Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Idre-Särnatävlingarna Klassiskt
2012-12-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Anmärkning
Ungdomsklasserna inställda pga kyla
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 18
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Axel Ekström
Garphyttans IF
27:10.162940
85.7p
2
Edvard Sundman
Åsarna IK
27:53.167240
+43.4200
83.4p
3
Filip Danielsson
Garphyttans IF
28:17.169620
+1:06.6580
82.2p
4
Emil Persson
Östersunds SK
28:42.172160
+1:32.9120
80.9p
5
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
29:00.173940
+1:50.10900
80.1p
6
Martin Emilsson
Offerdals SK
29:05.174420
+1:54.11380
79.8p
7
Jonathan Engström
Borås GIF
29:13.175250
+2:03.12210
79.5p
8
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
29:17.175640
+2:07.12600
79.3p
9
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
29:36.177510
+2:25.14470
78.4p
10
Alfred Buskqvist
IK Stern
30:32.183110
+3:21.20070
75.9p
11
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
30:33.183210
+3:22.20170
75.9p
12
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
30:49.184860
+3:39.21820
75.1p
13
Oscar Fridsäll
Landsbro IF SK
32:31.195040
+5:21.32000
71.1p
14
Hugo Tärning
Falköpings AIK SK
34:00.203960
+6:50.40920
67.8p
15
Erik Hållström
Valbo Aif
34:45.208430
+7:34.45390
66.3p
16
Eirik Stonor
Danmark
37:08.222780
+9:58.59740
61.9p
-
Martin Herbert
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
-
Olle Axelsson
Borås SK
23:59:58.8639700
-
-
Markus Grann
Sunne SLF
23:59:58.8639700
-
-
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Edman
Eds SK
23:59:59.8639800
-
-
Gabriel Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Andersson
Landsbro IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Emil Thyrèn
Trönö IK
23:59:59.8639800
-
-
Markus Nordmark
Nässjö SF
23:59:59.8639800
-
-
Dins Dinars Gutans
Latvia
23:59:59.8639800
-
-
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Persson
Trönö IK
23:59:59.8639800
-
-
Jesper Thor
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Jakob Jansson
Månkarbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Emil Bennermo
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Rotvold
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
August Spik
Leksands SK
23:59:59.8639800
-
-
August Östlund
Hedesunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Nils Augustsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Konrad Mattsson Myhr
Funäsdalens IF
23:59:59.8639800
-
-
Jaunius Drusys
Lithuania
23:59:59.8639800
-
-
Erik Finnskog
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
-
Martin Spjut
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
-
Simon Åberg
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hammarlund
Ockelbo SK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Södersten
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
-
Lukas Johansson
IK Jarl Rättvik
23:59:59.8639800
-
-
Anders Kallings
Visborgs OK
23:59:59.8639800
-
-
Rokas Pukenis
Lithuania
23:59:59.8639800
-
-
Anton Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Montén
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Sundström
Garphyttans IF
23:59:59.8639800
-
-
Oskar Brandt
Grava SK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Ottosson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Felix Hopstadius
Storumans IK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Persson
Eksjö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Stenberg
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Jens Burman
Åsarna IK
26:57.161690
86.4p
2
Karl Johan Dyvik
Leksands SK
27:01.162000
+3.210
86.3p
3
Marcus Ruus
Gillberga SK
27:06.162590
+9.800
85.9p
4
Håkan Emilsson
Offerdals SK
27:10.162980
+12.1190
85.7p
5
Erik Söderlund
SK Bore
27:10.162990
+13.1200
85.7p
6
Nils Persson
Östersunds SK
27:13.163290
+16.1500
85.5p
7
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
28:10.168920
+1:12.7130
82.6p
8
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
28:16.169570
+1:18.7780
82.2p
9
Fredrik Andreé
Årjängs IF
