Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stora Vildmannaloppet
2012-01-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Bodens SK
1:56:06.696510
85.2p
2
Erik Jonsson
Rossöns IF
1:56:34.699350
+28.2740
84.7p
3
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
1:58:52.713180
+2:46.16570
82.7p
4
Joel Bodén
IFK Umeå
1:58:54.713390
+2:48.16780
82.7p
5
Robert Åström
Hägglunds IOFK
2:00:00.719980
+3:54.23370
81.8p
6
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:01:14.727380
+5:08.30770
80.7p
7
Björn Rydvall
Lycksele IF
2:01:59.731890
+5:53.35280
80.1p
8
Mattias Westman
Röbäcks SK
2:03:05.738420
+6:59.41810
79.3p
9
Andreas Oskarsson
IFK Umeå
2:03:08.738740
+7:02.42130
79.2p
10
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:05:04.750360
+8:58.53750
77.7p
11
Petter Ögren
Lycksele IF
2:06:37.759640
+10:31.63030
76.6p
12
Adam Burström
SK Järven
2:08:50.772990
+12:44.76380
75.0p
13
Emil Lundström
Skogis IF
2:10:57.785630
+14:51.89020
73.5p
14
Björn Rudlund
Hägglunds IOFK
2:11:23.788240
+15:17.91630
73.2p
15
Magnus Näslund
IFK Umeå
2:11:57.791640
+15:51.95030
72.8p
16
Håkan Wallberg
Hägglunds IOFK
2:11:57.791690
+15:51.95080
72.8p
17
Olof Burström
SK Järven
2:12:05.792460
+15:59.95850
72.7p
18
Fredrik Hammrarsten
Axa SC
2:13:31.801060
+17:25.104450
71.8p
19
Thomas Söderberg
IFK Umeå
2:13:32.801180
+17:26.104570
71.8p
20
Matti Kerro
No Club
2:14:47.808630
+18:41.112020
71.0p
21
Sebastian Wass
IK Studenterna
2:16:39.819820
+20:33.123210
69.8p
22
Daniel Grnaberg
Peab Fritid
2:16:47.820610
+20:41.124000
69.7p
23
Simon Karlsson
Slussfors IK
2:17:34.825380
+21:28.128770
69.3p
24
Alexander Sjögren
Team Esplanad
2:17:35.825400
+21:28.128790
69.3p
25
Anton Näslund
Hägglunds IOFK
2:19:18.835790
+23:12.139180
68.2p
26
Tobias Thörn
Röbäcks SK
2:19:35.837400
+23:28.140790
68.1p
27
Martin Westman
IFK Umeå
2:20:33.843290
+24:27.146680
67.5p
28
Bengt-Olof Johansson
Agnäs IK
2:21:58.851790
+25:52.155180
66.7p
29
Markus Jansson
IFK Umeå
2:22:42.856160
+26:36.159550
66.3p
30
Henrik Persson
IK Studenterna
2:23:08.858730
+27:02.162120
66.1p
31
Erik Zander
IFK Mora SK
2:24:02.864190
+27:56.167580
65.6p
32
Filip Lundmark
Sorsele SK
2:24:30.866960
+28:24.170350
65.3p
33
Rasmus Nilsson
Skogis IF
2:25:28.872700
+29:21.176090
64.8p
34
Joakim Persson
Antnäs BK
2:25:57.875680
+29:51.179070
64.6p
35
Alexander Lindström
IFK Umeå
2:26:14.877330
+30:08.180720
64.4p
36
Per Håkan Sandström
Röbäcks SK
2:26:25.878480
+30:19.181870
64.3p
37
Leif Sjödin
Österforse IF
2:27:58.887740
+31:52.191130
63.5p
38
Torsten Kempe
Tynderö IK
2:28:11.889010
+32:05.192400
63.4p
39
Johan Eriksson
Gävle OK
2:28:17.889690
+32:11.193080
63.4p
40
Gunnar Ågrahn
Lycksele IF
2:29:05.894470
+32:59.197860
63.0p
41
Fredrik Berntson Semb
IK Studenterna
2:30:07.900680
+34:01.204070
62.5p
42
Peter Berglund
Skellefteå SK
2:30:10.900920
+34:04.204310
62.4p
43
Jon Brännström
Skidintresset
2:32:10.912950
+36:04.216340
61.5p
44
Andreas Karlsson
No Club
2:33:58.923720
+37:52.227110
60.6p
45
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:34:04.924310
+37:58.227700
60.6p
46
Mattias Lindgren
Burträsk SK
2:34:59.929850
+38:53.233240
60.2p
47
Anders Johansson
IK Studenterna
2:35:15.931470
+39:09.234860
60.0p
48
Henrik Andersson
Skellefteå SK
2:35:42.934160
+39:36.237550
59.8p
49
Anders Hagström
Sweden
2:35:47.934670
+39:41.238060
59.8p
50
Jonas Åström
Täfteå IK
2:37:30.944910
+41:24.248300
59.0p
51
Magnus Svensson
Umeå OK
2:38:37.951690
+42:31.255080
58.6p
52
Kenneth Johansson
Skellefteå SK
2:38:40.951910
+42:34.255300
58.5p
53
Mikael Lidman
Täfteå IK
2:38:47.952640
+42:41.256030
58.5p
54
David Åkesson
Sweden
2:38:49.952830
+42:43.256220
58.5p
55
Simon Nilsson
Umeå OK
2:38:51.953000
+42:44.256390
58.5p
56
Robert Arvidsson
Norsjö SK
2:39:21.956070
+43:15.259460
58.2p
57
Marcus Andersson
Atea AB
