Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Medelpad Classic Ski
2009-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jakob Börjesson
Lima IF
2:05:18.751700
73.7p
2
Gustaf Berglund
Åsarna IK
2:05:53.755200
+35.3400
73.4p
3
Tobias Westman
Ragunda IF
2:09:08.774700
+3:50.22900
71.5p
4
Jhon Eriksson
Ljustorps IF
2:09:29.776800
+4:11.25000
71.3p
5
Tomas Nordqvist
Matfors SK
2:12:49.796800
+7:31.45000
69.5p
6
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
2:13:07.798600
+7:49.46800
69.4p
7
Jörgen Saarela
Tynderö IK
2:13:34.801300
+8:16.49500
69.1p
8
Mattias Wiklund
Stöde IF
2:14:15.805400
+8:57.53600
68.8p
9
Oscar Stenvall
Tynderö IK
2:17:02.822100
+11:44.70300
67.4p
10
Passi Livkkonen
Sundsvalls OK
2:19:00.833900
+13:42.82100
66.4p
11
Magnus Lindberg
Hägglunds IOFK
2:19:16.835500
+13:58.83700
66.3p
12
Anders Ottosson
IF Strategen
2:19:32.837100
+14:14.85300
66.2p
13
Klas Johansson
Tranemo IF
2:22:13.853200
+16:55.101400
64.9p
14
Torsten Kempe
Tynderö IK
2:23:49.862800
+18:31.111000
64.2p
15
Anton Alex
Sundsvalls OK
2:23:58.863700
+18:40.111900
64.1p
16
Martin Melander
Ortvikens Mk
2:24:00.863900
+18:42.112100
64.1p
17
Göran Bäckman
Kemira IF
2:25:03.870200
+19:45.118400
63.7p
18
Johan Lindeberg
Axa SC
2:27:16.883500
+21:58.131700
62.7p
19
Jens Öberg
Ljustorps IF
2:28:01.888000
+22:43.136200
62.4p
20
Håkan Blomqvist
Sundsvalls OK
2:29:33.897200
+24:15.145400
61.8p
21
Arvid Ronaldo
Tunafors SK
2:31:14.907300
+25:56.155500
61.1p
22
Fredrik Thiger
Peab Fritid
2:35:22.932100
+30:04.180300
59.4p
23
Olov Nilsson
Lycksele IF
2:35:44.934300
+30:26.182500
59.3p
24
Markus Frödin
Sundsvalls OK
2:36:01.936000
+30:43.184200
59.2p
25
Tomas Svedberg
Alnö SK
2:36:12.937100
+30:54.185300
59.1p
27
Uno Johansson
Timrå SOK
2:37:49.946800
+32:31.195000
58.5p
28
Erik Larsson
Molidens IK
2:38:21.950000
+33:03.198200
58.3p
29
Mats Näsholm
Kramfors Polisens IF
2:41:32.969100
+36:14.217300
57.2p
30
Jonas Wiklander
Karlslunds IF SF
2:41:53.971200
+36:35.219400
57.0p
31
Ulf Andersson
Bondsjöhöjdens IK
2:41:54.971300
+36:36.219500
57.0p
32
Björn Bengtsson
Selånger SOK
2:41:58.971700
+36:40.219900
57.0p
33
Bengt Risvall
Sidensjö IK
2:42:36.975500
+37:18.223700
56.8p
34
Tomas Edström
IF Strategen
2:44:07.984600
+38:49.232800
56.3p
35
Tomas Lindh
Bondsjöhöjdens IK
2:45:15.991400
+39:57.239600
55.9p
36
Kenneth Norman
Birsta SK
2:45:37.993600
+40:19.241800
55.8p
37
Erik Söderhjelm
Litsbygdens SK
2:46:01.996000
+40:43.244200
55.6p
38
Staffan Edström
Metso Paper FK
2:47:02.1002100
+41:44.250300
55.3p
39
Rikard Löfdahl
Skorpeds SK
2:47:20.1003900
+42:02.252100
55.2p
40
Kent Eriksson
Duffklubben
2:47:49.1006800
+42:31.255000
55.0p
41
Magnus Nordin
Nobel Aktiv IF
2:48:13.1009200
+42:55.257400
54.9p
42
Tomas Malmström
Hägglunds IOFK
2:49:39.1017800
+44:21.266000
54.4p
43
Tomas Edström
Alnö SK
2:50:54.1025300
