Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kopparrajden
2012-03-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Vilma Funck
IFK Kiruna
1:45:25.632400
70.3p
2
Lis Svonni
Jukkasjärvi IF
1:49:34.657300
+4:09.24800
67.7p
3
Ottila Niemi
IFK Kiruna
1:52:11.673000
+6:46.40500
66.1p
4
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
1:55:48.694700
+10:23.62200
64.0p
5
Katarina Engström
Vittangi SK
2:00:47.724600
+15:22.92100
61.4p
6
Ida Naartijärvi
Jukkasjärvi IF
2:02:17.733600
+16:52.101100
60.6p
7
Anna Lantto
IFK Kiruna
2:03:07.738600
+17:42.106100
60.2p
8
Sirppa Lapinniemi
Jukkasjärvi IF
2:08:45.772400
+23:20.139900
57.6p
9
Erica Wälimaa
Jukkasjärvi IF
2:10:10.780900
+24:45.148400
57.0p
10
Susanna Harnesk
No Club
2:10:13.781200
+24:48.148700
56.9p
11
Tina Lundberg
Kalix SK
2:10:29.782800
+25:04.150300
56.8p
12
Cecilia Häggroth
Jukkasjärvi IF
2:13:00.797900
+27:35.165400
55.8p
13
Marina Knekta
Kiruna Kommuns FF
2:13:56.803500
+28:31.171000
55.4p
14
Malin Fors
Metso Paper FK
2:17:05.822400
+31:40.189900
54.1p
15
Lisbet Naartijärvi
Jukkasjärvi IF
2:21:40.849900
+36:15.217400
52.3p
16
Tuija Kohberg
IFK Kiruna
2:30:08.900700
+44:43.268200
49.4p
17
Hjördis Andersson
Jukkasjärvi IF
2:50:34.1023300
+1:05:09.390800
43.5p
18
Anna-karin Niemi
Svappavaara Aif
2:55:38.1053700
+1:10:13.421200
42.2p
19
Yvonne Strömberg
IFK Kiruna
2:56:10.1056900
+1:10:45.424400
42.1p
20
Kerstin Uddfolk
OK Illern
3:30:26.1262500
+1:45:01.630000
35.2p
H 21
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:34:53.569200
78.2p
2
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
1:35:46.574500
+53.5200
77.4p
3
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
1:36:36.579500
+1:43.10200
76.8p
4
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:36:40.579900
+1:47.10600
76.7p
5
Kristoffer Linder
Tuoremaa Skiteam
1:38:24.590300
+3:31.21000
75.4p
6
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
1:38:40.591900
+3:47.22600
75.2p
7
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:39:18.595700
+4:25.26400
74.7p
8
Ingemar Eriksson
Bergens IF SK
1:39:52.599100
+4:59.29800
74.3p
9
Mattias Hugo
IFK Kiruna
1:40:10.600900
+5:17.31600
74.0p
10
Alexander Linder
Tuoremaa Skiteam
1:41:32.609100
+6:39.39800
73.0p
11
Håkan Lundström
Vittangi SK
1:42:45.616400
+7:52.47100
72.2p
12
Magnus Oja
IFK Kiruna
1:42:55.617400
+8:02.48100
72.1p
13
John-tomas Påve
Jukkasjärvi IF
1:44:05.624400
+9:12.55100
71.2p
14
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
1:44:32.627100
+9:39.57800
70.9p
15
John Andreas Skum
Jukkasjärvi IF
1:44:39.627800
+9:46.58500
70.9p
16
Nils Isak Idivuoma
Kiruna Brandkårs IF
1:44:46.628500
+9:53.59200
70.8p
17
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
1:44:48.628700
+9:55.59400
70.8p
18
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:45:08.630700
+10:15.61400
70.5p
19
Niklas Zakrisson
Svappavaara Aif
1:46:12.637100
+11:19.67800
69.8p
20
Lars Strand
Lkab FF
1:46:15.637400
+11:22.68100
69.8p
21
Jan Ryrland
IFK Kiruna
1:46:16.637500
+11:23.68200
69.8p
22
Gösta Emmoth
Kangos IK
1:47:09.642800
+12:16.73500
69.2p
23
Jan-olov Nilsson
Kiruna Brandkårs IF
1:48:50.652900
+13:57.83600
68.1p
24
Nils Ola Sikku
Soppero Sameförening
1:49:30.656900
+14:37.87600
67.7p
25
Kenneth Nilsson
Lkab FF
1:49:31.657000
+14:38.87700
67.7p
26
Fredrik Söderlind
IFK Kiruna
1:49:39.657800
+14:46.88500
67.6p
27
Johan Esberg
IFK Kiruna
1:50:19.661800
+15:26.92500
67.2p
28
Johan Lasu
