Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2013-02-17
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2013
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Olofsson
Axa Sports Club
2:58:55.1073400
65.4p
2
Erik Rydvall
Bagarmossen
3:06:07.1116690
+7:12.43190
62.3p
3
Kristoffer Wahlberg
Sweden
3:07:22.1124160
+8:27.50660
61.8p
4
Pontus Tillenius
Vattholma IF
3:07:26.1124530
+8:31.51030
61.8p
5
Joakim Olsson
Bålsta SK
3:11:22.1148170
+12:27.74670
60.3p
6
Erik Liss
Uppsala
3:11:35.1149420
+12:40.75920
60.2p
7
Lars Bengtsson
Valbo Aif
3:13:31.1161010
+14:36.87510
59.5p
8
Simon Andersson
Gimo IF SK
3:15:14.1171300
+16:19.97800
58.9p
9
Kevin Ståhl
Järbo IF
3:16:05.1176410
+17:10.102910
58.6p
10
Fredrik Ahnlén
Högbo GIF
3:17:11.1183030
+18:16.109530
58.2p
11
Patric Björk
Storvreta IK
3:19:46.1198530
+20:51.125030
57.3p
12
Janne Andersson
Karbennings Goif
3:20:34.1203360
+21:39.129860
57.0p
13
Tim Hedman
Ingen Klubb
3:20:56.1205520
+22:01.132020
56.9p
14
Magnus Schou
Täby IS
3:21:21.1208080
+22:26.134580
56.8p
15
Sebastian Lembke
IK Westmannia Frisk
3:21:49.1210880
+22:54.137380
56.6p
16
Jonas Gomersson
Borlänge
3:21:56.1211530
+23:01.138030
56.6p
17
Fredric Eriksson
Gefle Freestyleförening
3:23:33.1221270
+24:38.147770
56.1p
18
David Sjöström
Tynningö IF
3:23:34.1221390
+24:39.147890
56.1p
19
Örjan Fägerblad
Arlanda-märsta SK
3:23:41.1222090
+24:46.148590
56.0p
20
Johan Björklund
Axa Sports Club
3:23:53.1223290
+24:58.149790
56.0p
21
Magnus Holm
Axa Sports Club
3:25:20.1231940
+26:25.158440
55.5p
22
Kenneth Petersson
Rasbo IK
3:26:19.1237800
+27:24.164300
55.2p
23
Anders Johansson
Korsnäs IF SK
3:28:13.1249200
+29:18.175700
54.6p
24
Pasi Varonen
Motala Aif
3:28:36.1251520
+29:41.178020
54.5p
25
Tobias Berg
Axa SC
3:31:08.1266780
+32:13.193280
53.7p
26
Patrik Danielsson
Täby OK
3:34:02.1284130
+35:07.210630
52.9p
27
Joakim Landström
Åshammars IK
3:34:22.1286120
+35:27.212620
52.8p
28
Tony Claesson
AC Tierp
3:35:24.1292390
+36:29.218890
52.5p
29
Jan Pettersson
Hedesunda IF
3:36:14.1297360
+37:19.223860
52.2p
30
Andreas Johansson
Sundborns Goif
3:36:27.1298680
+37:32.225180
52.2p
31
Frederik Sahlin
Åkersberga SK
3:36:55.1301420
+38:00.227920
52.0p
32
Anders Nordenfors
Gävle Skidkamrater
3:37:54.1307320
+38:59.233820
51.8p
33
Richard Dotzsky
Falun
3:38:38.1311750
+39:43.238250
51.6p
34
Fredrik Zetterquist
Gävle Skidkamrater
3:41:09.1326850
+42:14.253350
50.9p
35
Erik Utas
Axa Sports Club
3:41:34.1329340
+42:39.255840
50.8p
36
Filip Bergren
Axa Sports Club
3:41:35.1329410
+42:40.255910
50.8p
37
Jonas Broström
Högbo GIF
3:42:14.1333380
+43:19.259880
50.6p
38
Erik Segerström
Grycksbo IF
3:42:31.1335060
+43:36.261560
50.5p
39
Martin Olsson
Axa Sports Club
3:42:55.1337460
+44:00.263960
50.4p
40
Richard Blomdahl
Axa Sports Club
3:43:17.1339600
+44:22.266100
50.3p
41
Johan Dettel
IFK Lidingö SOK
3:44:14.1345310
+45:19.271810
50.1p
42
Dan Persson
Atlas Copco IF
3:44:53.1349240
+45:58.275740
49.9p
43
Thobias Forsling
Bäck
3:45:24.1352340
+46:29.278840
49.8p
44
