Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Team Sportia Cup Gällivare
2011-12-04
Deltävling i
Team Sportia Cup 11/12
<<< Team Sportia Cup & FIS-Juniortävling Gällivare
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
36:58.221700
92.8p
2
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
37:26.224590
+28.2790
91.6p
3
Oskar Svärd
Försvarets Sk
37:33.225270
+35.3470
91.3p
4
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
37:34.225320
+36.3520
91.3p
5
Fredrik Karlsson
Hudiksvalls IF
37:39.225840
+41.4040
91.1p
6
Lars Nelson
Åsarna IK
37:54.227320
+56.5520
90.5p
7
Lars Suther
IFK Mora SK
37:54.227350
+56.5550
90.5p
8
Martin Johansson
IFK Mora SK
38:01.228020
+1:03.6220
90.2p
9
Fredrik Byström
Sollefteå SK
38:03.228270
+1:05.6470
90.1p
10
Rikard Andreasson
Laisvalls SK
38:05.228480
+1:07.6680
90.0p
11
Anders Högberg
IFK Umeå
38:25.230480
+1:27.8680
89.2p
12
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
38:29.230810
+1:31.9010
89.1p
13
Robin Norum
IFK Umeå
38:29.230860
+1:31.9060
89.1p
14
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
38:47.232620
+1:49.10820
88.4p
15
Anton Sjöholm
Östersunds SK
38:50.232910
+1:52.11110
88.3p
16
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
38:56.233550
+1:58.11750
88.0p
17
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
39:08.234770
+2:10.12970
87.5p
18
Anders Svanebo
Stockviks SF
39:12.235190
+2:14.13390
87.4p
19
Tor Larsson
Storumans IK
39:20.235930
+2:22.14130
87.1p
20
Gustav Nordström
Gävle SK
39:23.236240
+2:25.14440
87.0p
21
Heikki Korpela
Kempeleen Kiri
39:25.236420
+2:27.14620
86.9p
22
Daniel Svensson
IFK Mora SK
39:42.238190
+2:44.16390
86.3p
23
Jens Andersson
Kalix SK
39:47.238640
+2:49.16840
86.1p
24
Daniel Nordebo
Bodens SK
39:48.238790
+2:50.16990
86.0p
25
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
39:50.238960
+2:52.17160
86.0p
26
Anders Jonsson
Stockviks SF
39:58.239720
+3:00.17920
85.7p
27
Martin Bergström
Strömnäs GIF
40:19.241820
+3:21.20020
84.9p
28
Carl Quicklund
Östersunds SK
40:20.241910
+3:22.20110
84.9p
29
Marcus Ruus
Gillberga SK
40:22.242170
+3:24.20370
84.8p
30
Bill Impola
Malungs IF
40:27.242670
+3:29.20870
84.6p
31
Jens Burman
Åsarna IK
40:33.243220
+3:35.21420
84.4p
32
Marcus Svelander
Åsarna IK
40:33.243240
+3:35.21440
84.4p
33
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
40:34.243360
+3:36.21560
84.4p
33
Lars Ljung
Hudiksvalls IF
40:34.243360
+3:36.21560
84.4p
35
Joakim Engström
IFK Mora SK
40:34.243370
+3:36.21570
84.4p
36
Erik Silfver
Lucksta IF
40:35.243450
+3:37.21650
84.4p
37
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
40:40.243940
+3:42.22140
84.2p
38
David Hedlund
Piteå Elit SK
40:57.245640
+3:59.23840
83.6p
39
Adrian Bergström
Piteå Elit SK
40:59.245890
+4:01.24090
83.5p
40
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
41:00.245950
+4:02.24150
83.5p
41
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
41:03.246200
+4:05.24400
83.4p
42
Niklas Niska
Pajala IF
41:10.246930
+4:12.25130
83.1p
43
Johan Martinsson
IFK Skövde SK
41:10.246940
+4:12.25140
83.1p
44
Johan Edin
IFK Mora SK
41:19.247860
+4:21.26060
82.8p
45
Hampus Lindblom
Åsarna IK
41:27.248650
+4:29.26850
82.6p