28:23.170250
+1:25.8460
81.9p
10
Stian Ulberg
Norway
28:58.173720
+2:00.11930
80.2p
11
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
29:05.174400
+2:07.12610
79.9p
12
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
29:36.177520
+2:38.15730
78.4p
13
Remi Trøen
Norway
29:40.177950
+2:42.16160
78.2p
14
Daniel Holmgren
IFK Umeå
29:42.178160
+2:44.16370
78.1p
15
Emil Svensson
Marhults SOFK
29:55.179410
+2:57.17620
77.5p
16
Måns Sunesson
Sellnäs IF
30:32.183100
+3:34.21310
75.9p
17
Viktor Forsblom
Falu IK
30:43.184230
+3:45.22440
75.4p
18
Arnis Petersons
Latvia
31:43.190200
+4:45.28410
72.9p
19
Jonas Wikström
IFK Mora SK
32:15.193490
+5:18.31700
71.7p
20
Theo Thåli
Falu IK
32:51.197030
+5:53.35240
70.3p
21
David Thorell
IK Stern
34:44.208300
+7:46.46510
66.4p
-
David Olofsson
IFK Skövde SK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Vedin
Stockviks SF
23:59:58.8639700
-
-
Ludvig Nordqvist
Sya SK
23:59:58.8639700
-
-
Jimmy Seger
Boo IF
23:59:59.8639800
-
-
Torgny Palm
Dala-Järna IK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Bångman
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Viesturs Eglitis
Latvia
23:59:59.8639800
-
-
Simon Lageson
Hägglunds IOFK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
-
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Johansson
Gillberga SK
23:59:59.8639800
-
-
Victor Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Simon Fors
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Wuopio
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Björn Svensson
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonatan Höjlind
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Per Bennermo
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Nystedt
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
-
Elias Alvebro
Häggenås SK
23:59:59.8639800
-
-
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
23:59:59.8639800
-
-
Emil Svensson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Viktor Eriksson
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
-
Pierre Ohlson
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Lars Suther
Lima IF
26:01.156070
89.7p
2
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
26:09.156840
+7.670
89.2p
3
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
26:12.157120
+10.950
89.1p
4
Adam Steen
Falun Borlänge SK
26:32.159100
+30.2930
87.9p
5
Oscar Kardin
Offerdals SK
26:39.159830
+37.3660
87.5p
6
Jimmie Johnsson
Axa SC
26:52.161100
+50.4930
86.8p
7
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
26:52.161180
+51.5010
86.7p
8
Arvid Forss
Åsarna IK
26:59.161860
+57.5690
86.3p
9
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
27:00.161960
+58.5790
86.3p
10
Bill Impola
Malungs IF
27:00.161980
+59.5810
86.3p
11
Karl-Johan Westberg
Borås SK
27:02.162100
+1:00.5930
86.2p
12
Jack Impola
Malungs IF
27:05.162410
+1:03.6240
86.0p
13
Jim Åhl
Bodens SK
27:05.162460
+1:03.6290
86.0p
14
Simon Hallström
Idre SK
27:06.162580
+1:05.6410
85.9p
15
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
27:09.162840
+1:07.6670
85.8p
16
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
27:15.163440
+1:13.7270
85.5p
17
Hampus Lindblom
Åsarna IK
27:17.163690
+1:16.7520
85.3p
18
Anders Solin
IFK Mora SK
27:18.163790
+1:17.7620
85.3p
19
Magnus Engström
Stockviks SF
27:21.164070
+1:20.7900
85.1p
20
Joakim Engström
IFK Mora SK
27:21.164090
+1:20.7920
85.1p
21
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
27:33.165290
+1:32.9120
84.5p
22
Robin Norum
IFK Umeå
27:35.165420
+1:33.9250
84.4p
23
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
27:37.165640
+1:35.9470
84.3p
24
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
27:40.165920
+1:38.9750
84.1p
25
David Frisk
IFK Mora SK
27:44.166340
+1:42.10170
83.9p
26
Henrik Alm
Idre SK
27:44.166390
+1:43.10220
83.9p
27
Öyvind Watterdal
Norway
27:47.166620
+1:45.10450
83.8p
28
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
27:47.166650
+1:45.10480
83.7p
29
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
27:56.167560
+1:54.11390
83.3p
30