Fredrik Sandelin
Axa Sportsclub
3:46:53.1361270
+47:58.287770
49.4p
45
Erik Rönnblad
Leksands SK
3:47:39.1365870
+48:44.292370
49.2p
46
Hans Olevik
Edsbyns SK
3:48:20.1369990
+49:25.296490
49.0p
47
Anders Mökander
OK Skogshjortarna
3:49:34.1377320
+50:39.303820
48.7p
48
Niklas Isaksson
Axa SC
3:49:50.1378960
+50:55.305460
48.7p
49
Peter Thunell
Högbo GIF
3:50:41.1384060
+51:46.310560
48.5p
50
Niklas Siljebrand
-
3:50:50.1384900
+51:55.311400
48.4p
51
Lars-johan Eriksson
Järlåsa IF
3:50:50.1384980
+51:55.311480
48.4p
52
Andreas Wallin
Yuppie Ski Club
3:51:45.1390400
+52:50.316900
48.2p
53
Jesper Andersson
Huddinge Ais
3:52:11.1393010
+53:16.319510
48.1p
54
Harald Rydén
Fazer IF
3:52:48.1396770
+53:53.323270
48.0p
55
Erik Troeng
Storviks IF
3:53:12.1399150
+54:17.325650
47.9p
56
Mikael Persson
Hofors
3:53:41.1402000
+54:46.328500
47.8p
57
Hans-erik Jonsson
Gävle Skidkamrater
3:54:02.1404100
+55:07.330600
47.7p
58
Svein Olav Stölen
Axa Sports Club
3:54:13.1405270
+55:18.331770
47.6p
59
Roger Karnatz
Korsnäsverkens Korpklubb
3:55:11.1411050
+56:16.337550
47.4p
60
Jens Werner
Gustavsbergs OK
3:56:23.1418240
+57:28.344740
47.1p
61
Fredrik Olsson
Åmots SK
3:56:51.1421090
+57:56.347590
47.0p
62
Peter Nordin
Åre SLK
3:57:38.1425710
+58:43.352210
46.8p
63
Niklas Landström
Valbo Aif
3:59:28.1436740
+1:00:33.363240
46.4p
64
Sammy El-ghazaly
Stockholms SIF
3:59:30.1436940
+1:00:35.363440
46.4p
65
Lars Nygren
IK Jarl
4:01:11.1447020
+1:02:16.373520
46.1p
66
Mats Westermark
Handelsbanken IF
4:01:57.1451690
+1:03:02.378190
45.9p
67
Magnus Bergqvist
Åmots SK
4:02:06.1452550
+1:03:11.379050
45.9p
68
Peter Nilsson
Klubblös
4:02:10.1452990
+1:03:15.379490
45.8p
69
Torbjörn Jonsson
Ericsson IK
4:03:10.1458960
+1:04:15.385460
45.6p
70
Jan Wennberg
Hammarby IF SF
4:03:27.1460620
+1:04:32.387120
45.6p
71
Peter Thuresson
Axa Sports Club
4:04:14.1465320
+1:05:19.391820
45.4p
72
Filip Stefansson
Valbo Aif
4:04:32.1467140
+1:05:37.393640
45.3p
73
Per Eriksson
Axa Sports Club
4:04:45.1468480
+1:05:50.394980
45.3p
74
Oskar Schönning
IFK Bergvik
4:05:39.1473870
+1:06:44.400370
45.1p
75
Rasmus Lindgren
Alvesta SOK
4:06:49.1480840
+1:07:54.407340
44.9p
76
Erik Underdal
Gustafs GOIF
4:07:07.1482660
+1:08:12.409160
44.8p
77
James Shiples
Stensätra SK
4:08:21.1490090
+1:09:26.416590
44.5p
78
Bengt-ove Eriksson
Upplands-ekeby IF
4:08:48.1492710
+1:09:53.419210
44.5p
79
Daniel Sandström
Axa Sportsclub
4:09:16.1495570
+1:10:21.422070
44.4p
80
Lars-erik Nilsson
Klubblös
4:10:29.1502840
+1:11:34.429340
44.1p
81
Martin Lindberg
Öregrund IK
4:10:36.1503510
+1:11:41.430010
44.1p
82
Erik Magnusson
Brunflo IF
4:12:59.1517810
+1:14:04.444310
43.6p
83
Johan Hägg
No Club
4:13:09.1518850
+1:14:14.445350
43.6p
84
Fredric Lagerström
Team Sanyana
4:14:40.1527960
+1:15:45.454460
43.3p
85
Tomas Strandkvist
Gävle Skidkamrater
4:15:46.1534500
+1:16:51.461000
43.1p
86
Max Widarsson
Axa Sports Club
4:16:26.1538510
+1:17:31.465010
43.0p
87
Johan Stigers
Vassunda IF
4:16:55.1541490
+1:18:00.467990
42.9p
88
Andreas Derblom
