Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2013-02-17
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2013
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Eklund
Tierps IF
2:42:01.972010
73.7p
2
Lars Johansson
Karbennings GOIF
2:42:29.974870
+28.2760
73.5p
3
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:44:04.984360
+2:03.12250
72.6p
4
Ola Warrén
Axa SK
2:46:23.998280
+4:22.26170
71.4p
5
Henrik Granström
Ccc1000
2:48:02.1008160
+6:01.36050
70.5p
6
Göran Hammarson
Stockholms Rullskidklubb
2:50:21.1022000
+8:19.49890
69.4p
7
Johan Flyning
Södertälje IF
2:51:19.1027870
+9:18.55760
68.9p
8
Martin Arkad
Ccc1000
2:51:45.1030460
+9:44.58350
68.7p
9
Urban Pettersson
Ccc1000
2:52:20.1033940
+10:19.61830
68.4p
10
Jan Östlund
Högbo GIF
2:52:33.1035240
+10:32.63130
68.3p
11
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:52:51.1037040
+10:50.64930
68.1p
12
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:53:05.1038450
+11:04.66340
68.0p
13
Lennart Romin
Gävle SK
2:53:31.1041070
+11:30.68960
67.8p
14
Mikael Wikström
Högbo GIF
2:54:01.1044080
+12:00.71970
67.6p
15
Fredrik Jansson
Stora Tuna IK Skidor
2:54:12.1045130
+12:11.73020
67.5p
16
Mattias Svärd
Gävle SK
2:54:49.1048810
+12:48.76700
67.2p
17
Magnus Karlsson
Mälarhöjdens IK
2:55:19.1051880
+13:18.79770
67.0p
18
Anders Ahlberg
Häverödals SK
2:57:15.1063410
+15:14.91300
66.1p
19
Göran Westman
Sweco IF
2:57:28.1064730
+15:27.92620
66.0p
20
Mats Löfgren
Rembo IK
2:57:41.1066010
+15:40.93900
65.9p
21
Robert Foss
Ccc1000
2:59:16.1075580
+17:15.103470
65.2p
22
Anders Persson
Södertälje IF
2:59:17.1075610
+17:16.103500
65.2p
23
Björn Haring
Östersunds SK
3:00:00.1079900
+17:58.107790
64.9p
24
Stefan Johansson
Nacka Värmdö SK
3:00:16.1081560
+18:15.109450
64.8p
25
Magnus Högfeldt
Mälarö SOK
3:01:42.1090150
+19:41.118040
64.2p
26
Marcus Svadling
Hofors Aif
3:01:50.1090980
+19:49.118870
64.1p
27
Christoffer Åshammar
Boo
3:02:21.1094060
+20:20.121950
63.9p
28
Tomas Wahlund
Högbo GIF
3:02:46.1096530
+20:45.124420
63.7p
29
Peter Gylderud
Gävle Skidkamrater
3:02:54.1097320
+20:53.125210
63.7p
30
Johan Månflod
Storvreta IK
3:03:51.1103080
+21:50.130970
63.3p
31
Magnus Hult
Norrbärke SK
3:04:22.1106160
+22:21.134050
63.0p
32
Erik Sundin
Högbo GIF
3:04:42.1108150
+22:41.136040
62.9p
33
Stefan Englund
Gävle Skidkamrater
3:05:00.1109900
+22:58.137790
62.8p
34
Per Nordahl
Domnarvets Goif
3:05:03.1110270
+23:02.138160
62.8p
35
Jonas Strandell
Axa SC
3:06:40.1119930
+24:39.147820
62.1p
36
Jörgen Sjödin
Leksand
3:06:40.1119940
+24:39.147830
62.1p
37
Niklas Hedberg
Gävle OK
3:06:51.1121000
+24:49.148890
62.0p
38
Matti Nylund
Sigtuna OK
3:06:56.1121500
+24:54.149390
62.0p
39
Martin Lasu
Fmv-sport
3:07:22.1124190
+25:21.152080
61.8p
40
Magnus Eriksson
Karlsbyhedens IK
3:07:42.1126170
+25:41.154060
61.7p
41
Roger Clas Edbom
Ohlson IF
3:08:27.1130660
+26:26.158550
61.4p
42
Marcus Söderström
No Club
3:09:02.1134100
+27:00.161990
61.2p
43
Johan Almqvist
Åkersberga SK
3:09:03.1134250
+27:02.162140
61.2p
44
Erik Rosenborg
Nacka Värmdö SK
3:09:29.1136860
+27:28.164750
61.0p
45
Anders Käll
Järfälla SK
3:10:03.1140210
+28:02.168100
60.8p
46
David Wijk
Högbo GIF
3:10:42.1144100
+28:40.171990
60.6p
47
Mats Ekman
Elu IF
3:10:48.1144780
+28:47.172670
60.5p
48
John Elovsson
Brovallens IF
3:11:22.1148160
+29:21.176050
60.3p
49
Bo-erik Söderlund
Luia
3:11:34.1149350