Tore Stengrundet
Norway
28:06.168550
+2:04.12380
82.8p
31
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
28:07.168640
+2:05.12470
82.7p
32
Rasmus Blom
Högsäters GF
28:11.169000
+2:09.12830
82.5p
33
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
28:11.169010
+2:09.12840
82.5p
34
Andreas Grann
Sunne SLF
28:11.169080
+2:10.12910
82.5p
35
Samuel Norlén
IK Stern
28:13.169270
+2:12.13100
82.4p
36
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
28:19.169860
+2:17.13690
82.1p
37
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
28:32.171110
+2:30.14940
81.5p
38
Oscar Bergström
IFK Mora SK
28:34.171370
+2:33.15200
81.3p
39
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
28:36.171570
+2:35.15400
81.2p
40
Saevar Birgisson
Island
28:47.172670
+2:46.16500
80.7p
41
Markus Jönsson
Tranemo IF
28:48.172700
+2:46.16530
80.7p
42
Asger Fischer Moelgaard
Danmark
28:50.172970
+2:49.16800
80.5p
43
Ronny Wedin
Norbergs SK
28:51.173000
+2:49.16830
80.5p
44
Jesper Brofjärd
Borås SK
29:04.174350
+3:02.18180
79.9p
45
Alexander Standen
Storbritannien
29:09.174880
+3:08.18710
79.6p
46
Axel Bergsten
Axa SC
29:40.177990
+3:39.21820
78.2p
47
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
29:45.178410
+3:43.22240
78.0p
48
Alexander Westberg
Borås SK
30:07.180630
+4:05.24460
77.0p
49
Pontus Nordström
Östervåla IF
30:10.180940
+4:08.24770
76.8p
50
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
30:10.180980
+4:09.24810
76.8p
51
Emil Ekman
Ulricehamns IF
30:14.181360
+4:12.25190
76.7p
52
Brynjar Leo Kristinsson
Island
30:30.182910
+4:28.26740
76.0p
53
Viktor Hansson
Garphyttans IF
30:32.183110
+4:30.26940
75.9p
54
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
30:39.183890
+4:38.27720
75.6p
55
Erik Ohlström
IK Rex
30:40.183980
+4:39.27810
75.5p
56
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
30:46.184530
+4:44.28360
75.3p
57
Mattias Argårds
IFK Mora SK
31:01.186090
+5:00.29920
74.6p
58
David Sjögren
Töcksfors IF
31:28.188780
+5:27.32610
73.5p
59
Leandro Ribela
Brazil
34:07.204650
+8:05.48480
67.6p
60
Fabrizio Bourguignon
Brazil
41:31.249010
+15:29.92840
55.2p
-
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Johnsson
Karlbergs
23:59:59.8639800
-
-
Anders Klemoen Bjeglerud
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Jan Mattsson
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
-
Jesper Arnesson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Adam Johansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-
-
John Flodin
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Eriksson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Wickström
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Svelander
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Alex Gibson
Australia
23:59:59.8639800
-
-
Pär Jonsson
Dala-Järna IK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
23:59:59.8639800
-
-
Mathias Jonasson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
D 18
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Maria Jonasson
Östersunds SK
16:00.95900
71.0p
2
Olivia Hansson
Garphyttans IF
16:13.97200
+13.1200
69.9p
3
Moa Molander Kristiansen
Domnarvets GOIF
16:24.98370
+24.2370
69.0p
4
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
16:50.100920
+50.4920
67.1p
5
Ida Kihlén
Domnarvets GOIF
17:16.103570
+1:16.7570
65.2p
6
Kitija Auzina
Latvia
17:54.107380
+1:54.11380
62.6p
7
Mathilda Björn
Sundbybergs IK
18:01.108060
+2:01.12060
62.2p
8
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
18:19.109800
+2:19.13800
61.1p
9
Jennifer Forsmark
Rembo IK
18:25.110490
+2:25.14490
60.7p
10
Evelina Sutro
IFK Mora SK
18:40.111900
+2:40.15900
59.8p
11
Vaida Kairyte
Lithuania
18:40.111900
+2:40.15900
59.8p
12
Elin Karlsson
OK Borgen
19:24.116350
+3:24.20350
57.3p
13
Caroline Carlsen Ryge
Danmark
21:04.126300
+5:04.30300
52.4p
-
Erika Blixt
Järbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Emma Rönn
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
-
Karin Björnlinger
IK Vista
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Dahlberg
Bredaryds SOK