+45:36.273500
54.0p
44
Andreas Ramström
Sundsvalls OK
2:51:10.1026900
+45:52.275100
54.0p
45
Mikael Söderlind
Skorpeds SK
2:51:44.1030300
+46:26.278500
53.8p
46
Jan Nordin
Sundsvalls OK
2:51:52.1031100
+46:34.279300
53.7p
47
Fredrik Olsson
Brunflo IF
2:52:26.1034500
+47:08.282700
53.6p
48
Johan Nylander
Njurunda SK
2:53:22.1040100
+48:04.288300
53.3p
49
Jakob Sandwall
IK Aluminium
2:53:47.1042600
+48:29.290800
53.1p
50
Mats Löjdahl
IF Strategen
2:53:56.1043500
+48:38.291700
53.1p
51
Nils-Göran Olsson
Njurunda SK
2:54:07.1044600
+48:49.292800
53.0p
52
Lars Kongsholm
Stockviks SF
2:54:10.1044900
+48:52.293100
53.0p
53
Jonas Bystedt
Hemsö IF
2:54:11.1045000
+48:53.293200
53.0p
54
Håkan Sandberg
Alnö SK
2:54:12.1045100
+48:54.293300
53.0p
55
Fredrik Pontén
Metso Paper FK
2:55:50.1054900
+50:32.303100
52.5p
56
Yngve Franzen
Brännans IF
2:55:58.1055700
+50:40.303900
52.5p
57
Tomas Gerdsdorff
IF Strategen
2:56:32.1059100
+51:14.307300
52.3p
58
Tomas Högberg
Kovlands IF
2:57:29.1064800
+52:11.313000
52.0p
59
Oskar Haggren-Lundblad
Härnösands OK
2:58:36.1071500
+53:18.319700
51.7p
60
Daniel Carlsson
Ljustorps IF
2:58:39.1071800
+53:21.320000
51.7p
61
David Olsson
Brunflo IF
3:00:13.1081200
+54:55.329400
51.2p
62
Marcus Bergfors
Ljustorps IF
3:00:27.1082600
+55:09.330800
51.2p
63
Johan Gärd
Sundsvalls SLK
3:00:35.1083400
+55:17.331600
51.1p
64
Leif Söderström
Sidensjö IK
3:00:50.1084900
+55:32.333100
51.1p
65
Anders Byström
Sundsvalls OK
3:02:25.1094400
+57:07.342600
50.6p
66
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
3:03:18.1099700
+58:00.347900
50.4p
67
Ulf Lindahl
Bondsjöhöjdens IK
3:03:35.1101400
+58:17.349600
50.3p
68
Lennart Håkansson
Indals-Lidens SK
3:04:09.1104800
+58:51.353000
50.1p
69
Urban Östlund
Föne IK
3:04:45.1108400
+59:27.356600
50.0p
70
Fredrik Persson
OK Dacke
3:04:59.1109800
+59:41.358000
49.9p
71
Andreas Wikingsson
Sundbybergs IK
3:06:07.1116600
+1:00:49.364800
49.6p
72
Jonny Eklund
Iag AB
3:06:20.1117900
+1:01:02.366100
49.6p
73
Olle Wiklund
Sundsvalls SLK
3:07:00.1121900
+1:01:42.370100
49.4p
74
Tomas Näslund
Metso Paper FK
3:07:51.1127000
+1:02:33.375200
49.2p
75
Bernt Mörsky
Mikaelssons Bygg
3:07:54.1127300
+1:02:36.375500
49.1p
76
Rolf Tegeback
Bergeforsens SK
3:10:55.1145400
+1:05:37.393600
48.4p
77
Martin Holgersson
Bergeforsens SK
3:11:22.1148100
+1:06:04.396300
48.3p
78
Henrik Forsmark
Hägersta GF
3:11:39.1149800
+1:06:21.398000
48.2p
79
Jonas Häggqvist
Mälarö SOK
3:11:48.1150700
+1:06:30.398900
48.1p
80
Mikael Englund
Sundsvalls SLK
3:12:55.1157400
+1:07:37.405600
47.9p
81
Stefan Grundström
Stigsjö IK
3:13:18.1159700
+1:08:00.407900
47.8p
82
Jimmy Nygren Nurminen
Uppsala Löparklubb
3:13:35.1161400
+1:08:17.409600
47.7p
83
Christer Biberg
Team Granloholm
3:13:45.1162400
+1:08:27.410600
47.7p
84
Peter Isakas
Sundsvalls SLK
3:14:02.1164100
+1:08:44.412300
47.6p
85