+29:33.177240
60.2p
50
Mikael Videfors
Sundbybergs IK
3:11:50.1150920
+29:49.178810
60.1p
51
Peter Skogert
JM Konc
3:11:58.1151700
+29:56.179590
60.1p
52
Per-olov Nilsson
Högbo GIF
3:12:21.1154040
+30:20.181930
59.9p
53
Ulric Hillstedt
IK Vavd
3:12:30.1154960
+30:29.182850
59.9p
54
Andreas Hiller
Axa Sports Club
3:13:00.1157970
+30:59.185860
59.7p
55
Johan Hedlund
Flir IF
3:13:29.1160820
+31:28.188710
59.5p
56
Esbjörn Brolund
Ufk
3:13:39.1161800
+31:37.189690
59.5p
57
Peter Fokesson
Årsunda IF
3:13:56.1163510
+31:55.191400
59.4p
58
Hans-olov Andersson
Rembo IK
3:14:49.1168880
+32:48.196770
59.0p
59
Håkan Olsson
Årsunda IF
3:15:14.1171320
+33:13.199210
58.9p
60
Jonas Sjöstedt
Jumkils IF
3:15:25.1172420
+33:24.200310
58.8p
61
Jörgen Johansson
Kalix SK
3:16:13.1177260
+34:12.205150
58.5p
62
Andreas Persson
Bälinge IF
3:16:34.1179380
+34:33.207270
58.4p
63
Niklas Kåvius
Tullinge SK
3:16:55.1181410
+34:54.209300
58.3p
64
Anders Pålson
Marginalen Bank IF
3:17:30.1184930
+35:29.212820
58.1p
65
Ulf Hedman
Valbo Aif
3:17:33.1185270
+35:32.213160
58.1p
66
Björn Steffen
Hybo AIK
3:17:58.1187790
+35:57.215680
57.9p
67
Johan Lundkvist
Mälarö SOK
3:18:27.1190690
+36:26.218580
57.8p
68
Anders Hemlin
Ufk
3:19:38.1197750
+37:37.225640
57.4p
69
Johan Westin
Skogslöparna
3:19:58.1199720
+37:57.227610
57.2p
70
Per Kreij
Högbo GIF
3:20:01.1200020
+38:00.227910
57.2p
71
Jörgen Bergkvist
Abb IF
3:20:41.1204040
+38:40.231930
57.0p
72
Kenneth Karlsson
Kimstad Goif
3:21:07.1206620
+39:06.234510
56.9p
73
Anders Drakenberg
Enebybergs IF
3:21:50.1210900
+39:48.238790
56.6p
74
Mikael Gustafsson
IF Spirit IF
3:22:13.1213200
+40:11.241090
56.5p
75
Peter Johnsson
Högbo GIF
3:22:35.1215450
+40:34.243340
56.4p
76
Oscar Watz
Sävast Ski Team
3:22:42.1216160
+40:41.244050
56.3p
77
Anders Taflin
Atlas Copco IF
3:23:00.1217930
+40:59.245820
56.2p
78
Håkan Holmström
IFK Västerås
3:23:03.1218200
+41:01.246090
56.2p
79
Jan Brangefält
IFK Västerås Skidklubb
3:23:29.1220870
+41:28.248760
56.1p
80
Pål Olofsson
Axa Sports Club
3:23:53.1223260
+41:52.251150
56.0p
81
Thomas Svensson
IFK Västerås Skidor
3:24:23.1226230
+42:22.254120
55.8p
82
Peter Amundsson
Axa Sports Club
3:24:27.1226630
+42:26.254520
55.8p
83
Rikard Westman
Axa Sports Club
3:25:14.1231300
+43:12.259190
55.5p
84
Anders Olsson
Östervåla IF
3:25:29.1232830
+43:28.260720
55.4p
85
Anders Julin
Nacka-värmdö
3:25:34.1233340
+43:33.261230
55.4p
86
Magnus Jonsson
Gävle SK
3:26:05.1236450
+44:04.264340
55.3p
87
Magnus DE Besche
IFK Mora
3:26:10.1236900
+44:08.264790
55.2p
88
Magnus Elfving
Edsbyns SK
3:26:29.1238870
+44:28.266760
55.1p
89
Mikael Andersson
Domnarvets Goif
3:26:38.1239700
+44:36.267590
55.1p
90
Kent Torwald
Nacka Värmdö SK
3:27:00.1241940
+44:59.269830
55.0p
91
Mathias Danielsson
Axa Sports Club
3:28:05.1248480
+46:04.276370
54.6p
92
Magnus Haglund
Åkersberga SK
3:28:18.1249720
+46:17.277610
54.6p
93
Peter Höglund
Järla IF SK
3:30:35.1263450
+48:34.291340
53.9p
94
Kristofer Arwin
Sollentuna Slalomklubb
3:31:51.1271010
+49:50.298900
53.5p
95
Jan Axelsson
Högbo GIF
3:31:58.1271760
+49:57.299650
53.5p
96
Kimmo Väisänen
Skultuna IS
3:32:30.1274970
+50:29.302860
53.3p
97
Jan Sarnet
Sweden
3:34:39.1287870
+52:38.315760
52.7p
98
Anders Rynnel
Nacka Värmdö SK
3:36:05.1296410
+54:04.324300
52.3p
99
Niklas Sjölanders
Axa Sport Club
3:36:39.1299820
+54:38.327710
52.1p
100
Magnus Bergström