23:59:59.8639800
-
-
Jonina Kristjansdottir
Island
23:59:59.8639800
-
-
Klara Svensson
Äspereds IF
23:59:59.8639800
-
-
Sara Wadman
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Ellen Sarenmark
Leksands SK
23:59:59.8639800
-
-
Ida Dahl
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Linnea Hägglund
Hägglunds IOFK
23:59:59.8639800
-
-
Linnéa Nyström
Älvdalens IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Josefine Stolt
Leksands SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Åsberg
Duveds IF
23:59:59.8639800
-
-
Adina Johansson
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
-
Kristina Kazlauskaite
Lithuania
23:59:59.8639800
-
-
Sarah Hale
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Eriksson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Angelica Johansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Sandra Olsson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
D 20
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Julia Svan
Vansbro AIK SK
14:23.86270
80.0p
2
Anna Dyvik
Leksands SK
15:33.93250
+1:09.6880
73.3p
3
Maja Dahlqvist
Domnarvets GOIF
15:39.93810
+1:15.7440
72.8p
4
Ulrika Axelsson
Sya SK
16:17.97600
+1:53.11230
69.6p
5
Moa Wikberg
Grava SK
17:17.103630
+2:53.17260
65.1p
6
Elsa Eriksson
Sya SK
18:02.108100
+3:38.21730
62.1p
7
Natalija Kovalova
Latvia
19:30.116980
+5:07.30610
57.0p
8
Agnes Wilkenson
Valbo Aif
20:52.125130
+6:28.38760
52.9p
-
Anna Gunnars
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Madeleine Bohlin
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Frida Persson
Eksjö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Isabella Dannberg
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Emma Björklund
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Rebecka Dannberg
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Carolina Nilsson
IK Fryken
23:59:59.8639800
-
-
Sofie Svensson
IK Vista
23:59:59.8639800
-
-
Marika Backman
Hede SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Dahlgren
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
-
Marika Vikberg Elmkvist
Svegs IK
23:59:59.8639800
-
-
Lovisa Sundin
Delsbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Lena Wiklund
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Josefin Nilsson
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
-
Isabelle Persson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
-
Julia Dahl
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Linnéa Björn
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Madeleine Thorn
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
D 21
5km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Stina Nilsson
IFK Mora SK
14:30.86960
79.3p
2
Susanne Nyström
Laisvalls SK
15:00.89930
+29.2870
76.3p
3
Helene Söderlund
IFK Mora SK
15:11.91050
+40.3990
75.3p
4
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
15:25.92420
+54.5360
74.0p
5
Annika Löfström
Årsunda IF
15:33.93240
+1:02.6180
73.3p
6
Fiona Elizabeth Hughes
Storbritannien
15:38.93700
+1:07.6640
72.9p
7
Julia Jansson
Sollefteå SK
15:51.95080
+1:21.8020
71.7p
8
Signe Schloer
Danmark
16:37.99620
+2:06.12560
68.0p
9
Sarah Young
Storbritannien
16:43.100280
+2:13.13220
67.5p
10
Frida Erkers
Sundbybergs IK
16:43.100290
+2:13.13230
67.5p
11
Anda Muizhniece
Latvia
18:17.109680
+3:47.22620
61.2p
12
Kristin Stonor
Danmark
24:16.145500
+9:45.58440
45.0p
-
Katja Schwartz
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Petra Nilsson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Falk
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Lisa K Svensson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Frida Hallquist
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Louise Persson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
-
Emilia Romanowicz
Poland
23:59:59.8639800
-
-
Sanna Hallberg
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Erika Oskarsson
Camp Södergren SC
23:59:59.8639800
-
-
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Elin Mohlin
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-