Vivungi SK
1:52:21.674000
+17:28.104700
66.0p
29
Henrik Fors
Junosuando IK
1:55:16.691500
+20:23.122200
64.3p
30
Örjan Lidman
Sj/Bv Sport, Östersund
1:55:33.693200
+20:40.123900
64.2p
31
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
1:57:46.706500
+22:53.137200
63.0p
32
Göran Kemi
Svappavaara Aif
1:57:58.707700
+23:05.138400
62.9p
33
Stefan Olsson
IFK Kiruna
1:59:33.717200
+24:40.147900
62.0p
34
Harry Kemi
Svappavaara Aif
2:00:12.721100
+25:19.151800
61.7p
35
Mats Dahlberg
IFK Kiruna
2:00:51.725000
+25:58.155700
61.4p
36
Mikkel Thornensis
Kautokeino
2:00:52.725100
+25:59.155800
61.4p
37
Rune Dagfjäll
Kuttainen IF
2:01:37.729600
+26:44.160300
61.0p
38
Bengt Larsson
Pajala IF
2:02:47.736600
+27:54.167300
60.4p
39
Svante Zachrisson
Abisko Ioik
2:02:50.736900
+27:57.167600
60.4p
40
Petter Stridsman
Svappavaara Aif
2:02:51.737000
+27:58.167700
60.4p
41
Petter Mattsson
Vittangi SK
2:04:01.744000
+29:08.174700
59.8p
42
Mats Thorneus
Jukkasjärvi IF
2:05:28.752700
+30:35.183400
59.1p
43
Lennart Krekula
Lkab FF
2:05:43.754200
+30:50.184900
59.0p
44
Robert Nordström
Vittangi SK
2:05:57.755600
+31:04.186300
58.9p
45
Mats Holmström
IFK Kiruna
2:07:04.762300
+32:11.193000
58.4p
46
Peter Kemi
Svappavaara Aif
2:07:38.765700
+32:45.196400
58.1p
47
Kjell Krekula
IFK Kiruna
2:09:13.775200
+34:20.205900
57.4p
48
Simon Philipsson
Puoltikasvaara IF
2:10:11.781000
+35:18.211700
57.0p
49
Mats Persson
OK Kolmården
2:10:51.785000
+35:58.215700
56.7p
50
Bengt Engström
Vittangi SK
2:10:52.785100
+35:59.215800
56.7p
51
Mikael Palovaara
Vittangi SK
2:19:20.835900
+44:27.266600
53.2p
52
Erik Kruuka
Kuoksu
2:22:03.852200
+47:10.282900
52.2p
53
Jorma Kärha
Ah:s Spårservice AB
2:22:35.855400
+47:42.286100
52.0p
54
Jörgen Rytiniemi
Svappavaara Aif
2:32:12.913100
+57:19.343800
48.7p
55
Patrik Lakssonen
Vittangi SK
2:37:03.942200
+1:02:10.372900
47.2p
56
Tord Baas
Vittangi SK
2:46:34.999300
+1:11:41.430000
44.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Caroline Blombacke
Gellivare Skidallians IK
42:40.255900
56.4p
2
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
42:58.257700
+18.1700
56.0p
3
Matilda Niemi
IFK Kiruna
43:57.263600
+1:17.7600
54.7p
4
Ida Waistedt
Jukkasjärvi IF
46:02.276100
+3:22.20100
52.3p
5
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
47:37.285600
+4:57.29600
50.5p
6
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
50:10.300900
+7:30.44900
48.0p
7
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
50:37.303600
+7:57.47600
47.5p
8
Carina Sikku
Soppero Sameförening
53:24.320300
+10:44.64300
45.0p
9
Monika Blind Nutti
Soppero Sameförening
53:25.320400
+10:45.64400
45.0p
10
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
55:34.333300
+12:54.77300
43.3p
11
Yvonne Vinsa
Jukkasjärvi IF
55:41.334000
+13:01.78000
43.2p
12
Anneli Murto
OK Sarven
1:01:24.368300
+18:44.112300
39.2p
13
Yvonne Fredriksson
Utbildning Nord
1:03:43.382200
+21:03.126200
37.8p
14
Solveig Härkönen
Jukkasjärvi IF
1:10:35.423400
+27:55.167400
34.1p
15
Annelie Muotka
Vittangi SK
1:12:53.437200
+30:13.181200
33.0p
16
Sisko Matinlompolo
Vittangi SK
1:13:05.438400
+30:25.182400
32.9p
17
Alva Fjordell
Jukkasjärvi IF
1:19:00.473900
+36:20.217900
30.5p
18
Marie Uusijärvi
Jukkasjärvi IF
1:19:02.474100
+36:22.218100
30.4p
19
Anna-lena Wilsdorf
Vittangi SK
1:45:33.633200
+1:02:53.377200
22.8p
H 21
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Edvin Murto
OK Sarven
41:15.247400
58.3p
2