Gävle Skidkamrater
3:37:21.1304090
+55:20.331980
51.9p
101
Tomas Ståhl
Nacka Värmdö SK
3:37:37.1305620
+55:36.333510
51.9p
102
Knut Heilborn
Axa Sport Club
3:42:33.1335230
+1:00:32.363120
50.5p
103
Niko Tapanila
Storvreta IK
3:42:34.1335320
+1:00:33.363210
50.5p
104
Rikard Edenius
Brabo IF
3:45:24.1352360
+1:03:23.380250
49.8p
105
Anders Lövefors
Stockholms Landstings IF
3:45:46.1354550
+1:03:45.382440
49.7p
106
Tommy Lindgren
Sigtuna OK
3:52:20.1393970
+1:10:19.421860
48.1p
107
Per-åke Larsson
Mora IF
3:53:50.1402980
+1:11:49.430870
47.7p
108
Magnus Lindahl
IK Jordbänningarna
3:54:49.1408810
+1:12:48.436700
47.5p
109
Micael Olsson
Gävle SK
3:55:04.1410380
+1:13:03.438270
47.4p
110
Lars-tony Nyström
Årsunda IF
3:56:19.1417820
+1:14:18.445710
47.1p
111
Johan Sandin
Axa Sports Club
3:57:28.1424790
+1:15:27.452680
46.9p
112
Johannes Jögi
Nacka Värmdö SK
3:58:35.1431480
+1:16:34.459370
46.6p
113
Pär-magnus Bjurek
Tibro OK
3:58:44.1432300
+1:16:42.460190
46.6p
114
Lars Danielsson
Fjärdhundra SK
4:01:47.1450600
+1:19:45.478490
45.9p
115
Mikael Gustafsson
Domnarvets Goif
4:03:26.1460570
+1:21:25.488460
45.6p
116
Fredric Sundell
Ornäs IK
4:04:18.1465740
+1:22:17.493630
45.4p
117
Philip Sköld
IFK Lidingö SOK
4:04:58.1469760
+1:22:57.497650
45.2p
118
Jonas Melin
No Club
4:05:05.1470410
+1:23:04.498300
45.2p
119
Marcus Hansander
Axa Sports Club
4:06:03.1476270
+1:24:02.504160
45.0p
120
Mikis Samaras
IK Jordbänningarna
4:07:28.1484740
+1:25:27.512630
44.7p
121
Fredrik Ahlengärd
Axa Sportsclub
4:08:50.1492960
+1:26:49.520850
44.4p
122
Gustav Björkman
Årsunda IF
4:09:31.1497060
+1:27:30.524950
44.3p
123
Mikael Johnson
Sigtuna OK
4:09:54.1499340
+1:27:53.527230
44.2p
124
Stefan Weman
Mora IF
4:16:12.1537140
+1:34:11.565030
43.0p
125
Jean-francois Goulet
Canada
4:42:25.1694400
+2:00:23.722290
38.5p
-
Robert Stierngranat
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
-
-
Mats Rosenberg
Ericsson IK
23:59:58.8639700
-
-
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team
23:59:58.8639700
-
-
Hans Rynnel
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
-
Carl Carling
Sundbybergs BK
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Nordlund
Sätra IF
23:59:58.8639700
-
-
Tomas Pleiner
Täby OK
23:59:58.8639700
-
-
Fredrick Pedersen
Årsunda IF
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Kaskela
Hofors
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Svenfors
Arlanda-märsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Moris
Domnarvets Goif
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Blomendal
Föreningen Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
23:59:59.8639800
-
-
Pär Larsson
Hybo AIK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Bengtsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Lars Svensson
MM Ski
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Bäck
Mälarö SOK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Widell
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Andersson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Holmberg
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Michael Bergström
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Lööv
Sätra IF
23:59:59.8639800
-
-
Fredric Kaijser
Täby IS
23:59:59.8639800
-
-
Peter Larsson
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Mats Jansson
Högbo GIF
23:59:59.8639800
-