46
Tim Reynolds
Middlebury College Ski Team
41:29.248800
+4:31.27000
82.5p
47
Karl-Johan Westberg
Borås SK
41:30.248990
+4:32.27190
82.4p
48
Håkan Emilsson
Offerdals SK
41:32.249180
+4:34.27380
82.4p
49
Anton Järnberg
Hudiksvalls IF
41:32.249190
+4:34.27390
82.4p
50
Klas Nilsson
Bodens SK
41:38.249700
+4:40.27900
82.2p
51
Niklas Persson
Falun Borlänge SK
41:42.250110
+4:44.28310
82.1p
52
Mathias Jonasson
Östersunds SK
41:42.250150
+4:44.28350
82.1p
53
Simon Öberg
Kalix SK
41:49.250880
+4:51.29080
81.8p
54
Johan Häggström
Kalix SK
41:52.251160
+4:54.29360
81.7p
55
Arvid Forss
Åsarna IK
41:52.251180
+4:54.29380
81.7p
56
Eric Storvall
IK Kronan
41:55.251490
+4:57.29690
81.6p
57
Johan Lövgren
Vännäs SK
41:56.251530
+4:58.29730
81.6p
58
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
41:57.251690
+4:59.29890
81.5p
59
David Nordström
Täfteå IK
42:00.251950
+5:02.30150
81.5p
60
Adam Johansson
IFK Mora SK
42:02.252170
+5:04.30370
81.4p
61
Patrik Tallbom
Östersunds SK
42:03.252220
+5:05.30420
81.4p
62
Simon Lageson
Hägglunds IOFK
42:08.252780
+5:10.30980
81.2p
63
Karl Johan Dyvik
Leksands SK
42:10.252990
+5:12.31190
81.1p
64
Simon Persson
Lucksta IF
42:11.253080
+5:13.31280
81.1p
65
Tobias Engblom
Stockviks SF
42:15.253410
+5:17.31610
81.0p
66
Oscar Ivars
Falun Borlänge SK
42:21.254020
+5:23.32220
80.8p
67
Emil Lagergren
Tynderö IK
42:21.254050
+5:23.32250
80.8p
68
Simon Åslin
Stockviks SF
42:24.254360
+5:26.32560
80.7p
69
Daniel Holmgren
IFK Umeå
42:29.254840
+5:31.33040
80.5p
70
Emil Ekman
Ulricehamns IF
42:34.255320
+5:36.33520
80.4p
71
Zackarias Toresson
Ski Team Novus IF
42:34.255350
+5:36.33550
80.4p
72
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
42:34.255370
+5:36.33570
80.4p
73
Johan Forsberg
IFK Umeå
42:38.255760
+5:40.33960
80.2p
74
Jonny Nilimaa
Bodens SK
42:58.257770
+6:00.35970
79.6p
75
Jesper Arnesson
Borås SK
43:03.258240
+6:05.36440
79.4p
76
Viktor Brännmark
Bodens SK
43:29.260870
+6:31.39070
78.6p
77
Tobias Nilsson
IFK Umeå
43:33.261270
+6:35.39470
78.5p
78
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
43:40.261920
+6:42.40120
78.3p
79
Erik Persson
Eksjö SOK
43:45.262440
+6:47.40640
78.1p
80
Daniel Johansson
Hägglunds IOFK
44:00.263980
+7:02.42180
77.7p
81
Anton Södergren
Skellefteå SK
44:03.264200
+7:05.42400
77.6p
82
Tobias Karlsson
Kalix SK
44:17.265640
+7:19.43840
77.2p
83
Andreas Kårström
Hudiksvalls IF
44:28.266710
+7:30.44910
76.9p
84
Jesper Boman
Strömnäs GIF
44:38.267710
+7:40.45910
76.6p
85
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
44:47.268610
+7:49.46810
76.3p
86
Erik Eriksson
Norsjö SK
44:48.268750
+7:50.46950
76.3p
87
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
44:57.269670
+7:59.47870
76.0p
88
Julius Källgård
Ski Team Novus IF
45:02.270100
+8:04.48300
75.9p
89
Rasmus Blom
Högsäters GF
45:03.270270
+8:05.48470
75.8p
90
Johan Holmkvist
IFK Arvidsjaur SK
45:14.271350
+8:16.49550
75.5p
91
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
45:19.271880
+8:21.50080
75.4p
92
Anton Åström
Bodens SK
45:33.273260
+8:35.51460
75.0p
93
Martin Norberg
Malmbergets Aif
45:48.274790
+8:50.52990
74.6p
94
Jonathan Ström
Hägglunds IOFK
45:52.275170
+8:54.53370
74.5p
95
