Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Grotfallsrundan
2012-01-15
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2012
<<< Värmdöloppet
Norrbärke Skimaraton >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:44:30.626900
88.1p
2
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:44:36.627500
+6.500
88.0p
3
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:44:48.628700
+18.1700
87.8p
4
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:45:23.632200
+53.5200
87.3p
5
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:46:23.638200
+1:53.11200
86.3p
6
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
1:46:24.638300
+1:54.11300
86.3p
7
Håkan Löfström
Årsunda IF
1:48:27.650600
+3:57.23600
84.4p
8
Henrik Alm
Idre SK
1:48:55.653400
+4:25.26400
84.0p
9
Tom Ankerstål
Hybo AIK
1:48:56.653500
+4:26.26500
84.0p
9
Peter Arnesson
IF Hallby SOK
1:48:56.653500
+4:26.26500
84.0p
11
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:53:09.678800
+8:39.51800
80.3p
12
Oscar Lund
IF Hallby SOK
1:54:12.685100
+9:42.58100
79.5p
13
Johannes Knoll
OK Dacke
1:54:25.686400
+9:55.59400
79.3p
13
David Holmström
Roslagsbro IF
1:54:25.686400
+9:55.59400
79.3p
15
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:54:26.686500
+9:56.59500
79.3p
16
Andreas Karlsson
Hällbybrunns IF
1:54:27.686600
+9:57.59600
79.3p
17
Anders Eriksson
IFK Mora SK
1:54:46.688500
+10:16.61500
79.0p
18
Simon Sveder
Hällefors SK
1:55:39.693800
+11:09.66800
78.3p
19
Simon Kvarnström
Ekshärads SF
1:55:41.694000
+11:11.67000
78.3p
20
Jesper Brofjärd
Borås GIF
1:55:46.694500
+11:16.67500
78.2p
21
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
1:55:48.694700
+11:18.67700
78.2p
22
Mattias Argårds
IFK Mora SK
1:55:53.695200
+11:23.68200
78.1p
23
Tobias Westman
IK Stern
1:56:22.698100
+11:52.71100
77.8p
24
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
1:56:32.699100
+12:02.72100
77.6p
25
Jakob Wallenhammar
Karlslunds IF SF
1:57:02.702100
+12:32.75100
77.3p
25
Tobias Norestrand
Karlslunds IF SF
1:57:02.702100
+12:32.75100
77.3p
27
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
1:58:03.708200
+13:33.81200
76.5p
28
Simon Palmblad
Hallstahammars SK SOFK
2:00:32.723100
+16:02.96100
74.7p
29
Tobias Johansson
Axa SC
2:01:03.726200
+16:33.99200
74.3p
30
Björn Madstuen
Halmstad OK
2:01:19.727800
+16:49.100800
74.1p
31
Peter Ettling
Skogspojkarnas OK
2:01:50.730900
+17:20.103900
73.8p
32
Oskar Djärv
Rembo IK
2:02:10.732900
+17:40.105900
73.5p
33
Gustav Niord
Boxholm-Ekeby SK
2:02:46.736500
+18:16.109500
73.1p
34
Johan Persson
OK Dacke
2:03:00.737900
+18:30.110900
73.0p
35
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:03:01.738000
+18:31.111000
73.0p
35
Stefan Bovemyr
Kvarnsvedens GOIF SK
2:03:01.738000
+18:31.111000
73.0p
37
Martin Ekberg
Falun Borlänge SK
2:04:26.746500
+19:56.119500
72.0p
38
Erik Viklund
Hortlax SK
2:05:11.751000
+20:41.124000
71.5p
39
Theo Thåli
Falu IK
2:06:20.757900
+21:50.130900
70.8p
40
Peter Gustavsson
Team Esplanad
2:06:59.761800
+22:29.134800
70.4p
41
Anton Bengtsson
Stenungsunds OK
2:07:02.762100
+22:32.135100
70.3p
42
Andreas Degerfeldt
Sundbybergs IK
2:07:47.766600
+23:17.139600
69.9p
43
Kalle Björkman
Arboga SK
2:08:09.768800
+23:39.141800
69.6p
43
Tommy Betz
Ikj Haninge
2:08:09.768800
+23:39.141800
69.6p
45
Jesper Djärv
Rembo IK
2:08:28.770700
+23:58.143700
69.4p
46
David Cruczor
Korsnäs IF SK
2:09:26.776500
+24:56.149500
68.9p
47
Anders Rundqvist
Annelunds IF
2:09:27.776600
+24:57.149600
68.8p
48
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
2:09:28.776700
+24:58.149700
68.8p
49
P-o Andersson
IFK Västerås SK
2:09:32.777100
+25:02.150100
68.8p
50
Torbjörn Furn
Nacka Värmdö SK
2:10:15.781400
+25:45.154400
68.4p
51
Anders Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:10:29.782800
+25:59.155800
68.2p
52
Mattias Karlsson
Ulricehamns IF
2:10:35.783400
+26:05.156400
68.2p
53
Fredrik Sjödin
IFK Skövde SK
2:10:36.783500
+26:06.156500
68.2p
54
Carl Henrik Niper
Ikj Haninge
2:10:46.784500
+26:16.157500
68.1p
55
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:12:16.793500
+27:46.166500
67.2p
56
