Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2009-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:08:36.771500
80.0p
2
Mikael Martens
Malungs IF
2:10:56.785500
+2:20.13900
78.0p
3
Per Morten Kleggetveit
Eiken IL Team
2:11:59.791800
+3:23.20200
77.2p
4
Niklas Andersson
Falköpings AIK SK
2:12:41.796000
+4:05.24400
76.6p
5
Tony Edvardsson
Hagfors SF
2:15:29.812800
+6:53.41200
74.4p
6
Benny Fredlund
Kristinehamns OK
2:16:41.820000
+8:05.48400
73.5p
7
Mikael Almén
Ryda SK
2:17:05.822400
+8:29.50800
73.2p
8
Patrik Sonehag
IK Stern
2:17:10.822900
+8:34.51300
73.1p
9
Kent Andersson
Sunne SLF
2:17:25.824400
+8:49.52800
73.0p
10
Ulrik Ragnarsson
Särna SK
2:20:56.845500
+12:20.73900
70.5p
11
Bjarne Lie
Grue Finnskog IL
2:24:11.865000
+15:35.93400
68.3p
12
Dan Abrahamsson
Nacka Värmdö SK
2:27:25.884400
+18:49.112800
66.3p
13
Sten Börrensen
Magnor Ul
2:28:02.888100
+19:26.116500
66.0p
14
Björn Henning
Norway
2:28:32.891100
+19:56.119500
65.7p
15
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:28:34.891300
+19:58.119700
65.7p
16
Kalle Östgren
OK Kåre
2:29:57.899600
+21:21.128000
64.8p
17
Magnus Svensson
Dalapolisens IF
2:30:00.899900
+21:24.128300
64.8p
18
Stefan Örjes
Telia IF, Farsta
2:31:02.906100
+22:26.134500
64.2p
19
Anders Sundén
Lesjöfors SK
2:32:06.912500
+23:30.140900
63.6p
20
Kent Andersson
Åmåls OK
2:35:44.934300
+27:08.162700
61.7p
21
Tony Månsson
Garphyttans IF
2:36:22.938100
+27:46.166500
61.3p
22
Håkan Emanuelsson
Gnosjö FK
2:36:34.939300
+27:58.167700
61.2p
23
Jörgen Dahl Larsson
Filipstads SF
2:36:36.939500
+28:00.167900
61.2p
24
Kjell Eriksson
Hagfors SF
2:37:37.945600
+29:01.174000
60.7p
25
Peter Norrmén
Karlslunds IF SF
2:38:12.949100
+29:36.177500
60.4p
26
Peter Klock
IK Stern
2:39:21.956000
+30:45.184400
59.9p
27
Kari Elfengrén
Ikj Haninge
2:39:26.956500
+30:50.184900
59.8p
28
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
2:39:54.959300
+31:18.187700
59.6p
29
Anders Jorholm
Ulvsby IF
2:40:49.964800
+32:13.193200
59.1p
30
Tomas Sundquist
Stennäsets IF
2:41:12.967100
+32:36.195500
59.0p
31
Jan Hedlund
Hagfors SF
2:41:14.967300
+32:38.195700
58.9p
32
Pål Hansen-Tangen
Asker SK
2:41:23.968200
+32:47.196600
58.9p
33
Sven-Gunnar Svensson
OK Kroppefjäll
2:41:53.971200
+33:17.199600
58.6p
34
Samuel Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:42:57.977600
+34:21.206000
58.1p
35
Kenneth Johansson
Ekshärads SF
2:44:04.984300
+35:28.212700
57.6p
36
Jan Wallin
IK Rex
2:44:21.986000
+35:45.214400
57.5p
37
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
2:44:59.989800
+36:23.218200
57.2p
38
Mats Erikanders
IK Jarl Rättvik
2:45:07.990600
+36:31.219000
57.1p
39
Odd-Ragnar Pettersen
Norway
2:45:10.990900
+36:34.219300
57.1p
40
Jan Martin Rönes
Hernes IL
2:46:04.996300
+37:28.224700
56.7p
41
Sören Gustafson
Grums SK
2:46:07.996600
+37:31.225000
56.7p
42
Tord Karlsson
Vänersborgs SK
2:46:58.1001700
+38:22.230100
56.3p
43
Glenn Larsson
Mölndals RK
2:47:35.1005400
+38:59.233800
56.1p
44
Åke Andersson
Söderköpings SK
2:49:20.1015900
+40:44.244300
55.3p
45
Tommy Carlsson
Garphyttans IF
2:49:22.1016100
+40:46.244500
55.3p
46
Odd Magnar Opgård
Engerdal IL
2:49:29.1016800
+40:53.245200
55.3p
47
Otto Davidsson
Lima IF
2:49:31.1017000