Erik Öman
Hägglunds IOFK
45:53.275220
+8:55.53420
74.5p
96
Daniel Karlsson
Östersunds SK
46:42.280110
+9:44.58310
73.1p
97
Isak Landström
IFK Umeå
46:50.280910
+9:52.59110
72.9p
98
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
46:53.281290
+9:55.59490
72.8p
99
Jacob Engström
Kalix SK
47:31.285070
+10:33.63270
71.8p
100
Tobias Gustafsson
Gellivare Skidallians IK
54:50.328990
+17:52.107190
62.1p
-
Andreas Hasselström
Vännäs SK
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Persson
Antnäs BK
23:59:58.8639700
-
-
Emil Svensson
Åsarna IK
23:59:58.8639700
-
-
Jens Hulgaard
Danmark
23:59:58.8639700
-
-
Jonas Blombacke
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
-
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
-
Pierre Bryntesson
Rossöns IF
23:59:59.8639800
-
-
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Olsson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Simberg
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Max Själin
Storumans IK
23:59:59.8639800
-
-
Carl Olander
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
-
Johan Eriksson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
23:59:59.8639800
-
-
Oscar Quicklund
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Pontus Olsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Jim Åhl
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Karl Edenroth
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Martin Liljemark
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Mathias Fredriksson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Sofia Bleckur
IFK Mora SK
28:13.169240
81.3p
2
Sara Lindborg
Östersunds SK
28:35.171400
+21.2060
80.2p
3
Lisa Larsen
Sundbybergs IK
28:46.172570
+33.3230
79.6p
4
Jenny Hansson
Östersunds SK
29:15.175450
+1:02.6110
78.2p
5
Helene Söderlund
IFK Mora SK
29:16.175540
+1:03.6200
78.1p
6
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
29:44.178340
+1:31.9000
76.8p
7
Hedda Bångman
Offerdals SK
29:49.178820
+1:35.9480
76.6p
8
Susanne Nyström
Laisvalls SK
29:49.178870
+1:36.9530
76.6p
9
Eva Svensson
IFK Mora SK
30:06.180500
+1:52.11160
75.8p
10
Emma Wikén
Åsarna IK
30:24.182340
+2:11.13000
75.0p
11
Lisa Dahl
Offerdals SK
30:51.185070
+2:38.15730
73.8p
12
Sofia Henriksson
Strömnäs GIF
30:58.185720
+2:44.16380
73.5p
13
Anna Simberg
Piteå Elit SK
30:59.185810
+2:45.16470
73.4p
14
Elin Mohlin
Sollefteå SK
31:01.186000
+2:47.16660
73.4p
15
Jennie Jirhed
Östersunds SK
31:01.186010
+2:47.16670
73.3p
16
Sanna Hallberg
Åsarna IK
31:01.186020
+2:47.16680
73.3p
17
Anna Janjons
Falun Borlänge SK
31:03.186260
+2:50.16920
73.2p
18
Linda Danvind Malm
IFK Umeå
31:06.186510
+2:52.17170
73.1p
19
Isabelle Persson
Stockviks SF
31:06.186530
+2:52.17190
73.1p
20
Nina Lintzén
Årsunda IF
31:06.186580
+2:53.17240
73.1p
21
Jonna Sundling
IFK Umeå
31:11.187030
+2:57.17690
72.9p
22
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
31:13.187230
+2:59.17890
72.8p
23
Sara Nordstrand
Graninge-Alliansen
31:22.188160
+3:09.18820
72.4p
24
Emilia Lindstedt
Sundbybergs IK
31:24.188310
+3:10.18970
72.4p
25
Terese Andersson
Stockviks SF
31:26.188570
+3:13.19230
72.3p
26
Marika Sundin
Sollefteå SK
31:31.189050
+3:18.19710
72.1p
