Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Davos
2011-12-10
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Davos >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
35:59.215850
89.3p
2
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
36:41.220030
+41.4080
87.6p
3
Therese Johaug
Nansen IL
36:41.220070
+42.4120
87.6p
4
Marthe Kristoffersen
Varden Il,
37:19.223840
+1:19.7890
86.2p
5
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
37:25.224490
+1:26.8540
85.9p
6
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
37:33.225230
+1:33.9280
85.6p
7
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
37:53.227250
+1:54.11300
84.9p
8
Anouk Faivre Picon
Pontarlier
37:59.227810
+1:59.11860
84.7p
9
Heidi Weng
IL I Bul
38:15.229490
+2:16.13540
84.0p
10
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
38:16.229550
+2:17.13600
84.0p
11
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
38:16.229590
+2:17.13640
84.0p
12
Anna Haag
IFK Mora SK
38:17.229650
+2:18.13700
84.0p
13
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
38:21.230080
+2:22.14130
83.8p
14
Charlotte Kalla
IFK Tärendö
38:27.230650
+2:28.14700
83.6p
15
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
38:27.230660
+2:28.14710
83.6p
16
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
38:29.230830
+2:29.14880
83.5p
17
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
38:30.230990
+2:31.15040
83.5p
18
Silvia Rupil
G.S Fiamme Gialle
38:32.231140
+2:32.15190
83.4p
19
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
38:38.231780
+2:39.15830
83.2p
20
Natalia Korosteleva
Saturn
38:47.232620
+2:47.16670
82.9p
21
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
38:50.232970
+2:51.17020
82.8p
22
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
38:53.233280
+2:54.17330
82.7p
23
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
38:55.233440
+2:55.17490
82.6p
24
Julia Ivanova
Saturn
38:57.233620
+2:57.17670
82.5p
25
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
38:57.233670
+2:58.17720
82.5p
26
Irina Khazova
Dinamo Kiev
38:59.233820
+2:59.17870
82.5p
27
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
39:00.233930
+3:00.17980
82.4p
28
Polina Medvedeva
Russian Federation
39:02.234110
+3:02.18160
82.4p
29
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
39:07.234650
+3:08.18700
82.2p
30
Olga Rotcheva
The Rochev S Club
39:08.234740
+3:08.18790
82.2p
31
Debora Agreiter
C.S Carabinieri
39:14.235330
+3:14.19380
81.9p
32
Doris Trachsel
Plasselb
39:14.235340
+3:14.19390
81.9p
33
Stefanie Boehler
SC Ibach
39:19.235830
+3:19.19880
81.8p
34
Marina Piller
Forestale
39:21.236030
+3:21.20080
81.7p
35
Helene Soederlund
IFK Mora SK
39:24.236320
+3:24.20370
81.6p
36
Barbara Jezersek
Tsk Merkur Kranj
39:28.236770
+3:29.20820
81.4p
37
Seraina Boner
Tg Huetten
39:29.236840
+3:29.20890
81.4p
38
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:30.236920
+3:30.20970
81.4p
39
Michiko Kashiwabara
Waseda University
39:31.237070
+3:32.21120
81.3p
40
Yelena Kolomina
Zska
39:32.237120
+3:32.21170
81.3p
41
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
39:34.237300
+3:34.21350
81.3p
42
Eva Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
39:37.237600
+3:37.21650
81.2p
43
Coraline Hugue
Emhm - Embrun
39:48.238760
+3:49.22810
80.8p
44
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
40:00.239960
+4:01.24010
80.4p
45
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
40:01.240090
+4:02.24140
80.3p
46
Valentina Novikova
Russian Federation
40:03.240290
+4:04.24340
80.3p
47
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
40:15.241400
+4:15.25450
79.9p
48
Silvana Bucher
Entlebuch
40:17.241620
+4:17.25670
79.8p
49
Sara Lindborg
Östersunds SK
40:20.241970
+4:21.26020
79.7p
50
Laura Orgue
Cefuc
40:21.242040
+4:21.26090
79.7p
51
Marina Matrossova
Kazakstan
40:31.243020
+4:31.27070
79.4p
52
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
40:37.243660
+4:38.27710
79.1p
53
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
40:44.244310
+4:44.28360
78.9p
54
Ivana Janeckova
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
40:50.244920
+4:50.28970
78.7p
55
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
40:57.245690
+4:58.29740
78.5p
56
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
40:59.245890
+5:00.29940
78.4p
57
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
41:18.247770
+5:19.31820
77.8p
58
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
41:20.247990
+5:21.32040
77.8p
59
Ursina Badilatti
Tg Huetten
41:26.248530
+5:26.32580
77.6p
60
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
41:35.249490
+5:36.33540
77.3p
61
Sylwia Jaskowiec
Azs Awf Katowice
41:43.250240
+5:43.34290
77.1p
62
Anastasia Kazakul
Russian Federation
41:59.251860
+6:00.35910
76.6p
63
Laura Rohtla
Alpi Skiclub
42:05.252430
+6:05.36480
76.4p
64
Anastasia Slonova
Kazakstan
42:18.253700
+6:18.37750
76.0p
65
Rahel Imoberdorf
SAS
42:26.254510
+6:26.38560
75.8p
66
Christa Jaeger
SC Vaettis
42:35.255460
+6:36.39510
75.5p
-
Laure Barthelemy
Emhm - Pays Rochois
23:59:58.8639700
-