Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ranrennet
2012-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
2:01:15.727400
82.1p
2
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
2:01:43.730200
+28.2700
81.7p
3
Viktor Brännmark
Bodens SK
2:02:35.735400
+1:20.7900
80.9p
4
Olof Pettersson
Gellivare Skidallians IK
2:03:32.741100
+2:17.13600
80.0p
5
Anders Strid
Lucksta IF
2:04:02.744100
+2:47.16600
79.6p
6
Johan Lintzén
Försvarets Sk
2:06:18.757700
+5:03.30200
77.6p
7
Zackarias Toresson
Ski Team Novus IF
2:07:07.762600
+5:52.35100
76.9p
8
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:07:36.765500
+6:21.38000
76.5p
9
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:07:41.766000
+6:26.38500
76.5p
10
Robert Hällmark
Sweden
2:09:54.779300
+8:39.51800
74.7p
11
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
2:09:57.779600
+8:42.52100
74.7p
12
Magnus Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:10:15.781400
+9:00.53900
74.4p
13
Julius Källgård
Ski Team Novus IF
2:10:48.784700
+9:33.57200
74.0p
14
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:10:49.784800
+9:34.57300
74.0p
15
Hans Turtola
Överkalix IF
2:11:30.788900
+10:15.61400
73.5p
16
Anders Tuoremaa
Tuoremaa Skiteam
2:13:59.803800
+12:44.76300
71.7p
17
Arvi Ailinpieti
Haparanda SKT
2:14:24.806300
+13:09.78800
71.4p
18
Thomas Svensson
I 19 IF
2:15:05.810400
+13:50.82900
70.9p
19
Peter Boström
Studentidrott
2:16:15.817400
+15:00.89900
70.1p
20
Markus Pessa
Oulun Hiihtoseura
2:16:16.817500
+15:01.90000
70.1p
21
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:17:50.826900
+16:35.99400
69.0p
22
Per Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:18:08.828700
+16:53.101200
68.8p
23
Per Nilsson
Strömnäs GIF
2:20:53.845200
+19:38.117700
67.1p
24
Fredrik Engström
OK Renen
2:21:07.846600
+19:52.119100
66.9p
25
Daniel Granlund
Skellefteå SK
2:21:45.850400
+20:30.122900
66.5p
26
Patrik Tuoremaa
Tuoremaa Skiteam
2:22:04.852300
+20:49.124800
66.3p
27
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:22:29.854800
+21:14.127300
66.1p
28
Fredrik Lundbäck
Luleklättrarna
2:23:26.860500
+22:11.133000
65.5p
29
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
2:24:03.864200
+22:48.136700
65.1p
30
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:24:05.864400
+22:50.136900
65.1p
31
Morten Masserud
Kiruna
2:24:14.865300
+22:59.137800
65.0p
32
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:24:35.867400
+23:20.139900
64.8p
33
Ingemar Eriksson
Bergens IF SK
2:25:46.874500
+24:31.147000
64.1p
34
Robert Andersson
Bodens SK
2:26:00.875900
+24:45.148400
64.0p
35
Patrik Isaksson
Studentidrott
2:26:27.878600
+25:12.151100
63.7p
36
Mats Tiensuu
Hortlax SK
2:26:34.879300
+25:19.151800
63.7p
37
Johan Scott
Aapua IF
2:27:28.884700
+26:13.157200
63.2p
38
Mattias Nilsson
Bergnäsets AIK
2:27:30.884900
+26:15.157400
63.2p
39
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:28:00.887900
+26:45.160400
62.9p
40
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:28:03.888200
+26:48.160700
62.9p
41
Ingemar Niemi
Skellefteå SK
2:28:15.889400
+27:00.161900
62.7p
42
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:28:56.893500
+27:41.166000
62.4p
43
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:29:53.899200
+28:38.171700
61.9p
44
Peter Johansson
Narken IF
2:30:06.900500
+28:51.173000
61.7p
45
Petter Jönsson
Järla IF SK