Lennart Bengtsson
Selånger SOK
3:14:03.1164200
+1:08:45.412400
47.6p
86
Jan Boholm
Njurunda SK
3:15:13.1171200
+1:09:55.419400
47.3p
87
Ruben Wetind
Metso Paper FK
3:17:36.1185500
+1:12:18.433700
46.7p
88
Pelle Johansson
IF Strategen
3:19:59.1199800
+1:14:41.448000
46.2p
89
Håkan Axelsson
Alnö SK
3:20:23.1202200
+1:15:05.450400
46.1p
90
Ola Thelberg
Brännans IF
3:20:24.1202300
+1:15:06.450500
46.1p
91
Lars Danielsson
Sundsvalls OK
3:21:56.1211500
+1:16:38.459700
45.7p
92
Johan Norstedt
Telia IoFF
3:22:45.1216400
+1:17:27.464600
45.5p
93
Patrik Danielsson
Sundsvalls SLK
3:24:04.1224300
+1:18:46.472500
45.3p
94
Håkan Enerud
Bergeforsens SK
3:24:24.1226300
+1:19:06.474500
45.2p
95
Henrik Melander
Ortvikens Mk
3:26:42.1240100
+1:21:24.488300
44.7p
96
Kristofer Engström
Fältjägarnas IF
3:27:07.1242600
+1:21:49.490800
44.6p
97
Per Pettersson
Handelsbankens IF
3:27:30.1244900
+1:22:12.493100
44.5p
98
Andreas Gradin
Bollsta IK
3:27:48.1246700
+1:22:30.494900
44.4p
99
Åke Höglund
Tynderö IK
3:33:29.1280800
+1:28:11.529000
43.3p
100
Anders Åkre
Sundsvalls OK
3:34:15.1285400
+1:28:57.533600
43.1p
101
Mats Englund
Ljustorps IF
3:35:04.1290300
+1:29:46.538500
42.9p
102
Stefan Gullback
Metso Paper FK
3:38:08.1308700
+1:32:50.556900
42.3p
103
Markus Näsman
Bollsta IK
3:39:28.1316700
+1:34:10.564900
42.1p
104
Börje Lindström
Ljustorps IF
3:41:25.1328400
+1:36:07.576600
41.7p
105
Robby Wennerman
Ragunda IF
3:42:23.1334200
+1:37:05.582400
41.5p
106
Mårten Sundin
Mälarö SOK
3:42:32.1335100
+1:37:14.583300
41.5p
107
Mats Persson
Sweco IF
3:45:27.1352600
+1:40:09.600800
41.0p
108
Jonas Grönlund
Sundsvall Flames
3:48:33.1371200
+1:43:15.619400
40.4p
109
Karl Carlsson
Axa SC
3:49:49.1378800
+1:44:31.627000
40.2p
110
Peter Strömberg
Metso Paper FK
3:50:08.1380700
+1:44:50.628900
40.1p
111
Lars Liljestam
Telia IoFF
3:53:04.1398300
+1:47:46.646500
39.6p
112
Leif Forslund
Ljustorps IF
3:53:12.1399100
+1:47:54.647300
39.6p
113
Axel Hellner-Käck
Saltsjö-Duvnäs
3:57:22.1424100
+1:52:04.672300
38.9p
114
Per-Arne Håkansson
Timrå SOK
4:00:40.1443900
+1:55:22.692100
38.4p
115
Göran Jönsson
Alsens IF
4:02:50.1456900
+1:57:32.705100
38.0p
116
Per-Arne Dahlman
Sundsvalls SLK
4:03:37.1461600
+1:58:19.709800
37.9p
117
Peter Norberg
Alnö SK
4:04:55.1469400
+1:59:37.717600
37.7p
118
Kjell Arne Eriksson
Mondi Dynäs IK
4:06:55.1481400
+2:01:37.729600
37.4p
119
Christer Käck
Saltsjö-Duvnäs
4:10:04.1500300
+2:04:46.748500
36.9p
120
Nils-Tore Isaksson
Seab
4:13:30.1520900
+2:08:12.769100
36.4p
121
Magnus Henriksson
Metso Paper FK
4:13:37.1521600
+2:08:19.769800
36.4p
122
Peter Bredahl
Sundsvalls SLK
4:13:38.1521700
+2:08:20.769900
36.4p
123
Markku Ahonen
Alnö SK
4:13:39.1521800
+2:08:21.770000
36.4p
124
Mikael Broman
Indals-Lidens SK
4:17:31.1545000
+2:12:13.793200
35.9p
125
Anders Edlund
Bollsta IK
5:26:50.1960900
+3:21:32.1209100
28.3p