27
Maria Nordström
Gävle SK
31:31.189090
+3:18.19750
72.0p
28
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
31:33.189260
+3:20.19920
72.0p
29
Ida Indahl
Camp Södergren SC
31:40.189960
+3:27.20620
71.7p
30
Emilie Cedervärn
Ulricehamns IF
31:45.190450
+3:32.21110
71.5p
31
Frida Hallquist
Åsarna IK
31:48.190740
+3:35.21400
71.4p
32
Rebecka Sundin
Graninge-Alliansen
31:52.191180
+3:39.21840
71.2p
33
Johanna Meyer
Camp Södergren SC
31:58.191730
+3:44.22390
71.0p
34
Mimmi Björn
IFK Arvidsjaur SK
32:07.192620
+3:53.23280
70.6p
35
Evelina Lundqvist
Bolidens SK
32:19.193850
+4:06.24510
70.1p
36
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
32:20.193980
+4:07.24640
70.1p
37
Caroline Glännerud
Domnarvets GOIF
32:21.194010
+4:07.24670
70.1p
38
Eva Johansson
Linköpings SK
32:22.194130
+4:08.24790
70.0p
39
Lisa K Svensson
Åsarna IK
32:36.195530
+4:22.26190
69.5p
40
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
32:54.197380
+4:41.28040
68.8p
41
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
32:55.197470
+4:42.28130
68.7p
42
Karin Wasell
Graninge-Alliansen
32:56.197550
+4:43.28210
68.7p
43
Jackline Lockner
Graninge-Alliansen
33:25.200480
+5:12.31140
67.6p
44
Lovisa Sundin
Delsbo IF
33:26.200570
+5:13.31230
67.6p
45
Anna Dyvik
Leksands SK
33:37.201620
+5:23.32280
67.2p
46
Maria Sundström
Strömnäs GIF
33:40.201920
+5:26.32580
67.1p
47
Helena Lundkvist
Kalix SK
33:47.202690
+5:34.33350
66.8p
48
Katja Schwartz
Åsarna IK
34:04.204320
+5:50.34980
66.2p
49
Evelina Wickbom
Sävast Ski Team IF
34:10.204900
+5:56.35560
66.0p
50
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
34:15.205440
+6:02.36100
65.9p
51
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
34:25.206420
+6:11.37080
65.5p
52
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
34:50.208960
+6:37.39620
64.7p
53
Julia Nyström
Hägglunds IOFK
35:18.211700
+7:04.42360
63.8p
54
Anna Hansson
Sävast Ski Team IF
35:18.211740
+7:05.42400
63.7p
55
Malin Fredriksson
Lycksele IF
35:25.212420
+7:11.43080
63.5p
56
Linn Högman
Malmbergets Aif
35:44.214320
+7:30.44980
62.9p
57
Sara Pittsa
Gellivare Skidallians IK
35:51.215060
+7:38.45720
62.7p
58
Sofie Eriksson
Malmbergets Aif
36:20.217930
+8:06.48590
61.8p
59
Pernilla Larsson
Luleå Gjutarens IF
36:45.220480
+8:32.51140
61.0p
60
Linda Andersson
Gellivare Skidallians IK
37:09.222880
+8:56.53540
60.3p
61
Fanny Andersson
Sävast Ski Team IF
37:31.225030
+9:17.55690
59.7p
62
Ellen Partapuoli
Lycksele IF
38:02.228130
+9:48.58790
58.8p
-
Caroline Lundgren
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-
-
Sandra Olsson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Emma Pakkala
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
-
Josefine Spett
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
-
Caroline Blombacke
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
-
Petra Holmbom
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
-
Emma Bergström
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
-
Ida Lindkvist
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Sjölander
Piteå Elit SK
23:59:59.8639800
-
-
Hanna Seppas
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
23:59:59.8639800
-