Mtb Täby
4:17:32.1545140
+1:18:37.471640
42.7p
89
Joachim Onkenhout
Formtopp IF
4:18:12.1549110
+1:19:17.475610
42.6p
90
Tommy Ingemarsson
Vasaloppsklubben Hedemora
4:21:14.1567390
+1:22:19.493890
42.1p
91
Jarmo Rantakokko
Uppsala
4:23:09.1578860
+1:24:14.505360
41.7p
92
Lars Fyhr
Nusnäs IF
4:24:41.1588050
+1:25:46.514550
41.4p
93
Magnus Eriksson
Vapnö IF
4:28:53.1613250
+1:29:58.539750
40.7p
94
Marcus Roos
Valbo Aif
4:30:49.1624800
+1:31:54.551300
40.4p
95
Charlie Elf
Axa Sports Club
4:31:28.1628750
+1:32:33.555250
40.3p
96
Philip Carl
Axa Sports Club
4:32:54.1637390
+1:33:59.563890
40.0p
97
Anders Helsing
Eriksson IK
4:35:41.1654050
+1:36:46.580550
39.6p
98
BO Hesselgren
Sundbybergs IK
4:47:26.1724500
+1:48:31.651000
37.8p
99
Kent Dahlström
Östervåla IF
4:50:43.1744270
+1:51:48.670770
37.3p
100
Carlos Cancino
Sundbybergs IK
4:52:02.1752130
+1:53:07.678630
37.1p
101
Jonas Rosell
No Club
4:52:57.1757650
+1:54:02.684150
37.0p
102
Lars Plym-forshell
-
5:07:35.1845470
+2:08:40.771970
35.0p
103
Roger Johansson
Karlslunds IF
5:14:12.1885110
+2:15:17.811610
34.2p
104
Donny Långström
Ufk
5:30:56.1985550
+2:32:01.912050
32.3p
-
Anders Englund
Avesta OK
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Lindskog
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Martin Ahnlén
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Per-olof Bergkvist
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Johan Mårtensson
Domnarvets Goif
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Sandelin
Fjärdhundra SK
23:59:58.8639700
-
-
Sune Patrik Axelsson
Stockholm
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Björklund
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Stefansson
Valbo Aif
23:59:58.8639700
-
-
Johan Solhed
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Omma
-
23:59:58.8639700
-
-
Sven Erik Eriksson
Stora Tuna
23:59:58.8639700
-
-
David Salom
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Blomgren
Axa Sports Club
23:59:59.8639800
-
-
Karl Wistrand
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Frithiof
Gräftåvallens SK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Aranda
Hammarby IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Wretlind
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
-
Urban Öhman
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
-
Viktor Stefansson
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-
-
Christer Norin
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Anders Flodberg
Järpens SK
23:59:59.8639800
-
-
CJ Hedbeck
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Olofsson
Nasdaq Omx
23:59:59.8639800
-
-
Per Jonsson
OK Linné
23:59:59.8639800
-
-
Krister Boström
Storviks IF
23:59:59.8639800
-
-
Johan Lilja
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Rost
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Malmström
Västerås
23:59:59.8639800
-
-
Kalle Svensson
Zuma Sale Support
23:59:59.8639800
-
-
Kim Sjöberg
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-