+40:55.245400
55.2p
48
Claes Fransson
OK Gipen
2:49:50.1018900
+41:14.247300
55.1p
49
Lennart Nilsson
Brandsbols SK
2:50:56.1025500
+42:20.253900
54.7p
50
Bosse Wiklund
Leksands SK
2:51:34.1029300
+42:58.257700
54.4p
51
Peter Skoog
Axa SC
2:51:41.1030000
+43:05.258400
54.4p
52
Lars Zetterberg
Sundbybergs IK
2:52:32.1035100
+43:56.263500
54.0p
53
Dan Karlsson
Hagfors SF
2:53:05.1038400
+44:29.266800
53.8p
54
Lars Sahlström
Säters IF SK
2:53:23.1040200
+44:47.268600
53.7p
55
Richard Isidor Björk
Lima IF
2:54:32.1047100
+45:56.275500
53.2p
56
Håkan Emanuelsson
Gnosjö FK
2:56:20.1057900
+47:44.286300
52.5p
57
Tommy Matsson
Vasaloppsklubben Hedemora
2:57:18.1063700
+48:42.292100
52.2p
58
Ola Eriksson
Mariefreds SOK
2:57:25.1064400
+48:49.292800
52.1p
59
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
2:58:03.1068200
+49:27.296600
51.9p
60
Magnus Karlsson
Kroppa IF
2:59:07.1074600
+50:31.303000
51.5p
61
Per-Einar Roth
Ull-Kisa Norge
2:59:40.1077900
+51:04.306300
51.3p
62
Sven Erik Tellebo
Grums SK
3:03:55.1103400
+55:19.331800
49.8p
63
Stefan Andersson
Ulriksbergs IK
3:04:16.1105500
+55:40.333900
49.7p
64
Mats Algotsson
Hagfors SF
3:04:41.1108000
+56:05.336400
49.6p
65
Håkan Franzén
OK Nackhe
3:08:05.1128400
+59:29.356800
48.4p
66
Thomas Pettersson
Stångenäs Ais
3:10:27.1142600
+1:01:51.371000
47.7p
67
Jan Pettersson
IFK Mora SK
3:10:59.1145800
+1:02:23.374200
47.5p
68
Peter Davidsson
Malungs IF
3:11:42.1150100
+1:03:06.378500
47.3p
69
Kent Bäckström
Främmestads IK
3:14:48.1168700
+1:06:12.397100
46.4p
70
Tommy Munther
Leksands SK
3:14:57.1169600
+1:06:21.398000
46.3p
71
Micke Sjöblom
Axa-Täby
3:23:33.1221200
+1:14:57.449600
43.9p
72
Anders Örtengren
IK Stern
3:25:03.1230200
+1:16:27.458600
43.5p
73
Torbjörn Steen
Malungs IF
3:25:18.1231700
+1:16:42.460100
43.5p
74
Jan Viklund
Seb IF
3:25:22.1232100
+1:16:46.460500
43.5p
75
Lars Wingerstedt
Partille Alpin
3:27:35.1245400
+1:18:59.473800
42.9p
76
Jonas Björck
Karlslunds IF SF
3:28:06.1248500
+1:19:30.476900
42.8p
77
Carl-Axel Julin
Töcksfors IF
3:29:08.1254700
+1:20:32.483100
42.5p
78
Conny Gunnarsson
Grums SK
3:29:43.1258200
+1:21:07.486600
42.4p
79
Ulf Rask
Axa SC
3:31:56.1271500
+1:23:20.499900
41.8p
80
Peter Ekegren
Seb IF
3:34:21.1286000
+1:25:45.514400
41.3p
81
Nils Schalén
Kyrkslätt IF
3:35:25.1292400
+1:26:49.520800
41.0p
82
Gunnar Robertsson
Malungs IF
3:37:22.1304100
+1:28:46.532500
40.6p
83
Robert Elovson
Högsäters GF
3:38:37.1311600
+1:30:01.540000
40.3p
84
Leif Ohlsson
Skärhamns IK
3:38:42.1312100
+1:30:06.540500
40.3p
85
Peter Syvertsson
Falu IK
3:38:43.1312200
+1:30:07.540600
40.3p
86
Fred-Gunnar Alm
OK Kroppefjäll
3:47:45.1366400
+1:39:09.594800
38.4p
87
Staffan Vilhelmsson
Norabygdens SK
3:49:12.1375100
+1:40:36.603500
38.1p
88
Simon Kling
Axa SC
3:54:32.1407100
+1:45:56.635500
37.0p
89
Tomas Lövberg
Sisu Forshaga SK
4:00:16.1441500
+1:51:40.669900
36.0p
90
Hans Löfgren
Jome Skog AB
4:08:49.1492800
+2:00:13.721200
34.5p
91
Peter Seiser
Hagfors SF
4:13:57.1523600
+2:05:21.752000
33.7p
92
Lars Henning
IFK Västerås SK
4:31:17.1627600
+2:22:41.856000
31.2p
93
Anders Henriksson
Sotenäs
4:40:55.1685400
+2:32:19.913800
30.0p
94
Robert Andersson
Säve SK
4:52:32.1755100
+2:43:56.983500
28.6p