2:39:40.957960
+43:34.261350
58.1p
58
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:40:02.960160
+43:56.263550
57.9p
59
Jens Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:40:37.963600
+44:30.266990
57.7p
60
Martin Rutegård
Hägglunds IOFK
2:40:38.963700
+44:31.267090
57.7p
61
Kristoffer Öhman
Skogslöparna
2:42:21.974090
+46:15.277480
57.0p
62
Pelle Selander
Sävar IK
2:43:04.978310
+46:58.281700
56.7p
63
Anders Wikström
Skellefteå SK
2:43:39.981810
+47:33.285200
56.5p
64
Henry Landström
Vännäs SK
2:46:04.996360
+49:58.299750
55.5p
65
Björn Erik Lilja
Skogis IF
2:46:05.996440
+49:59.299830
55.5p
66
Niclas Store
Stöcke Ts Järnet
2:46:07.996600
+50:00.299990
55.5p
67
Roger Forsell
Botsmarks SK
2:47:22.1004120
+51:16.307510
55.0p
68
Marcus Björling
Studentidrott
2:49:19.1015840
+53:13.319230
54.3p
69
Andre Nygård
Håknäs IF
2:50:38.1023740
+54:32.327130
53.8p
70
Pär Myrlund
Täfteå IK
2:50:46.1024590
+54:40.327980
53.8p
71
Emil Andersson
Bygdsiljum SK
2:51:30.1028960
+55:24.332350
53.5p
72
Lars Nilsson
Vindelns IF
2:52:31.1035060
+56:25.338450
53.1p
73
Petter Lundberg
Umeå Holmsund SK
2:52:48.1036710
+56:42.340100
53.0p
74
Emil Bhy Ingemarsson
Skogis IF
2:52:53.1037200
+56:46.340590
53.0p
75
Patrik Gustafsson
No Club
2:53:16.1039500
+57:09.342890
52.9p
76
Fredrik Strandgren
Vindelns IF
2:54:13.1045260
+58:07.348650
52.5p
77
Robert Forsgren
Axa SC
2:54:56.1049510
+58:50.352900
52.3p
78
Henrik Stenwall
IK Studenterna
2:56:25.1058420
+1:00:19.361810
51.8p
79
Rasmus Wrenman
Skanska IF
2:57:08.1062740
+1:01:02.366130
51.5p
80
Johan Håll
Hjs Vansbro OK
2:57:52.1067170
+1:01:46.370560
51.3p
81
Jens Johansson
Studentidrott
2:57:57.1067610
+1:01:51.371000
51.3p
82
Leif Adolfsson
Team Esplanad
2:58:17.1069690
+1:02:11.373080
51.2p
83
Oleg Omma
Tärna IK Fjällvinden
2:58:54.1073390
+1:02:48.376780
51.0p
84
Fredrik Oman
Antnäs BK
2:59:19.1075820
+1:03:13.379210
50.8p
85
Kenneth Koskenniemi
Täfteå IK
2:59:28.1076710
+1:03:22.380100
50.8p
86
Lars Westergren
Täfteå IK
2:59:52.1079130
+1:03:46.382520
50.6p
87
Marcus Ness
Volvo FK
3:01:50.1090930
+1:05:44.394320
50.0p
88
Lars Hellström
No Club
3:03:18.1099740
+1:07:12.403130
49.6p
89
Iwan Jones
IFK Umeå
3:06:03.1116240
+1:09:57.419630
48.7p
90
Lars-Ove Åström
Lycksele IF
3:06:12.1117130
+1:10:06.420520
48.7p
91
Martin Hansson
IFK Umeå
3:08:10.1128950
+1:12:04.432340
48.1p
92
Bo Olofsson
Skellefteå SK
3:09:59.1139880
+1:13:53.443270
47.6p
93
Fredrik Bergström
Täfteå IK
3:12:51.1157060
+1:16:45.460450
46.8p
94
Daniel Ogenstedt
Hägglunds IOFK
3:13:09.1158840
+1:17:03.462230
46.7p
95
Håkan Holmlund
IFK Umeå
3:17:17.1183610
+1:21:11.487000
45.6p
96
Anders Vikström
Sweden
3:17:18.1183790
+1:21:12.487180
45.6p
97
Markus Holmström
Bureå IF
3:22:13.1213210
+1:26:07.516600
44.3p
98
Per Carlehed
Öråns SK
3:25:25.1232420
+1:29:19.535810
43.6p
99
Krister Sandqvist
Umepolisens Skytte o IK
3:26:23.1238280
+1:30:17.541670
43.3p
100
Stefan Nilsson
No Club
3:31:10.1266930
+1:35:04.570320
42.2p
101
Magnus Lindholm
IK Studenterna
3:32:14.1273390
+1:36:08.576780
42.0p
102
Johan Stadler
Axa SC
3:34:53.1289250
+1:38:47.592640
41.4p
103
Emil Bengtsson
Skogis IF
3:36:30.1298910
+1:40:24.602300
41.1p
104
Jonas Olofsson
Skogis IF
3:41:06.1326500
+1:44:59.629890
40.1p
105
Roland Magnusson
Roslags-Länna IF
3:42:02.1332160
+1:45:56.635550
39.9p
106
Magnus Ottosson
No Club
4:09:15.1495480
+2:13:09.798870
35.1p
107
Daniel Johnels
Kassjö IF
4:11:25.1508400
+2:15:18.811790
34.8p
-
Robin Slättegren
Nybro Ski
23:59:58.8639700
-
-
Niklas Björkman
Hortlax SK
23:59:58.8639700
-
-
Alf-Roland Johansson
Agnäs IK
23:59:58.8639700
-
-
Sture Sundberg
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Sundell
Umeå OK
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Andersson
Volvo FK
23:59:59.8639800
-
-
Bengt-Olof Hagström
Vårby IK
23:59:59.8639800
-