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:12:17.793600
+27:47.166600
67.2p
57
Lennart Frommegård
Karlslunds IF SF
2:12:35.795400
+28:05.168400
67.0p
58
Anders Bromander
IFK Västerås SK
2:12:50.796900
+28:20.169900
66.9p
59
Torbjörn Georgsson
Kungsgårdens SK
2:13:16.799500
+28:46.172500
66.6p
60
Rickard Bergengren
Björnstorps IF
2:14:03.804200
+29:33.177200
66.2p
61
Magnus Nilsson
Hällbybrunns IF
2:14:06.804500
+29:36.177500
66.1p
62
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:14:15.805400
+29:45.178400
66.1p
63
Torbjörn Eliasson
Korsnäs IF SK
2:14:41.808000
+30:11.181000
65.8p
64
Thomas Johansson
Abb IF SK
2:16:16.817500
+31:46.190500
65.0p
65
Tomas Andersen
Ikj Haninge
2:16:28.818700
+31:58.191700
64.9p
66
Markus Wiklund
Karlslunds IF SF
2:16:58.821700
+32:28.194700
64.6p
67
Thomas Bolmgren
Gnosjö FK
2:16:59.821800
+32:29.194800
64.6p
68
Conny Carlsson
Hällefors SK
2:17:11.823000
+32:41.196000
64.5p
69
Robert Eriksson
GOIF Tjalve
2:17:16.823500
+32:46.196500
64.4p
70
Fredrik Erixon
Tiger Balsam
2:18:25.830400
+33:55.203400
63.8p
71
Henrik Baltzari
IFK Tärendö
2:18:50.832900
+34:20.205900
63.6p
72
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:19:07.834600
+34:37.207600
63.5p
73
Johan Ånger
Hällefors SK
2:19:24.836300
+34:54.209300
63.3p
74
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:19:24.836300
+34:54.209300
63.3p
75
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:20:35.843400
+36:05.216400
62.7p
76
Erik Rosenborg
Nacka Värmdö SK
2:20:36.843500
+36:06.216500
62.7p
76
Love Brovik
Nacka Värmdö SK
2:20:36.843500
+36:06.216500
62.7p
78
Carl Hellblom
Axa SC
2:20:40.843900
+36:10.216900
62.7p
79
Roger Gustafsson
Mugra IF
2:21:03.846200
+36:33.219200
62.5p
80
Carl Heyman
Abb IF SK
2:21:12.847100
+36:42.220100
62.4p
81
Pontus Fritzell
Mullsjö SOK
2:21:41.850000
+37:11.223000
62.2p
82
Henrik Jonsson
Electrolux IF
2:22:15.853400
+37:45.226400
61.9p
83
Anton Lif
Rehns BK
2:22:34.855300
+38:04.228300
61.7p
84
Johan Lagerberg
Arboga SK
2:23:12.859100
+38:42.232100
61.4p
85
Stefan Hållberg
Axa SC
2:23:19.859800
+38:49.232800
61.4p
85
Anders Hållberg
Axa SC
2:23:19.859800
+38:49.232800
61.4p
87
Emil Johansson
Karlslunds IF SF
2:23:29.860800
+38:59.233800
61.3p
88
Erik Bängs
Rembo IK
2:24:43.868200
+40:13.241200
60.7p
89
Kristoffer Borgström
Karlslunds IF SF
2:24:50.868900
+40:20.241900
60.7p
90
Fredrik Almqvist
Skogsbygdens IF
2:25:18.871700
+40:48.244700
60.4p
91
Johan Grundin
Järpens SK
2:25:41.874000
+41:11.247000
60.3p
92
Niklas Andersson
Brovallens IF
2:25:46.874500
+41:16.247500
60.2p
93
Andreas Henriksson
Lekvattnets SK
2:25:59.875800
+41:29.248800
60.1p
94
George Sandborg
Falköpings AIK SK
2:26:38.879700
+42:08.252700
59.8p
95
Fredrik Svensson
OK Dacke
2:27:01.882000
+42:31.255000
59.7p
96
Viktor Johansson
Ikj Haninge
2:27:32.885100
+43:02.258100
59.4p
97
Michael Svensson
Fågelfors IF
2:28:45.892400
+44:15.265400
58.9p
98
Johan Eriksson
Surahammars SOK
2:28:46.892500
+44:16.265500
58.9p
99
David Samuelsson
IFK Västerås SK
2:30:13.901200
+45:43.274200
58.2p
100
Mattias Tängerby
Vika IF
2:31:44.910300
+47:14.283300
57.6p
101
Kristoffer Backmark
Delsbo IF
2:33:32.921100
+49:02.294100
56.8p
102
Daniel Petersson
Gnosjö FK
2:34:12.925100
+49:42.298100
56.6p
103
Håkan Melin
Mälarö SOK
2:36:22.938100
+51:52.311100
55.7p
104
Viktor Karlsson
Axa SC
2:37:19.943800
+52:49.316800
55.3p
105
Kjell Berglund
Mälarö SOK
2:38:49.952800
+54:19.325800
54.7p
106
Anton Hallor
Östansjö SK
2:39:12.955100
+54:42.328100
54.6p
107
Anders Jogelid
Borås SK
2:41:24.968300
+56:54.341300
53.8p
108
Fredrik Arnesson
Storådalens SK
2:41:45.970400
+57:15.343400
53.6p
109
Henrik Paulsson
Sya SK
2:42:24.974300
+57:54.347300
53.4p
110
Carl Alfred Falk
Ställbergs IK
2:42:59.977800
+58:29.350800
53.2p
111
Niklas Ylipää
Mälarö SOK
2:45:04.990300
+1:00:34.363300
52.5p
112
Jonas Georgsson
Hofors Aif
2:46:29.998800
+1:01:59.371800
52.0p
113
Martin Björnlingsson
SOK Aneby
2:49:08.1014700
+1:04:38.387700
51.1p
114
Olle Arnesson
Storådalens SK
3:23:53.1223200
+1:39:23.596200
41.6p
115
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
13:07:57.4727600
+11:23:27.4100600
10.2p