2:30:38.903700
+29:23.176200
61.5p
46
Ulf Rudlund
Lkab FF
2:30:47.904600
+29:32.177100
61.4p
47
Tore Wikander
Luleå Gjutarens IF
2:30:51.905000
+29:36.177500
61.4p
48
Magnus Enbom
Sunderby SK
2:31:02.906100
+29:47.178600
61.3p
49
Mathias Hugo
IFK Kiruna
2:31:40.909900
+30:25.182400
60.9p
50
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:32:22.914100
+31:07.186600
60.6p
51
Mats Pettersson
Gellivare SK
2:32:34.915300
+31:19.187800
60.5p
52
Lukas Skott
Aapua IF
2:33:14.919300
+31:59.191800
60.1p
53
Simon Tornberg
Pajala IF
2:33:16.919500
+32:01.192000
60.1p
54
Roger Bergman
Hortlax SK
2:33:20.919900
+32:05.192400
60.1p
55
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:33:24.920300
+32:09.192800
60.0p
56
Martin Bergvall
Storfors SK
2:34:08.924700
+32:53.197200
59.7p
57
Sören Isaksson
Korpklubben Nja
2:34:10.924900
+32:55.197400
59.7p
58
Jari Vanhapiha
Finland
2:34:20.925900
+33:05.198400
59.6p
59
Tomas Johansson
Unbyns IF
2:35:26.932500
+34:11.205000
59.0p
60
Petter Särkijärvi
Sweden
2:38:18.949700
+37:03.222200
57.7p
61
Eric Lundqvist
Byske SK
2:38:28.950700
+37:13.223200
57.6p
62
Andreas Bergman
Sweden
2:39:07.954600
+37:52.227100
57.3p
63
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:39:18.955700
+38:03.228200
57.2p
64
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:39:20.955900
+38:05.228400
57.2p
65
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:39:38.957700
+38:23.230200
57.1p
66
Andreas Palo
Luleå
2:39:40.957900
+38:25.230400
57.1p
67
Tommy Fors
Bergens IF SK
2:39:52.959100
+38:37.231600
57.0p
68
Markku Hyrkäs
Övertorneå IF
2:40:39.963800
+39:24.236300
56.6p
69
Anders Dahlin
Domnarvets GOIF
2:41:15.967400
+40:00.239900
56.3p
70
Marcus Björling
Studentidrott
2:41:56.971500
+40:41.244000
56.0p
71
Tommy Lindgren
Byske SK
2:42:22.974100
+41:07.246600
55.9p
72
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:42:46.976500
+41:31.249000
55.7p
73
Per Lundborg
Vattenfalls IF Luleå
2:42:48.976700
+41:33.249200
55.7p
74
Lars Fernström
Kiruna Kommuns FF
2:42:50.976900
+41:35.249400
55.7p
75
Janne Juusola
Sweden
2:43:16.979500
+42:01.252000
55.5p
76
Markus Holmlund
Hortlax SK
2:44:39.987800
+43:24.260300
54.9p
77
Jan Eriksson
Luleå Gjutarens IF
2:45:32.993100
+44:17.265600
54.5p
78
Jens Johansson
Studentidrott
2:45:56.995500
+44:41.268000
54.4p
79
Jan Boman
Luleå Ak
2:46:43.1000200
+45:28.272700
54.0p
80
Magnus Spett
IFK Kiruna
2:47:32.1005100
+46:17.277600
53.7p
81
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:48:09.1008800
+46:54.281300
53.5p
82
Roger Berggren
Peab Fritid
2:49:27.1016600
+48:12.289100
52.9p
83
Petter Öhman
Bodens SK
2:49:50.1018900
+48:35.291400
52.8p
84
Fredrik Alm
Sweden
2:49:57.1019600
+48:42.292100
52.7p
85
Matts Engvall
Bodens SK
2:49:59.1019800
+48:44.292300
52.7p
86
Lasse Erkki
Volvo FK
2:50:20.1021900
+49:05.294400
52.6p
87
Kenneth Hagman
Luleå Gjutarens IF
2:50:56.1025500
+49:41.298000
52.4p
88
Erik Lampa
Lapplands Bygg Och Vvs
2:51:13.1027200
+49:58.299700
52.3p
89
Mattias Brännström
OK Vargen
2:51:33.1029200
+50:18.301700
52.1p
90
Stefan Edström
Skellefteå SK
2:52:07.1032600
+50:52.305100
51.9p
91
Thomas Edström
Skellefteå SK
2:52:07.1032600
+50:52.305100
51.9p
92
Jesper Lindgren
Byske SK
2:52:31.1035000
+51:16.307500
51.8p
93
Jan-Erik Sundberg
Luleå Gjutarens IF
2:52:54.1037300
+51:39.309800
51.6p
94
Urban Wilhelmsson
Jokkmokks SK
2:53:14.1039300
+51:59.311800
51.5p
95
Stephan Schnabel
Studentidrott
2:53:28.1040700
+52:13.313200
51.4p
96
Andreas Engvall
Bodens SK
2:54:01.1044000
+52:46.316500
51.2p
97
Stefan Södersten
Sweden
2:54:10.1044900
+52:55.317400
51.2p
98
Daniel Berggren
Sweden
2:54:18.1045700
+53:03.318200
51.1p
99
Per-martin Kuhmunen
Sweden
2:54:22.1046100
+53:07.318600
51.1p
100
Daniel Sjölander
Sweden
2:55:20.1051900
+54:05.324400
50.7p
101
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:55:41.1054000
+54:26.326500
50.6p
102
Sven-gunnar Furmark
Sweden
2:56:03.1056200
+54:48.328700
50.5p
103
Mattias Johnselius
Sweden
2:57:10.1062900
+55:55.335400
50.1p
104
Mattias Bergner
Sweden
2:57:20.1063900
+56:05.336400
50.0p
105
Ulf Vikström
Antnäs BK
2:57:50.1066900
+56:35.339400
49.9p
106
Markus Gunillasson
Esrange IF
2:57:51.1067000
+56:36.339500
49.9p
107
Klas Eklund
Nattavaaraby SK
2:58:16.1069500
+57:01.342000
49.7p
108
Anders Moritz
Nattavaaraby SK
2:58:22.1070100
+57:07.342600
49.7p
109
Bengt Mella
Sweden
3:01:55.1091400
+1:00:40.363900
48.5p
110
Björn Holmgren
OK Vargen
3:02:34.1095300
+1:01:19.367800
48.3p
111
Håkan Olovsson
Bodens SK
3:02:48.1096700
+1:01:33.369200
48.2p
112
David Enbom
Jokkmokks SK
3:02:51.1097000
+1:01:36.369500
48.2p
113
Oskar Eriksson
Sweden
3:03:01.1098000
+1:01:46.370500
48.1p
114
Joakim Stenvall
Ncc
3:03:25.1100400
+1:02:10.372900
48.0p
115
Ronny Sundqvist
Brändöns IF
3:03:27.1100600
+1:02:12.373100
48.0p
116
Robert Sundqvist
Råneå SK
3:05:15.1111400
+1:04:00.383900
47.4p
117
Henrik Innala
Råneå SK
3:05:48.1114700
+1:04:33.387200
47.3p
118
Erik Wasberg
Råneå SK
3:06:13.1117200
+1:04:58.389700
47.1p
119
Anders Lindsund
Lkab FF
3:06:48.1120700
+1:05:33.393200
46.9p
120
Marcus Häggkvist
Luleå
3:07:40.1125900
+1:06:25.398400
46.7p
121
Richard Nordström
Norrfjärdens IF
3:07:54.1127300
+1:06:39.399800
46.6p
122
Gert Andersson
Sweden
3:08:00.1127900
+1:06:45.400400
46.6p
123
Martin Johansson
Jukkasjärvi IF
3:09:17.1135600
+1:08:02.408100
46.2p
124
Lennart Johansson
Antnäs BK
3:11:11.1147000
+1:09:56.419500
45.6p
125
Niillas Blind
Gellivare SK
3:12:02.1152100
+1:10:47.424600
45.4p
126
Lars Wallgren
No Club
3:12:08.1152700
+1:10:53.425200
45.4p
127
Magnus Cederlund
Korpklubben Nja
3:12:34.1155300
+1:11:19.427800
45.2p
128
Erling Lundbäck
Pålänge GIF
3:12:35.1155400
+1:11:20.427900
45.2p
129
Fredrik Backlund
Luleå
3:12:45.1156400
+1:11:30.428900
45.2p
130
Jonas Berglund
Råneå SK
3:12:53.1157200
+1:11:38.429700
45.1p
131
Olov Ström
Lkab FF
3:13:24.1160300
+1:12:09.432800
45.0p
132
Andreas Larsson
Norrfjärdens IF
3:13:48.1162700
+1:12:33.435200
44.9p
133
Urban Fägnell
Exait IF
3:14:08.1164700
+1:12:53.437200
44.8p
134
Kristoffer Bergner
Sweden
3:14:29.1166800
+1:13:14.439300
44.7p
135
Petter Stridsman
Svappavaara Aif
3:15:35.1173400
+1:14:20.445900
44.4p
136
Anders Borgeryd
Strömnäs GIF
3:16:53.1181200
+1:15:38.453700
44.0p
137
Jan-åke Eriksson
Bodens SK
3:17:06.1182500
+1:15:51.455000
44.0p
138
Anders Lundström
Hortlax SK
3:17:36.1185500
+1:16:21.458000
43.8p
139
Timmy Kristoffersson
Sunderby SK
3:17:59.1187800
+1:16:44.460300
43.7p
140
Ove Nygren
Sweden
3:18:05.1188400
+1:16:50.460900
43.7p
141
Thomas Utterström
Antnäs BK
3:18:59.1193800
+1:17:44.466300
43.5p
142
Daniel Berglund
Luleå Gjutarens IF
3:19:00.1193900
+1:17:45.466400
43.5p
143
Tommy Slunga
Haparanda SKT
3:19:26.1196500
+1:18:11.469000
43.4p
144
