1:39.9810
84.7p
18
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
44:31.267070
+1:40.9920
84.6p
19
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
44:32.267170
+1:41.10020
84.6p
20
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
44:52.269130
+2:00.11980
84.0p
21
Anastasia Slonova
Kazakstan
44:54.269350
+2:03.12200
83.9p
22
Julia Tikhonova
Vitiaz
44:56.269530
+2:04.12380
83.9p
23
Mariya Guschina
Sputnik
45:01.270040
+2:09.12890
83.7p
24
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
45:08.270700
+2:16.13550
83.5p
25
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
45:08.270720
+2:16.13570
83.5p
26
Olga Rotcheva
The Rochev S Club
45:13.271200
+2:21.14050
83.4p
27
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
45:39.273820
+2:47.16670
82.6p
28
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
45:42.274170
+2:51.17020
82.4p
29
Ragnhild Haga
Heming IL
46:02.276140
+3:10.18990
81.9p
30
Marina Matrossova
Kazakstan
46:16.277520
+3:24.20370
81.4p
31
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
46:26.278500
+3:34.21350
81.2p
32
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
46:26.278580
+3:35.21430
81.1p
33
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
46:28.278750
+3:37.21600
81.1p
34
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
46:30.278970
+3:39.21820
81.0p
35
Elisa Brocard
CS Esercito
46:30.278980
+3:39.21830
81.0p
36
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
46:33.279230
+3:41.22080
80.9p
37
Daria Gaiazova
Rocky Mountain Racers
46:33.279240
+3:41.22090
80.9p
38
Rosie Brennan Park
City Nordic Ski Club
46:35.279440
+3:43.22290
80.9p
39
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
46:36.279580
+3:45.22430
80.8p
40
Sophie Caldwell
Dartmouth Ski Team
47:05.282420
+4:13.25270
80.0p
41
Tatyana Ossipova
Kazakstan
47:06.282590
+4:15.25440
80.0p
42
Celine Brun Lie
Njård
47:14.283300
+4:22.26150
79.8p
43
Frederique Vezina
Nordique Mont ST Anne
47:29.284860
+4:38.27710
79.3p
44
Caitlin Patterson
University OF Vermont Ski Team
47:41.286010
+4:49.28860
79.0p
45
Stefanie Boehler
SC Ibach
47:41.286050
+4:50.28900
79.0p
46
Chandra Crawford
Canmore Nordic Ski Club
48:18.289770
+5:27.32620
78.0p
47
Anne-marie Comeau
Nordique Mont ST Anne
48:25.290450
+5:34.33300
77.8p
48
Michiko Kashiwabara
Waseda University
49:13.295240
+6:21.38090
76.5p
49
Chelsea Holmes
Sun Valley Ski Education Fnd
49:24.296370
+6:33.39220
76.2p
50
Heidi Widmer
Foothills Nordic Ski Club
49:39.297850
+6:48.40700
75.9p
51
Annika Hicks
Canmore Nordic Ski Club
49:40.297990
+6:49.40840
75.8p
52
Zoe Roy
Banff Ski Runners
49:46.298500
+6:54.41350
75.7p
53
Rebecca Rorabaugh
Apu Nordic Ski Center
50:12.301170
+7:21.44020
75.0p
54
Dahria Beatty
Whitehorse Cross Country S.c
50:13.301270
+7:22.44120
75.0p
55
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
50:45.304440
+7:53.47290
74.2p
56
Marion Buillet
Les Saisies
50:49.304810
+7:57.47660
74.1p
57
Julia Ransom
Canmore Nordic Ski Club
51:07.306640
+8:15.49490
73.7p
58
Alana Thomas
Team Hardwood
51:16.307590
+8:25.50440
73.4p
59
Tatjana Stiffler
Ski Club Davos
51:42.310130
+8:50.52980
72.8p
60
Andrea Dupont
Rocky Mountain Racers
52:16.313580
+9:25.56430
72.0p
-
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
23:59:59.8639800
-
-
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
23:59:59.8639800
-
-
Brittany Jun Webster
Highlands Trailblazers
23:59:59.8639800
-