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
43:54.263300
+2:39.15800
54.8p
3
Anton Murto
OK Sarven
44:07.264600
+2:52.17100
54.5p
4
Truls Lindholm
IFK Kiruna
44:51.269000
+3:36.21500
53.6p
5
Felix Selin
IFK Kiruna
45:48.274700
+4:33.27200
52.5p
6
Albin Lindholm
IFK Kiruna
47:12.283100
+5:57.35600
51.0p
7
Henrik Holmström
IFK Kiruna
47:16.283500
+6:01.36000
50.9p
8
Josef Skum
Jukkasjärvi IF
47:40.285900
+6:25.38400
50.5p
9
John Anders Blind
Soppero Sameförening
47:44.286300
+6:29.38800
50.4p
10
Eelis Murto
OK Sarven
47:45.286400
+6:30.38900
50.4p
11
Filip Pettersson
OK Sarven
48:13.289200
+6:58.41700
49.9p
12
Henrik Johannes Blind
Soppero Sameförening
48:20.289900
+7:05.42400
49.8p
13
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
48:36.291500
+7:21.44000
49.5p
14
Roger Tillstam
Lkab FF
50:11.301000
+8:56.53500
47.9p
15
Henri Murto
OK Sarven
1:01:23.368200
+20:08.120700
39.2p
16
Elias Kettunen
Vittangi SK
1:04:36.387500
+23:21.140000
37.2p
17
Serac Tegai
Vittangi SK
1:08:09.408800
+26:54.161300
35.3p
18
Jesper Nordström
Vittangi SK
1:11:58.431700
+30:43.184200
33.4p
D 21
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
12:04.72300
48.0p
2
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
15:04.90300
+3:00.17900
38.5p
3
Elly-margreth Sikku
Soppero Sameförening
15:34.93300
+3:30.20900
37.2p
4
Alva Niemi
Svappavaara Aif
16:54.101300
+4:50.28900
34.3p
5
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
17:29.104800
+5:25.32400
33.2p
6
Stina Lindholm
IFK Kiruna
20:59.125800
+8:55.53400
27.6p
7
Ebba Lindholm
IFK Kiruna
21:43.130200
+9:39.57800
26.7p
8
Vera Eliasson
Jukkasjärvi IF
21:47.130600
+9:43.58200
26.6p
9
Milina Morozova
Vittangi SK
23:05.138400
+11:01.66000
25.1p
10
Ellen Löfström
Vittangi SK
23:43.142200
+11:39.69800
24.4p
11
Fanny Jakobsson
Vittangi SK
23:46.142500
+11:42.70100
24.4p
12
Johanna Henriksson
Vittangi SK
24:01.144000
+11:57.71600
24.1p
13
Josefin Henriksson
Vittangi SK
26:28.158700
+14:24.86300
21.9p
14
Elma Agneholm
Vittangi SK
35:37.213600
+23:33.141200
16.3p
H 21
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emil Eliasson
OK Sarven
11:57.71600
48.5p
2
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
12:02.72100
+5.400
48.2p
3
Isak Mikael Sikku
Soppero Sameförening
13:07.78600
+1:10.6900
44.2p
4
Sven Lindmark
IFK Kiruna
13:17.79600
+1:20.7900
43.6p
5
Olof Holmström
IFK Kiruna
13:47.82600
+1:50.10900
42.1p
6
Markus Blind
Soppero Sameförening
13:48.82700
+1:51.11000
42.0p
7
Andreas Ämter
Ö Soppero
15:35.93400
+3:38.21700
37.2p
8
Oskar Lundström
Jukkasjärvi IF
16:48.100700
+4:51.29000
34.5p
9
Rasmus Cederholm
Vittangi SK
17:17.103600
+5:20.31900
33.5p
10
Hannes Löfström
Vittangi SK
17:43.106200
+5:46.34500
32.7p
11
Nahom Yoseph
Vittangi SK
17:49.106800
+5:52.35100
32.5p
12
Leif-erik Wilsdorf
Vittangi SK
17:52.107100
+5:55.35400
32.5p
13
Aron Söderberg
Laxforsen
18:11.109000
+6:14.37300
31.9p
14
Tage Eliasson
Jukkasjärvi IF
18:17.109600
+6:20.37900
31.7p
15
Isak Ämter
Ö Soppero
18:55.113400
+6:58.41700
30.6p
16
Axel Winman Rautio
Vittangi SK
19:11.115000
+7:14.43300
30.2p
17
August Niemi
Svappavaara Aif
19:12.115100
+7:15.43400
30.2p
18
Erik Holmström
IFK Kiruna
19:13.115200
+7:16.43500
30.2p
19
Isak Johansson
Jukkasjärvi IF
19:35.117400
+7:38.45700
29.6p
20
Kim Valjus
Vittangi SK
23:34.141300
+11:37.69600
24.6p
21
Marcus Agneholm
Vittangi SK
25:53.155200
+13:56.83500
22.4p
22
Oscar Agneholm
Vittangi SK
35:35.213400
+23:38.141700
16.3p