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:19:54.1199300
+1:18:39.471800
43.2p
145
Patrik Johansson
Kalix SK
3:19:55.1199400
+1:18:40.471900
43.2p
146
Arne Gylling
Luleå Gjutarens IF
3:21:30.1208900
+1:20:15.481400
42.8p
147
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
3:21:39.1209800
+1:20:24.482300
42.8p
148
Kjell Larsson
Sweden
3:22:54.1217300
+1:21:39.489800
42.5p
149
Thorbjörn Hansén
Sweden
3:23:22.1220100
+1:22:07.492600
42.4p
150
Michael Andersson
Bergnäsets AIK
3:24:02.1224100
+1:22:47.496600
42.2p
151
Per Lind
Sweden
3:24:12.1225100
+1:22:57.497600
42.2p
152
Jonas Blomqvist
Bodens SK
3:24:12.1225100
+1:22:57.497600
42.2p
153
Åke Gustafsson
Bergnäsets AIK
3:24:50.1228900
+1:23:35.501400
42.0p
154
Thomas Eriksson
Sävast Ski Team IF
3:25:28.1232700
+1:24:13.505200
41.8p
155
Bror Rajala
Rosvik IK
3:25:36.1233500
+1:24:21.506000
41.8p
156
Robert Nordström
Vittangi SK
3:25:40.1233900
+1:24:25.506400
41.8p
157
Jens Sundström
Antnäs BK
3:25:55.1235400
+1:24:40.507900
41.7p
158
Niklas Lingesten
Studentidrott
3:26:44.1240300
+1:25:29.512800
41.5p
159
Fredrik Jönsson
Gammelstads IF
3:26:58.1241700
+1:25:43.514200
41.5p
160
Per-Erik Mäki
Lkab FF
3:30:00.1259900
+1:28:45.532400
40.8p
161
Jörgen Brunström
Bodens SK
3:31:51.1271000
+1:30:36.543500
40.3p
162
Hans Jönsson
Ledtek IF
3:31:52.1271100
+1:30:37.543600
40.3p
163
Sven Pettersson
Sweden
3:33:02.1278100
+1:31:47.550600
40.1p
164
Peter Komonen
Lkab FF
3:35:09.1290800
+1:33:54.563300
39.6p
165
Per Töyrä
Luleå
3:35:26.1292500
+1:34:11.565000
39.5p
166
Mikael Hakovainio
Luleå
3:37:15.1303400
+1:36:00.575900
39.2p
167
Björn Lundsten
Sweden
3:38:16.1309500
+1:37:01.582000
38.9p
168
BO Nilsson
Sweden
3:38:52.1313100
+1:37:37.585600
38.8p
169
Rolf Sannebjörk
Haparanda SKT
3:40:49.1324800
+1:39:34.597300
38.4p
170
Göran Strömbäck
Korpklubben Nja
3:42:10.1332900
+1:40:55.605400
38.1p
171
Martin Karlsson
Hortlax SK
3:43:26.1340500
+1:42:11.613000
37.9p
172
Johan Andersson
Ssab
3:47:24.1364300
+1:46:09.636800
37.1p
173
Bengt Siikavaara
Lkab FF
3:58:02.1428100
+1:56:47.700600
35.2p
174
Jörgen Öhman
Sweden
4:09:59.1499800
+2:08:44.772300
33.2p
175
Stefan Magnusson
Norrfjärdens IF
4:20:53.1565200
+2:19:38.837700
31.6p
176
Lars Engström
Överkalix IF
4:27:56.1607500
+2:26:41.880000
30.7p
-
Johan Nilsson
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Björn Norberg
Sunderbyn
23:59:58.8639700
-
-
Tommy Bergström
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Leif Åkerlund
Jokkmokks SK
23:59:58.8639700
-
-
Lennart Krekula
Lkab FF
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Norman
Göteborgs SK
23:59:58.8639700
-
-
Markus Kylmämaa
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
-
Martin Jonsson
Sveaskogs IF
23:59:58.8639700
-
-
Elis Franzén
Haparanda SKT
23:59:59.8639800
-
-
Anders Bennitz
OK Renen
23:59:59.8639800
-
-
Tage Fors
Bergens IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Burström
Byske SK
23:59:59.8639800
-
-
Jonatan Angeria
Haparanda SKT
23:59:59.8639800
-
-
Lars Matson
Bergnäsets AIK
23:59:59.8639800
-
-
John Sandström
Jes Cunsulting
23:59:59.8639800
-
-
Roger Lundqvist
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
23:59:59.8639800
-
-
Claes Turesson
OK Renen
23:59:59.8639800
-
-
Jonny Nilimaa
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Peter Uusitalo
Pajala IF
23:59:59.8639800
-
-
Sven-Gunnar Furmark
Studentidrott
23:59:59.8639800
-