Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stora Vildmannaloppet
2012-01-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
IFK Umeå
Plats: Umeå
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Josefina Vikberg
Lycksele IF
2:26:14.877360
64.4p
2
Anna Lena Junes
IFK Umeå
2:36:58.941710
59.3p
3
Kerstin Larsson
IFK Umeå
2:41:11.967030
57.5p
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Noppa
IK Studenterna
2:55:35.1053420
52.1p
2
Lotta Klevebo
No Club
3:27:30.1244930
43.1p
3
Pia Lundgren
Skellefteå SK
3:35:55.1295430
41.2p
D 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
3:07:47.1126610
48.2p
2
Marie Wiklund
Salsåker-Ullångers IF
3:10:05.1140490
47.6p
D 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Maria Ahlman
Team Aker Solutions
2:43:02.978130
56.7p
2
Fanny Lundgren
Hortlax SK
3:29:00.1253950
42.7p
D 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:00:53.1085250
50.3p
2
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
3:14:25.1166490
46.4p
H 20
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Landström
Vännäs SK
2:31:09.906850
62.0p
2
Robin Andersson
Burträsk SK
2:39:38.957770
58.1p
3
Johan Jakobsson
Röbäcks SK
2:48:03.1008250
54.8p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Bodens SK
1:56:06.696510
85.2p
2
Erik Jonsson
Rossöns IF
1:56:34.699350
84.7p
3
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
1:58:52.713180
82.7p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Joakim Nolberg
IFK Umeå
2:12:20.793900
72.6p
2
Jens Kristoffersen
City Sweden
2:27:06.882500
64.0p
3
Jörgen Gustafsson
Skellefteå SK
2:31:08.906700
62.0p
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:03:07.738610
79.2p
2
Jan Karlsson
Norsjö SK
2:07:53.767210
75.6p
3
Jonas Sandström
Täfteå IK
2:14:11.805050
71.4p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Blomdahl
Skellefteå SK
2:17:39.825860
69.2p
2
Mikael Ronnle
Mefos IK
2:21:58.851760
66.7p
3
Thomas Wallin
Team Esplanad
2:22:29.854800
66.4p
H 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mikael Bäckström
IFK Rundvik
2:14:46.808550
71.0p
2
Bengt-Peder Björn
Fredrika IK
2:22:26.854570
66.5p
3
Jörgen Strinnholm
Team Klankgliden
2:29:28.896760
62.8p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bengt Näsholm
Jalles Tc Umeå
2:22:27.854670
66.4p
2
Magnus Näslund
Hägglunds IOFK
2:22:35.855490
66.4p
3
Gert Lind
Team Esplanad
2:26:12.877100
64.4p
H 55
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bengt-Olof Hagström
Vårby IK
2:14:56.809580
70.9p
2
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:27:07.882670
64.0p
3
André Andersson
Gimonäs Ck
2:47:41.1006060
54.9p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Hedman
SK Järven
2:29:14.895320
62.9p
2
Sverker Moritz
Team Esplanad
2:38:51.953030
58.5p
3
Einar Westman
Fredrika IK
2:41:53.971220
57.2p
H 65
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Dan Vinblad
Team Esplanad
2:49:59.1019830
54.0p
2
Bengt-Ove Berglund
IFK Umeå
3:02:18.1093760
49.9p
3
Robert Löfqvist
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
3:13:29.1160890
46.6p
H 70
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
3:08:10.1128970
48.1p
2
Erling Edvinsson
Västerbottens Skidveteraner
3:08:13.1129200
48.1p
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elisabeth Eklund
Åsarna IK
1:25:45.514480
52.4p
2
Annelie Jonsson
Hissjö SK
1:27:04.522360
51.6p
3
Linda Sandström
Täfteå IK
1:28:21.530070
50.9p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Isak Landström
IFK Umeå
1:01:56.371530
72.6p
2
Edvin Näslund
Hägglunds IOFK
1:04:37.387690
69.5p
3
Harald Kempe
Tynderö IK
1:04:52.389100
69.3p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Höjdgraf
Din webbläsare stödjer inte HTML5, uppgradera till en
modern webbläsare
för att se graferna
Relaterat
Tidigare tävlingar
Stora Vildmannaloppet 2023
Stora Vildmannaloppet 2022
Stora Vildmannaloppet 2020
Stora Vildmannaloppet 2019
Stora Vildmannaloppet 2018
Stora Vildmannaloppet 2017
Stora vildmannaloppet 2016
Stora Vildmannaloppet 2015
Stora Vildmannaloppet 2014
Stora Vildmannaloppet 2013
Stora Vildmannaloppet 2012
Stora Vildmannaloppet 2011
Stora Vildmannaloppet 2010
Stora Vildmannaloppet 2009
Tävlingar i närheten
SKEGA Ungdomsspel 2012
Skellefteå spelen 2012
7-Mila 2012
Veteran SM Masstart 2012
Röbäcksspelen 2012
Veteran SM Fristil 2012
Veteran SM Klassiskt 2012
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan